1,641

Odp: Uprawa bezorkowa

mw_marcin napisał/a:

Ja coraz więcej pól nie orałem. Ale w tym roku z uwagi na ilość wody mam problem. Wyorane w skibie parę dnie i jest białe i podeschnięte da się uprawić (mowa o glinach). Pole pozostawione pod gruber niby z wierzchy przeschnie, jak wjadę gruberem na głęboko to wyciąga wszystko mokre na wierzch i zakleja wały cuda wianki nie idzie w tym robić i siać.

Bo to zły wał....
Mój zakleił się prę razy ale tam gdzie przeciągałem go przez błoto w które nie powinno się wjeżdżać.

1,642

Odp: Uprawa bezorkowa

Pajej napisał/a:

nie wiem, ale ja uwarzam że nie ma półśrodków, albo orzemy, albo nie.

Ale my tutaj nie mówimy o uprawie zerowej. W zasadzie to tylko taka uproszczona poprzez zastąpienie pługa gruberm na wąskim dłucie. Orka raz na kilka lat niczego nie burzy.

1,643

Odp: Uprawa bezorkowa

własnie na takiej ziemi jak sie zaorze to przerzuca dżdżownice i bakterie tlenowe do srodowiska beztlenowego i zabija sie je. Czyli niweczy to co przez te lata udało sie osiagnąć nie orająć

Rolnik z powołania:-)

1,644

Odp: Uprawa bezorkowa

kiedyś wspominałem że po około 8latach nie orania jednego z pól jakie uprawiam, wjechałem z pługiem by skasować stokłose żytnią. Na stokłose pomogło bez dwóch zdań, jednak glina znowu była gliną, a piach piachem. w następmym roku, gdzie szedł gruber dłuta wyciągały na wierzch te dobroci co posłałem na 25cm w głąb. w tym roku glina już troche kruchsza, mimo że przemoczona jak pieluch u bobasa.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,645

Odp: Uprawa bezorkowa

to nie wtym wątku ale Twoje teksty nawiązują do dzieci.... jak jej na imię?

1,646

Odp: Uprawa bezorkowa

Dobra już nie będę... Obiecuje poprawę. Glina może być przemoczone jak gaciue u pijaka big_smile
a co do bobasa to Marcelinka ją zwiemy smile

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,647 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2017-10-12 22:12:42)

Odp: Uprawa bezorkowa

Ładnie...;)
o bobasie nie o gaciach...
Nie angela czy dżesika....
Bardzo ładnie ...

1,648

Odp: Uprawa bezorkowa

A dziękować.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,649

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek napisał/a:

Ja za kilka dni mam nadzieję że będę miał porównanie pomiędzy pługiem a gruberem.
Kolega orał po rzepaku ja gruberowałem po łubinie. obaj na 25cm.
Zobaczymy kto pierwszy wjedzie w pole.
Pola obok siebie.

No więc tata od rana śmiga ferdkiem z bronami  by przeschło i się na glinie wał nie kleił.
Gdybym się uprał poszło by bez tego ale niech sobie chłop pośmiga będzie lepiej spał.
Tym czasem sąsiad przed chwilą był samym ciągnikiem na polu  i narobił kolein. Gadałem z nim nie wie czy wogóle na glinie zasieje.
Ja zjadłem odpalam i rura...
Kolejny plus nie orania....

1,650

Odp: Uprawa bezorkowa

Zasiałem. Mogę powiedzieć że jest róznica  między oraną glina i nie oraną kiedy po tej czy tej uprawie wleje 50l to  po gruberze jest co najmniej dzień dwa szybciej obeschnięte.
A jak ma się tylko okienka pogodowe to dość istotne.
Nigdy na tym kawałku nie usiało mi się tak pięknie....

1,651

Odp: Uprawa bezorkowa

Mam takie pytanie zasiałem gorczyce na poplon, dziś dokonałem jej próby zaorania, mam zwykły grudziądzki pług 5 skibowy, a ona urosła jak jakiś mutant, mierzy do odudowy akumulatorów w forszu, zaraz po opuszczeniu pług zaczął sie zapychać, więc podpiąłem talerzówe i ją pociąłem, i ponownie spróbowałem orać, zapycha się jak wcześniej, sąsiad filozof wyskoczył żeby pług na wysokiej słupicy zorganizować, powiedziałem że chyba z du....y. Czy macie jakieś rady jak to opanować? Z góry dziękuje za pomoc

W końcu się udało...............
Rolnik hobbbysta ( zmieniam hobby na wino kobiety i śpiew
Specjalista od "burz" smile

1,652

Odp: Uprawa bezorkowa

Pojeździć jeszcze talerzowka ze dwa razy

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,653

Odp: Uprawa bezorkowa

TAlerzówe pewnie masz bez wału.  Jak nie masz czym przygnieść to zabronuj ale jeździj tak jak będziesz pomykał pługiem . Po tylko nie podnoś bron jak się ciągnie to trudno. Po tym zabiegu zaczekaj na jakiś porządny deszcz.  I powinno być prościej.
A na przyszłość jak już musisz orać tym pługiem to zainstaluj pod ciągnikem na 4 łańcuchach jakąś ciężką rurę, ma się ciągnąć po ziemi.

1,654

Odp: Uprawa bezorkowa

Wczoraj po sąsiedzku kosili qq na ziarno lexem 780tt. Dzisiaj axion 810 z mulczerem, 810 z rozsiewaczem, 2x830 z wapnem, 950 z gnojowicą, Caterpilar z agregatem i xerion z siewnikiem. Ja walczyłem że zbiorem 3 ha qq a oni skosili i zasiali 65...

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,655

Odp: Uprawa bezorkowa

Nie dziw się z takim milionowym zapleczem maszyn i ilością ludzi nie dziwne smile

1,656

Odp: Uprawa bezorkowa

Wapno i gnojowica w jednym czasie?

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,657

Odp: Uprawa bezorkowa

Talerzówke mam z wałem spróbuje to pobronować

W końcu się udało...............
Rolnik hobbbysta ( zmieniam hobby na wino kobiety i śpiew
Specjalista od "burz" smile

1,658

Odp: Uprawa bezorkowa

Andrew89 napisał/a:

Wapno i gnojowica w jednym czasie?

No razem bo pole najbliżej fermy a laguny pełne i trza opóźnić do zimy

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,659

Odp: Uprawa bezorkowa

ak w sprawie bezorkowej, to coraz bardziej zastanawiam sie czy warto orac i tu kilka pytań
1 z racji ze mam poplony to musiałbym czyms kasowac to czym róźni sie orkan od mulczera i dlaczego jest gorszy?
2 jakiej szerokości na ile łap MIGa mógłbym ciagać miom 130 konnym fordem?
3 czy MIG nadaje sie do zrywania scierniska?

Rolnik z powołania:-)

1,660

Odp: Uprawa bezorkowa

Sprawa sama się rozwiązała, kolega zaorze mi obrotowym, oddam mu na następny rok pole w dzierżawę- kończę zabawę w rolnika, za dużo muszę dokładać z pensji o straconym czasie nie wspomnę, tylko forsza mi szkoda bo od godziny w ogłoszeniach, będzie komuś służył, a ja w przyszłości kupię sobie k 700 na niedzielne przejażdzki z syniem no i na denerwowanie sąsiadów

W końcu się udało...............
Rolnik hobbbysta ( zmieniam hobby na wino kobiety i śpiew
Specjalista od "burz" smile