21

Odp: Uprawa bezorkowa

uproszczoną uprawę można stosować na ziemiach o dobrej kulturze i odpowiednim płodozmianie a i tak co parę lat trzeba przeorać.

22

Odp: Uprawa bezorkowa

A jak z Nawozami sztucznymi zwiekszyłeś dawke ?? Oraz obornikiem ?? no i oczywiście jakie osiągasz plony np zyta z hektara i jakie masz Klasy ziemi ????

23

Odp: Uprawa bezorkowa

Nawozy jakie stosowałem to saletra CAN 27%N 120 kg/ha i to wszystko. Plony jakie się spodziewam to średnia wszystkiego to niech będzie dwie tony z hektara i będę zadowolony.ziemie 4b i 5 klasa ,a i trochę 6.

24

Odp: Uprawa bezorkowa

Makxs Widze ze robimy podobnie. Ja tez stosuje uprawe bezorkowa. Po ścierni jade brona talerzowa francuska 4m ciagana ciezka nieraz zabronuje a nieraz nie zalezy ile mam czasu. Potem przed siewem jeszcze raz polece talarzowka i agregat uprawowy fortschritt  5.2 m z podwojnymi walkami sieje saxonia 3m i bronuje brony 8 pól lekkich ale na wózku ciagane lepiej robia robote bo nie pdskakuja jak te 5 polowe podnoszone. Tak robie w siewie zyta pszenzyta pszenicy rzepaku. Jesli ziemia jest lekka to przed siewem zamiast agregatu jade tylko bronami. Pod  wiosenne zboza robie orke na zime i na wiosne agregat i siewnik. mam kilka kawalkoów bardzo górzystych i ciezko jest orac dlatego robie talerzowka. ziemie klasy 3B-6 ale wiecej 4 5 i 6 wiec nie zaciekawe. Pod korzen nawozow nie stosuje na wiosne okolo 150-200 kg saletry. w zeszlym roku mialem takie kawalki ze pszenica i pszenzyto po 6t/ha sypnęlo. Pozdrawiam

25

Odp: Uprawa bezorkowa

właśnie ziemia limituje opłacalność i nie wiadomo co by się zrobiło z piasków nic się nie wyciągnie... w tym roku i ja zadebiutyje w uprawie bez orkowej smile zobaczymy co będzie...

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

26

Odp: Uprawa bezorkowa

Fenol i tu trafiłeś w sedno sprawy.

27

Odp: Uprawa bezorkowa

Dobra temat umarł na jakiś czas a ja potrzebuje jak najwięcej informacji na temat tego sposobu uprawy
mam do obrobienia na jesień  300ha  w systemie bezorkowym  dostępne maszyny do tego mam  firmy Kockerling  podorywkowy  z zestawem na gęsie stopy lub po przezbrojeniu na spulchniane do 30cm głębokości   oraz siewnik  tej firmy Kockerling AT450
Zauważyłem Ze Mpopis sie zajmuje tego typu  uprawkami  bym był wdzięczny jak by opisał swoją technologię upraw  czyli po skoszeniu co mniej wiecej robi ... mam mało czasu  a siania w cholere
w tym bałaganie co mam do ogarnięcia  zostało rozsiane wapno  oraz nawóz
rzepak posiany po jeczmieniu jarym wygląda  nawet ciekawie jak się go znajdzie w tych samosiewach

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

28

Odp: Uprawa bezorkowa

Za kombajnem idzie talerzówka na 10cm z wałami i po tygodniu jest zielono. Jak jest czas to jeszcze raz talerzówka lub brony 20 i nie ma problemów z samosiewami. przed siewem gruber na 25-30cm i siew. Mam Spirita 4m bez talerzówki, tylko z włóką crosbord. Wg mnie jednym z najważniejszych zabiegów uprawowych są uprawki pożniwne. Jednak z doświadczenia wychodzi, że muszą być dobrze dociśnięte, aby były wschody i podsiąkanie. Dlatego moja talerzówka idzie z dwoma wałami.
http://i39.tinypic.com/2s0kbqf.jpg
jak dzisiaj będę na polu to zrobię fotki rzepaku

