Temat: z wapnem na pole

Z wapnem na pole ale jakim? :wow: Przejrzałem oferty na alegro i nie wiem. Nie jestem orłem ( agronomem) i nie wiem co wybrać rózniom się i składem jakościowym i procentowym
tlenkowe,  węglowe, suche, mokre. Całkowicie ciemny nie jestem wydaje mi się że najlepsze było by  75 CaO  i 25 MgO ale takiego nie ma ... :-) Ktoś kupował ostatnio? Może ktoś poleci jakiegoś dostawce....

2

Odp: z wapnem na pole

Krzysiek wejdz w Kieleckie kopalnie mają dolomit masz do wyboru kilka rodzai wapna i oferują transport jak nie znajdziesz u siebie jakiegoś siodła

3

Odp: z wapnem na pole

CaO jest na mocne gliniaste gleby, jest droższe, i szybko działające. najlepszym wyborem jest dolomit bedzie pewnie najdroższy ale masz magnez który nie jest za bardzo mobilnym pierwiastkiem i zaopatrzysz glębę w Mg na parę latek. Mg w dolomicie wychodzi najtaniej.  nie kupuj czsami wapana z cukrowni albo elektrowni bo to gówno jest. już lepiej normalne wapno CaCO3 ale widzę że nie ma go w ogłoszeniach, dziwne.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

4

Odp: z wapnem na pole

ja stosuje wapno budowlane 300kg na hektarek i roslinki rosną jak na drożdżach , bo jak mi przywiezli niby super wapno to była tylko gromada piasku tylko ,że strosznie drogi ten piasek hehe...

5

Odp: z wapnem na pole

Ja natomiast kupuję Wap-Mag , od paru ładnych lat i działa super. Nie pamiętam składu ale jest w formie granulków, łatwo się rozsiewa i cena jest przystępna ok. 350 tona, przy dawce 350/ha.

6

Odp: z wapnem na pole

wapno budowlane jak pisze wujek jest dobre bo bardzo dobrze radzi sobie z PH i nic więcej. Wap-MAG nie znam tego składu ale podejżewam ze jest to podobne co produkuje luwela jest dobre wygodne w rozsiewaniu ale przy dawce 350kg co drugi sezon musisz stosować ja rok temu kupiłem dwie łudki wapna dolomitowego magnesowego z kielc. ja mocno kwaśnych ziemi nie mam ale magnesu jest mało a magnes w nawozie jest bardzo drogi. tlenkowe bardzo dobrze odkwasza. najlepiej zrobić próbe koszt jednej 9,50 w bydgoszczy i wszystko wiesz i sobie dopasujesz wapno

7

Odp: z wapnem na pole

Wapno dolomitowe to ścierwo które rozkłada się dwadzieścia lat. Wiem coś o tym bo kopią je 10 kilometrów ode mnie. Z tego co pamiętam to najlepiej wychodziło nam wapno z Choruli.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

8

Odp: z wapnem na pole

Ano bez próby ani rusz. Ale jak pare lat ziemie  przewracasz to wiesz po "plonach" co gdzie i ile brakuje.

9

Odp: z wapnem na pole

ja podobnie jak Marcino kupuje wapno z Kielc i nie narzekam. Panowie pamiętajcie że z wapnem tlenkowym można przesadzić, jak się takim wapnem przewapnuje to rośliny mniej pobierają fosforu i potasu z gleby

Rolnik z powołania:-)

10

Odp: z wapnem na pole

Kilka lat wstecz, wapnowałem pola co dwa trzy lata, a odczyn nie był taki, na jaki liczyłem.
Mój siostrzeniec studiował wtedy chemię na Politechnice Łódzkiej. Zrobiłem siedem próbek z różnych gatunków wapna. Kreda pojezierna, szlampras, odpad po sodzie z Inowrocławia, mielona skała Kielecka, wapno budowlane, coś białego z GSu, i jeszcze jakieś ale zapomniałem. Dałem do laboratorium, żeby zbadali nie zawartość wapnia, tylko jego rozpuszczalność w wodzie. Wyniki były szokujące. Rozpuszczalność wynosiła od 2 do 54 %, a jedno miało kwaśny odczyn.

11

Odp: z wapnem na pole

jaśniej wuja smile

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

12

Odp: z wapnem na pole

chyba zdecyduje się na dolomit. Wolniej się rozkłada ale też na dłużnej starcza. Ja gospodarze dość urozmaiconych glebach w jednym kawałku mama wszystko glina - piach inne lekkie i mokre generalnie myślę że tlenkowe odpłynie mi ...... no i dolomit ma magnez. Tlenkowe - mój sąsiad przedawkował tlenkowego choć nie jest ciemniak prowadzi intensywną produkcję roślinną od 30 lat no i teraz ładuje kasę w chemię a zbożna i tak mu chorują....

13

Odp: z wapnem na pole

na większości pól w Polsce brakuje magnezu aby nie płacić dużej kasy za magnez w nawozach i za znikome ilości to po prostu wapno z magnezem a skąd ono będzie to szczegół aby miało atest

14

Odp: z wapnem na pole

Kielecka skała mielona ma rozpuszczalność 2 %, wapno budowlane 54 %, pozostałe mieszczą się w przedziale 2 do 15 %. Kwaśne wapno a właściwie jakiś biały wynalazek, było sprzedawane w dawnym GSie.

15

Odp: z wapnem na pole

Sławku Kielecka skała mielona tj dolomit ma wapń w formie węglanowej rozpuszczalnej w kwasach glebowych, dlatego dłużej się rozkłada. Po wtóre ma magnez, który ma większe właściwości podnoszenia pH niż wapń. Ważne jest to żeby dolomit kupować jak najbardziej rozdrobniony bo czym drobniejszy tym szybciej działa

Rolnik z powołania:-)

16

Odp: z wapnem na pole

K,Na,Ca,Mg,Al,Mn,Zn,Fe,Cd,Co,Ni,Sn,Pb,H2, Cu,Hg,Ag,Au,Pt tak wygląda szereg reaktywności metali no a podnoszenie pH wiąże się bezpośrednio z aktywnością pierwiastka i jego zawartością w nawozie. Właśnie dlatego uważam , że mimo wszystko wapń lepiej podnosi pH gleby niż magnez

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

17

Odp: z wapnem na pole

Ja o tym magnezie to wyczytałem w prasie rolniczej.

Rolnik z powołania:-)

18

Odp: z wapnem na pole

Pajej no tak do tej rozpuszczalności trzeba by jeszcze dodać to iż wapno ma odczyn zasadowy a gleba kwaśny następuje proces zobojętniania, rozpuszczalność w wodzie jest ważna ale w glebie są kwasy huminowe czy fulwowe i masa innych związków z tego co mi wiadome najlepsze zwykłe CaCO3 chyba że gleby ciężkie i potrzeba szybko działać to stosuje sie CaO. Dolomit jest optymalnym rozwiązaniem, w nim główne działąnie odkwaszające daje Ca a magnez jest dodatkiem, którego u mnie oczywiście brakuje...Ku*****a mać.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

19

Odp: z wapnem na pole

ale Wy jesteście mądrzy!!! chyba dam wam po plusie ;-)

20

Odp: z wapnem na pole

dobre re re re