1

Temat: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Zabrałem się w końcu za rozkładanie "na śrubki" mojego Forszaja. Wyciągnąłem silnik, zbiornik paliwa, zbiornik oleju, podłogę, siedzenie i teraz pozostało wyjąć skrzynię biegów.
Teraz pytania:
1. czy skrzynia trzyma się tylko na 8 śrubach do tylnego mostu i z przodu jest podparta na trawersie ?
2. jak odkręcę te śruby to spadnie mi to na łeb ?
3. z prawej strony obudowy skrzyni jest pedał blokady tylnego mostu, trzeba to jakoś rozpinać ?
4. dotyczy pyt.3, czy trzeba ściągnąć górną pokrywę skrzyni, przed wyciągnięciem całej skrzyni ?

Na koniec chodzi mi o ZT303 smile

2

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Dzwignie blokady mostu można odpiąć w skrzyni pokrywe musisz zdjąć żeby odpiąć blokade.Można ją chyba jeszcze odpiąć w moście nie jestem pewien,ale trzeba zdjąć podnośnik.Podnośnik tak i tak musisz zdjąć co by ustawić luz na ataku i sprawdz jeszcze mechanizm różnicowy czy nie ma luzu na łożyskach chodzi o łożyska główne od różnicowego. Jeszcze sprawdz stan gwintów na nakrętkach tych na klucz hakowy no i na różnicowym. Nie pamiętam ile tam jest śrub ale do jednej jest super dojście jak je odkręcisz to skrzynia nie spadnie na łeb ale wózek lepiej miej podstawiony.

3

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

mocne255, Dzięki skrzynia już wyciągnięta. Co do śrub, właściwie nakrętek to dwie są wredne. Do jednej dojście jest ledwo wzrokiem, a druga na dole jest tak umieszczona, że tylko płaski klucz i do tego trzeba trzeba wykręcić ile się da, a później odsunąć skrzynię od mostu i odkręcić ją do końca. Najważniejsze, że wylazła smile Teraz muszę mieć pomysła jak wyjąć wałek, który jak na złość jest na samym dole, ale zostawiłem sobie to na poniedziałek:)

4

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

nie chciałbym tego robić......
Powodzenia

5 Ostatnio edytowany przez Dario (2009-03-01 11:38:13)

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Mam pytanie, czy zębatka na fotografii ta z wżerami, może zostać ?
Nie chce mi się tego ruszać, a nawet nie wiem ile taka zębatka kosztuje.

http://www.fotoload.pl/123aa21/4c4a8496f11b8d598a6acbb31fdd7f755737_min.jpg

6

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Ta zębatka jest do wymiany i zapewne ta duża pod nią też,ta z wżerami to ma 21 zębów i płaciłem dwa lata temu 850 zł oryginał DDR nie kupuj podróbki.A ten wałek to wyjmiesz od tyłu musisz odkrecić WOM i wszystko ci wyjdzie. Z tego co wiem ten tryb siada najcześciej,a wskrzyni nie idz na łatwizne co do wymiany to wymień i będziesz miał spokój.

7 Ostatnio edytowany przez Dario (2009-03-01 11:39:04)

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Za taką cenę to sobie odpuszczę na razie tą zębatkę smile
Jeździło jak na razie normalnie, jaki WOM mam odkręcić ?

8

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Całe to ustrojstwo od tyłu nad dolnym zaczepem, przykręcone na 6 śrub chyba M 12. Ja też tak mówiłem zrobie to potem a potem tryb się jeszcze posypał i własnych mysli nie słyszałem.Popatrz dokładnie to nie jest tryb od wstecznego i tak go kiedyś będziesz wymieniał a rozkręcania troszke jest żeby się do niego dostać. A jak się rozsypie w akcji to już problem teraz masz wszystko na wierzchu no i terminy nie gonią.

