1

Temat: ocieplenie domu

chałupa z cegły, są dwie ściany żeby było śmieszniej ta grubsza jest na zewnątrz a cieńsza w środku. Zewnętrzna gruba na 2 cegły wewnętrzna na jedną. dom ogrzewany kaflakami. Czym ocieplić i jaką grubością? rozmawiałem z 3 "fachowcami" każdy miał swoje uzasadnienie :stu: czyli nic nie wiem.  i jeszcze jedna sprawa na czym polegają szczeliny przy ocieplaniu styropianem jakie one mają być?

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

2

Odp: ocieplenie domu

według moich obliczen wystaczy 10 cm styropianu FS 15 i współczynnik spadnie poniżej 0,3W na mkw i to wystarczy.
szczeliny.... to stosuje sie przede wszystkim w domach z drewna chodzi o to by ściana oddychała,styropian kładzie się na ruszcie dając 1 cm pomiędzy ściana a styropianem, albo używa się styropianu kruty od spodu ma wycięte rowki. ale czy to jest potrzebne w przypadku Twojej chaty??? nie wydaje mi się
No i jeśli bredzę to na swoje usprawiedliwienie mam to że wróciłem od teścia wypiłem dwa specjale i 0,7  BIMBRU na dwóch

3

Odp: ocieplenie domu

Moim zdaniem ścian nie okładaj żadnym syntetykiem, który uniemożliwi ich oddychanie. 36 cm. ceramiki plus spoina i tynki (razem ok 40 cm) w zupełności wystarczy. Jak masz problemy ze stratami ciepła to szukałbym ich na poziomie stropu i/lub poddasza. U mojego brata ociepliiśmy dach od murłaty po kalenicę 15 cm wełny mineralnej i zużycie opału spadło o 50%.
Ale równie potężne oszczędności przyniosła także wymiana okien na termoizolacyjne U=1,1.
Ja przed każdym remontem przeglądam ostatnie 3-4 roczniki muratora i przechodzę do konsultacji w necie. Potem odwiedzam kilka firm handlowych i podejmuję decyzję.
Czasem ktoś się na mnie wkur za - po co mi ta wiedza, ale inżynierowie tak mają...

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

4

Odp: ocieplenie domu

Dziękuje Panowie jeżeli można wyjaśnijcie mi swoje podejście nie chcę być ciemniakiem, u ojca "fachmany" pytały jaki kłaść styropian, ja chcę być przed nimi aby nie zadać się czasem na kaprys głupka z kielnią... zacząłem kupować muratora, rozważamy remoncik chacjendy. z tym że raczej wszystko będę robił sam ewentualnie zatrudnię fachmana i będą mu pomagał. Marek, u mnie w mróz dach jest mokry, masa ciepła spierdziela przez strop i graciarnie na strychu. jeden facet proponował mi wypełnienie przestrzeni w ścianie sproszkowanym styropianem! czy taka izolacja oddycha? co gorsza grubsza ściana jest na zewnątrz i ona właśnie przemarza. dom zbudowany po wojnie ale na przedwojenną modłę hmm

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

5

Odp: ocieplenie domu

przyklej do ściany 10-12 cm styropianu na to klej siatka klej <solbet gabit biały>potem grunt i fasada jaka chcesz.styropian kup najtańszy jaki dostaniesz najlepiej od producenta i najlepiej duże płyty np 1.5x1.0 m.styropian lepiej niefrezowany kleisz na połcentymetrową szpare a szparę wypełnij potem pianką montażową,<najlepiej taką na pistolet to starczą ci 2-3 na cały dom apistolet można  nawet za 30 zł dostać>potem wszystko zakołkuj 5 kołków na m2 potem zeszlifuj specjalną pacą z tarką i reszte dopiero na wiosne jak bedzie odpowiednia temperatura.W scianę nie pompuj żadnego styropianu wełny itp.Jest tzw.punkt zerowy albo przemarzania i lepiej jak on jest w styropianie a nie w murze.Chodzi o to ,że jak jest mróz na dworze a cieplo w domu to gdzieś w ścianie jest 0 stopni i tam skrapla się woda i wtedy mur jest wilgotny.
Jak wpierw wstawisz nowe szczelne okna a nie docieplisz scian i stropu pojawi sie zwyczajowy grzyb pod sufitem naroznikami i za szafami!!!
no i pomyśl też o dociepleniu stropu jeśli poddasze ma byc nieużytkowe można rozwinąć folię izolacyjną i na to maty z wełny <min 12 cm> jeśli chcesz chodzić po stropie to trzeba dać folie styropian <min 6cm twardego fs25>i na to szlichtę cementową min 4cm
lub jeśli masz plaski dach albo kopertowy na ocieplenie styropapa czyli papa łaczona ze styropianem specjalnym niereagującym klejem <inaczej ze sobą reagują i ginie styropian>
zasada najważniejsza -wszelkie szpary piankujemy nie zacieramy klejem
styropian możesz pzrykleic nawet na lekkim mrozie bedzie trzymać a w domku zaoszczędzisz 30% opału jak ocieplisz strop i wstawisz okna i drzwi masz 50 %  w kieszeni
powodzenia

6

Odp: ocieplenie domu

Ja tez rok temu zastanawialem sie nad ocieplaniem domu ale dalem sobie spokuj  kosz byl strasznie duzy ( bo dom mam duzy ) , jak bym kupil za to opalu to mialbym na kilka lat . A ta oszczednosc nie jest taka duza owszem w zime troche zaoszczedzisz ale na wiosne bedziesz musial dluzej palic bo dom wolniej sie bedzie ogrzewal od slonca to jest opinia osob z ktorymi rozmawialem a ktore ocieplily sobie dom . Wiec czy ta oszczednosc jest taka duza . Ja otynkowalem i koszt byl kolosalnie mniejszy niz ocieplanie .Nie wypelniaj przestzeni miedzy scianami to na pewno nic nie da , a wrecz odwrotnie .

