1

Temat: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Jak opóźnić zbiór rzepaku, lub ewentualnie przyspieszyć? Ja nie sieję rzepaku bo w terminie 5 - 15 lipca co roku nie ma mnie w domu. Ale coraz bardziej kusi mnie aby go zasiać, bo za dużo sieje zbóż (złe zmianowanie) i tu moje pytanie czy istnieje możliwość opóźnienia zbioru bez większych strat w plonie?

Rolnik z powołania:-)

2

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Pajej ja od 5 lat sieje same zboża tylko co roku na jeden kawałek kupuję w centrali ziarno i zawsze sieję je na najsłabszej ziemi i tak co rok idzie na mocniejszą i powiem Ci że nie narzekam chyba że mi wysuszy no ale to zawsze się może zdażyc a sieję głównie żyto do własnej produkcji a rady takiej udzielił mi gośc który już 20 lat działa w ten sposób i nigdy nie narzekał na mały plon.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

3

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Dużo, jak nie wszystko, zależy od przebiegu pogody. Ja co roku desykuję rzepak. Najczęściej ten zabieg był wykonywany w okolicach 20-25 czerwca i zbiór rzepaku zaczynałem ok 5-10 lipca. W tym roku z desykacją jeszcze się wstrzymuję - myśle, że nie wykonam go prędzej niż początek lipca i wtedy zbiór zacznę ok 15 lipca.
To są oczywiście tylko plany - jak wyjdzie - zobaczymy........

4

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

jamir12 napisał/a:

sieję głównie żyto .

Jest to możliwe bo  z rodziny traw  taką cechę posiada właśnie żyto i kukurydza. Może być siane w monokulturach. Widziałem doświadczenie prowadzone już 25lat na życie w monokulturze.  Okazuje się że plon ziarna i słomy spadał do pewnego stopnia. Kolejne lata był już stabilny. Poza tym wykazano cechę aklimatyzacji do miejsca i stanowiska. Wynika to ze sposobu zapylania się żyta.  Plon można uzyskać zadowalający, ale co z jego jakością?
Jeżeli chodzi o rzepak to w małym i pośrednim stopniu można wpłynąć na termin jego zbioru. Pierwsza sprawa to cecha odmianowa, druga to ochrona fungicydowa  ( tam gdzie będzie na drugi zabieg zastosowana strobiluryna będzie ,,efekt zieloności" co nieznacznie opóźnia termin zbioru). Kolejna sprawa to technologia zbioru: zbiór dwuetapowy z pokosu, albo z pnia.  Jeżeli trafi się na dobrą pogodę po położeniu rzepaku na pokos, zbierać go trzeba będzie wcześniej niż z pnia. Jeżeli zdecydujesz się na zbiór z pnia to pozostaje jeszcze jedna możliwość, albo zdesykujesz go albo nie.  W zależności od dawki glifosatu możesz ten proces przyśpieszyć ( niestety kosztem plonu). Także jest kilka możliwość. Z doświadczenia mogę doradzić, że im szybciej go sprzątniesz tym lepiej ( chyba że podpisałem kontrakt terminowy). W trakcie rzepaczanych żniw cena leci z dnia na dzień w dół dlatego im wcześniej tym lepiej.

5

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Słyszałem już opinię że jak się go ciachnie pokosówką pod koniec czerwca to do 5 lipca można go sprzątnąć. Pytańko czy to prawda i kiedy dokładnie zajechać pokosówką.
Ja szukam alternatywy dla zbóż bo kusi mnie  "rolnictwo zrównoważone"

Rolnik z powołania:-)

6

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

tylko jak słoneczko przygrzeje to ziarno będzie  czerwone a to liczą jako zanieczyszczenia

7

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

To rzepak trzeba odpuścić??? :-(

Rolnik z powołania:-)

8

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Dużo, jak nie wszystko, zależy od przebiegu pogody. Ja co roku desykuję rzepak. Najczęściej ten zabieg był wykonywany w okolicach 20-25 czerwca i zbiór rzepaku zaczynałem ok 5-10 lipca

choć mieszkam w rejonie gdzie zbiory są najwcześniej to w tych dniach on raczej nie nadaje się do dezysekcji.


