101

Odp: Zupełnie o niczym

dopuszczalna prędkość ciągnika rolniczego (również z przyczepą) została określona w art. 20 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128, z późn. zm.) i wynosi 30 km/h.

I nic się nie zmieniło

W 2017r była propozycja zmiany prędkości ale:


W ocenie Ministra z tego względu, podniesienie dopuszczalnej prędkości ciągnika rolniczego z 30 km/h do 60 km/h mogłoby przyczynić się do generowania niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym. W przypadku ciągnika rolniczego pozbawionego amortyzacji (sztywne zawieszenie osi pojazdu) przy prędkości większej niż 30 km/h może dojść do utraty kierowalności nawet na pozornie niewielkich nierównościach. Również hamulce, zwłaszcza w starszych pojazdach, nie są dostosowane do wyższych prędkości, szczególnie w przypadku ciągnięcia załadowanej przyczepy (czy też dwóch przyczep).

Ciągniki rolnicze nie są zasadniczo używane na dłuższych trasach, wydaje się, że korzyści z krótszych czasów przejazdów, wobec potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu, byłyby stosunkowo niewielkie. Zapewnienie bezpieczeństwa jazdy ciągnikiem rolniczym z prędkością postulowaną w treści interpelacji Pana posła Wojciecha Kossakowskiego byłoby możliwe tylko w przypadku najnowszych pojazdów, wyposażonych w odpowiednie zawieszenie, ogumienie, hamulce, itp. – przekonuj resort infrastruktury i budownictwa, który nie planuje w najbliższej przyszłości podejmowania działań legislacyjnych zmierzających do zmiany brzmienia art. 20 ust. 6 ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

W końcu się udało...............
Rolnik hobbbysta ( zmieniam hobby na wino kobiety i śpiew
Specjalista od "burz" smile

102

Odp: Zupełnie o niczym

Mylisz pojęcia  dopuszczalna i konstrukcyjna ....
A co do opisywanego przypadku to policjant źle  postąpił A kierowca jeszcze gorzej bo mógł się rozpędzić z górki i taką predkosc osiągnąć
.... Jak tam jeżdżąc 70 czuję się bezpiecznie za kierownicą 😅😅

103

Odp: Zupełnie o niczym

Jechać można max 30 km/h

a do 40 (margines błędu +3) ciągnik nie musi posiadać blokady prędkości by go legalnie sprzedawać i użytkować w naszym kraju

Te 30 to na drodze na polu można tyle ile homologacja pozwala ( powyżej mogą odmówić wypłaty odszkodowania w momencie wypadku)


Koseś a jak masz zbudowany układ kierowniczy w fastracku hydrostat czy mechaniczny z wspomaganiem hydraulicznym ( maglownica jak w samochodzie)
Bo przy takich prędkościach nawet w Niemczech mógłby by być problem gdy układ kierowniczy na hydrostacie nie jest zdublowany

104

Odp: Zupełnie o niczym

Rur3k uklad jak w samochodzie ciężarowym.
Gelek nie wiem o co dym ? O przekroczenie 18km/h ??  Zachowujesz się jak pies ogrodnika bo rozpedzasz się do max 30 ........
A jak samochodem na 90 pedzisz 160 to wszystko wporzo tak ?

105

Odp: Zupełnie o niczym

to jak w takim przypadku jest z samochodami? prędkość max w kraju to 140 na autostradzie, a mogę kupić auto które ma homologację na ponad 200, co zabiorą mi dowód jak nie założę kagańca na 140? Przekraczasz dop. prędkość i masz mandat...

106 Ostatnio edytowany przez gelek79 (2018-09-23 14:57:30)

Odp: Zupełnie o niczym

Broń boże nie dymię tylko napisałem co wynika z przepisów, ciągnik rolniczy czy pojazd wolnobieżny i samochód ciężarowy na podstawie konstrukcji, przewożonego i ciąganego ładunku nie może przekraczać danych prędkości(według przepisów) a z tego co wiem samochód osobowy nie ma takich ograniczeń wydaje je producent, także za przekroczenie prędkości w samochdzie osobowym jest mandat,

W końcu się udało...............
Rolnik hobbbysta ( zmieniam hobby na wino kobiety i śpiew
Specjalista od "burz" smile