7

Odp: ocieplenie domu

ale żeś naplutł z tym dłuższym wiosennym paleniem przecież ocieplony dom nie musi się wiosną nagrzewać bo jest sam w sobie cieply,ściany przyjmują ciepło i je kumulują  zrobię małą kalkulację kosztów ocieplenia przy własnej robociżnie
powiedzmy typowy dom 12x9 i wysoki srednio 4 m czyli 43 metry sześć styropianu czyli max 4300 zł plus klej do przyklejenia 20 worków 300 zł plus kołki 300 zł plus siatka 500 zł plus klej biały 500 kg 460 zł  razem i gruntowanie 150 zł czyli razem ok 6000 zł czyli 10 ton węgla czyli po 2 -3 sezonach koszty się zwracają od razu zyskujesz komfort w postaci bardziej wyrównanej temperatury,jak masz wolną kasę kupuj ocieplenie i klej styropian ,kto docieplił ten na pewno nie narzeka a kto nie docieplił nie powinien głosu zabierać i sadzić pierdół.Ja ociepliłem dom 9 lat temu jeszcze do tego na kredyt bo pzreróbek było znacznie więcej .To co zaoszczędziłem poszło na raty a 5-6 lat jadę już dużo na plusie.Mamy typową gierkówkę klocka zżerała ok 10-11 ton węgla  a po dociepleniu ścian stropu i wymianie stolarki od 4-5 ton węgla.Teraz palimy palnikiem na zboże i od 31 pażdziernika do dziś zużyliśmy 1300 kg jęczmienia ozimego a grzejemy jeszcze dodatkowo wodę ciepłą CWu.Każda inwestycja jest po to żeby w dłuższej perspektywie było taniej lub przynajmniej wygodniej.Zachęcam każdego do ocieplania przez to dbamy też o środowisko a ja bym chciał by nasze dzieci też miały czym oddychać,a po za tym to świetna zabawa iszybki efekt

8

Odp: ocieplenie domu

Sluchaj ja nie mam ocieplonego domu i tylko powtarzam opinie tych  ktozy maja i oni tak twierdzili a ja niemam jak muwisz typowego domu tylko wiekszy 11 x 11,5 i  7 wysoko i koszt bylby ciutek wiekszy i chcialem to zrobic szybko a nie bawic sie sam lub niby z jakims majstrem i bawic sie z tym cholera wie ile . ale jezeli tak oszczedzasz to super , ja wspieram polskie gornictwo  a wlasciwie to posrednikow

9

Odp: ocieplenie domu

Tak na trzeźwo to przyłącze się do opinni iż masz dość grubą ścianę. styropian możesz dać nie musisz. Ale jeśli w mrożny dzieńkapie z dachu to znak by zainteresować się stropem. Nie wiem jak wygląda u ciebie strop, co to za konstrukcja.... zacząłbym od niego

10

Odp: ocieplenie domu

Fenol napisał/a:

u mnie w mróz dach jest mokry, masa ciepła spierdziela przez strop i graciarnie na strychu. jeden facet proponował mi wypełnienie przestrzeni w ścianie sproszkowanym styropianem! czy taka izolacja oddycha? co gorsza grubsza ściana jest na zewnątrz i ona właśnie przemarza. dom zbudowany po wojnie ale na przedwojenną modłę hmm

Właśnie o tym wspominałem. Po pierwsze strop. Ja na Twoim miejscu zrywałbym etapami podłogę na strychu i pustą przestrzeń wypełniłbym w całym przekroju wełną mineralną i dodałbym sporą ilość wapna żeby się gryzonie i insekty tam nie chciały tam zagnieździć. Napewno nie jest to proste ale warto pod wełnę polożyć folię paroprzepuszczalną. Według mnie to jest pierwszy i njważniejszy krok w ociepleniu Twojego domu ale wybór należy do Ciebie. Powodzenia!

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

11

Odp: ocieplenie domu

pod wełnę folię paroizolacyjną a na folię paroprzepuszczalną inaczej wełna zamoknie i straci właściwości izolacyjne.

12

Odp: ocieplenie domu

ocieplenie stropu zrobiłem nad łazienką bo doopy nie szło wystawić tak było zimno wsadziłem pod deski docięte arkusze styropianu 15. zastanawiam się tylko czy takie ocieplenie będzie sensowne w sytuacji gdy zaadaptuję poddasze na mieszkanko gdy ocieplę już sam dach-sufit tych pomieszczeń. czy w takiej sytuacji nie okaże się czasami że ocieplenie stropu jest zbędne? bo de facto izolacja z podłogi/stropu będzie na dachu? okna są wymienione. remont chce zrobić stopniowo a zacząć do tego co wnosi oszczędności czyli od strat ciepła.
dziękuję Panowie dużo się dowiedziałem, żaden fachowiec nie powiedział mi o punkcie 0*C i nikt nie sugerował ocieplenia stropu co by mnie z kasiuty wydoili

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.&#8221;
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]