Słyszałem już opinię że jak się go ciachnie pokosówką pod koniec czerwca to do 5 lipca można go sprzątnąć.

koledzy cofnijcie się pamięcią od kilku dobrych lat koszenie rzepaku odbywa się pod koniec lipca. W jednym i drugim przypadku rzepak musi brązowieć a w ostatnich latach o tej porze to mu jeszcze daleko.

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

9

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Piotr - nie zgodzę się z Tobą. Desykację przeprowadzam, jak rzepak zmiania barwę na taką "brunatną". Choć mieszkamy niedaleko od siebie to wierz mi, że jeszcze później niż 10-15 lipca nie zaczynałem koszenia rzepaku. Może dlatego, że gospodaruję na słabych ziemiach i skraca to okres wegetacji.
Pod koniec lipca to u mnie zaczynają zchodzić już zboża z pola - ale to wszystko zależy od przebiegu pogody....

10

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Rademenes  a  po  co  desykujesz  rzepak?   Nie  szkoda  Ci  kaski  na  oprysk ? Dodatkowo  część  rzepaku  wygnieciesz  kołami  ciągnika . U  mnie  w  regionie  od  ok.  10  lat  nikt  tego  już  nie  robi,  rzepak  sam  dosycha  na  pniu  bez  żadnych  oprysków.

11

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Dragon czy ja wiem czy to szkoda kasy na oprysku ??
  moim zdaniem sa 2 korzyści 
pierwsza to taka że przy okazji dosuszania rzepaku  czyści sie pole
po drugie to to rze rzepak równomiernie dosycha  co za tym idzie można  suchszy w szybszym momecie skosic

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

12

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Wojtas  jeżeli  pole  jest  zachwaszczone  to  nawet  wskazane  jest  dosuszanie  ,  ja  miałem  na  myśli  pole  utrzymane  w  dobrej  kulturze  a  jeżeli  chodzi  o  równomierne  dosychanie  to  o  to  trzeba  dbać  już  od  momentu  przygotowania  gleby  pod  siew  rzepaku czyli  dobre   stanowisko , dobre  uprawienie  gleby,  właściwy  termin  siewu,  równomierne  nawożenie  no  i  zwalczenie  chwastów .  rzepak  pryskany  na  dosuszanie  czy  nie  z  pola  schodzi  praktycznie  w  tych  samych  dniach.  Jak  będziesz  pryskał  to  polecam  podwiązać  pod  ciągnik  i  opryskiwacz  jakąś  folię żeby  nie  "raniło"  strąków  bo  te  ranione  się  wyłuszczają ,  (po  folii  gładko  się  prześlizguje  wszystko)

13 Ostatnio edytowany przez wojtas (2010-06-22 21:45:07)

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

gragon właśnie tylkoi wyłącznie chodzi o dosuszanie a czy praktycznie czy nie praktycznie   rzepak kosi sie w tych samych dniach to szczeże wątpie ... 
w zeszłym roku dosuszałem rzepak  i kosiłem go w sumie conajmniej 5 dni szybciej od innych a co za tym idzie dostałem praiwe najwyższa cene   po przeliczeniu kosztów  sie opłacało 

co do prawidłowego przygotowanie gleby to sie nie zgodze ...  posiałem rzepak w zeszłym roku    połowe po  agregacie podorywkowym w ściernisko a połowe po zaoraniu i uprawieniu   rzepaki w sumie niczym się nie rużniły  sypały tak samo  i dostały tak samo a po  agregacie podorywkowym byłem do przodu na paliwie

Pozatym rzepak to chwast rośnie nie zaleznie gdzie go posiejesz 
zaorasz pole  czasami gdzie kilka lat rzepaku nie było a on i tak potrafi rosnąc

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

14

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

te  pięć  dni  do  przodu  to  pewnie  dlatego  że  wcześniej  opryskałeś  niż  mogłeś i  pewnie  trochę  na  plonie  ubyło  bo  najlepiej  sypie  rzepak  nie  koszony  i  nie  dosuszany  a  co  do  przygotowania  gleby  to  może  masz  rację  bo  znam  kolesia  który  zostawił  samosiew  i  tak  samo  mu  plonowal  ten  samosiew  jak  rzepak  siany  ale  ja  wolę  nie  ryzykować  bo  takie  rzeczy  rzadko  się  zdarzają .  Rzepak  to  wrażliwa  roślina  i  wymagająca.

