121

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

czym się różni hmm odmianami cena materiału ok .
bo na pasze to jęczmień  wsio rybka a na browar jedynie kilka odmian  w zalezności co sobie gorzelnia  zamówi i tyle .
ja za materiał siewny zapłaciłem 2200 za tonę  zaprawiony jakimś specyfikiem przeciw  grzybkom  w zeszłym roku się sprawdziło i działało bo jary nie zobaczył żadnego srodka przeciw grzybicznego  i było ok

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

122

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

ja gdzies słyszałem że inaczej z azotem trzeba postepowac, ale co jak?

Rolnik z powołania:-)

123

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

azotu jak najmniej ...  by białka było w granicach 12  oczek ..
w zeszłym roku  jęczmień dostał 200NPK pod korzeń i 150 saletry  i jakieś 30kg mocznika w oprysku na ha  białko i sita złapało

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

124

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Pajej napisał/a:

koledzy mam propozycje kontraktacji jęczmienia browarnego po 560 netto cena w porównaniu do dzisiejszej ceny pszenicy wydaje sie ok, ale musze kupic od nich nasiona po 1900 netto dla mnie to szok.
Pytanie z czym sie je jeczmien browarny czym sie rózni od uprawy pastewnego? decyzje musze podjąc do 23 lutego

U mnie kontrakt jest po 610 netto a to i tak prawie 100 taniej niż rok temu. Temat nasion tak jak piszesz, do tego dochodzi specyficzna uprawa bo:
1 podstawa to uregulowane pH w kierunku zasadowym no i w ogóle badanie gleby, żeby wiedzieć co tam jest i co należy dołożyć,
2 ogólne nawożenie to ok 300 polifoski 8-24-24 i 100 kg mocznika wszystko przedsiewnie.(przeazotowanie grozi białkiem powyżej 11% i sporym problemem)
3 intensywna ochrona przeciw grzybom- widziałem jak pani sprawdzała próbkę, ryzyko niechronienia kłosa to w przypadku kontraktowanego browaru temat niedopuszczalny i nieopłacalny
4 dodawanie mikroelementów do zasilania dolistnego może mieć spory wpływ na wielkość i jakość plonu
5 browar ma b dużą energię kiełkowania i takie lato jak 2014 to katastrofa murowana i 100% porośniętego z kłakami na 2 cm
Koszty spore i ryzyko duże, temat dla ambitnych, odważnych i mających zapas gotówki, żeby w razie wpadki nie położyć gospodarki.
Jak chcesz robić i zarobić to skontaktuj się bezpośrednio z Malt Eropa https://pl.malteurop.com/nasza-grupa bo oni łykają wszystko i cena jest o 100 wyższa niż przez pośrednika no i dodatki są np za białko, a żaden handlarz Ci tego nie da. Życzę szczęścia, bo ono tutaj najważniejsze jest.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

125

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

no to mnie wystraszyłeś, moze jednak odpuszcze temat

Rolnik z powołania:-)

126

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

hmm  w zasadzie nie ma się czego bać ... nie trzeba tyle jeździć co w pszenicy ale jedynie co denerwuje to koszenie i kurz  reszta to pikuś

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

127

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Ja wiem, że jak tylko mam siać jęczmień to za każdym razem wapno 250-300kg granuli węglanowej i 250kg poli 8 lub obornik albo gnojówa. Azot to już od pola zależy. Na browarnym w ogóle się się nie znam.

128

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Tak jak wszyscy piszą .Musi być ph bo jak nie to przepadnie.300kg polifoski 6+ 150 saletrzaku pod korzeń.  Sieję  co roku bez kontraktacji odmianę Sebastian a kiedyś Madonnę .Jedynie trzeba dopilnować w żniwa.Wynik ekonomiczny najlepszy spośród zbóż

129

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

wojtas napisał/a:

hmm  w zasadzie nie ma się czego bać ... nie trzeba tyle jeździć co w pszenicy ale jedynie co denerwuje to koszenie i kurz  reszta to pikuś

jutro zadzwonie i poprosze o umowe na maila bede wtedy madrzejszy.
Wojtek napisz jak to ty prowadzisz łan takiego jeczmienia

Rolnik z powołania:-)

130

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Pajej
u nas Słodownia kontraktuje  tylko kilka odmian  ja akurat mam JERSEY 
co do wymagań glebowych  hmm siejemy zwykle po rzepakach  klasa ziemi 3a/b  przed siewem  zazwyczaj 200 max 300 kg NPK  wapno granulowane 100kg na ha  jak jest to się daje ...  siejemy około 120-150kg na ha  zależy od wyliczeń . Następnie oprysk na chwasty  do tego jakiś kompot odżywek   plus mocznik , w sumie zalezy od pogody  1 max 2 razy na grzyba ... w zeszłym roku ani razu ( za sprawą specjalnej zaprawy nasion )  aa zapomniałem  że trzeba na robala po pryskać ... w sumie wszystkie zabiegi  opryskiwaczem można ogarnąć  w 3 przejazdach 
i zbiór   u nas od 5 do 8.5t ziarna z ha bywało ...  lepiej sypie  ozimy jęczmień 
w sumie w zeszłym roku brutto dostałem cos około 630 brutto  czy jakoś tak ..  musiał bym zobaczyć na faktóry 
tylko kolejki do słodowni w żniwa mamy takie ze po 24h trzeba było stać ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

131

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

czyli pogłównie nie dajesz N?
ja to nie do słodowni tylko elewator grupy producenckiej bedzie to skupował, tam rozładunek dość sprawnie idzie

Rolnik z powołania:-)

132

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Ale zamiast dumać porób próbki gleby i wyślij na badanie. Będziesz wiedział czy polifoska 6 czy 8 czy sól itp i jaki masz azot w glebie, chodzi o to żebyś zarobił, a nie tylko się narobił. Próbki bierz 5-10 cm głębiej nie

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

133

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

to jeżeli jakaś grupa to poproś o wzór umowy i jakie sa wytyczne  ziarna  żeby było ok

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

134

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

z tym to lipa dzwoniłem to mi pani powiedziała że do 23 trzeba nasiona zamówic a umowe to moze w maju jak bede wiedział ile zbiore. Pytałem czy to umowa kontraktacyjna czy kontrakt, czy beda kary za nie wywiazanie sie to nie była w stanie powiedziec bo jeszcze nie ma wzorów umowy... Dowiedziałem się ze tylko białko max 11,5 wytównanie min 95% ale odpuszcze bo jak teraz nie podpisze umowy, to kto cene beda mogli obnizyc ile beda chcieli...

Rolnik z powołania:-)

135

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

to jakiś przekręt lepiej już posiać na pasze i naładować nawozu ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

136

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

tylko na pasze we żniwa nie sprzedam. odpuszczam ten browarny...

Rolnik z powołania:-)

137

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Ile wysiewacie na ha niekwalifikowanego?

138

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

200

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

139

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Też tak wysiałem ale myślałem, że mało.

140

Odp: Uprawa jęczmienia jarego.

Eunova 167 kg