941

Odp: Dopłaty

Pieniądze może i będą ale tylko dla hodowców. Jak masz same rośliny to będzie gorzej niż było

Rolnik z powołania:-)

942 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2023-03-04 10:44:37)

Odp: Dopłaty

Podstawowe warunki są takie same czy masz hodowlę
czy nie. 

Druga część (ekoschematy) nieobowiązkowa.
W ekoschematach  znajdziesz i dla tych co maja zwierzęta i tych co nie.

Pierwszy ekoschemat czyli "obszary z roślinami miododajnymi" to typowo pod tych co maja uprawy roślinne.  Pszczoły nie są wymagane.

drugi ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi

1 Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt
2 Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe
3 Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia
4 Zróżnicowana struktura upraw
5 Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacj
6 Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo
7 uproszczone systemy uprawy
8 Wymieszanie słomy z glebą

W tym ekoschemacie tylko punkt 1 jest typowo pod zwierzęta bo nawozy z punktu 5 i 6 może stosować każdy nawet na szkoleniu więcej było osób bez hodowli tym zainteresowanych niż tych z. (Ale to wynik nie dużej odległości od Żuromina i Bieżuńa)


trzeci ekoschemat  Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych

Też nie ma potrzeby posiadania zwierząt jak się te siano przerabia na np pelet lub kosi tylko pod dopłaty


czwarty ekoschemat Dobrostan zwierząt
Ten akurat tylko dla hodowców


piąty
Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin
szósty
Biologiczna ochrona upraw

Oba dla produkcji roślinej




Tak że znajdziesz chyba i coś dla siebie kwestia jak to zgrać by najlepiej finansowo wyszło (można łączyć różne ekoschematy).
I największy problem że nie wiadomo do końca jakie przepisy obowiązują.

Tak jak nie wiadomo jaki będzie ostateczny skład mieszanki dla pszczół czy będą to 2 czy 3 a może więcej gatunków roślin czy mogą być tylko uprawne czy muszą być i dzikie np chabry itp.

Z mulczowaniem mają swoją własną definicję tego zabiegu gdzie rośliny muszą być wymieszane z glebą i 30% resztek musi pozostać na powierzchni gleby.

W uprawie bezorkowej muszą być zabiegi ścierniskowe więc siew strip till np. rzepaku w sciernisko po poprzedniej roślinie musi być poprzedzony uprawkami.

Przy nawożeniu obornikiem prowadzący szkolenie nie byli pewni czy może być wymieszany bezorkowo czy przyorany. 

Dla dywersyfikacji upraw jak zaczynali szkolenia była informacja że rzepak i zboża nie mogą razem przekraczać 65% później już zmienione że zboża same max 65%. No i nie do końca pewni jakie to rośliny ujemnie wpływające na glebę bo lista może się zmienić. Zwłaszcza w kwestii warzyw.

943

Odp: Dopłaty

Robiąc bezorkowo jak dotychczas będę miał ekstra 4 pkt do ha czyli ok 90 euro jak jeszcze coś dolepię to będę miał lepiej niż dotychczas.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

944

Odp: Dopłaty

Szczegóły potrzebne będą nam latem planując zasiewy. W tym roku składamy wnioski po staremu.

945 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2023-03-04 14:52:01)

Odp: Dopłaty

androl napisał/a:

Szczegóły potrzebne będą nam latem planując zasiewy. W tym roku składamy wnioski po staremu.

Nie po staremu
Np. musisz ugorować 4%.  Ale w tym roku nie musisz tyle że musisz zadeklarować gdzie byś ugorował gdybyś miał ugorować wink proste nie wink

We wniosku dla wybranej działki wybierasz "ugór z uprawą" i uprawiasz normalnie.

946 Ostatnio edytowany przez androl (2023-03-04 15:30:17)

Odp: Dopłaty

To i w ubiegłym roku miałem qq na ugorze.
Szkoda że qq w tym roku nie można zadeklarować.
W ubiegłym roku izby to załatwiły i można było zrobić w ten sposób zazielenienie.

947 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2023-03-04 18:14:14)

Odp: Dopłaty

Robiłeś zazielenianie ugorem?

Wszyscy robili strączkami lub poplonami a nawet drzewami by powierzeni gospodarstwa nie tracić

A teraz ugory obowiązkowe dla wszystkich powyżej 10ha.

