41

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

grzegorz ciężko powiedzieć dokładnie bo pszenica jeszcze nie sprzedana jedną działke miałem to kosiłem bizonem na pół hederu bo nie szło przerobić reszta była gdzies w granicach 6t/ha pszenicy moze deko wiecej sprzedam bede wiedział, pszenzyto to plon średni z  20ha wyszedł 5,2 wiesz to wszystko zalezy od ziem była działka 1,7 co nakosiłem 16t a była działka przy identycznym nawożeniu ochronie i nawet o terminie siewu prędzej niz pózniej nakosiłem z 3ha 10t także plony bardzo zróznicowane, najgorzej sypia pola po pseudorolniku który od czasów wilhelma nie sypał i nie sypie nawozu sa wypocone pola do zera...  najgorzej w tym roku z owsem miałem do centrali nasiennej fakt faktem go troche obiły burze i zwierzyna dzika stłukła bynajmniej z 6ha nakosiłem 9t także totalna porażka ale po uprawie ścierniska dosłownie szczota była tak powschodził. rzepak na poziomie 2t/ha dawał a jęczmień ozimy około 9 wydał ale jego tylko hektar miałem na paszę

42

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Widzę, że kombinujemy podobnie. Ja nie liczę ton z hektara tylko zysk z hektara. Kilka dni temu podsumowałem tegoroczny owies i jak rozmawiałem na ten temat z sąsiadem- producentem pszenicy, rzepaku i pszenżyta to pomyślałem sobie, że jak by był większy lub silniejszy ode mnie to by mnie pobił. Poszło o to że on robi nakłady inwestuje w nowy sprzęt itd itp, a ja po swojemu wiadomo stare klamoty itp na owsie wynik finansowy 1370 netto średnio z ha, nie licząc dotacji, które nie wszędzie są. Nie przytoczę słów sąsiada jakimi określał mnie i moje podejście do rolnictwa. Pszenica w tym roku 970 netto/ha. Jęczmień pójdzie w 70% na paszę to ciężko będzie wyliczyć ale gdzieś bliżej wiosny jak rozliczę sprzedaż zwierząt to będzie coś wiadomo, ale wyjdzie najsłabiej.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

43

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Akurat nakłady sporę robię na zboża, bynajmniej pszenicy pszenżycie  rzepaku i jęczmieniu, niestety w owsie nie da sie duzo nałozyć bo wiecej jak 4 nie da;) chodźby skały srały i mury pękały, a w innych zbożach to sie daje ok 170 -200 N czystego składnika  P i K na poziomie 80-120 3 x na grzyba2 piewsze zabiegi coś koło 90-120zł/ha trzeci zwykłym tebukonazolem do tego odzywki regulatory wzrostu biostymlatory, akurat tu nie załuję tego i efekty widzę po tym, a pomijam tych co koszę u nich zarobkowo kombajnem to u siebie jeżdzę jedynką i to trzeba przytrzymać na sprzęgle a kosiłem pszenice jednemu co z 3ha nakosił 4,5t to bizonem kosiłem na 2 biegu i jeszcze jak dałem za duzo przyspieszacza to kosa nienadążała ciąć:D  i mówie mu oddaj mi te pole w dzierżawe....

44

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Jack ciśniesz równo. Jedyne co tu na forum mnie załamuje to to, że jak ktoś nowy przychodzi to go tak witacie, żeby tu tylko 20 osób zostało. Przykre bo ja podziwiam ludzi chętnych do pomagania, chwalących się sukcesami i porażkami. Ile tu już osób się przewinęło i po paru dniach uciekło sad

45

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Patryk Romek kręci w lewo na Grzeszyn czy coś takiego to nie moje strony więc nie bardzo kojarzę. Co nie które wiochy znam w tamtym rejonie ale od strony Jemielna lub Krzelowa droga na Lubin

46

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Stachu póki co to się spotkałem tylko tu z Jackiem i jego takim zachowaniem o innych użytkownikach nie mogę tego powiedzieć.

47

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Tak ty z Jackiem a inny z Frankiem a ty tu po liczbie postów nie jesteś starym użytkownikiem. Nie mówię o wszystkich.

