1 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2010-02-13 01:43:35)

Temat: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

No, w końcu udało mi się zasiąść na dłuższą chwilkę do kompka ;-) Wczoraj mały wziął mnie na przetrzymanie i jak go lulałem na dobranoc to po dobrej godzinie sam zasnąłem, chyba nawet szybciej od niego, potem obudziła mnie żonka, a że jest piękna, młoda, bardzo gorąca i jeszcze bardziej wymagająca..., to sami rozumiecie, nie mogłem już nic więcej na forum dokończyć....  wink

Ale do rzeczy:

Krzysiek napisał/a:

oby Piotr miał bo mi jest potrzebny kaplecik do pompy hamulcowej
Włożyłem to co było w sklepie i nie mam hamulców tylko spowalniacze....

Mam, mam smile Do tych pompek mam wszystko i zawsze... Nawet jak będziesz chciał Krzysiek, to do samego Człuchowa Ci je mój szwagier przy okazji podrzuci. Żaden problem smile

No to zaczynamy:
Najpierw odkręcamy, powiedzmy, wspomaganie pompki sprzęgła od samej pompki sprzęgłowej, ale zanim to zrobimy, zaznaczamy sobie np. punktaczkiem każdą część korpusu po kolei – pozycja 10, 12 i 18 z rys. poniżej - 8302, tak aby przy składaniu złożyć je dokładnie tak samo. W samym wspomaganiu najważniejsze są dwie manszetki (8302/123 i 8302/122), sprężynki (8302/119 i 8302/128) i oring 45x3 poz. 8302/122. Manszetki i oring zużywają i czasem również trzeba je wymienić, a sprężynki nieraz pękają i wtedy są problemy z wysprzęglaniem. Ważny też jest stan gumowej osłonki 8302/15 (można ją podpasować od np. dźwigni zmiany biegów z malucha)
http://img237.imageshack.us/img237/6149/83021wspomaganiepompki.jpg

Teraz przechodzimy do samej pompki sprzęgłowej – rys. 8304.
http://img693.imageshack.us/img693/226/8304pompkasprzgowa.jpg
Żeby odpowiednio rozebrać pompkę, bez szkody dla jej korpusu, należy najpierw dobrze uchwycić ją w imadle, potem luzujemy króciec 8304/9, ale jeszcze go nie odkręcamy. Następnie blokujemy np. palcem lub jakąś śrubą tłoczek pompki 8304/3, tak aby najlepiej lekko wsunął się do środka korpusu. Potem odkręcamy całkowicie poluzowany wcześniej króciec 8304/9 i wyciągamy spod niego wszystko po kolei (8304/5,6,7,8) i trzymając cały czas zablokowany tłoczek teraz dopiero dobieramy się do tej słynnej kulki 8304/102. Musimy wyjąć ją delikatnie np. za pomocą magnesu, uważając przy tym aby nie wpadła ona nam do środka korpusu pompki (jest taki jeden moment), bo wówczas bez zniszczenia korpusu pompki nie wyciągniemy tłoczka. Tłoczek trzeba będzie wysunąć na siłę, robiąc przy tym rysę tą kulką na wewnętrznej gładzi korpusu pompki, co spowoduje jej zniszczenie!!! Dużo ludzi o tym nie wie i niestety dość często się to zdarza. Jak wyjmiemy kulkę, resztę rozbieramy już dowolnie i bez znaczenia w jakiej kolejności. Jak już rozbierzemy wszystko to sprawdzamy dokładnie stan wszystkich poszczególnych elementów pompki. Najważniejsze są wszystkie trzy sprężynki, czyli 8304/5, 15 i 101. Przy skręcaniu pompki pamiętajcie, że sprężynka 8304/5 (ta spod króćca od zbiorniczka) jest delikatniejsza i słabsza od sprężynki 8304/15, tej spod czujnika. Dokładnie sprawdzić, a najlepiej wymienić przy okazji, trzeba również uszczelnienia 8304/7 i 8304/17. Teraz wszystko myjemy, czyścimy, przedmuchujemy, sprawdzamy czujnik, uzupełniamy brakujące elementy (często brakuje właśnie kulki, a jest to normalna metalowa kulka 5mm) i przystępujemy do składania pompki. Manszetki 8304/4 na tłoczku zakładamy gładkimi powierzchniami do siebie, dokładnie tak jak to pokazano na rysunku (czyli powiedzmy tak - ][ )!!! Bardzo często pozakładane są one odwrotnie i wtedy również pompka źle działa. Resztę składamy w odwrotnej kolejności niż rozkładaliśmy, pamiętając o odpowiednim włożeniu kulki, czyli najpierw tłoczek, blokujemy go i wtedy wkładamy kulkę. Kulkę należy włożyć w zewnętrzną dziurkę i wtedy składamy resztę. Tu, jak zwykle w katalogach, jest mały błąd, bo przy składaniu pompki, pozycje zaworka czujnika - 8304/15, 16 i 17 wyjmujemy i wkładamy od drugiej strony korpusu pompki, czyli od strony czujnika pompki i przejściowego króćca 8304/10.
Następnie skręcamy pompkę ze wspomaganiem, dokładnie tak jak sobie prędzej zaznaczyliśmy i po robocie. Przy okazji całej tej regeneracji dobrze jest jeszcze wymienić manszetki w wysprzęgliku (są one dokładnie takie same jak te na tłoczku pompki) i sprawdzić działanie całego układu załączającego powietrzny siłownik sprzęgła, włączany klawiszem na desce.

