61

Odp: z wapnem na pole

zorak napisał/a:
artureekk napisał/a:

MAM NADZIEJA ZE EAŁES DO BADANIA CO NAJMIEJ 30 PRÓBEK BO INACZEJ DAŁEŚ DU... A WYPIS MASZ DO KONCA ŻYCIA

co ma ilość próbek do padania ?? a wypis nie jest ważny do końca życia tzn jest różnie honorowany np w agencji ważny jest tylko 3 miesiące, do wniosku o wapnowanie nie mógł być starszy niż 12 miesięcy.
scoda ja też sypię sam ale jeśli jest szansa dostać 250 zł do hektara na wapno to trzeba korzystać. Szkoda że robią rolników w wała.

placisz za próbke czyli wielokrotnos o ile pamietam to nalezy dac minimum jedna na 4 ha

62 Ostatnio edytowany przez zorak (2011-10-29 22:12:58)

Odp: z wapnem na pole

rudemenes napisał/a:

Zorak - masz pod nosem conajmniej dwie kopalnie. Opłaca się bawić w dofinansowanie i ponosić wyższe koszty transportu ????

do Wojcieszowa na zakłady mam chyba 6 km i sam przywożę jak potrzebuję. Jeśli było by dofinansowanie to zawsze 250 zł do hektara jest czyli prawie 5,5 tony na hektar. Transport całej patelni to koszt kilkuset zł więc jak by nie patrzeć opłaca się ale tylko pod jednym warunkiem - że Wojcieszów byłby na liście kopalni w której można się zaopatrywać.
Nie ma dofinansowania, nie ma tematu. Tak jak piszesz - kopalnia pod nosem i trzeba wozić.

gg 5118068

63

Odp: z wapnem na pole

Powoli rozglądamy się za wapnem i szukamy wapna magnezowo węglanowego (dolomit) oraz wapna węglanowego.
http://allegro.pl/wapno-nawozowe-weglan … 03257.html
Ten gościu ma to i to tylko czy ta cena jest wiarygodna bo trochę tanio no oczywiście + transport. Bo chcieliśmy kupić po 2 tiry z każdego.

64

Odp: z wapnem na pole

Nie wiem, skąd jest ta firma, ale ja na jesieni kupowałem wapno z przywozem z Kielc po chyba 62zł/t - odległość 200km ( na tonie doliczali 45zł transportu za 400km, to wychodziło troszkę ponad 3żł za km).

Cena normalna... zależy jak będą liczyć transport...

65

Odp: z wapnem na pole

ale trzeba liczyc że teraz paliwo podrożało

66

Odp: z wapnem na pole

W poniedziałek kupowałem wapno w Jaźwicy cena 19zł netto 8% vatu skład 10.8 magnezu i 37,2 wapna koszty transportu znikome 30 km mam do kopalni

67

Odp: z wapnem na pole

Jakie stosujecie dawki na ha przy wapnie węglanowym który ma skład 52 wapna i wapna węglanowego z magnezem który ma skład (odmiana O3) 34,6 wapna i 18,18 magnezu.
Wapno węglanowe chcemy sypnąć 500 kg na ha a tego z magnezem 2 t.

68

Odp: z wapnem na pole

NA telegazecie TVP str.594-596 ogłasza się firma z wapnem

TEN NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW KTO NIC NIE ROBI big_smile

69

Odp: z wapnem na pole

Ja miałem bardzo zakwaszone pole (ph 4, a nawet poniżej 4), dawałem magnezowego ok. 3t na ha, a w tym roku zamierzam powtórzyć dawkę...

70

Odp: z wapnem na pole

blazej1694 napisał/a:

Jakie stosujecie dawki na ha przy wapnie węglanowym który ma skład 52 wapna i wapna węglanowego z magnezem który ma skład (odmiana O3) 34,6 wapna i 18,18 magnezu.
Wapno węglanowe chcemy sypnąć 500 kg na ha a tego z magnezem 2 t.