9 Ostatnio edytowany przez Dario (2009-03-01 11:40:41)

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Co do WOM-u to ja nawet nie zdążyłem jeszcze wałka zamontować, na tą chwilę go zupełnie nie ma, więc nadal nie wiem co on ma w tym wszystkim za udział. Jeśli chodzi o zębatki od WOM to one są ale na dnie skrzyni z przodu. To jest fotka góry skrzyni.
Co do tego nadżartego koła to na 99% jest ono od biegu wstecznego, pójdę specjalnie jeszcze raz zobaczyć smile To jest pierwsze koło od strony mechanizmu różnicowego, najdalej od sprzęgła, z tyłu po prostu.
Masz rację ten tryb nie jest od wstecznego, tylko do jazdy do przodu smile

10

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

panowie a podróbki o ktorych piszecie to podrobka przewidzina do forszaja czy dopasowana zebatka w jakims zkladzie i jakiej produkcji sa te zębatki?
zaiste 850zl to koszmar to sa 4 zestawy naprawcze do 360...

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

11

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Agroma Wągrowiec miała w sprzedaży te tryby magazynier osobiście mi odradził kupna.Dorabiane były w Polsce i mieli same reklamacje, z używanych jakie znalazłem to był szrot.Tak więc nie miałem wielkiego wyboru brałem co było fakt że to był nowy tryb,miałem już dość orania Zetorkiem.A co do tego wałka to najlepiej daj fotke bo już zgłupiałem o co chodzi już troche czasu mineło jak robiłem skrzynie.

12

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

mocne255, chodzi Tobie o wałek, który chce wymienić i dla którego cały ten cyrk smile
To jest wałek, którym napęd wychodzi na przystawkę przedniego napędu. On jest na dole, trochę z boku, nie robiłem mu fotek, ledwo go widać. Z przodu są na nim jeszcze 2 właściwie 3 zębatki.

13 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2009-01-26 11:08:58)

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Dario napisał/a:

Za taką cenę to sobie odpuszczę na razie tą zębatkę smile
Do tyłu jeździło jak na razie normalnie, do przodu zresztą też jeździł dobrze.
Jaki WOM mam odkręcić ?

Dobrze Ci tu chłopaki prawią, Dario. Jak Ci się w robocie to sypnie, to dopiero będzie problem.
Jak zdecydujesz się na nową tą zębatkę, to zwróć uwagę aby zęby na przesuwkę były trapezowe (podróbki nie maja trapezu) no i też na grubość tej zębatki, bo są dwa rodzaje. Grubszą możesz stoczyć. Jakby co, to mam je dużo taniej niż te 850 zł. Jeszcze łożyska igiełkowe musisz doliczyć. Zresztą jak zostawisz zębatkę to chociaż je wymień, bo pewnie są już w takim stanie jak ta zębatka.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

14

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Jutro lub pojutrze wyciągnę zębatkę, dziś wymieniłem tylko wałek, dla którego ta skrzynia była wyciągnięta, przy okazji rozebrałem sprzęgło i obraz nie za ciekawy. Może tokarz coś uratuje, tarcze to trzeba wymienić lub nowe okładziny nabić, muszę poszukać jeszcze łożysk igiełkowych do łapek, bo tylko w jednej są w całości z koszyczkami. Liczę, że więcej niespodzianek nie będzie wink

@PiotrK, jutro będę wiedział coś o używanej zębatce, jak będzie dobra to kupię, a jak nie będzie dobra to zadzwonię do Ciebie smile

15

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Ten wałek to oryginał czy podróbka jak podróbka to starego migomatem napawaj i wyszlifuj.Tą używaną zębatke obejż od strony łożysk igiełkowych jak jest bieżnia wyrobiona to szrot. Piotrze K po ile u ciebie ten tryb.? Mam nadzieje że masz promocje do kolegów z Forum. Ten tryb pod tym wyrobionym jest ok?Reszta trybów nie kołysze się na boki?