48

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Pietia napisał/a:

Patryk Romek kręci w lewo na Grzeszyn czy coś takiego to nie moje strony więc nie bardzo kojarzę. Co nie które wiochy znam w tamtym rejonie ale od strony Jemielna lub Krzelowa droga na Lubin

Ooo to ciekawe, akurat  na Grzeszynie też mam troche, A on dużo tam ma? akurat moze nie miałem okazji go spotkać.

49

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Patryk3802 napisał/a:

Akurat nakłady sporę robię na zboża, bynajmniej pszenicy pszenżycie  rzepaku i jęczmieniu, niestety w owsie nie da sie duzo nałozyć bo wiecej jak 4 nie da;) chodźby skały srały i mury pękały, .

to ciekawe, bo jak się o niego zadba (owies) to 7-8 ton daje. 5 to u mnie norma a jak dopilnuję wszystkiego to do 8 dochodzi  :dance:

50

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Chyba kolego ze słomą?? Wytłumaczysz mi w jaki sposób? bo tego nawet w centrali nasiennej nie wiedzą...  Ważyłeś kiedykolwiek? czy na oko liczysz? jak na oko to prawie 2 razy lżejszy jest od pszenicy:(

51

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

słomę zbieram dodatkowo big_smile , wszystko zebrane ważę i nie robię sobie jaj. W wynikach coboru ma ponad 6 ton, a jak zasiejesz na 3 czy 4 klasie z pełną ochroną i nawożeniem to zobaczysz ile potrafi sypnąć. Większość traktuje owies jako ostatnie zboże i sieje je tam gdzie żyta nie wychodzą i przypominają sobie o nim dopiero w żniwa ...

52 Ostatnio edytowany przez mw_marcin (2016-12-08 00:44:57)

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Co do odległości pola od gospodarstwa to ja najdalsze mam jakieś 22-23 km a rozrzutu będzie około 44  kilometry. Ale co poradzić jak głód ziemi. Ale powiem wam, że rozrzut nie jest najgorszy dla mnie a rozdrobnienie. Działki dalej od domu a większe pryskam szybciej niż blisko, ale mniejsze.

53

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

mpopis a mozesz opisac agrotechnike  kiedy siejesz  ile nawozisz czym pryskasz bo narazie bardzo ogolnikowo piszesz?

http://www.fotoload.pl/123aa36/0da6cca167e5001fc0cd2b03b436c34116164_min.jpg

54

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Patryk3802 napisał/a:
Pietia napisał/a:

Patryk Romek kręci w lewo na Grzeszyn czy coś takiego to nie moje strony więc nie bardzo kojarzę. Co nie które wiochy znam w tamtym rejonie ale od strony Jemielna lub Krzelowa droga na Lubin

Ooo to ciekawe, akurat  na Grzeszynie też mam troche, A on dużo tam ma? akurat moze nie miałem okazji go spotkać.

Patryk dokładnie Ci nie powiem bo podczas rozmowy z Romkiem sam się gubi ile ma wszystkiego z tego co jeszcze kojarzę ma jeszcze coś pod Jemielnem , Psary z ostatniej rozmowy z nim wyszło ze ma jeszcze 30-40 do zorania i posiania ale chyba wiosna bo raczej w tym roku to już ciężko na glinach. W żniwach wszystko kosił mu Sobkowiak Fendtem z Przywsia swoim MF ciąga dwie nowe 12 zielone. Twierdzi że tam jest sporo ziemi do wydzierżawienia ale on tego już nie ogarnia sam robi wszystko czasami wynajmuje kolege do pomocy wtedy jaką na dwa orać.

Jest jeszcze jeden z sąsiedniej wioski ma też trochę pola 20-30 hektarów jadąc z Wińska na Jemielno uprawia to starym Fendtem z turem i MTZ w żniwa kupił sobie jeszcze do pomocy Case MX 135

55

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Tak ale w dziale ZBOŻA

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

56

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Patryk widze ze rozumujemy podobnie, nie przejmuj sie hasłami tymu "nie tylko ziemia jest w zyciu" albo "całe zycie spedzisz w polu i po co" tez sie nasłuchałem tego nawet od najblizszej rodzinki

Rolnik z powołania:-)

57

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

U mnie ziemia 2-4 klasy. Głównie 3aib. Na najdalsze pole 10 ha miałem 15 km a teraz do 20 ha będę miał ok 20 km.

