81

Odp: z wapnem na pole

panowie sialiście wapno gdzie jest dobre ja potrzebuje na łąke z 30 hektarów i ziemia 5 i 6 klasa i sie zastanawiam gdzie można kupić magnezowane tanio i dobre i ile za tone wychodzi
bo z workó z póław mi powiedzieli 500 pln za tone

82

Odp: z wapnem na pole

Tam nadal będzie łąka czy ma być pole bo jak pole to potrzebujesz szybko działające jak węglanowe.

83

Odp: z wapnem na pole

to bedzie łąka nadal

84

Odp: z wapnem na pole

ja w tym roku siałem nordkalk i kredę.

85

Odp: z wapnem na pole

To może być magnezowe cena to od 90-130 zależne od kilometrów do ciebie.

86

Odp: z wapnem na pole

ja mam dostęp do   wapna z cukrowni . jest tanie  i widac po nim efekty ...   i co lepsze że  to wygląda jak prawdziwe wapno a nie błoto

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

87

Odp: z wapnem na pole

Mi babka co handluje wapnem powiedziała ze magnezowe gaje sie na pola o unormowanym odczynie, ono słabo podnosi ph, namówiła mnie na tańsze węglanowe bez magnezu podobno lepiej podnosi ph. wziąłem 2 tiry

Rolnik z powołania:-)

88

Odp: z wapnem na pole

Pajej babka dobrze ci powiedziała, ponieważ stosując wapno dolomitowe na kwasną glebe magnez i tak nie bedzie dostepny dla roslin poniewaz glin mu na to nie pozwoli, to tak po polsku na chłopski rozum wytłumaczone smile
na glebę mocno kwaśną najlepiej weglanowe lub tlenkowe zalezy od kategorii agronomicznej gleby, na lekka weglan na ciezka tlenek. a i nie prawda ze weglan szybko dziala tylko odwrotnie tlenkowe to wapno szybko dzialające.

89

Odp: z wapnem na pole

Zgadzam się z Bombayem w 100%.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

90

Odp: z wapnem na pole

mam propozycje zakupo wapna  "wap mak" nie wap mag jest w 30 kilowych workach pyliste po 400zł tona co to za wynalazek nie spotkałem sie wczesniej z czyma takim?

Rolnik z powołania:-)

91

Odp: z wapnem na pole

nie jestem zwolennikiem takiego wapna w workach, jakos lepiej do mnie przemawia luzem prosto z kopalni.

92

Odp: z wapnem na pole

Kupiłem Pajej 2 lata temu dokładnie to samo na workach napisany jest tylko numer na komórkę do kogoś. Żadnego adresu nazwy firmy. Wapno dobre tylko że w tym roku kupiłem sład takiego samego tylko luzem po 65zł za tonę. A od nich za 350zł za tonę. Chłopaki kupuję workują i tyle drożej sprzedają. Na workach napisany skład trochę zalet wiele bajek, ale ogólnie wapno dobre tylko teraz wolę tą tańszą wersję luzem.

93

Odp: z wapnem na pole

Rozmawiałem z pracownikami stacj chemiczno rolniczej jak badałem glebe i pytałem o to wapno granulowane i powiedzieli że z podnoszeniem ph w glebie to ono nie ma nic wspólnego owszem coś daje ale tylko na bierzące potrzeby roślin a żiemia jak kwaśną była tak jest

Świat należy do młodzieży Stary robi Młody leży

94

Odp: z wapnem na pole

Robie badania na temat stosowania wapna i popiolów ze spalania biomasy do porawy miedzy innymi ph gleby i zmiany właściwości chemicznych gleby. powiem tak po zastosowaniu w kwietniu weglanu wapna w sierpniu po zniwach robiłem probki(wczesniej jescze w czerwcu) to w ciagu 4 miesiecy ph podniosło mi ie o 1 na glebie lekkiej. Najlepszy plon uzyskałem na poletkach gdzie był popiół, jeśli macie dostepność do ppiołów z biomasy to stosujcie je na pola, są bardzo dobrym nawozem odkwaszającym i do tego zawierają sporo potasu i w mnijszej ilści fosfor i sód.

95

Odp: z wapnem na pole

Bombay, a czy we własnym zakresie popiół ze spalania drewna w piecu nadaje się na nawóz (nie mówię, że ilości wielohektarowe wink, ale np. do swojego lasu lub na szkółkę?

96

Odp: z wapnem na pole

poczytałem i jestem zadowolony ze odmówiłem. w tym roku na pola wysiałem 2 Tiry weglanu wapnia w przyszłym to zobacze albo 1 albo 2 i chyba przy tym wapnie zostanę cena to ok 80 zł/t

Rolnik z powołania:-)

97

Odp: z wapnem na pole

Pajej za 2-3 lata bedziesz mógł juz dać dolomit, bo unormuje ci sie ph i magnez bedzie dostepny dla roslin. Goldenarts nie wiem jak jest z popiołem z drewna bo takiego nie badałem. Badałem popiół ze spalania słomy jeczmiennej i taki zastosowałem na poletkach doświadczalnych mój miał 17,5 % Ca, badfałem również popiół ze spalania owsa i ten miał 14,5 % Ca ale za to więcej potasu nie pamietam dokładnie w procentach ale po zastosowaniu tego popiołu w takiej ilości żeby doprowadzic do porzadanego pH to potasu miałem 5-krotnie wiecej niż w zaleceniach! Normalnie możesz stosowac w ogrodkach w szkółce na polach, poprwisz sobie ph i jeszcze nawieziesz potasu.

98

Odp: z wapnem na pole

wczesniej własnie robiłem ten bląd że dawałem dolomit i nic to nie dawało zobacze co weglan da. jak myslisz o ile ph sie podniesie ziemia srednia dawka 1RCW na ha ph ponizej 5

Rolnik z powołania:-)

99

Odp: z wapnem na pole

Z wczorajszej konferencji Du ponta  www.AgroSulCa.pl mnie przekonał. Przemiennie z wapnem węglanowym, chyba najlepsza opcja na moje gleby. Mam społecznego z dwoma kolegami piasta łańcuchowego, ale może ktoś już stosował i ma  spostrzeżenia którymi mógłby się podzielić.

100

Odp: z wapnem na pole

ale tlenek tańszy i to 2,5x