81

Odp: wapno

Mam taki dylemat z wapnem jeden transport na teście z octem pienił się jak szalony ,a drugi ledwo ledwo ,wapno to samo niby 50% i nie wiem czy reklamować ten drugi transport i czy mój test z octem jest jakoś miarodajny?

82

Odp: wapno

Ja u siebie też robiłem testy z octem i 3 różne wapna i każde inaczej się pieniło. Mniej lub bardziej intensywnie.

83

Odp: wapno

maksx napisał/a:

Mam taki dylemat z wapnem jeden transport na teście z octem pienił się jak szalony ,a drugi ledwo ledwo ,wapno to samo niby 50% i nie wiem czy reklamować ten drugi transport i czy mój test z octem jest jakoś miarodajny?

Trzeba wziąć fenoloftaleinę i miareczkować, pokaże co do joty.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

84 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2015-10-04 19:56:59)

Odp: wapno

Wydaje mi się że ja was zaraziłem tym testowaniem....
Nie wiem  jak to robicie ale ja powiem tak, pół szklanki octu i mieszając wsypujemy wapno.
No i porównujcie wtedy.  Zalewanie wapna octem nie pokaże różnicy bo ocet nie przenika wszędzie .....  Druga sprawa to zawiesina powstała zmieszana z wodą.  100g wapna i 1l wody mieszamy dość intensywnie. czekamy z 5 sekund i odlewamy tak by kamienie zostały na dnie możemy przepłukać jeszcze raz i suszymy to co zostało. Potem ważymy, nie powinno być więcej niż 20g i nie powinno być niczego większego niż 3mm. Jak dobrze pamiętam to  kamieni większych niż 2mm powinno być max 10g

85 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2015-10-24 19:07:09)

Odp: wapno

Doradźcie.
Dostałem analizę gleby z porzeczek. No i jest 5,4pH Czyli brakuje około 1
Zalecenia mówią że należy dostarczyć około 700kg CaO. Od 3 lat sypię tam węglanowo magnezowe granulowane po 300kg. No i troszkę poskoczyło o 0,8ph. Drapię się po głowie czy dalej sypać to samo. Nadal jest za kwaśno i za mało magnezu. Chodzi mi po głowie by posypać
budowlanym i dosypać kizerytu. Chciałem sypnąć magnesium z nodrkal ale okazało się że zestaw wapniarka i traktur się na nawrociach nie wyrabia.

86

Odp: wapno

Granulat jest ok ale trzeba jego 3x wiecej sypac to podziala lepiej...  sproboj z tym kizerytem

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

87

Odp: wapno

A może za mało sypiesz?

88

Odp: wapno

tylko nie budowlane ja tym popsułem jedno pole. Teraz wiem dlaczego. bo ono szybko działa i zabija wszystkie pozyteczne mikrogranizmy. odkaża glebe na maxa

Rolnik z powołania:-)

89

Odp: wapno

No tak.....
3 x więcej hmmm sypnołem łącznie w 3 lata tonę i pH skoczyło o 0,8 to chyba dobry wynik. Do tego idą NPK z dodatkiem wapna i saletra kęrzierzyńska. Chciałbym ten proces max przyspieszyć ale chyba Papej ma racje pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł...
A co lepsze węglan wapna granulowany 61 węglanu wapnia  i 32 węglanu magnezu  + kizeryt
Czy wapmag
WAP MAG zawiera 28% wapnia (CaO) w postaci siarczanowej i węglanowej, 16% magnezu (MgO) w postaci siarczanowej i węglanowej oraz maksimum 10% siarki (SO3).

90

Odp: wapno

Walnij z 3 tony dolomitu mielonego 0-2 i wmieszaj w glebę. Ja tak wapnuję swoje pola i nie narzekam. A i temat magnezu będziesz miał na kilka lat załatwiony.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

91

Odp: wapno

W porzeczkach nie wymieszam gleby

92 Ostatnio edytowany przez bamreras (2015-10-24 22:11:48)

Odp: wapno

5,4 ale w jaiej glebie? W lekkiej? Jak tak to nierusz, nioe dotykaj. Jak robisz tak dalej rôb. Na glebach lekkich poziom ph podnosi sie powoli, a nie jak na innych

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

93

Odp: wapno

lekka aż za lekka.... 
Robię jak robiłem. Jeszcze raz pójdzie granulat 400-500kg a MgO będę dawał dolistnie.

94

Odp: wapno

No to masz ph przyzwoite i działaj z umiarem.

95

Odp: wapno

Mam u siebie lekką czwórkę i przy ph 6.3 i więcej przestaje wszystko rosnąć, już to sprawdziłem, badam co rok żeby drugi raz nie przesadzić więc jak pisze Androl działaj z umiarem.

96

Odp: wapno

Jak lepiej kupic wapno teraz ( jeszcze bym go troche sypnal na pole ) i przykryc czy moze lepiej na wiosne zamowic? Bo na wiosne chcialbym pare ha pod trawe sypnac wapna

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

97

Odp: wapno

Syp teraz. do wiosny zadziała....

98

Odp: wapno

Ale teraz nie mam trawy zaoranej to przed orka sypac ?

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

99

Odp: wapno

im szybciej posypiesz tym lepiej.

100 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2015-11-09 18:32:58)

Odp: wapno

Wpadło mi dziś w ręce wapno granulowane.  Kupiłem worek całe 30kg na testy.
Wapno z Działoszyna od pana Oblaskiego Cezarego.
Powiem tak miałem na testach Grade IV Które teoretycznie jest gorsze tj. ma uboższy skład.
Poddałem oba takiej samej procedurze tj płukaniu wodą  tak długo aż woda przestanie się odbarwiać.
To z działoszyna to porażka. Na 200gr suchego (aczkolwiek wydaje mi się ze ma z 10% wilgotności ale to może złudzenie)  po płukaniu miałem  uwaga 134gr mokrego tłucznia! To co zostało według mnie świetnie nadaje się do posypania ścieżki w ogródku. Trafiają się nawet odłamki o średnicy ponad 0,5 cm!!!
Grade IV tym czasem  z tej samej ilosci zostaje 36 gram mokrego.
I Grade płukanie zajmuje mi co najmniej połowę mniej czasu kilka płukań i już a z tym z działoszyna by osiągnąć taki wynik muszę mieszać zgniatać palcami kulki itd....

Miałem  też wapmag ale tylko 40g które zmiotłem z bagażnika ( worek się rozerwał ) wydaje mi się że wypadło porównywalnie do grade ale jeszcze to sprawdzę.

Generalnie przygotuje wam relację zdjęciową.

Koło działoszyna jest jakaś kopalnia?