29

Odp: Uprawa bezorkowa

dziś pada ale zrobie fotki i pokażę

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

30

Odp: Uprawa bezorkowa

u henia to w tym roku robią tak: talerzówka, oprysk na samosiewy i siew siewnikiem horsch focus a w tym siewniku łapy co uprawiają na 23-30 cm. 6 metrowy siewnik ciągnie xerion 500 km i ma co robić

E 516 na części
Telefon 695 076 269

31

Odp: Uprawa bezorkowa

ja w tym roku pod pszenżyto też nie orałem, poza polami gdzie pryskałem glifosatem i poszła razówka. po zbiorze gruber, przed siewem jeszcze raz tylko że głęboko 20-25 cm
http://imageshack.us/a/img580/2193/nnde.jpg

http://imageshack.us/a/img713/7991/m9dl.jpg


http://imageshack.us/a/img20/1271/ik0h.jpg

przydałby mi się siewnik dyskowy i by było git majonez.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

32

Odp: Uprawa bezorkowa

Uprawa bezorkowa, nawożenie beznawozowe, siew beznasionowy, sra..e bezpapierowe.
Rozumiem Zbynia, Henia lub lenia który ma 3000 ha albo 10000. Musi kombinować, żeby wyrobić się czasowo, technologicznie, zatrudnieniowo i wyjść na tym finansowo jak najlepiej. Nie mówię o latyfundiach RPA, Australii, USA, bo od nich te rewelacyjne metody przychodzą do nas. Zgadzam się żeby równać w górę, tylko warunki i skala nie ta.
Docelowo - nie orać, nie siać a zbierać (obecnie rzepak prawie się do takiej uprawy nadaje). Jakby pokombinował z odmianami i terminami, jęczmień ozimy też ma szansę się załapać.
Nie masz czasu, ochoty lub środków na zaoranie, to odpuść sobie gospodarowanie. Nie męcz siebie i ziemi. Takie mam zdanie na temat uprawy bezorkowej i nie robię wycieczek osobowych. Kto stosuje tą metodę niech mu się wiedzie. Obrażonych przepraszał nie będę.

33

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja też jestem fanem uprawy bez orkowej i jak zasieje np;trawe to 3 lata nie orze.Nie będę pisał jakie inne roślinki sieje ale staram się siać takie żeby nie orać chociaż 2 lata ,rzepak i pszenica to tylko z sentymentu ostatni rok.

34

Odp: Uprawa bezorkowa

ale to ma przyszłość i sens, tam gdzie muszę to orałem, orze i orał będę, tam gdzie się da to będę upraszczał , chociaż nie tylko o uproszczenie tutaj chodzi. Ciekawi mnie jakie masz zdanie o tych co sieją bezpośrednio w ściernisko, bez uprawy wierzchniej warstwy. wracając do tematu, nawet jak wywalę gównomiotem obornik pod ziemniaki to nie orze tylko mieszam gruberem. Na lekkiej ziemi, żeby całej warstwy ornej nie zmył mi deszcz to mieszam słomę  z ziemią a nie ją przykrywam, mieszam słomę a nie robię kanapki. gdybym miał odpowiedni sprzęt, do czego dążę, to pługa używałbym w sporadycznych przypadkach. O uprawie bezorkowej było już tyle, że mógłbyś już wiedzieć po co to się robi. W USA Jest całkiem inna bajka, tam zbierają z tego samego pola plony co 2 lata, z powodu braku wody. w dodatku orka przesusza glebę co im jest nie na rękę. W naszym klimacie wiosenna orka ciągnie za sobą poważne konsekwencję, popytaj się chłopaków z wielkopolski. Docelowo jak najmniej obracać, żeby nie niszczyć struktur bakterii tlenowe => beztlenowe, wzbogacać w próchnice na całym profilu gleby, siać i zbierać tyle co przy oraniu. Naskoczyłeś na ten temat jakby była tylko jedna racja i należała Tylko do Ciebie. Niestety tak nie jest. Widzę, że Twój szeroki światopogląd kończy się na temacie wiary i nie wiary, nie nawracaj ludzi  w dziedzinie agronomii, tyle z mojej strony, obrażony nie jestem ale przepraszał też nie będę, browarka wypić i podyskutować mogę, argumentów mi nie brakuje.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

