141

Odp: z wapnem na pole

sypkie, zawsze było na ściernie w tym roku nie wyszło i chcemy na orkę

142

Odp: z wapnem na pole

Siej bez obaw mi też zdarzało się na wiosnę.

143

Odp: z wapnem na pole

zapinaj sprzęt i w pole. Ja za pare dni będę też woził. Wapno 40%CaO dawka 5t/ha. na jesieni poprwaka magnezowym około 2-3t/ha. Wziąłem w zeszłym roku dzierżawę i w badaniach wyszło że ph poniżej 5, a na zboża (szczególnie jęczmień) to sporo za mało....

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

144

Odp: z wapnem na pole

Z reguly  to wapno wysiewa się na ścierń   niektóre rośliny reagują sceptycznie na wiosne  i przyswajalnośc oraz rozklad wapna w glebie  wskazuja na to by wapnowanie wykonywać na ścierń

145

Odp: z wapnem na pole

ze 3 lata do tyłu siałem na orkę około 4,5t/ha wapna jak wyżej. dosypane około 150kg mocznika, i drugie tyle nawozu PK 24/24. Uprawa podwójnie kultywatorem z broną. Siew po około tygodniu. Do żniw nic nie ruszane (jeden oprysk na chwasta i to wsio). Jęczmień się prężył jak ta lala...
Nie ma reguły na to czy na wiosnę czy na jesień. Podstawa to odpowiednie wymieszanie na głębokości minimum 15cm. Sypanie wapna na ścierń i potem orka na głęboko układa wapno w warstwie, a nie miesza z ziemią.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

146

Odp: z wapnem na pole

Mi najwięcej chodzi o to czy przy zmieszaniu z nawozami które idą w ziemie nie będzie komplikacji bo trochę tego idzie oprócz wapna.

147

Odp: z wapnem na pole

Nie zgadzam sie spróbuj  na wiosnę i posadż ziemniaki ??????- czy wapno nie uszkodzi mlodych  stolonów -  pewnie przy zbożu  jest to obojetne   ale rożnie rośliny  nie jednakowo reagują na weglan wapnia ?

148

Odp: z wapnem na pole

Nie będą sie ze sobą gryść jeśli o to ci chodzi, ja też mam zmiar tak zrobić pod qq i tak robiłem już było ok

mdw

149

Odp: z wapnem na pole

traktor tam gdzie sadze ziemniaki mam ph uregulowane, ale jeśli sypie na te kawałki wapno to na 3lata w przód. Nie lubię parchu na ziemniakach a to się zdarzało sypiąc na jesieni a wiosną ziemniak.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

150

Odp: z wapnem na pole

A czy Ca nie reaguje czasem z Fosforem ?? Po mojemu nie powinno się wapnować i w bliskim odstępie czasu stosować  azot i fosfor .

http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja … wapnowaniu

151

Odp: z wapnem na pole

Tak ale przy jego przedawkowaniu raczej to sie ma do siebie

mdw

152

Odp: z wapnem na pole

damian9871 napisał/a:

jest tanie ma wodę i mało %CaO i brak Mg dobre jak ktoś ma blisko do zakładu inaczej koszty transportu przewyższają wartość. Ta firma którą podałeś ma pod nosem zakłady sodowe i zimą czasami jest mega promocja na wapno 10gr/t smile tak było 2lata temu mokre zimą tylko chcieli żeby zabrać z placu, piastem trochę kiepsko się sieje. Granulowane posodowe pierwsze widzę.

Święte słowa ale czy tanie Policzmy...

wapno węglanowe posodowe 20%CaO ok. 250zł samochód (25t)+ transport oczywiście

wapno węglanowe 50%CaO ok.500zł samochód (25t)+ transport


Przykładowe gospodarstwo np. 6 hektarów ziemi,zapotrzebowanie ok.2t CaO na hektar

Wapno węglanowe posodowe 20%CaO = 10 ton na hektar
wapno węglanowe 50%CaO= 4 tony na hektar

Transport w jednym i drugim przypadku kosztuje tyle samo zaoszczędzamy 250zł na wapnie ale za to musimy kupić zamiast jednego zestawu 2 czyli np. zamiast jednego zestawu za 1600zł kupujemy dwa za 2700zł żeby osiągnąć te same wyniki.

