21

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Wewnątrz skrzyni śrubki, nie zgub kamieni z widełek.

22

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Do Piotra. Chciałbym zapytać jak to było z tą skrzynią. Czy dało się na niej jeszcze jeździć, czy już nie? Czy pokrywę skrzyni zdejmowałeś z ciekawości czy z musu? Czy stukało później pod obciążeniem coraz głośniej? Czy łożysko kompletnie się rozsypało, czy jeszcze
coś zostało? Mam wrażenie, że u mnie  może być to samo. Czy zniszczyło Ci sąsiadujące koła zębate?Czy stukało na biegach III szosowej? Proszę o odpowiedź. Zadam sobie trud naprawy skrzyni, ponieważ ogólnie biorąc traktor chce jeździć no i trochę go już polubiłem.Opisz naprawę ze wskazówkami i fotkami , na pewno wielu osobom się to przyda.Podobno jak Niemcowi padła skrzynia to przeważnie jej nie naprawiał tylko pozbywał się całego traktora.

23

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

W sumie to jeżdzić się dało , stukało tylko na początku potem ustało , ale pojawiły się inne dziwne dżwięki no i pojawiały się trudności z wrzuceniem wstecznego. Postanowiłem z ciekawości zajrzeć do środka i teraz żałuję. Bo może bym skończył bez poważnej awarii , a być może nie , moją największą obawą było zakleszczenie się skrzyni (czym potem tego smoka ściągnąć) bo raz tak jakby mi coś złapało i nagle ciągnik gwałtownie zwolnił.
Jeszcze nie wyjąłem wałka ale nie widać uszkodzeń na kołach zębatych jedynie to mają delikatne luzy na boki. Wszystko oczywiście udokumentuję fotami ale kiedy skończę to nie wiem roboty do cholery.

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

24

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Czytam  ten  wątek  z  ciekawością  bo  u   mnie  w  skrzyni  biegow  też  chyba  coś  się  dzieje  ,  zaznaczam  że  mam  forsza  323  i  chyba  też  ta  sama  robota  mnie  czeka  co  Piotrfire ,  otoż  na  czwartym  biegu  słychać  jakieś  delikatne  brzęczenie  ze    skrzyni  ,  zarówno  na  wstecznym  jak  i  na  biegach  do  przodu  ,  na  dwójce  czy  trójce  skrzyni  wcale  nie  słychać  ,  jedynie  na  czwórce 


Wiem  że  skrzynia    w  303  a  323  jest  inna  no  ale  jak  coś  tam  chałasuje  to  może  być  nie  ciekawie  i  lepiej  to  zrobić  zanim  posypie  się  cała  ,  zostało  mi  jeszcze  7  ha  do  zaorania  i  zasiania  ,  skrzynka  powinna  to  wytrzymać  ,  ale  w  zimę  to  trzeba  będzie  zajrzeć  do  niej

25 Ostatnio edytowany przez Leszek 2 (2009-10-01 23:51:35)

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Aby wyjąć górny wałek nie musisz wyjmować skrzyni,wystarczy odkręcić obudowę sprzęgła i odjechać od skrzyni.W skrzyni zostanie wałek sprzęgłowy który to musisz lekko wysónąć ze skrzyni na tyle abyś mógł wyjąć wałek do góry zaczynając od strony sprzęgła.                Jeśli masz możliwość dokończenia siewu innym sprzentem to zrób to,ponieważ remont skrzyni to bardzo pracochłonna robota.Zwruć uwagę na ostatnią zembatkie górnego wałka no i warto obejżeć całą reszte.

26

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

chylę czoło przed mistrzami o tytanicznej cierpliwości!

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

27

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

to nie cierpliwość tylko potrzeba

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

28 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2009-10-02 22:35:44)

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Jak już, szeryfie, wink tak daleko wszystko rozebrałeś, to sprawdź dobrze całe sprzęgło. Najlepiej jakbyś dla pewności całe je rozebrał (najpierw dobrze je poznacz, aby wszystko wróciło na swoje miejsce) i sprawdził tarcze, płyty i przy okazji wyczyścisz dobrze wszystkie sprężyny. Czasem siedzi w nich tyle syfu, że w ogóle nie można sprzęgła wysprzęglić. Sprawdź łożysko i uszczelniacze w obudowie - oba powinny być włożone sprężynkami w stronę silnika. Sprawdź też koniecznie łożysko w obudowie skrzyni biegów, to na którym "wisi" całe sprzęgło - ono jako jedyne w ciągniku, musi mieć mosiężny koszyk, inaczej długo nie popracuje. Sprawdź też dokładnie sprzęgło gumowe i jak oba kapelusze będą O.K., to najlepiej zamień je miejscami. Wtedy dłużej pociągną smile