Uff… Na zlocie skrzynkę piwa za to proszę he, he big_smile:D

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

2

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

Tak dokładnie opisany proces musiałem umieścić w "zrób to sam" Oczywiście Piotrze +

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

3

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

I za tak fachowy opis leci + smile

http://iv.pl/images/28787378765493351481.gif

4

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

Lepiej ten wątek  zablokować żeby nie było niepotrzebnych wpisów. Fajny opis który sie przyda.

5

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

Mi się już przydaje, czekam tylko na części i składanie wg. powyższego opisu.
ps: pierwszy raz jak dzwoniłem rozmawiałem z tatą Piotra i zapytanie o dostępność części do pompki zamieniła się w 20 minutową pogawędkę o 323 - co im najczęściej dolega, na co zwracać uwagę, czego pilnować itp
Pierwsza rozmowa z Piotrem też przeciągnęła się w do kilkunastu min. i też dowiedziałem się troszkę ciekawych rzeczy. Jestem bardzo mile zaskoczony podejściem do klienta i jeśli będzie miał miejsce jakiś zlot to ta skrzynka leci ode mnie smile

gg 5118068

6 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2010-02-14 12:36:08)

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

Dzięki smile Z tatą to już we krwi tak mamy, że do każdego problemu podchodzimy osobiście i bardzo indywidualnie... W miarę, na ile czas i rodzinka na to pozwoli, będę więcej takich opisów tu umieszczał. Może w końcu uda się nam wszystkim zrobić tak, że to forum będzie jedną wielką instrukcją obsługi i naprawy tych zacnych i niedocenionych przez wielu maszyn. Po upadku muru wszyscy już na nich krzyżyk postawili, ale powoli się to zmienia. Satysfakcja nasza jest tym większa, ponieważ mamy (głównie mój tata) w tym swój jakiś udział...

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

7 Ostatnio edytowany przez michu23 (2015-01-19 18:06:53)

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

koledzy i znow problem ze sprzeglem stanelo na amen nie dziala wspomaganie naprawilem hamulce i wszystko dziala a sprzeglo niet wiec zaczelem rozbierac odkrecilem na poczatek pompke z nia jest wszystko ok wiec wykrecilem wspomaganie pompki wyciaglem z niego duza sprezyne ten grzybek co wyciska pompke i ta tulejke co pracuje w ciegle co wychodzi powiedzcie co brakuje niema zadnych uszczelnien  bardzo bym prosil o schemat tego spomagania bardzo by mi to rozjasnilo sytuacje sory panowie za wszybko wrzucilem posta nie w ten watep przenosze rozmowe do  watku zasada dzialania i regulacja sprzegla

Fortschritt zt 423 a razy 2

8

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

tu jest z hamulcem ale reszta taka sama  http://i60.tinypic.com/4reple.jpg

9

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

Moze ktos wie jaka dluga ma byc ta sprezynka 128 bo u mnie ma ze dwa centymetry

Fortschritt zt 423 a razy 2

10

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

ja mam takie coś rozebrane jak znajde to ja zmierzę nawet za raz

Nie ma to jak FORTSCHRITT

11

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

Byl bym bardzo wdzieczny no plusa juz nie dam hehe

Fortschritt zt 423 a razy 2

12

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

a więc tak musisz mi podpowiadac znalazłem bo mam to w częściach i teraz mi powiedz czy ta sprężynka jest taka drobniutka fi 8 czy taka fi 12+-

Nie ma to jak FORTSCHRITT

13

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

Raczej 8 ona wchodzi w ten tloczek co wypycha pompke

Fortschritt zt 423 a razy 2

14

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

no to mam takie cudo w rękach i ma ona 2,5 cm długości

Nie ma to jak FORTSCHRITT

15

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

Jutro dokladnie zmierze ile ma moja bo juz mi brak pomyslow pisalem do piotra moze on cos poradzi

Fortschritt zt 423 a razy 2

16

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

spróbuj ominąć chłodnice oleju razem z dławikiem

17

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

Możnaby odświeżyć zdjęcia? Bo bez fotek to mało użyteczna ta instrukcja niestety ;/

18

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

A kulka 5mm w tym kroćcu co idzie do zbiorniczka plynu w pompce sprzegla jakie spelnia zadanie? czy ewentualnie moze byc troszke mniejsza bo ja takowej nie mam...I zastanawiam sie czy jej wlozenie cos da

19 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-03-29 15:55:12)

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

Ta kulka to blokada by tłoczysko nie wyjechało za daleko.
Nie wiem czy można zmieniać jej rozmiar na pewno nie może być mniejsza.

20

Odp: Pompka Sprzegła Instrukcja "jak Rozebrać Na Części Pierwsze"

z wianka od kierownicy w rowerze pasuje

Nie ma to jak FORTSCHRITT