81

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Ja też podchodzę sceptycznie. Aczkolwiek muszę zgnębić temat.

82

Odp: Panele i kolektory słoneczne

nosze się zamiarem fotowoltaniki 8 kw to koszt 55tys w moim przypadku  zwrot nastąpi po 5 latach rachunki na poziomie 1000 zł miesięcznie

83

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Ja absolutnie nie jestem sceptyczne nastawiony na mikroinstalacje.
Może z moich wypowiedzi tak wynika ale to tylko fakty.
Od dawna jestem za odnawialnymi źródłami energii, to fajna rzecz.
Jednakże każdy indywidualnie musi rozpatrzyć temat.
Przy miesięcznych rachunkach na poziomie 1000PLN to warto pomyśleć ( ale z dotacją).

R E S P E C T ! ! !

<a href="http://forum.atnel.pl" >ATNEL tech-forum</a>

84

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Na dzień dzisiejszy nie ma droższej energii niż ze źródeł odnawialnych. Tylko sztucznie utrzymywane dopłaty to trzymają. Jak ktoś dobrze zauważył koszt instalacji a raczej wkładu własnego czy to z dotacją czy bez jest taki sam.

85

Odp: Panele i kolektory słoneczne

dlatego sam se robię kolektory smile

86

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Przy świątecznym stole szwagier brata proponował mi założenie "plantacji" baterii słonecznych.
Pracuje w firmie która oferuje 10.000 zł /ha rocznie za wydzierżawienie działki. Moje 1 pytanie do Wojtka, czemu nie kupicie tyko dzierżawicie?  4 czynsze i inwestycja w  ziemię się zwraca a umowa niby jest na 30 lat, a  koszt zakupu gruntu śmieszny przy całości inwestycji. Tłumaczył że niby nie kupują bo nie wiadomo czy na działce się da zainstalować dla mnie to słaby argument można kupić jak już wszytko stoi...
No i 2 pytanie co z podatkiem? No i gość twierdzi że normalnie rolny bo przecież pod baterią rośnie trawa.... Moja żona pracuje od 3 lat w UMiG jako inspektor ds wymiaru podatku czy tak jakoś przyłączyła się do rozmowy i mówi że nie miała do tej pory takiego przypadku ale dla niej takie pole to "grunty pozostałe " za 2,5złm2.... Wróciliśmy do domu i na spokojnie przejrzała internety by dowiedzieć się jak to jest  w Polsce..... Generalnie Polska to kraj w którym 5 prawników wyda 15 różnych opinii. 
Doszliśmy do wniosku że na jakiś słabych glebach warto w to się pchać jeśli w umowie będzie zapis o tym że wszelkie podatki płacą "oni" no i jak już są tacy "hojni" to niech co roku dołożą 2% na inflację, bo po 30 latach z 10 tyś zrobi się 4 tyś...
No i nie napisałem ARMIR już nic na tą działkę nie da.....

87

Odp: Panele i kolektory słoneczne

U mnie również te firmy szukają ale na razie poza umowami nic nie budują. Znając nasz kraj jak już będziesz miał u siebie panele to zrobią z ciebie przedsiębiorcę i te 10.000zł nie wystarczy na podatki. Po 30 latach zapłacisz za utylizację paneli.

88

Odp: Panele i kolektory słoneczne

W sąsiedniej wiosce stoi na 2 ha. Właściciel działki to jakiś spadkobierca mieszkający w mieście. Gdy szukali działki, właśnie nie mniejszej niż 2 ha żaden rolnik się nie skusił. Bez dobrego prawnika do takich inwestycji nie ma co podchodzić, ponoć dzieciom można w spadku zostawić np. rekultywację tej działki po 30 latach.

89

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Skoro zielone ma być przyszłością to powinno być to całkowicie zwolnione z podatku....

90

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Budują teraz przez drogę od mojego pola (z 500m w prostej linii od mojego domu) zaczęli jakoś 3 dni przed wszystkimi świętymi teraz chyba tylko kamery zostało podłączyć i gotowe. Nie używają betonu poza budynkiem 3x3 na transformator. Ogrodzenie i słupy pod panele to rury i profile są po prostu wbijanie na głębokość 150cm w ziemię za pomocą samojezdnego młota udarowego. W ziemi jeszcze są kable wysokonapięciowe (niskie napięcie jest z kilku paneli dostarczane do falownika wiszącego pod panelami a od niego idzie do centralnego transformatora). Rekultywacja kosztowała by grosze większe koszty mogły by być np. za utylizację paneli.

Mi też proponowali kazałem przysłać umowę bym mógł sprawdzić ją i kontakt się urwał. Z tego co ustaliłem z tych 12 tys które mi oferowali 10 poszło by na podatki. Nawet jak w umowie znajduje się zapis że oni płacą to zgodnie z polskim prawem płaci właściciel więc jak w trakcie zapomną przelew zrobić to i tak skarbówka przyjdzie do Ciebie a ty z pomocą prawnika możesz ich poprosić by oddali. Inaczej by nie było sensu dzierżawić jak dwa lata i ziemia zakupiona. A argument że nie wszędzie można postawić to o kant dupy potłuc skoro wpierw musisz dostarczyć warunki zabudowy i dopiero podpisujesz wstępną umowę na czas budowy a dopiero później umowę stałą i przy każdej z nich jest kara za zerwanie.