Błażej aby sypac wapno musisz po pierwsze wiedzieć jakie masz pH, potem jaka kategoria agronomiczna gleby i wtedy ustalisz jakie sa potrzeby wapnowania. potem a tabeli odczytasz ile ton CaO na daną potzrebę wapnowania, potem przeliczysz to na zawartosc CaO w twoim wapnie i masz.
PODAM Ci przykład:
nie wiem jakie macie pola na kujawach ale mysle ze srednie i ciezkie.
przyjmijmy gleba średnia
ph 5,4
ocena potzreb wapnowania potrzebne
dawka wapna 3,0 t CaO/ha
teraz trzeba przeliczyc na zawartosc CaO w twiom wapnie
wapno węglanowe  52% CaO
zapotrzebowanie - 3,0 t CaO/ha
dawka nawozu 3 : 0,52 = 5,77 t/ha

tabele znajdziesz na stronie IUNG w Puławach
w praktyce można dawke podzielic na pół w pierwszym roku i w drugim po połowie.

Jeśli dasz 500 kg tego wapna na ha to nic nie bedzie sie działo, nic nie zauważysz, pamietaj ze węglan długo sie rozkłada.

Jeśłi bedziesz miał jakieś pytania to służę pomocą, robię doktorat z chemii rolnej i zajmuje sie własnie wapnowaniem.
pozdrawiam

71

Odp: z wapnem na pole

Wapno węglanowe z magnezem to tak można dać trochę więcej ale z tego co wiem wapno węglanowe to max 1-1,5 ha.
http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja … wanie-gleb

72

Odp: z wapnem na pole

Bombay-czy dawka dzielona jest lepsza  od jednorazowej w przypadku  okopowych - ziemniak ; burak  czerwony.  - pytam bo posiadam jeszcze wapno węglanowo - magnezowe

73

Odp: z wapnem na pole

Do Traktor : dawki dzielone stosuje sie po to aby nie przewapnowac pola bo wiąże sie to ze skutkiem podobnym do zakwaszenia, czyli utrudnione wschody słabszy plon i wiele innych. Optymalne pH dla ziemnika to 4,0 - 6,5, jednak najlepsze plony uzyskasz gdy bedziesz mial ph pomiedzy 5,5 -6,0, wtedy nie bedzie ujawniania sie toksycznego glinu a co za tym idzie bedzie dostateczna zawartosc manganu i nie bedzie parcha ziemniaczanego. Jeśłi chodzi o buraka to ten bedzie wrażliwszy i dla niego odpowiednie ph bedzie  powyzej 6,0. Dawką dzieloną predzej doprowadzisz pole do optymalnego ph poniewaz wapno rozkłada sie przez 2-4 lata i stosujac rok po rok albo w odstepie 2 lat masz do dyspozycji wieksze wykorzystanie skłądników.

Do bartek: pamietaj ze te 1-1,5 tony to w CaO jest podane i w przeliczeniu na twoje wapno bedzie około 3 ton wapna na hektar.Tam na tej stronie nie ma napisane ze max 1-1,5 tony weglanowego, tam jest tylko wzmianka ze z reguły sie tak stosuje, a wzmainka o max stosowaniu to jest przy tlenkowym.
pozdrawiam

74

Odp: z wapnem na pole

Panowie, robiłem próby na rozpuszczalność różnych gatunków wapna, gdzieś to jest na Forum. Zero zaufania w to co napisane.

75

Odp: z wapnem na pole

Dzięki za poradę jest istotna w okopowych

76

Odp: z wapnem na pole

Witam.
Wesołych Świąt.
Mam pytanie odnośnie wapna.
Gdzie mogę kupić tanio wapno tlenkowe i z magnezem na terenie dolnego śląska z dostawą.
Dzięki i pozdrawiam.
Może być cały tir chyba 24tony.

77

Odp: z wapnem na pole

O ile mnie pamięć nie myli  to jesteś z okolic Świdnicy - Wojcieszów-  za Kamiennaa Górą   poradz się WODR - SWIDNICA -BEZINTERSSOWNIE - to uczynią - korzystajmy  z ich doradztwa - warto !!!!

78

Odp: z wapnem na pole

traktor .. skąd ty jesteś ??  skkoro znasz świdnice

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

79

Odp: z wapnem na pole

Witam.
Jestem koło Trzebnicy

80

Odp: z wapnem na pole

Mamy silne struktury SOLIDARNOSCI RI - w Świdnicy ja jestem z okolic   gdzie rolnicy sa dobrze zorganizowani  jak na warunki  polskie!