681

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek napisał/a:

Marek wink Tobie tylko wały w głowie.....
No wałów nie było.
Mnie zdziwił fakt tego że słońce i rosa rozkłada słomę szybciej nisz "robale " w ziemi.
Marek pisałeś nie raz że pierwsze talerzowanie robisz płyciutko i każdy kto czyta ten wątek wie po co. W zaleceniach agrotechnicznych  jest napisane by resztki po żniwne przykryć jak najlepiej.  Moze to błąd?  Rozumiem jesli nie ma czasu bo siejemy rzepak, ale jesli mamy 2 miesiące na uprawki to może nie przykrywajmy słomy. zerwać ścierń ubić i koniec, zejdą chwasty to zabronować.

Powiem co wiem. Przykrycie resztek to Noe błąd, ale trzeba pamiętać że żeby zaczął się proces rozkładu resztek trzeba kilka czynników, m.in.:
Dostarczyć papu bakteriom w formie azotu,
Przykryć/wymieszać resztki pożniwne z glebą,
Zapewnić odpowiedni poziom wilgoci w glebie.
To trzecie u ciebie nie było na pewno spełnione bo jadąc talerzówką i broną ta ziemia pozostała luźna i słonko z wiatrem ją wysuszyło. Gdyby było zwałowane ułatwiło to by podsiąkanie i utrzymanie wilgoci w górnej warstwie, więc Marek ma rację pytając o wały.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

682

Odp: Uprawa bezorkowa

nie trzeba ukryć słomy, ale ją dobrze przemieszać i ugnieść. Podsiąkanie i wszystko co żyje zrobi swoje. Przy suszy przemieszane ale nie dogniecione jest jak zakonserwowane w termosie. To co zostało na wierzchu dostało światła, rosy i ładnie skruszało. Wszystko by się udało gdyby popadało, bo woda najlepiej zagęszcza. Przy wymieszaniu i zagęszczeniu takie "brzydkie" ściernisko ze słomkami na wierzchu zabezpiecza z kolei przed zaskorupieniem, bo słomki działają jak lejki i wprowadzają wodę i powietrze wgłąb.

683

Odp: Uprawa bezorkowa

Tak wlasciwe ph to podstawa dobrego plonowania i nie tylko ja na duza ilosc slomy resztep leje gnojowice i pole pieknie przerobione kiedys pryskalem ug maxem efekty bardzo dobre ale droga zabawa

Fortschritt zt 423 a razy 2

684

Odp: Uprawa bezorkowa

też pryskałem kiedys ug max ale odkad wieksza wage przywiązuje do wapnowania to efekty sa podobne, tylko ten wał za talerzówka mam strunowy, a on nie zageszcza...

Rolnik z powołania:-)

685 Ostatnio edytowany przez bamreras (2015-01-02 11:46:01)

Odp: Uprawa bezorkowa

ugmax i temu podobne dobry jest na wyjałowionych i bardzo intensywnie użytkowanych glebach, po to by utrzymać odpowiednią strukturę koloni bakteryjnych. na większości gruntów w polsce wystarczy uregulować ph i dostarczyć bakteriom papu na resztki pożniwne w formie azotu. Po uregulowaniu PH preparat bakteryjny można profilaktycznie zapodać przez 2-3 lata z rzędu by zbudować odpowiednią strukturę bakteryjną. Po tym wystarczy utrzymywać ph w normie i jak wyżej napomknąłem dawać papu.

Historyjki o stosowaniu tych preparatów non toped przez 8-10 i więcej lat nie użekają mnie bo widzę że nie ma efektu. Efekt jest taki sam jak po 3 latach stosowania. reszta to tylko upychanie kasy w kieszenie wytwórców.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

686

Odp: Uprawa bezorkowa

Był u mnie jesienią handlowiec z tymi polepszaczami , jak mu powiedziałem że te 250 zł wolę przeznaczyć na wapno ewentualnie nawóz npk to powiedział że jestem zacofany , popatrzył jak na idiotę i pojechał.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

687

Odp: Uprawa bezorkowa

No za dwie i pół stówy to można z wapnem pokombinować i efekt będzie na pewno widoczny.

688

Odp: Uprawa bezorkowa

A jak z uprawą ziemniaka w systemie bez orkowym , możliwe?

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

689

Odp: Uprawa bezorkowa

a czemu nie, zamiast orki zimowej gruber, albo głębosz (bez wałów jeśli ma być wysztorcowane na zimę). Wiosną normalna uprawa i sadzenie

690

Odp: Uprawa bezorkowa

Widziałem ziemniaka bez orania całkiem ciekawie to wyglądało ale orka po takim czymś to mordęga tak ziemia ubita

691

Odp: Uprawa bezorkowa

Mordęga? Przyczepy i kombajn ją robią a nie nieoranie... Wiem coś o tym z praktyki

692

Odp: Uprawa bezorkowa

Ziemniak rośnie jak ta lala na bezorkowej. Widzę jak jeden "latyfundysta" to robi. Teraz miał ziemniaki po burakach akurat. Sadził chyba w maju ale napierw poszedł oprysk glifosatem a później wyrobili pole Horschem no i solidnie podsypali nawozem.

693

Odp: Uprawa bezorkowa

według mnie lepiej nie przykrywać resztek pożniwnych robię różne próby i mam obiecujące efekty na jednej roślinie przez dwa lata uzyskałem 2cm próchnicy ale nie pytajcie o szczegóły bo to tajne łamane przez poufne smile

694

Odp: Uprawa bezorkowa

Ale jak 2 cm próchnicy....

695

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek napisał/a:

Ale jak 2 cm próchnicy....

Krzysiek tajne przez poufne big_smile:D:D

696

Odp: Uprawa bezorkowa

Tak może nie napisałem o tym co zrobiło ta mordęgę właśnie maszyny

697

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek jak coś chcesz wiedzieć to pisz na emaila forum jest ogólne dostępne i każdy może to przeczyć a to są lata doświadczeń.

698

Odp: Uprawa bezorkowa

Może tak jakiś artykuł w prasie rolniczej, za odpowiednią kasę wink

699

Odp: Uprawa bezorkowa

tomek1974 napisał/a:

według mnie lepiej nie przykrywać resztek pożniwnych robię różne próby i mam obiecujące efekty na jednej roślinie przez dwa lata uzyskałem 2cm próchnicy ale nie pytajcie o szczegóły bo to tajne łamane przez poufne smile

Torf też powstaje bez przykrywania go ale tylko w bardzo wilgotnych warunkach, jakiekolwiek przesuszenie powoduje, że zmienia się w mursz i po próchnicy.  Próchnicy w glebie jest 1-2 % i dlatego na żuławach tak ceni się ziemia bo dochodzi nawet do 6. Jak dobrze kombinujesz to na powierzchni masz warstewkę z 2% udziałem próchnicy, a nie 2 cm warstwę próchnicy, ale i tak chwała Ci za to bo większość nie ma nawet tego.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

700

Odp: Uprawa bezorkowa

fakt im głębiej słoma tym gorszy rozkład