91

Odp: Panele i kolektory słoneczne

androl napisał/a:

W sąsiedniej wiosce stoi na 2 ha. Właściciel działki to jakiś spadkobierca mieszkający w mieście. Gdy szukali działki, właśnie nie mniejszej niż 2 ha żaden rolnik się nie skusił. Bez dobrego prawnika do takich inwestycji nie ma co podchodzić, ponoć dzieciom można w spadku zostawić np. rekultywację tej działki po 30 latach.

:beer::beer::beer::beer:  myślę tak samo czy córce zostawię za   29 lat kłopot czy przyjemność ??? raczej kłopot   
bo jakoś mnie te ich pomysły nie biorą ! przed chwilą miałem  kopalnie węgla brunatnego z pięknymi złożami , walczyła z wiatrowymi fermami bo które ważniejsze ! a teraz fotowoltanika  to dopiero zagadka .!!

Leszek   dla kolegów'

92

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Według mnie te całe farmy fotowoltaiczne to naciąganie ludzi. Skoro to taki złoty interes to sami kupiliby kilka hektarów piachu i stawiali te farmy na potęgę, tylko nikt nie mówi o tym kto po 30 latach będzie utylizował ten bałagan , a to na pewno nie  minie właściciela działki.

93

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Dobra a jak jest to  z wiatrakami ?   bo własnie mam okazje  pomagać przy takiej inwestycji   bo będzie ich  32 sztuki   najbliższy 2km  w prostej lini .  Jak na razie to  budują  drogi i platformy  ale widzę że inwestycja w miliardach .   Płacą dzierżawcą 25 tys  rok  niby  pięknie ładnie .

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

94

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Parę lat temu u mnie chcieli stawiać wiatraki jakaś firma z zachodniopomorskiego. Umowy gotowe do podpisania dawali tylko ,że za wszelkie uszkodzenia np graffiti miał płacić właściciel pola. Trzech  radców prawnych radziło nie podpisywać tej bardzo zawiłej umowy. Jak powiedzieliśmy ,że byliśmy u radcy prawnego i chcemy zmiany zapisów umowy firma tak szybko jak się pojawiła to i zniknęła.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

95

Odp: Panele i kolektory słoneczne

sarast napisał/a:
androl napisał/a:

W sąsiedniej wiosce stoi na 2 ha. Właściciel działki to jakiś spadkobierca mieszkający w mieście. Gdy szukali działki, właśnie nie mniejszej niż 2 ha żaden rolnik się nie skusił. Bez dobrego prawnika do takich inwestycji nie ma co podchodzić, ponoć dzieciom można w spadku zostawić np. rekultywację tej działki po 30 latach.

:beer::beer::beer::beer:  myślę tak samo czy córce zostawię za   29 lat kłopot czy przyjemność ??? !!

Nic nie zostawisz bo umowa jest mniej-więcej tak skonstruowana jak leasing pojazdu. Po iluś tam latach dzierżawy dzierżawca wykupuje i jest właścicielem gruntu razem z fotowoltanika. A Ty co podpisałeś  to masz. Niedawno się dowiedziałem, że po oklicy chodzą naganiacze i szukają frajerów, a jak przyszło do negocjacji umowy to wyszło szydło z wora.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

96

Odp: Panele i kolektory słoneczne

To by miało sens płacą po 10tys co rok a zapis, że po iluś latach ich własność. Tylko to nie będzie wprost napisane a ubrane ładnie w słowa, których pierwszy raz czytając nie zrozumiesz.

97

Odp: Panele i kolektory słoneczne

wojtas napisał/a:

Dobra a jak jest to  z wiatrakami ?   bo własnie mam okazje  pomagać przy takiej inwestycji   bo będzie ich  32 sztuki   najbliższy 2km  w prostej lini .  Jak na razie to  budują  drogi i platformy  ale widzę że inwestycja w miliardach .   Płacą dzierżawcą 25 tys  rok  niby  pięknie ładnie .

Wojtek,w sąsiedniej wiosce postawili cztery sztuki(każdy u innej osoby)dopóki inwestycja nie ruszyła na całego to piali ile to będą  zarabiać ,ale kręcą się już chyba trzeć rok i teraz siedzią cicho (wszyscy czterej)nie chcą nic powiedzieć i żadnych pieniędzy nie widać.Ja mam 12 ha w jednym kawałku, przez środek przechodzi linia  i przyjeżdżali nie jedni z ofertami ,ale jak po przejrzeniu umów które mi podkładali do podpisu zaczynałem punktować co mi się nie podoba i mówiłem że umowy muszą jeszcze zaakceptować mój prawnicy to jakoś wszyscy się wycofują  oferty ,a jeden to mi powiedział ze jestem za cwany.A tak po za tym musiał bym się przeprowadzić lub zmienić żonę na inną bo przechorował błędnik i nie może patrzeć na takie wirujące rzeczy.

Nie ma że się nie da, jak się nie chce to się nie da...;)

smile E-516 na części. smile

98

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Ciekawe co powie Agata jak twoi prawnicy  zaakceptują umowę smile

99

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Nie ma opcji

Nie ma że się nie da, jak się nie chce to się nie da...;)

smile E-516 na części. smile