101

Odp: z wapnem na pole

trzeba stosować taką formę wapna jaką ma się ziemię, i co chcesz osiągnąć. Cena to nie wszystko. Jeśli na piasku dasz tlenek to powodzenia...
Wg mnie wapnowanie jest bardzo ważnym zabiegiem i można nim wiele osiągnąć za stosunkowo niewielką kasę. Za stówkę masz tonę super wapna kredowego, albo kilkadziesiąt kilo byle jakiej polifoski, i gwarantuję, że ta kreda da większy przyrost plonu niż ten wieloskładnik za te same pieniądze. Jeśli nie ma uregulowanego PH, to szkoda wydawać kasę na inne nawozy.

102

Odp: z wapnem na pole

Tak to prawda ale jak tu przekonać niedowiarków tyle się o tym mówi pisze ale i tak jest słabe zainteresowanie ze strony rolników a zwłaszcza tych starszej daty i dlatego jest taka niska średnia w  plonach zbóż i kukurydzy a niestety nasze województwo należy do tych niechlubnych z niskim ph.

103

Odp: z wapnem na pole

ja przez ostanie 3 lata na 24ha wysypałem 1 zestaw dolomitu i 2 zestawy tlenkowego 52% gleby mam pomieszane wiec chyba dobrze zrobiłem

104

Odp: z wapnem na pole

to dobrze, a jakie masz teraz PH?

105

Odp: z wapnem na pole

mpopis święte słowa.Dodam że  wapnowanie to  przyswajalność nawożenia a to 60 procent plonu .Reszta to płodozmian,dobór  odmian i również nawożenie donasienne z jakim Krzysie robi doświadczenie.Zawsze wapnowanie na pierwszym miejscu bo szkoda życia na łudzeniu się że może się urodzi.

106 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2013-02-09 09:45:22)

Odp: z wapnem na pole

nawet to nie wnikałem w to jakie jest pH sypałem bo ta ziemia wapna nie widziała z 15 lat
JAk ziemia rozmarznie wyśle do analizy bo tym wynalazkom do mierzenia z sklepu ogrodniczego nie można wierzyć

107

Odp: z wapnem na pole

Jestem na tym forum jednym z najstarszych, ale nikt mnie nie musi przekonywać do badania próbek glebowych i konieczności utrzymywania właściwego dla danej gleby PH. Wapno węglanowe lub węglanowo magnezowe takie stosuje w zależności jak wyjdą próbki mam 33 ha 21,5 przeliczeniowych z tego już widać jaka forma Ca na moje gleby. Gospodarstwo powiększało się powoli od 6 ha w 1973 w tym to roku przejął je tato, z dokupowanych pól tylko jedno miało PH powyżej 4, no i fakt tu wychodzi ta świadomość rolników ale to nie tylko starszych. Prekursorem wapnowania w mojej okolicy był tato chociaż miał 35 lat jak przejmował gospodarstwo, wyszło tak ponieważ najmłodsza siostra taty która miała  je przejąć pewnego dnia wraz ze sowim mężem spakowali się i pojechali w siną dal mówiąc mojemu dziadkowi że nie mają zamiaru całe życie biedować na tych kilku hektarach. Napisałem o tym ponieważ nadal obserwuje wielu młodych którzy nie bardzo potrafią odnaleźć się w roli rolnika.

108

Odp: z wapnem na pole

Kolega z którym byłem na du poncie w Olsztynie poszedł na całość zamówił 24t nawozu AgroSulCa, od dwóch lat siał na całe gospodarstwo po 300 kg na 1 ha kredy pastewnej efekty miał, teraz postanowił przęjść na agrosulkę, ja robię próbę na 5 ha pod jare tam gdzie nie wapnowałem po żniwach. Dostał cenę 200 zł + vat za tonę przy całym składzie liczą się tu kilometry.

109

Odp: z wapnem na pole

To kiepsko targował, bo ja zamówiłem ( też w Olsztynie ) i dostałem cenę 180 za tonę. Właśnie przywieźli dzisiaj na podwórze.

110

Odp: z wapnem na pole

Polecam stronkę www.wapno-nawozowe.pl jest na niej cennik wapna magnezowego wraz z transportem na poszczególne powiaty można sobie sprawdzić cenę.Ja zamówiłem tam w listopadzie i wapno przyjechało prosto z kopalni,fakturę wystawiła także kopalnia więc nie ma mowy o pośrednikach przez co wychodzi chyba najtaniej a w każdym bądź razie na allegro taniej nie znalazłem a obdzwoniłem chyba z 10 firm handlujących wapnem.Podaje też nr. tel.do przedstawiciela tej kopalni 798-678-264.A co do wapna workowanego to radze uważać sam nabrałem się rok temu zapłaciłem 350zł za tonę+500zł transport w workach po 30kg.Miało to być wapno skoncentrowane tlenkowe 70%CaO a otrzymałem zwykły węglan 50% a taki kosztuje do mnie 80zł za tonę luzem.

111

Odp: z wapnem na pole

Ładna reklama smile

http://img99.imageshack.us/img99/609/annimatiebalktx6.gif http://i51.tinypic.com/143g949.gif

"...badz czlowiekiem laskawym tak, i od czasu do czasu wcisnij prawy ALT."

ŁONA -ĄĘ (klik)

112

Odp: z wapnem na pole

Nie wychodzi wcale tak najtaniej... i ciekawe co to w ogóle jest i ile lat się rozkłada smile

113

Odp: z wapnem na pole

Nie wiem jak transport do Was, ale do mnie z Kielc jest 200km i cały transport 27 ton wyszedł po 63zł za tonę.

114 Ostatnio edytowany przez blazej1694 (2013-02-27 20:08:28)

Odp: z wapnem na pole

Patrząc na ten cennik to ja więcej płaciłem za magnezowe 119 zł za tonę

115

Odp: z wapnem na pole

Pawel21990 napisał/a:

Nie wychodzi wcale tak najtaniej... i ciekawe co to w ogóle jest i ile lat się rozkłada smile

Rozkłada się tak jak wapno węglanowe czyli ok.4 lat, jest to nawóz węglanowo-magnezowy z tą różnicą że pochodzi ze skał dolomitowych przez co zawiera magnez.Pamiętajcie że ta kopalnia jest w Chrzanowie więc ci którzy mają bliżej do Kielc pewnie będą mieli tam taniej no chyba że przewoźnik postanowi zarobić np. 5-6 za km w obie strony (pusto,pełno).

116

Odp: z wapnem na pole

ciekawe co z tego wyjdzie http://farmer.pl/finanse/dotacje-i-dopl … 666,1.html

117

Odp: z wapnem na pole

Koledzy jak mowa o wapnowaniu to znalazłem ostatnio ciekawą przeróbkę poczciwego gnojomiota T-088 do rozsiewu wapna http://imageshack.us/a/img819/6100/458472.jpg

118

Odp: z wapnem na pole

niezła wersja i pakowna w tonażu

119

Odp: z wapnem na pole

Nom ciekawe, ciekawe.

mdw

120

Odp: z wapnem na pole

Temat dopłaty do wapna może powrócic, tylko zobaczymy jak to wyjdzie, a rozrzutnik do wapna fajny smile