15

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

desykuję z dwóch powodów
1. rzepak dojrzewa równomiernie. Nie ma problemu, że dołem jest zielony a górą dojrzały. Przez to ziarno nie nabiera w czasie omłotu wilgotności i nie ma przez to potrąceń na cenie.
2. Nie ma co ukrywać, że kombajn ma lżej. Pierwszym razem jak siałem rzepak i był on niedesykowany to co chwila łapało na bębnie, z kombajnu "wyciekał sok rzepaczany", a sieczka to był jeden wielki gnój (sieczkarnia też dostawała po d...e). A teraz nie ma żadnego z tym problemu. Kombajn idzie jak w zbożu - jedynie trochę wolniej.

Dodam jeszcze, że przy okazji desykacji dodaje sklejacz do łuszczyn - koszt niewielki a uwierzcie mi, że jest różnica.

Jeśli chodzi o folię, o której pisze dragon, to używam jej już od kilku lat i zakładam plandekę pod ciagnik jak rzepak już  jest trochę wiekszy niż prześwit ciągnika. Może pokracznie to wygląda ale sprawdza się.

16

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Więc jak mam szansę że nie wypadnie mi zbiór podczas mojej nieobecność. Może ten sklejacz pomoże i rzepak poczekałby na mój powrót, czy odpuścić sobie rzepak i szukać innej roślinki?

Rolnik z powołania:-)

17

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Pajej co ty na urlop jedziesz zawsze w tym samym czasie

18

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

ja rzepak mam zamiar randapowac pod koniec miesiąca  (2 kawałki)  bo mam  pole zaperzone po byłej łonce  to tak stawiam gdzies około 10 wykosze

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

19

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Pajej napisał/a:

Więc jak mam szansę że nie wypadnie mi zbiór podczas mojej nieobecność. Może ten sklejacz pomoże i rzepak poczekałby na mój powrót, czy odpuścić sobie rzepak i szukać innej roślinki?

Powiem  tak..  znam  dwóch  kolesi  którzy  najpierw  młócą  zboża   a  dopiero  po  zbożach  wjeżdżają  w  rzepak .  Rzepak  jak  jest  gęsty  i  tworzy  mocno  zwarty  łan  i  nie  jest  porażony  grzybem  spokojnie  w  stanie  nienaruszonym  przetrzymuje  całe  żniwa  a  z  własnych  obserwacji  dodam  ze  taki  rzepak  wytrzyma  nawet  do  jesieni.

20

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

scoda19 napisał/a:

Pajej co ty na urlop jedziesz zawsze w tym samym czasie

Można to tak określić, w tym czasie jest pielgrzymka do Częstochowy, której nie odpuszczę puki będę mógł to będę chodził, ale to nie jest temat o pielgrzymkach więc proszę bez komentarza moje życie moja sprawa

draqon22 napisał/a:
Pajej napisał/a:

Więc jak mam szansę że nie wypadnie mi zbiór podczas mojej nieobecność. Może ten sklejacz pomoże i rzepak poczekałby na mój powrót, czy odpuścić sobie rzepak i szukać innej roślinki?

Powiem  tak..  znam  dwóch  kolesi  którzy  najpierw  młócą  zboża   a  dopiero  po  zbożach  wjeżdżają  w  rzepak .  Rzepak  jak  jest  gęsty  i  tworzy  mocno  zwarty  łan  i  nie  jest  porażony  grzybem  spokojnie  w  stanie  nienaruszonym  przetrzymuje  całe  żniwa  a  z  własnych  obserwacji  dodam  ze  taki  rzepak  wytrzyma  nawet  do  jesieni.

To fajnie ale jak w praktyce tego dokonać???

Rolnik z powołania:-)