141

Odp: Bizon Super Z050

Krzychu, nie ma co się tak podniecać, u mnie w okolicy Fortschritty czy to ciągniki, czy kombajny mają bardzo złą opinię... że to jest niemrawe, paliwożerne, ciągle się psuje, silniki wysiadają etc.

Niestety prawda jest taka - tak się ma jak się dba - a u nas w Polsce OGÓLNIE maszyny są bardzo zaniedbane...
PiotrK o ile dobrze pamiętam powiedział kiedyś nt. silnika ify, że jest to silnik dość specyficzny i trzeba go dobrze znać by remontować - najczęściej niestety te silniki były naprawiane przez specjalistów od bizonów, vistuli, ursusów i efekty tego spotykamy na każdym kroku - w większości przypadków jak silnik był już robiony to jest z nim coś nie tak... (pomijam naprawy u PiotraK).

Wracając do meritum sprawy, czy to Bizon, czy Fortschritt, są to stare i wyeksploatowane maszyny, o myśli technologicznej z lat 60tych i nie ma się co dziwić, że ulegają awariom.

Jeśli koledze maziak1970 wystarcza bizon, ma do niego zaplecze w postaci części i umiejętności naprawy to niech mu chodzi jak najlepiej i jak najdłużej.

Patrząc na nowe maszyny, czy samochody niestety dochodzę do wniosku, że one są produkowane na określony czas (przebieg) i to niestety niewielki. Do tego bez specjalistycznych narzędzi w tym elektronicznych naprawy się nie przeprowadzi bądź też jest ona nieuzasadniona ekonomicznie.

142

Odp: Bizon Super Z050

u mnie w najbliżej okolicy fortschritta mam tylko ja i sąsiedzi mówią że też by takiego chcieli tylko maszyny musieli by zmieniać do takiego byka big_smile co do remontu silnika czy czegoś innego robię zawsze z ojcem  jak on zrobi remont to jeszcze nic nie trzeba było nigdy poprawiać i to nie zależnie czy to bizon fortschritt ursus zetor czy deutz sorry ale ja do mechanika nigdy bym nie zaprowadził żadnej maszyny jak samemu się zrobi wiadomo że jest dobrze.acha i ja o maszyny dbam nigdy nie wyjadę w pole jak nie sprawdzę oleju płynu w chłodnicy i nie przesamruję punktów smarowania.

143

Odp: Bizon Super Z050

Pitu pitu panie maziak my swojego mamy od nowego tzn nie do końca nowego bo tylko rok był w skr  nikt nie mówi że te kombajny są złe ale niewiem jaki on by był to i tak przyjdzie taki dzień że ci pazur taki pokaże że ci się znudzi i zmienisz zdanie bizon jest jakim kombajnem gdzie części do niego są wszędzie i są tanie  tak że nadal będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem w śród polskich rolników tak więc powodzenia

144

Odp: Bizon Super Z050

no a z tymi częściami to tak że z jednej strony dobrze jest ich duża dostępność a z drugiej skoro jest ich dużo to nie wszystkie z nich mają należytą jakość wykonania...