107

Odp: Zupełnie o niczym

Właśnie  napisałeś że wydaje  producent .. tak że i w tych maszynach  typu ciągnik co jedzie 40 na godzinę homologacje wydał producent ...   a faktem jest to iż  uprawnienia T czyli na ciągnik upoważniają cię do kierowaniem pojazdami wolnobieżnymi czyli ciągnikiem nie przekraczającym  25 na godzinę  powyżej  tej prędkości powinno być  C lub C E   

Ale jesteśmy w dziwnym kraju gdzie każdy przepis ma swoją lukę  i każdy policjant  interpretuje  przepisy po swojemu .. więc puki co    nie ma co roztrząsać problemu

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

108 Ostatnio edytowany przez marcin (2018-09-23 19:00:09)

Odp: Zupełnie o niczym

Ja nie mam problemu ursus leci 25km/h ,juz wtedy Polacy myśleli wink a ryczy że ze trzech kilometrów słychać

109

Odp: Zupełnie o niczym

a ja tam nie mam problemu bo pakuje ciągniki po szosie ile się da i nikt mi problemów nie robi uważam ze ciągnikami nie ma co za długo na szosie przebywać wiec trzeba z niej szybko zjechać

Nie ma to jak FORTSCHRITT

110

Odp: Zupełnie o niczym

Wojtas w Polce homologacje wydaje Instytut Transpotru Samochodowego a na osobowe z tego co wiem nie ma przepisu ograniczeń prędkości- ale mogę sie mylić jak na pojazdy wolnobieżne, ciągniki rolnicze, samochody ciężarowe, autobusy

Ciągnik rolniczy to ciągnik rolniczy a nie pojazd wolnobieżny

W końcu się udało...............
Rolnik hobbbysta ( zmieniam hobby na wino kobiety i śpiew
Specjalista od "burz" smile

111

Odp: Zupełnie o niczym

Cieszcie się że nie ważą przyczep bo wszyscy co mają T płaciliby po 500 za brak prawa jazdy

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

112

Odp: Zupełnie o niczym

A te głupie 10t jeszcze obowiązuje?

113

Odp: Zupełnie o niczym

A z innej beczki...
Wiecie że na początku września europejski trybunał sprawiedliwość orzekł że niesprawne pojazdy nie muszą mieć OC.

http://curia.europa.eu/juris/document/d … cid=358083

Na samym dole tłustym drukiem. 1) 
Wysłałem zapytanie do rzecznika finasowego by powiedzieli czy właściwie interpretuję...

114 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2018-09-24 08:43:24)

Odp: Zupełnie o niczym

marcin napisał/a:

Ja nie mam problemu ursus leci 25km/h ,juz wtedy Polacy myśleli wink a ryczy że ze trzech kilometrów słychać

Tylko ursus c 330 jest polski
W serii ciężkiej można przełożyć tryby w skrzyni by zahaczyć o te 40 lekko podkręcić na pompie i te 43 też się przekroczy smile i będzie problem gdy we wsi się podpadnie.

Bo cały ten problem zaczął się od konfliktu sąsiedzkiego. Policja sama z siebie to by nie wpadła by akurat za to karać.


mpopis napisał/a:

to jak w takim przypadku jest z samochodami? prędkość max w kraju to 140 na autostradzie, a mogę kupić auto które ma homologację na ponad 200, co zabiorą mi dowód jak nie założę kagańca na 140? Przekraczasz dop. prędkość i masz mandat...

Niestety nie, samochody nie mają w przepisach podanej maksymalnej prędkości tak jak ciągniki i ciężarówki (słynne kagańce) oraz autobusy (w zależności od wyposażenia i ilości podbitych przeglądów 70 lub 100)
By został zaliczony do ciągników rolniczych musi być prędkość ograniczona do 40 max 43 km/h bo tak jest napisane w prawie o ruchu drogowym
Gdy nie spełnia warunków jest pojazdem niedopuszczonym do ruchu w danej kategorii tak jak np dokładając siedzenia w busie przestaje być osobowy i staje sie autobusem a dla nich są inne przepisy i wymagania

"§ 45. 1. Ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny oraz przyczepa przeznaczona do łączenia
z tymi pojazdami są zbudowane, wyposażone i utrzymane tak, aby:
1) wystające części, które mogą naruszać stateczność pojazdu lub zagrażać bezpieczeństwu
innych uczestników ruchu, mogły być na czas jazdy zdemontowane lub złożone; § 39
stosuje się odpowiednio;
2) poziom hałasu zewnętrznego mierzony podczas postoju pojazdu silnikowego z odległości
0,5 m nie przekraczał 104 dB (A);
3) maksymalna prędkość konstrukcyjna ciągnika rolniczego i leśnego nie przekraczała o
więcej niż 3 km/h wartości 40 km/h zmierzonej zgodnie z przepisami o homologacji
pojazdów.

