21

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Jęczmień ozimy siałem przez kilka lat na początku lat 90 było to wtedy bardzo chimeryczne zboże. .Obecnie sieję ponownie to jest trzeci rok, dwa lata temu dał 6 t w ubiegłym roku 6,5 t obecne odmiany są rewelacyjne. Jęczmień jary natomiast sieje od zawsze plony to w granicach 4-5 t raz tylko było 6 t, jarego sieję teraz mniej tylko dla prosiąt na odsadzenie jest lepszy mniej włókna.

22

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Sialiśmy jary jęczmień do tego roku.Plon mieliśmy od 5 do 6,5 tony.Sialiśmy zawsze ostatni w okolicy jak ziemia już była dobrze przeschnięta(ponoć jęczmień nie lubi mokrej ziemi)pod korzeń szło 200kg soli i 100kg saletry, potem dawaliśmy jeszcze jedną dawkę saletry ok 150 kg, pryskaliśmy raz od grzyba i od chwasta plus puma od owsa głuchego.Nie skracaliśmy ponieważ raz po skróceniu mieliśmy dużo odmłódek i musieliśmy później kosić.Od tego roku siejemy już tylko ozimy plon około 7-8 ton i co najważniejsze wcześnie schodzi z pola-można "zdobyć" trochę zboża przed żniwami.

23

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Siał ktoś może jęczmień w normie 130-150kg na ha? Waga mnie oszukała i zasiałem tak rzadko dopiero na ostatnim kawałku wyszło mi odpowiednio w granicach 200kg. Co przejazd dodawałem bieg w górę na siewniku, ogólnie masakra. 7 km od domu bez telefonu nie było jak powtórzyć próby, a wracać nie chciałem. Tak to jest z babą próbę kręconą robić.....

24

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

My wszystko zasialiśmy w  145 kg na ha. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

25

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

spoko   będzie dobrze  145 to norma .  a z ciekawosci   pierwszy odsiew czy  nasty
?   bo jeśli do 3 odsiewu to jest ok jeśli  im starszy tym gorzej ...  200 to przegięcie ...
w robocie sialiśmy 128-132  i 148kg na ha w zależności od odmian ...  wszystko na słodowanie  i ona wyliczy dawkę a ty masz siać

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

26

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Jest to 2 odsiew w tamtym roku był kupiony z centrali.

27

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

ja w tym roku 150zasiałem i będzie gęstwina, rok temu pokręciłem z próbą i wyszło 90kg i był piękny jęczmień, 4,5-5ton dało za słabej ziemi 4b-6, niema co gęsto siać. Ja nie sieje powyżej 150 kg

E 516 na części
Telefon 695 076 269

28

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Pany będę spał spokojnie big_smile Ja kupiłem rok po centrali od gościa, jęczmień pastewny. Poniekąd plenny.

29

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Laszek napisał/a:

ja w tym roku 150zasiałem i będzie gęstwina, rok temu pokręciłem z próbą i wyszło 90kg i był piękny jęczmień, 4,5-5ton dało za słabej ziemi 4b-6, niema co gęsto siać. Ja nie sieje powyżej 150 kg

Laszek zgadza się bo im słabsza ziemia tym mniej wysiewamy i to wszystkich zbóż za to lepiej dokarmić mamy wtedy ziarno nie poślad.

30 Ostatnio edytowany przez karl323 (2013-05-15 22:54:52)

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Panowie mam problem z jeczmienie jarym a mianowicie zaczął żółknąć dokładnie czubki liści.
Dodam ze 2 lata temu pole było wapnowane a przed siewem dostał 200 kg NPK.

31

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Zaprawiałeś ziarno?

32

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

ja co prawda jarego nie sieję już kilka lat ale w tym roku został mi hektar pola i posiałem jary i mam to samo zaczyna żółknąć od góry i idzie w dół. Z ziemią wszystko ok bo jesienią robiłem badania. Od oprysku nie może to być bo jeszcze nie kropione. Kilka lat temu miałem podobną sytuację to u Osadkowskiego poradzili aby dostarczyć magnezu. Co 2 dzień kropiłem opryskiwaczem z roztworem magnezu. Po jakimś czasie się zebrał ale czy to były braki magnezu ?

gg 5118068

33

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Nie zaprawiałem ziarna ale obok jest posiany owies i jest piekny. Tak jak pisałem wcześniej było wapnowane specjalnie wapnem magnezowym w ilości ok 3t/ha. Wczoraj dostał jeszcze odżywkę.

34

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Albo to jakiś grzyb albo brak molibdenu. Kiedyś rozmawiałem z gościem co też miał taką sytuację, i jemu ktoś właśnie doradził aby dostarczyć molibden. Mówił że pomogło.

35

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Z własnego doświadczenia to u mnie na jarym są takie objawy jak był posiany w zbyt mokrą ziemie i na dodatek jeszcze dotał teraz za dużo deszczu,zatrzymuje się wzrost a zaczyna żółknięcie.

36

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Tak jak pisze oloe34, też miewałem tak, siarczan magnezu + asahi pomaga błyskawicznie.

37

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

więc mam  coś podobnego lecz w pszenicy jarej ..   pole podzielone pasami  zielony  żółto -zielony i  do tego bardzo mikry   ,,, przejechałem dzis odżywką   i dałem  na grzyba ...  ale z tego ci widac to wszystkie jare jakieś takie dziwne są ..

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

38

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

U mnie takie cuda też się działy w mokre wiosny i jest to skutek zbyt dużej wilgotności gleby, ale mimo to w żniwa ponad 4 tony sypał, bo jęczmień strasznie nawozy lubi.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

39

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

jutro jade do znajomego który pracuje w duzej firmie i właśnie zajmuje sie srodkami ochrony tak wiec mysle ze mi cos doradzi

40

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

u mnie jest coś takiego http://imageshack.us/a/img703/6680/img057ob.jpg

poszło mikro dzisiaj ... liść ze skanera :play:

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38