E 516 na części
Telefon 695 076 269

145 Ostatnio edytowany przez maziak1970 (2012-11-24 14:25:53)

Odp: Bizon Super Z050

Ja do swojego Bizona mam jeszcze części z okresu komuny , paski kupuję Sanockie , a łożyska głównie FŁT jeśli mam się gdzieś w części zaopatrzyć to tylko w Grene Środa Śląska lub w tym drugim sklepie w Środzie , Bizon mi wystarczy , bo po co mi jakiś mega kombajn skoro mam ciągnik mały i by z wywozem nie nadążał smile , E512,14 i Bizon to jeden "Pies" szerokość hedera ta sama tyle że E512 ma wysuwanie motowideł ręcznie ustawiane na belce , a Bizon każdy ma hydraulicznie . Powierzchnia wytrząsaczy bizona a fortschritta jest nie wiele mniejsza niż w Bizonie , bo forsz ma 5,2m2 i ma 4 sztuki , Bizon ma 4,5m2 i ma 5 sztuk . W sumie E512 mi się nie podoba tylko E514 , ale ciotka ma MDW 525 i nie narzeka ...
Ja jestem nastawiony na Bizona ,bo łatwy dostęp części, prosty w naprawie , tanie części , niektóre części można robić we własnym zakresie. Ja się nie muszę kłócić , bo każdy ma inne poglądy Bizon owszem pazurki kiedyś pokaże ,ale w tym roku go dokładnie przejrzeliśmy i poprzedni właściciel jak i my tyle rzeczy porobił ,że te pazurki pokaże dopiero za parę dobrych sezonów smile
I zaznaczam iż nie kupiłem go od osoby ,która się ewidentnie chciała pozbyć tylko od osoby dla której on już był za mały i wymieniła go na Claasa solidną niemiecką technologię  , tego się tak tanio trafił tongue

DOLNYŚLĄSK
                                     THE Best

146

Odp: Bizon Super Z050

Powiem tak każdy chwali to co ma! Sąsiad ma bizona zo40 ma dwadziescia kilka hektarków i sobie radzi zawsze pierwszy ma wykoszone zboże, czyści smaruje i pod wiate. W pażzierniku byłem u rodzny wlubelskim i tam dwóch kuzynów jezdzi bizonami u kolesia, jeden jezdzi zo40 drugi zo56, dbaja i rocznie po około 100 ha kosza nie mówią ze sa idealne inic nie trezba robc, ale radza sobie i koszą. Po żniwach oddaja kombajy do właściciela odczepiają hedery i od razu do stodoły, zeby deszcz na zakurzony kombaj nie pszedł, czyszczą je konserwuja i czekają na nastepny sezon, w miare wzcesnie biorą sie za nie i przygotowują je bardzo dokładnie do sezonu. Także nie mozna oceniac kombajnów czy taktorów wedle jednego który sie psuje, fortschritty tez pracowały w niemieckich kołchozach i też kupe hektarów kosiły. Ja mam 514 i nie mówie ze jest to moje marzenie bo chciałbymtez miec jakiegos lepszego classa czy ciągnk new hollanda czy deutza, robi sie takimi maszynami na jakie nas stać, ważniejsze jest aby było co kosić
Pozdrawiam

147

Odp: Bizon Super Z050

Jak w te żniwa kosiłem bizonem obok ojca który siedział na512to jednak muszę się przyznać że mi oko leciało. Mimo że w tym samym tempie kosiliśmy.

148

Odp: Bizon Super Z050

Grzesiu napisz jaśniej o co chodzi z tym okiem które leciało bo ja dziś nie ogarniam big_smile

149

Odp: Bizon Super Z050

W sensie że chętnie reflektowałbym na zamianę smile Jak kosił jęczmień to nie mogłem dogonić go żeby wsiąść tak szybko kosił, aby patrzał na czujniki czy nie gubi... Wtedy do niego przyjechałem samochodem żeby mnie ściągnął bo akurat ukręciła się półoś tak a propo bizona wink

150

Odp: Bizon Super Z050

I wszystko jasne smile Panowie czy przyciemnianie szyb w kabinie kombajnu bardzo pomaga w tym aby się tak nie nagrzewała ? Da się wtedy wyżyć przy zamkniętych drzwiach i szybach z mocnym wentylatorem? Chodzi głowinie o kabine bizona ale każdy kombajn jest kombajnem a kabina kabiną każda w większości cała przeszklona. Chodzi o coś takiego jak w filmie :
http://www.youtube.com/watch?v=jPHmBL8SAmM

151

Odp: Bizon Super Z050

znajomy miał cos takiego ale i tak załozyl klime

Rolnik z powołania:-)