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

29

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Sprzęgło gumowe było nowe jak kupowałem ciągnik i myslę że przy moich hektarach zbytnio się nie zużyło , martwi mnie trochę łożysko oporowe bo trochę je słychać a kosztuje tyle co 1,5 t pszenicy. A co do reszty to jeszcze pomyslę bo zastanawiam się nad racją bytu mało obszarowego rolnika. Czy jest sens pracować w firmie bez przyszłości? Bez możliwości odnowienia sprzętu mechanicznego? Ileż można remontować stare graty? W moim przypadku robię to na okrągło. Nie kocham ziemi tak by poświęcać dla niej wszystkie chwile mojego jedynego i bezcennego zycia. Ale to nie miejsce na takie dywagacje .

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

30

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

A to łożysko smarowanie ma dobre? Nie pękł/wypadł Ci przypadkiem wężyk od jego smarowania?

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

31

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Właśnie się urwał  bo całe łożysko nie wiedzieć dla czego obróciło się a najgorsze jest to ze nie wiem jak je zamocować . Jak dokręcę te śruby które niby je trzymają to będzie ciężko się przesuwać

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

32 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2009-10-02 23:07:53)

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Śruby tego łożyska nie trzymają. Musisz je odkręcić i łożysko jakoś zbić, a nowe wcisnąć na prasie albo w imadle. Jak masz jeszcze trochę czasu, to podeślij mi ten zestawik, a pod koniec tygodnia będziesz miał wszystko jak należy. Dla szefa zawsze coś pod ladą się znajdzie :beer:

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

33

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Chyba mówimy o róznych rzeczach jęśli tak to przekręcił mi się uchwyt na który nabite jest łożysko  jutro wstawię foty , a propozycja ciekawa chyba się skuszę :smiley:

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

34

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Normalnie łożysko ustawione jest tak że uchwyty oznaczone strzałkami są poziomo wtedy wężyk od smarowania jest wystarczająco długi a śroby są dokręcone do tych uchwytów. U mnie obróciło się to tak jak pokazuje strzałka (prawie do pionu) i zerwało wężyk a ciągnik źle wysprzęglał zjechałem do domu popatrzyłem ustawiłem do pierwotnej pozycji , wężykiem od bizona nasmarowałem przykręciłem śrubami (nie za mocno bo mogło by ciężko przesuwać się po tulei ) ale po kilku wysprzęgleniach znowu się przekręciło. Teraz nie wiem co właściwie zapobiega jego przekręcaniu. Tymczasowo wyrzeźbiłem blaszkę która je  przytrzymuje. Może mi czegoś brakuje nie wiem nigdy nie zwracałem na to uwagi . Dodam że łożysko smarowałem latem.



http://img40.imageshack.us/img40/5114/opor.jpg

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

35

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Piotrze nie trzeba kupywać drogiego łożyska wysprzęgającego sprzęgło bo wystarczy przeciąć tarczą 1mm. tą  osłonę blaszaną obudowę łożyska lekko ją rozchylić wyjąć łożysko i założyć nowe najlepiej RS o odpada problem smarowania ,rozmiaru łożyska nie pamiętam jednak jest to zwykłe kulkowe jednorzędowe po czym dwa centymetry spawu migo matem załatwia sprawę.

36

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Piotrfire piszesz że trochę słychać to łożysko , kolego nie bież tego do siebie tylko nasmaruj i zakładaj gwarantuje że jeszcze parę lat pochodzi.Jutro położe się pod ciągnik i zobacze jak wygląda mocowanie łożyska.

37

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

ciągnik prawie złożony muszę tylko zalać skrzynię olejem i tu moje pytanie czy jak wleję lux  to jej zaszkodzę ? Hydraulika jak wiecie chodzi w 303 oddzielnie

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

38

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

czekamy Piotrze na dokumentację fotograficzną odwaliłeś ogromną pracę!

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

39

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

wg mnie nie zaszkodzi z luxem jest problem jak się rozgrzeje gorzej działa hydraulika ale skoro masz osobno to nie powinno być problemu. 20lat 360 4011 i mtz82 u mnie na luxie śmigały smile

40

Odp: Wymontowanie I Naprawa Skrzyni

Typowymi olejami skrzyniowymi sa hipole. Ja mam zalane hipolem.