121

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

Łubinu nie sieje wiecej jak 200kg/ha. Sieje go w rozstawie 22cm co gwarantuje lepsze przewietrzanie łanu i mniej grzyba. Siać można bardzo szybko, ale pamiętaj że afalon noe lubi zimna i przymrozków, dlatego pryszcz z rana by przez dzien zdążył coś zwojoać. Codo grzyba to oprysk gwarantem profilaktyznie koło 10-15maj i na pkczątku czerwca można powtórkę strzelić. Przed zbiorem jak by było koniecNe 2l rundupu na ha + 25kg mocznika na sklejenie łuszczyn.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

122

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

Dosuszać na pewno będę, bo nie ma później kłopotu z młóceniem i przechowaniem. Zasieje co drugą leję. Dzięki.

123

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

ja posiałem w środe

Rolnik z powołania:-)

124

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

Miałem siać łubin w tym tygodniu, nawóz posiany leży, a nadają na deszcze. Ogólnie kilka dni, nie wiem co zrobić bo boję się, że oprysk mi później przypali. Chciałem opryskać afalon 1l i 0.2 commandu. Duże mogą być przypalenia od oprysku? Znajomy mówił, że cały kawałek mu spaliło jak przyszły ciągłe deszcze. Tzn, łubin wychodził rósł do pewnego momentu i zbielał, ni miał żadnych strąków.

125

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

0,2 commandu trochę może być za dużo, na łubin 120-130 ml. to tak z mojej praktyki.

126

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

To dam setkę i też będzie w takim razie. Jeszcze co roku ta sama śpiewka z wiatrem i opryskami. Dookoła zboża zaraz zbieleje wszystko... Tu chodzi tylko o przytulię, chodź i ona za bardzo nie przeszkadza mi. Dzięki Androl.

127 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2015-03-18 23:22:20)

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

Ja jutro będe pryskał comandem oby nie wiało, a jak tak to w dobrą stronę

128

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

Comand nie stosuje się w łubinie wąskolistnym ,tylko w białym i żółtym.

129

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

A jak ja mam wąskolistny biały to jak go zaliczyć smile ? Odmiana kalif i wyczytałem, że jest wąskolistny i biały.

130

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

Ten command jakby dać w mieszaninie z afalonem to w jakim stosunku byście proponowali? Gdyby jednak przepuściło jakieś chwasty to można się pokusić o metrybuzyne.
A na jednoliścienne ktoś z was stosował jakiś cherbicyd czy ciężko coś znaleźć?

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

131

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

ja pryskam afalon 1,2 comand 0,15 a na jednoliscienne to agil, lub jakis inne fusilade

Rolnik z powołania:-)

132

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

Opryski już mam nasiona też, ale  siewem poczekam bo chmury wyłażą i posieję jak się pogoda uspokoi. Jeszcze marzec to myślę, że nie będzie za późno.

133

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

ja posiałem juz ponad tydzień temu, ale jeszcze sie nie późni

Rolnik z powołania:-)

134

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

Jak tam Wasze łubiny? Ja cieszyłem się że jeszcze nie posiałem, bo mnóstwo deszczu spadło, a teraz powoli będzie robić się późno. Ten tydzień nadają względnie pogodny, ale już przyszły znowu przekropny. Czy lekkie opady mogą zapłukać oprysk na tyle blisko kiełków żeby je uszkodził? Czy małych opadów nie bać się i jak obeschnie to siać?

135

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

Ja w takiej sytuacji zrezygnowałbym z comandu.

136 Ostatnio edytowany przez bamreras (2015-04-07 21:09:56)

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

zależy jak głęboko siejesz. ja w sobotę posiałem 3ha i dziś jeszcze 2. Jutro jadę z opryskiem - czysty linuron. Ziemia na tyle wilgotna że gdzie glina to się agregat zalepiał.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

137

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

moj wschodzi siany 12.03 nie pryskałem niczym w razie potrzeby spróbuje matamitronu lub DFF stanowisko raczej czyste a jednoliścienne tez sie opanuje

138

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

Mienie zastanawia co z tym łubinem będzie po zniwach.....
Nadaje się do palenia w piecu?
U mnie we wsi było go w ubiegłum roku około 5ha. Dziś jest około 30. A wieś jak wieś.... Mało tego jeszcze sporo ziem nie obsianych na nich pewnie też się pojawi łubin...

139

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

a kto mówi ze trzeba go młócic

140

Odp: Łubin uprawa i przygody z nią zwiazane

soja potanieje...
Jak ludzie w miarę myśleli i posiali słodkie odmiany to będzie to najtańsze białko na rynku. Podejrzewam że cena po żniwach będzie około 800-1000zł/tonę

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....