21

Odp: orka

krzychu napisał/a:

mój sąsiad ma już bardzooo wysłużonego ciapka pługa uciągnąć nie może to tylko tak skrobie na jakieś 3 cm big_smile jak wziąłem od niego jeden kawałek w dzierżawę to się przeraziłem sam perz, 3 lata to pole doprowadzałem do porządku

ja tak samo jak kupiłem po takim kolesiu. Forsz ledwie szedł bo płytko orane a podeszwa płużna ładna się zrobiła.

Ogólnie w ciągu 3-5 lat przechodzę na uprawę bezorkową big_smile

22

Odp: orka

Ja w tym roku wziąłem w dzierzawę dwa kawałki po dwa ha to na jednym forsz z PHXem za diabła nie szedł, taka podeszwa, spłyciłem temat do 14 cm i po żniwach pójdzie gruber na 20-22 cm. Głębiej pługa nie puszczam, bo korzystam z dokonań sąsiada, który 3 lata orze 16-18 cm, a w czwartym roku 24-26 i potem z powrotem 16-18. Ładne są efekty i dlatego powielam ten pomysł.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

23

Odp: orka

No chociaż jedna wypowiedź wnosząca cośdo tematu
+ dla Marka

24

Odp: orka

Ja orze na zime 20-25 cm siewna 15-20 a ojciec i tak mnie opiernicza ze za głęboko. Martwica rzadko sie wyoruje

Rolnik z powołania:-)

25

Odp: orka

Juz to raz pisałem, żeby pogłębic warstwę orną trzeba co roku o 1 cm orac głebiej piach przemiesza sie z próchnica i z reszta gleby.  Bardzo dobra jest słoma, nawozy zielone, no i głeboszowanie które zrywa wartswę płużną.

26

Odp: orka

każdy ora na ile się  uważa za stosowne ...  sąsiad ora nie ważne  pod co i na co  ale non stop  od 5-15 i wystarcza ...  jemu zawsze urosnie i zadowolony  ja oram   w sumie nigdy nie mierzyłem  bo  mnie to lotto ...   w sumie pod co  się ora ... jedni pod buraki jak by mogli to by na 50 cm orali  a drudzy  posieją w sciernie  i urosną takie same ...   więc nie ma na to reguły ... pod rzepak ??  jak się nie za ora to tez urośnie ...    jak kto ma kamieniołomy na polu to też nie po ora ...  w glinie to  przegięcie ...   z tym oraniem to jest jak ze zbiorami ...  ile ci  sypało ...  8   no tak ale  każdy podaje na najlepszym kawałku najlepszy wynik  to nic że średnia nieco ponad 6  tak samo z orką 25  w tym momęcie .. za 20 metrów 10 bo głębiej się nie da ...     na to nie ma reguły  kiedys orali końmi na 5 cm  i było dobrze ...    orać można zawsze na tyle samo   byle   co jakiś czas głebosz przeszedł ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

27

Odp: orka

Tyż prowda.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

28

Odp: orka

http://www.youtube.com/watch?v=6RPM42QAAN8
Oglądał ktoś?? Może się wypowiedzieć na ten temat?

Nic dobrego się nie dzieje, świat zachodni z nas się śmieje. Gospodarka nam się wali, bieda rośnie Tusk się chwali. Naiwniakom cuda wciska, bo naiwni są ludziska. Postkomuna mu wtóruje, taki premier im pasuje. W Polsce obcym tworzą raj, bo to bardzo dziwny kraj. Polskę dawno rozprzedali, służbę zdrowia zrujnowali. I nauka także leży, nikt Tuskowi już nie wierzy. Hej Donaldzie gdzie te cuda? same kłamstwa i obłuda! Na kryzysie rząd nie traci, bo za wszystko naród płaci

29

Odp: orka

No właśnie jak ważne są dla roślin dżdżownice i mikroorganizmy ,a my koledzy musimy sobie przyznać że chemizacją sukcesywnie niszczymy tą strukturę, najlepiej byłoby niestosować chemii, ale z drugiej strony musimy bo nikt z rządzących ani u nas ani globalnie nie dąży do tego żeby rolnictwo ekologiczne było naprawde opłacalne

30 Ostatnio edytowany przez Fenol (2012-12-11 14:16:54)

Odp: orka

dlatego coraz częściej myślę o całkowite ekologii, nawet staruszek jest zainteresowany. Smutna prawda jest taka że to temat dla rolników o ogromnym doświadczeniu, nie chciałbym aby moja praca skończyła się na ryciu w ziemi, fajnie jest też sprzedać swoje plony a nie czekać na substydia.

CO do pogłębiania orki, widziałem zdjęcia pługa lemken 3 skibowego zagonka który na 1 i 3 korpusie miał przyczepioną stopkę jak od kultywatora ząb poniżej głębokości pracy pługa na jakieś 5cm było to przykręcane pewnie zamiast piętki, bardzo ciekawa sprawa.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

31

Odp: orka

Już kiedyś były takie pługi i to się nazywało orka z pogłębiaczem  spulchniało się dolne warstwy bez wywalania martwicy na wierzch  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pog%C5%82% … 5%82uga%29

32

Odp: orka

Ja posiadam taki 2-skibowy pług z pogłębiaczami,kupiony w 70-tych latach do ciapka,unii grudziądz oczywiście,na pogłębiaczach jeszcze jest farba bo ciapek nie mógł nawet samego pługa uwlec  http://moszczanica.pl/pliki/testy/plugi/image024.jpg

33

Odp: orka

to zapodaj fotki bo  necie są tylko rysunki i schematy....