152

Odp: Bizon Super Z050

hmm jak by to coś dawało to pewniekiem by to seryjnie montowali ...   jak dla mnie nie trafiony pomysł ... ciemna szba plus  mocny kurz  i nic nie widać

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

153

Odp: Bizon Super Z050

Tak z widocznością to wiem że byłoby bardziej kiepskawo, ale gdzieś tam kiedyś czytałem że dobrej jakości folie zatrzymują nie tylko nawet 90 % promieniowania uv, ale i trochę ciepła. Chyba w Auto Świecie robili porównanie to około 8-10 stopni było mniej w aucie z przyciemnionymi szybkami więc dlatego chciałem zaczerpnąć waszej opinii jak to jest naprawdę . U Siebie w aucie mam tylko czołową szybe standard a reszta bardzo ciemno przyciemniona, ale teraz już słońca nie ma i nie mam jak zrobić porównania a wcześniej nawet o tym nie myślałem.

154

Odp: Bizon Super Z050

Co do przyciemnionych szyb w kombajnie to mogę coś powiedzieć z własnego doświadczenia, a więc plus jest taki że może się trochę mniej nagrzewa temperatura w kabinie, jak promienie świetlne przechodzą przez folie to już absolutnie nie nagrzewają powierzchni na którą padają, można siedzieć 5 cm od szyby i nie czuje promieni słonecznych. W dzień nie ma absolutnie żadnego problemu z widocznością (oczywiście jak jest markowa folia), no i muszą być oklejone wszystkie szyby, bo gdy nie są to na oklejonych potrafi się zrobić efekt lustra i w dzień nic przez nie widać. Natomiast w nocy to już tak różowo nie jest widoczność się robi kiepska. Ja mam oklejone te szyby które nie są mi potrzebne do jazdy czyli drzwi i na przeciwko, miałem też te boczne bliżej hedera ale niestety bez przyciemnionej przedniej tworzył się efekt lustra. Jak koszę to najbardziej przeszkadza mi słońce które świeci przez przednią szybę nie przyciemnioną, jak świeci z któregoś boku to mi w ogóle nie przeszkadza. Jak jest sprawny nawiew i filtr odpowiedni + te szyby to da się wytrzymać, chodź to nie klima ale te kilka dni co się kosi to da się wyrobić.

155 Ostatnio edytowany przez krzychu (2012-11-24 22:02:12)

Odp: Bizon Super Z050

jak kiedyś jeszcze miałem vistule to jęczmień kosiłem w ciemnych okularach big_smile w połowie wysokości bo mało widziałem ale ości do oczu nie leciały :satan:

156

Odp: Bizon Super Z050

Andrew sledzę filmy z Twoim forszem na yt ładnie masz oklejoną tą kabinkę . Czyli folia na plus raczej . Krzychu ja na bajzonie tez w okularach bo nie miałem kabiny tylko same poręcze , jak zawiało kurzem itd nie było kolorowo, mam straszne uczulenie na kurz etc. drapie się w żniwa do krwi.

157

Odp: Bizon Super Z050

Mnie jak tego cholerstwa do oczu zawiało to 2 dni się z bólu zwijałem i od tej pory nie wchodzę na kombajn bez okularów BHP

DOLNYŚLĄSK
                                     THE Best

158

Odp: Bizon Super Z050

najlepsza byłaby maska p gaz big_smile albo najlepiej to cały kombinezon op 1 smile znam to też jak jeszcze był bizon. Teraz jak jest 516 to chociaż nie ma klimy ale przynajmniej nie ma tej kurzawy

E 516 na części
Telefon 695 076 269

159

Odp: Bizon Super Z050

Ją w bizonie mam kabinę jakąś nie oryginalną to tam są takie szyby że gdy jest słońce to same się ściemniają a jak brak promieni to są jasne fajna sprawa ale muszą być czyste bo lekki kurz i gorsza widoczność

160

Odp: Bizon Super Z050

Marcin wstaw zdjęcia tej kabiny smile