61

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

tak  rzepak po  skracaniu lepiej się krzewi . dawka  o ile dobrze pamiętam 0.7l na ha  ale  nie wiem czy się  nie myle ...    do tego odrzywki  i  BOR+RB   na samosiewy  mam zamiar jechac za tydzień  bo trochę  przymały jeszcze rzepak ..  4-6liści  na glinie mniejszy ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

62

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

A jakie macie sprawdzone przez siebie środki na skrócenie? A jeszcze tak jak pawełg napisał to sam cyperkil wystarczy na robaka, bo ja dawałem go razem z dursbanem, ale mnie on się wydaje nieskuteczny,i jeszcze o ile pamiętam to dla pszczół też nie bardzo,.... . Już dawno ulotki nie widziałem. A może, dlatego mi się tak wydaje, bo działa kontaktowo i ludzie w mojej okolicy nie pryskają za wiele.

63

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Grzesiu ja na robaka będę pryskał jesienią , więc na razie pszczoły bezpieczne a wiosną popryskam preparatem bezpiecznym dla pszczółek bo jestem pszczelarzem.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

64

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Grzegorz po takim skróceniu rzepak idzie w korzeń, stożek ma nisko nad ziemią co przyczynia się do lepszego przezimowania

65

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

tak  rzepak po  skracaniu lepiej się krzewi . dawka  o ile dobrze pamiętam 0.7

dobrze pamiętasz 0,5 do 0,7 a wczesną wiosną powtórka

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

66

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

pawelg napisał/a:

Grzesiu ja na robaka będę pryskał jesienią , więc na razie pszczoły bezpieczne a wiosną popryskam preparatem bezpiecznym dla pszczółek bo jestem pszczelarzem.

Witam w klubie! Też posiadam małą pasiekę, tylko nie mam czasu rozwinąć tą pasję. Nie chcąc się chwalić jestem absolwentem jedynego w Europie Technikum  Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. I to chyba z tego powodu te moje pytania czym pryskać lepiej :stu:

67 Ostatnio edytowany przez rudemenes (2011-09-23 15:24:28)

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Chłopy - od kiedy rzepak sie krzewi ?? smile
Generalnie chodzi o to, żeby rzepak zablokować - nie pozwolić mu za bardzo wybujać przed zimą, bo pogarsza to jego zimotrwałość. Do tego zabiegu można wykorzystać zwykłe CCC lub triazole. Najpopularniejszym triazolem jest tebukonazol. Jest w środkach: Horizon, Orius, Brasifun, Tebu, Riza ..... Nad wyższością triazoli nad zwykłym CCC przemawia fakt, że triazole mają też działanie grzybobójcze. Przyjmuje się, że prawidłowo przygotowany rzepak do zimy powinien mieć 8-10 liści, nisko osadzony stożek wzrostu i korzeń o średnicy min 10 mm.
Zabieg ten należy wykonać w fazie 4-8 liści.

68

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Dzięki za konkrety.

69

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale opryskałem rzepak ma 5-6 liści najmniejszy 4. Mieszanina to jakiś tebukonazol, leopard, cyperkil. miałem jeszcze poczekać ale jakieś gąsienice go jedzą, a nie chciało mi się dwa razy jeździć.

Rolnik z powołania:-)

70

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Będzie Pan Zadowolony smile Tylko czy nie zapomniałeś o borze ???
Ja w sobotę podałem tebukonazol (Brasifun) + Borasol + Siarczan magnezu.
Teoretycznie zabiegi na jesień mam już załatwione, ale dużo zależy od tego kiedy przyjdzie zima. Może być jeszcze tak, że będzie potrzebował małego dokarmiania.....

71

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Nigdy nie mieliśmy styczności z rzepakiem jarym. I tu pytanie. Jak zasieję jary jako poplon na jesieni, jest szansa że wymarznie? Z tym że bardziej chciałbym żeby właśnie wymarzł. smile

72

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Grzegorz, jeśli masz w płodozmianie rzepak, to nigdy nie siej na poplon rzepaku ani gorczycy ( kiła ). wybierz sobie cokolwiek innego, np facelię czystą lub z czymś wymieszaną, owies ... Rozszerzaj jak najbardziej gamę roślin najlepiej z różnych grup botanicznych. To będzie wzbogacenie a ograniczenie się do zbóż i kapustowatych ( rzepak, gorczyca, rzodkiew oleista...) szybko wyjdzie bokiem.

73

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

mpopis napisał/a:

Grzegorz, jeśli masz w płodozmianie rzepak, to nigdy nie siej na poplon rzepaku ani gorczycy ( kiła ). wybierz sobie cokolwiek innego, np facelię czystą lub z czymś wymieszaną, owies ... Rozszerzaj jak najbardziej gamę roślin najlepiej z różnych grup botanicznych. To będzie wzbogacenie a ograniczenie się do zbóż i kapustowatych ( rzepak, gorczyca, rzodkiew oleista...) szybko wyjdzie bokiem.

dokładnie tak ja polecam facelie sieje ja jako "unijny poplon" a wiosna to tylko agregatwm uprawowym jade i na to sieje, facekia ma tak kruche łodygi że nic nie zapycha. nawiasem mówiac to bede miał trochę faceli do opchnięcia jak mi urosnie

Rolnik z powołania:-)

74

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Dzięki Mpopis w systemie bezorkowym pewnie widać od razu różnicę. Pajej a ile jest tej dopłty do faceli? Sieję z reguły pod koniec września żeby tylko skiełkowało a nie urosło. Wiosną roundup i agregat tyle po poplonie.

75

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

do faceli jest  400 a do rzepaku 420. ja facelie sieje wcześnie żeby cos z tego poplonu było, a randapuje juz po siewie jarego jak jeszcze zboże jest w ziemi

Rolnik z powołania:-)

76

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

A jak przygotowujesz ziemię po facelii do jarego? ile dni po siewie dajesz randap?

77

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

3-4 tak zeby trawsko troszkę odżyło po agregacie a zeby zboże było jeszcze w ziemi

Rolnik z powołania:-)

78

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Panowie jaką normę wysiewu na ten rok sobie ustaliliście? Ja zawsze siałem gęsto, jednak po tym roku jak nie dało się go dobrze skrócić i wszystko się położyło bo był za gęsty chcę zasiać dużo rzadziej.... Ile kg na hektar wysiać tak z Waszej praktyki, żeby nie było znowu za rzadko, pomijając już MTZ. Odmiana Sherlock i Monolith.

79

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Siejecie rzepak tylko ze swierzego siewu czy może ktoś praktykuje siew z nasion co mu urosły?

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

80

Odp: Jaki rzepak wybrac ?

Ja siałem max 4 kg/ha i siałem też swoimi ale co oryginał to oryginał, sprzedam wam mój sposób na robaka zaprawiałem zwykłą zaprawą na grzyba + jakiś preparat na muchy albo lałem nurelke co śmieszne *** działały