2. Do pojazd"



koseś napisał/a:

Rur3k uklad jak w samochodzie ciężarowym.

taki układ upoważnia do jazdy w z większa prędkości ą niż zwykły hydrostat smile

115

Odp: Zupełnie o niczym

wojtas napisał/a:

Właśnie  napisałeś że wydaje  producent .. tak że i w tych maszynach  typu ciągnik co jedzie 40 na godzinę homologacje wydał producent ...   a faktem jest to iż  uprawnienia T czyli na ciągnik upoważniają cię do kierowaniem pojazdami wolnobieżnymi czyli ciągnikiem nie przekraczającym  25 na godzinę  powyżej  tej prędkości powinno być  C lub C E   

Ale jesteśmy w dziwnym kraju gdzie każdy przepis ma swoją lukę  i każdy policjant  interpretuje  przepisy po swojemu .. więc puki co    nie ma co roztrząsać problemu

Według ustawy kat T uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepami,lub pojazdem wolnobieżnym typu kombajn,maszyny budowlane itp.
Czyli ciągnik rolniczy nie zalicza się do pojazdów wolnobieżnych bo przekracza 25km/h,a dopuszczalna jego przepisowa prędkość to 30km/h.
Z tego wynika że poj.wolnobieżnym nie można przekroczyć 25km/h a ciągnikiem 30. Tyle w temacie.

O FORTSCHRITTA TRZEBA DBAĆ,TO NIE ŻADNA CHIŃSKA BLAĆ,BO TO DO DZIŚ JEST SPRZĘT FEST I DLATEGO JEST THE BEST!!! big_smile Gdy ci smutno,gdy ci źle,idź do kuchnii,nażryj się...   
+7/-0

116

Odp: Zupełnie o niczym

Forszaj dobrze piszesz, nie wiem skąd się bierze te 40km/h, ale może mam niewiedzę w tym temacie

W końcu się udało...............
Rolnik hobbbysta ( zmieniam hobby na wino kobiety i śpiew
Specjalista od "burz" smile

117

Odp: Zupełnie o niczym

gelek79 napisał/a:

Forszaj dobrze piszesz, nie wiem skąd się bierze te 40km/h, ale może mam niewiedzę w tym temacie

Dobra chciałeś zabłysnąć ale nie wyszło,   kiedyś sporo czytałem norcom forum i tam znajdziesz odpowiedzi na 40 km/ h i +-3  .
To jak z ciężarowym  na drodze ma 70 i na autostradzie 80 A ogranicznik na 90 choć ostatnio coraz częściej na 88.
Więc co za te 10  pow 80 zabrać homologacje?
Tak jak pisałem głupi policjant A kierowca jeszcze gorzej  bo wystarczył by mandat 200zl.
.
.

118

Odp: Zupełnie o niczym

To claasem też bym nie mógł jeździć na max bo 32 leci. U Stokłosy jak mieli jeszcze kombajny mf to kilka było w wersji co vmax 45 to dopiero szły.

E 516 na części
Telefon 695 076 269

119

Odp: Zupełnie o niczym

Dobra chciałeś zabłysnąć ale nie wyszło,   kiedyś sporo czytałem norcom forum i tam znajdziesz odpowiedzi na 40 km/ h i +-3  .
To jak z ciężarowym  na drodze ma 70 i na autostradzie 80 A ogranicznik na 90 choć ostatnio coraz częściej na 88.
Więc co za te 10  pow 80 zabrać homologacje?
Tak jak pisałem głupi policjant A kierowca jeszcze gorzej  bo wystarczył by mandat 200zl.
Nie komentuję tego, nie masz pojęcia co piszesz, a zabłysnąć to chyba ty chcesz, ja opisałem tylko faktycznie jak było i tyle. I przedstawiam jak jest zawarte w przepisach
Powodzenia życzę przy jeździe z taką predkością jak opisujesz, i szczerzę życzę żebyś krzywdy komuś nie zrobił

W końcu się udało...............
Rolnik hobbbysta ( zmieniam hobby na wino kobiety i śpiew
Specjalista od "burz" smile

120

Odp: Zupełnie o niczym

to tak jak z karaniem rolników za pracę w nocy za chuligaństwo - debil w mundurze wystawia mandat a drugi idiota przyjmuje go