58

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

To my z ojcem obrabiamy 5 i 6 klase ogólnie to wszystko dzierżawy od ludzi z agencji itp. Najbliższe pole 2ha za domem reszta w promieniu 2-3 km. na 6 ha 5 klasy mamy jakies 5-6 km. Najmniejszy kawałek 1ha największy jakieś niecałe 30ha. Reszta to łąki torfowe powyżej 5ha praktycznie obok siebie wszystko. Możliwe dzierżawy już powybierane ze wsi przez nas wink Każdy jeden kawałek braliśmy jako długie nie użytki i wszystkie ziemie doprowadziliśmy "do łądu i składu". Siejemy głownie żyto i owies lecz od tego roku tylko żyto bo najlepiej na tym idzie wyjść.

59

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

Pietia napisał/a:
Patryk3802 napisał/a:
Pietia napisał/a:

Patryk Romek kręci w lewo na Grzeszyn czy coś takiego to nie moje strony więc nie bardzo kojarzę. Co nie które wiochy znam w tamtym rejonie ale od strony Jemielna lub Krzelowa droga na Lubin

Ooo to ciekawe, akurat  na Grzeszynie też mam troche, A on dużo tam ma? akurat moze nie miałem okazji go spotkać.

Patryk dokładnie Ci nie powiem bo podczas rozmowy z Romkiem sam się gubi ile ma wszystkiego z tego co jeszcze kojarzę ma jeszcze coś pod Jemielnem , Psary z ostatniej rozmowy z nim wyszło ze ma jeszcze 30-40 do zorania i posiania ale chyba wiosna bo raczej w tym roku to już ciężko na glinach. W żniwach wszystko kosił mu Sobkowiak Fendtem z Przywsia swoim MF ciąga dwie nowe 12 zielone. Twierdzi że tam jest sporo ziemi do wydzierżawienia ale on tego już nie ogarnia sam robi wszystko czasami wynajmuje kolege do pomocy wtedy jaką na dwa orać.

Jest jeszcze jeden z sąsiedniej wioski ma też trochę pola 20-30 hektarów jadąc z Wińska na Jemielno uprawia to starym Fendtem z turem i MTZ w żniwa kupił sobie jeszcze do pomocy Case MX 135

Własnie nic nie kojarzę twierdzi on że tam ziemi jest do nabrania? tam są dobre ziemie i nie widzę ugorów tam, chętnie bym tam przytulił ziemie ja niestety Tylko w tamtych stronach to na Grzeszynie mam Piskorzynie i Wińsku razem jakies 15ha  A najwiecej mam na trasie można rzec na Wołów tzn Pełczyn Smogorzówek itp tylko ze tam juz ziemia nie powala;/  Co do owsa na 3 klasie to szkoda pola;/ u mnie trafia sie ze jest na tej 3 4 klasie ale tylko temu że jest "łata" na polu a dookoła V VI

60

Odp: Na jakich glebach gospodarzycie.

ZtManiak napisał/a:

To my z ojcem obrabiamy 5 i 6 klase ogólnie to wszystko dzierżawy od ludzi z agencji itp. Najbliższe pole 2ha za domem reszta w promieniu 2-3 km. na 6 ha 5 klasy mamy jakies 5-6 km. Najmniejszy kawałek 1ha największy jakieś niecałe 30ha. Reszta to łąki torfowe powyżej 5ha praktycznie obok siebie wszystko. Możliwe dzierżawy już powybierane ze wsi przez nas wink Każdy jeden kawałek braliśmy jako długie nie użytki i wszystkie ziemie doprowadziliśmy "do łądu i składu". Siejemy głownie żyto i owies lecz od tego roku tylko żyto bo najlepiej na tym idzie wyjść.

Jak możesz to opisz agrotechnike swoja w życie oczywiscie w temacie zboża i podeślij linka i chetnie dowiem sie jak koledzy uprawiacie