Wapno parę zł tańsze za to na transporcie zarobią przewoźnicy dwu krotnie.

To samo tyczy się wapna granulowanego nie piszę tu o posodowym bo coś takiego nie istnieje ale o innych cudownych wapnach granulowanych których wystarczy wysiać 300kg i podniesie ph o 2 stopnie w górę.
To jest takie samo wapno jak to pyliste tylko płaci się grubę pieniądze za jego zgranulowanie a żeby był efekt trzeba by wysiać również te 4 tony.

153

Odp: z wapnem na pole

shadowman1989 co myślisz o wapnie tlenkowym,bo węglanowe to znam jego efekty.

154

Odp: z wapnem na pole

tomek1974 napisał/a:

shadowman1989 co myślisz o wapnie tlenkowym,bo węglanowe to znam jego efekty.

Wapno tlenkowe jest na pewno lepsze od węglanowego czy węglanowo-magnezowego (dolomit). Dużo szybciej się rozpuszcza za to też krócej pozostaje w glebie.
Są dwa rodzaje wapna tlenkowego

"Palone" nie gaszone super sprawa działa cuda w małych dawkach po ok 300-500kg na hektar na glebach ciężkich na lżejszych uszkodzi próchnicę glebową więc nie polecam.
Jest jednak dość nie bezpieczne przy wysiewie idzie się poparzyć.

"gaszone" (hydratyzowane) odpad od produkcji wapna budowlanego przeważnie 60%CaO
Równie skuteczne co palone ale we większych dawkach ok.1,2t na hektar maksymalnie także na gleby ciężkie.

Charakterystyka wyglądu z własnych obserwacji

Palone( Pył  zachowuje się jak woda wypływa z naczepy) nie dotykać!!! i nie wdychać

Hydratyzowane (Pył aczkolwiek gdzieniegdzie trafi się kamyczek wielkości ziarnka piasku) Powinno nie mal całkowicie rozpuszczać się w wodzie w przeciwnym wypadku jest to wapno węglanowe sprzedane jako tlenkowe.

155

Odp: z wapnem na pole

Dzięki, o to mi chodziło.

156

Odp: z wapnem na pole

Doradźcie koledzy .... czy mogę rozsiać kredę pastewną a potem saletrzak i wymieszać to agregatem pod siew jęczmienia czy inaczej ......... kredy chciałem posiać  ok. 500 kg a saletrzak - norma .... pilne

157

Odp: z wapnem na pole

Tutaj masz ciekawą tabelkę kolego nie ma na niej kredy ale jak by nie patrzał kreda to węglan wapnia http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszanie_nawoz%C3%B3w

158

Odp: z wapnem na pole

Kredy wystarczy 300 kg jest drobno mielona więc efekt natychmiastowy, pierwszy zaczął ją siać u nas brat doradcy z ODR sieje ją  pod jare i ozime zawsze na orkę. Znalazł w okolicy kilku naśladowców i u wszystkich widać efekty, idealne rozwiązanie przy zagospodarowywaniu ugorów ale wtedy 400 kg można dać.
Jeden minus upierdliwy wysiew.

159

Odp: z wapnem na pole

Już wiem wszystko ... dziękuję koledzy za pomoc .

160

Odp: z wapnem na pole

jest taka sprawa co 3 lata daje na pola po 3t/ha wapna weglanowego i teraz zrobiłem próby i co ph podskoczyło nieznacznie w najlepszym przypadku o 0,5. zastanawiam sie czy nie przestawic sie na wapno telnkowe, ale troche sie obawiam. gleby mam typowo srednie IIIkl a tlenki zalecaja na cięzkie

Rolnik z powołania:-)