948

Odp: Dopłaty

Tylko w ubiegłym roku było to możliwe że deklarujesz ugór i go obsiewasz. Tak wykorzystałem tą okazję na takie zazielenienie.

949

Odp: Dopłaty

Te pakiety co piszecie co roku przy składania wniosku się odnawia? Czy typowe pięciolatki?

950 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2023-03-05 20:15:41)

Odp: Dopłaty

Powinni rok się wstrzymać....
Zrobić jesienne zasiewy według nowych zasad.....

951

Odp: Dopłaty

MAREKPE napisał/a:

Robiąc bezorkowo jak dotychczas będę miał ekstra 4 pkt do ha czyli ok 90 euro jak jeszcze coś dolepię to będę miał lepiej niż dotychczas.

To nie takie proste. Nie wystarczy zrobić bezorkowo tylko 30% ziemi musi być przykryte. Ja po okopowych przejedziesz bezorkowcem to masz czarno na polu i już się to nie łapie. Do tego oziminy w tym roku nawet jak zadałeś bezorkowo to i tak nie będą się liczyć.
Z uprawą bezorkowa nie połączysz większość ekoschematow. Tak że to nie takie proste.

Nie wiem czy wiecie że 80% pół w zimie ma mieć okrywę i to jest wymóg na podstawie dopłaty

Rolnik z powołania:-)

952

Odp: Dopłaty

O tych 30% jeszcze nie słyszałem.
Ale te 80% pod pierzynką i tak mam zawsze....

953

Odp: Dopłaty

Te 30% to im chodziło o to by tyle procent resztek pożniwnych zostało na powierzchni gleby.  Tak by nie robić pola "na czarno" jadąc kilka razy agregatami. Co ciekawe Strip till też jest niedopuszczalny gdy nie zrobisz wcześniejszych uprawek ścierniska np talerzowka. Uprawą zerowa też się nie łapie.

Podobny wymóg 30% mają przy mulczowaniu więc to raczej chodzi im o gruberowanie w tym ekoschemacie)

954

Odp: Dopłaty

bo jak rząd mówi że da, to mówi... jak mówi że zabierze to zabierze.  tongue

955

Odp: Dopłaty

Znam takich którzy w pierwszym naborze nie składali wniosków o dopłaty bezpośrednie. Mieli też ubaw ze składających, "dadzą wam ale po łbach" nabijali się. Jeden z nich to do dziś dostaje po łbie ale od żony.

956

Odp: Dopłaty

składać trzeba , i postarać się wyciągnąć ile można.

957

Odp: Dopłaty

androl napisał/a:

Znam takich którzy w pierwszym naborze nie składali wniosków o dopłaty bezpośrednie. Mieli też ubaw ze składających, "dadzą wam ale po łbach" nabijali się. Jeden z nich to do dziś dostaje po łbie ale od żony.

Z kolei u mnie sąsiedzi byli zachłanni i w pierwszych latach gdy były dopłaty za łąki na GO płacili mniej niż za TUZ. Wiekszosć poskładała więc jako tuz. Ci co wcześniej zrezygnowali  z hodowli łąki pokasowali.  Ci co poźniej dostali nakaz przywrócenia TUZ. We wsi zostały dwa gospodarstwa gdzie zwierząt brak a łąki utrzymywać trzeba bo komisja Europejska rękami ARiMR nie pozwala na zmniejszenie liczby hektarów tuz.

958 Ostatnio edytowany przez androl (2023-03-07 16:21:16)

Odp: Dopłaty

Był rok czy dwa że można było przekształcić tuz na trawę sianą na gruntach ornych. Miałem raptem 30 ar nieopacznie zaznaczone jako tuz. Gdy nadażyła się okazja przekształciłem i nie mam żadnych traw .

959

Odp: Dopłaty

Jak to jest że w internecie wszyscy wszystko wiedzą, a nie zostały jeszcze wydane żadne rozporządzenia, które pojawią się dopiero 15 marca. 3 marca na szkoleniu opowiadali to co jest wiadome od dawna, a szczegółowych informacji będą udzielać po 15

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

960

Odp: Dopłaty

Na serio, to już robi się mało ciekawy zawód. Na łańcuchach po psach będziemy chodzić, z tym że krótszych.