16 Ostatnio edytowany przez marcin (2009-01-27 09:48:01)

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Ją tak miałem z tym trybem kupiliśmy tani 500 zł skrzynia złożona zaczyna po jakimś czasie wyć coraz głośniej roboty wiosenne zrobione została orka na grykę a tu stało się coś strzeliło rozebraliśmy okazało się że ten tryb pękł zęby miał tak ostre łożyska igielkowe aż zrobiły ślad na tym kole jak je wyjęlismy to te koło było tak miekie że aż się cięło przecinakiem  moim zdaniem było nie hartowane i nie miało współ osi no cóż tanie mięso psy jedzą . Nowe koło kupiliśmy bodajże z pankowa już drugi rok jeździ i nie ma problemu nic nie wyje jest ok

17

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

mocne255, wałek nie wiem czy oryginał czy podróbka, jest używany i w jednym kawałku smile
Mój miał ukręconą końcówkę, która wchodzi w przystawkę przedniego napędu i przez to nie było napędu na przód. Co do zębatki, też będzie używana i jest podobno dobra. Jedno i drugie jest od Pantery, jak się rozpadnie to cóż, będzie trzeba go odwiedzić wink
Zębatka pod spodem wygląda dobrze, ale dokładnie będę wiedział jak ściągnę górny wałek, bo teraz to ją tylko trochę widać. Co do kiwania się kół, to ta skrzynia jest, tak jak ciągnik z 1975 roku, więc trochę to się w niej wszystko kiwa big_smile Pracowała cicho, więc ma raczej luzy w normie, zresztą remont kapitalny skrzyni to by było finansowe szaleństwo. Lepiej jeździć do zajeżdżenia i kupić następną używaną. Wyjdzie znacznie taniej smile

18

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Dario napisał/a:

...przy okazji rozebrałem sprzęgło i obraz nie za ciekawy. Może tokarz coś uratuje, tarcze to trzeba wymienić lub nowe okładziny nabić, muszę poszukać jeszcze łożysk igiełkowych do łapek, bo tylko w jednej są w całości z koszyczkami....

Dario, a którą płytę będziesz przetaczał?

Te łożyska nie powinny być w koszykach, tylko jako same igiełki. Dostałeś już je?

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

19

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Igiełki kupiłem luzem, tarcze też kupiłem. Ta od napędu jest zajechana, a z 2 stopnia jak nowa smile W jednej dźwigience miałem w plastikowych koszyczkach i myślałem, że udoskonalono oryginalnie, ale usłyszałem, że zawsze były igiełki luzem. Wymyślono to chyba dla masochistów, ale jakoś się pomęczę ze składaniem. Co do przetaczania, to chyba odpuszczę to sobie, bo lekkie pęknięcia na powierzchni są, ale na niebiesko to tylko dwie takie małe plamy i doradzono mi żeby to zostawić w spokoju. Gdybym przetaczał, to dociski od 1 stopnia. Do poniedziałku muszę poczekać ze składaniem, bo zębatka jest z wersji szerszej i trzeba ją przeszlifować.

20

Odp: Wymontowanie Skrzyni Biegów

Witam jestem nowy na forum i  mam nadzieje że mi ktoś pomoże,mam zt303 hałasowała skrzynia biegów i ciezko właczaly sie biegi przed demontazem kupilem uzywaną skrzynie od zt300 w stanie bardzo dobrym ,,igla,,.Starą skrzynie zdemontowalismy(było cięzko ) ale udało sie,skrzynia od zt300 niema wyjscia na przystawke od przedniego napędu,i teraz pytanie czy jak do skrzyni od zt300  przełozymy dolny wałek który wychodzi na przystawke przedniego napędu to bedzie wszystko ok? czy są może inne przełozenia i bedzie problem traktor bedzie sie blokował czy coś w tym stylu.Czy ktoś z was przerabiał moze taki problem?