161

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

a co przez to rozumiesz możesz ciut jaśniej
dzisiaj zacząłem rozkręcać te zmote zdjąłem maskę zbiornik paliwa i tam po zewnątrz jutro będę walczył z olejami bo nie łatwo jest to pospuszczać muszę skasować zbiornik od oleju do kierownicy i zmontować jakiś inny co nie będzie ciekł i zacząć rozkręcać ramę

Nie ma to jak FORTSCHRITT

162

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

Odkręci silnik a pół rama z przednią osią zostaje z skrzynią biegów.Przód silnika trzyma się na takim orczyku?Ja tak zdejmowałem silnik,tylko trzeba zdjąć koło pasowe z wału aby silnik zsuną się zwałka sprzęgłowego.

Nie ma że się nie da, jak się nie chce to się nie da...;)

smile E-516 na części. smile

163

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

jutro zdemontuje resztę zbędnych gratów i będę więcej widział po wyjęciu chłodnicy bo jest do naprawy i po zdjęciu tego zbiornika obok od oleju hydrauliki będę widział już dość sporo

Nie ma to jak FORTSCHRITT

164

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

Rozbieram jumza do remontu i chcę zrobić nową elektrykę. Mam alternator z wyjściem + i ''D'' dodatkowo śruba regulacyjna zima -lato. Alternator ma wbudowany regulator , jednak mimo to był podłączony do regulatora napięcia i dodatkowego modułu od zapalania. Chciałem to wszystko wywalić, ponieważ ten moduł i tak nie działał dobrze, a alternator normalnie ładuje. Nie potrzebuje wzbudzenia, wygląda tak https://obrazki.elektroda.pl/24_1261854855.jpg  Czytałem trochę i wraz nie wiem do końca czy będzie to działało dobrze na dłuższą metę. Ogólnie nie było w ruskich kontrolek wzbudzenia tylko te amperomierze. Mam pytanie jak podłączę tylko
+ do rozrusznika to wszystko będzie chodziło i nie uszkodzi się alternator? Trochę ktoś nakombinował, a chcę zrobić po nowemu, żeby to było prosto zrobione.

165 Ostatnio edytowany przez tomek 323 (2018-02-01 11:06:23)

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

słuchaj wpinasz B+ do akumulatora ale kabel ciągnij do rozrusznika i od rozrusznika drugi do środka jako główny prąd pamiętaj kable dość grube żeby się instalacja nie grzała co najmniej 3mm2  a pod D musisz wpiąć kontrolkę do kontrolki +po kluczyku a drugą stronę do D na alternatorze bo ci inaczej wzbudzanie nie zadziała

a i oczywiście rozumie ze nowa wiązka wszystko na 12v?

ja też w jumzie będę tworzył nową wiązkę wiec jak będę robił może i rozrysuje jakiś schemat

Nie ma to jak FORTSCHRITT

166

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

Plus to wiadomo, tylko właśnie chodzi o to D.... Jak podłączyłem kontrolkę to ona w ogóle nie gaśnie. Ładowanie max 14.6V a ona tylko zmienia jasność. NIe było w tych białoruśkach kontrolek tylko wskaźniki ładowania, i może dlatego nie trzeba będzie w ogóle podłączać tego D? Alternator nawet bez akumulatora sam zaczyna ładować także wzbudzenia nie potrzebuje, chyba?

167

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

Ruski alternator bez szczotek. Ciężko go spalić. Nie bardzo wiadomo jak działa, bo nawet elektryk miał kłopot jak to wytłumaczyć, ale ładuje. Śruba fi 6 na akumulator, fi 5 pod amperomierz a od niego na kontrolkę. Na szczotkach sprawa jest prosta dlaczego kontrolka świeci albo gaśnie. Jeden biegun kontrolki podłączony jest z + akumulatora, drugi z alternatorem fi 5 (D). Na zgaszonym prąd przepływa z + do _ (na śrubie fi 5 na postoju jest _), kontrolka świeci. Po odpaleniu na kontrolkę idą dwa +, jeden z akumulatora drugi z alternatora. Na dwu + kontrolka gaśnie bo musi. Bez szczotek _ na (D) na postoju musi w tym przypadku załączać regulator. Jak nie ma amperomierza, to proponuję podłączyć pod kontrolkę tak jak każdy typowy alternator.

168

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

Od wczoraj też jestem posiadaczem koparki marki jumz.Myślałem,że przyjadę na kołach,ale po paru latach postoju silnik nie chciał się obrócić.Po zdjęciu głowicy obraca się,tylko,że jeden tłok razem z tuleją.W tym wypadku czeka mnie wymiana całej góry.Mam nadzieję,że tylko to,ponieważ wiosna coraz bliżej a pola pływają.

169

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

ja dzisiaj tez rozgrzebałem swoją białoruskę wywaliłem serwo od wspomagania i będę miał trochę detali do odsprzedania ale to powiem co i jak jak zakończę modernizacje jutro go rozciągnę i wymienię sprzęgło a zdecydowałem ze wyjadę przednia belką bo przy okazji zlikwiduje luzy i silnik wyciągnę forszajem na wieszaku

teraz pytanie ile oleju wchodzi do silnika bo będę robił wymianę i nie wiem ile kupić a nie będę się sugerował tym ile spuściłem bo nie wiem kto i jak wymieniał

Nie ma to jak FORTSCHRITT

170

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

Jak kupisz 30l to wystarczy wink

171

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

Grzegorz89 napisał/a:

Jak kupisz 30l to wystarczy wink

W  MTZ wchodzi 13-14 litrów i jest olej na górnej kresce

172

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

mam pytanie czy w pompie wtryskowej w jumzie wymienia się olej tak jak w 60 czy jest centralne smarowanie jak w 323 i mtz 82? bo otwierałem korek spustowy i było tam sucho więc pytanie czy ktoś tam niczego nie nalał czy  się tam nie wlewa?

Nie ma to jak FORTSCHRITT

173

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

tam sie wlewa koło litry a później już ma się samo smarować.

174

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

właśnie o to mi chodziło czy trzeba ja zalać olejem
dzięki Grzegorz dzisiaj pierwsza próba odpalania wał po szlifie silnik już wstawiony po wymianie sprzęgła i takie szybkie oględziny silnika

Nie ma to jak FORTSCHRITT

175

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

chłopy a jest ktoś kto może opowiedzieć krok po kroku jak przerabiał jumza z koparki na traktor  wersji rolniczej smile

176

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

Zestaw kluczy i 5 godzin albo palnik i 2 godziny to tak w jednym kroku....

177

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

no to już mam zrobione mam teraz problem z zamontowaniem zbiornika w kabinie i nie mogę dopasować śrub do tej przystawy co się zakłada siłownik do tylniego tuza  i problem z zaczepem
górnym

178

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

Na wolnym czasie zrobię zdjęcia, bo przerabiałem z rolniczej. Mam oba zaczepy podnośnik, i wszystko porobione.

179

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

jak byś mógł to bym był bardzo  bardzo wdzięczny ja w chwili wolnej dodam zdj swojej smile

180

Odp: JUMZ 6M / Białoruśka rolnicza, budowlana - różne wersje.

tomek 323 i już zrobiłeś swojego jumza ? smile