35

Odp: Uprawa bezorkowa

W tym roku chciałem zrobić trochę  bezorkowo ale doszedłem do wniosku że zamiast jednego przejazdu pługiem będę musiał zrobić dwa przejazdy (talerzówka i gruber ) to wolałem wszystko zrobić tradycyjnie ,więc czasami upraszczając sami sobie komplikujemy .

36

Odp: Uprawa bezorkowa

robiąc razówkę to upraszczasz, z gorszym skutkiem dla gleby niż "komplikująca " uprawa bezorkowa

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

37

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak w każdej dziedzinie są zwolennicy i przeciwnicy i trzeba to uszanować ja jestem za a nawet przeciw. Od kilku lat z powodzeniem bezorkowo uprawiam pszenżyto ale tylko po gryce po innych zbożach to orka ale żaden mądry mnie nie przekona żebym z tego zrezygnował i po gryce orał nawet jak by chciał mi swoim sprzętem zaorać to bym mu podziękował bo po co komplikować życie idzie nawóz po ścieżkach na ściernisko jeden przejazd i pole uprawione i niema problemu z osiadaniem gleby i wszystko zrobione w jeden dzień i dlatego zboża już rosną zamiast bawić się w orki.Tyle w tym temacie jest demokracja więc jak ktoś chce to może orać i pięć razy do roku jego czas jego kasa.

38

Odp: Uprawa bezorkowa

Nie naskoczyłem na ten temat Andrew 89. Nie odzywałem się dwa miesiące, czy jakoś tak. Dziś sobota wieczór, pozwoliłem sobie na ekstrawagancję w postaci dania głosu w temacie jak mi się zdaję znanym, bo samodzielnie orzę jakieś czterdzieści lat.
Widzę że mnie zaszufladkowałeś jako katofoba, jak publika Himilsbacha jako degenerata. Prawda krąży gdzieś po środku. Gratuluję dobrego taktu.

39

Odp: Uprawa bezorkowa

Kumpel pszenice po rzepaku od ładnych kilku lat sieje bez orki i niczego jej nie brakuje. W Agrifarmie zasiali nawet kukurydzę po kukurydzy bezorkowo. Jak się dowiedziałem że tak właśnie chcą zrobić to się tylko śmiałem ale jak zobaczyłem jak to wygląda to już śmiech zmienił się w zdziwienie. Jak jest odpowiedni sprzęt to można zrobić cuda. Po zbiorze na ziarno poszła talerzówka a wiosną tylko Tiger i siewnik. Wschody równe i kukurydza elegancka. Co do gnoju to jednak uważam że najlepiej jak jest zaorany bo tylko wymieszanie agregatem to jednak strata nawozu

E 516 na części
Telefon 695 076 269

40

Odp: Uprawa bezorkowa

Właśnie wróciłem od kumpla tak się złożyło że dyskutowaliśmy o uprawie bez orkowej, konkluzja była taka że rolników z mazur oczywiście można zrozumieć bo tam jeszcze żniwa a tu już termin siewu rzepaku. Oszczędności w paliwie to ja nie widzę, czytając jakie to zabiegi koledzy wykonują, no i chyba znaczna część kolegów nie wie na jakich glebach i w jakim kraju powstała idea uprawy bez orkowej.
Co do orki na razówkę, mój dziadek mówił " jeśli masz zaorać na raz to lepiej zjedz to zaraz"