21 Ostatnio edytowany przez draqon22 (2010-06-23 23:13:04)

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

To fajnie ale jak w praktyce tego dokonać???

Przestrzegać  wszystkich  procedur  związanych  z  siewem  rzepaku  ,  intensywnie  nawozić,  chronić  od  grzybów.

22

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

draqon22 napisał/a:
Pajej napisał/a:

Więc jak mam szansę że nie wypadnie mi zbiór podczas mojej nieobecność. Może ten sklejacz pomoże i rzepak poczekałby na mój powrót, czy odpuścić sobie rzepak i szukać innej roślinki?

Powiem  tak..  znam  dwóch  kolesi  którzy  najpierw  młócą  zboża   a  dopiero  po  zbożach  wjeżdżają  w  rzepak .  Rzepak  jak  jest  gęsty  i  tworzy  mocno  zwarty  łan  i  nie  jest  porażony  grzybem  spokojnie  w  stanie  nienaruszonym  przetrzymuje  całe  żniwa  a  z  własnych  obserwacji  dodam  ze  taki  rzepak  wytrzyma  nawet  do  jesieni.

draqon22  to jest nie możliwe. Nawet po sklejeniu w żadnym wypadku rzepak nie doczeka jesieni. Wystarczą  2-3 deszczyki na przemian ze słońcem i suchym powietrzem ( nie mówię już o burzy czy silnym wietrze) i długo oczekiwany plon będzie leżał na ziemi.

23

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

mat83 napisał/a:
draqon22 napisał/a:
Pajej napisał/a:

Więc jak mam szansę że nie wypadnie mi zbiór podczas mojej nieobecność. Może ten sklejacz pomoże i rzepak poczekałby na mój powrót, czy odpuścić sobie rzepak i szukać innej roślinki?

Powiem  tak..  znam  dwóch  kolesi  którzy  najpierw  młócą  zboża   a  dopiero  po  zbożach  wjeżdżają  w  rzepak .  Rzepak  jak  jest  gęsty  i  tworzy  mocno  zwarty  łan  i  nie  jest  porażony  grzybem  spokojnie  w  stanie  nienaruszonym  przetrzymuje  całe  żniwa  a  z  własnych  obserwacji  dodam  ze  taki  rzepak  wytrzyma  nawet  do  jesieni.

draqon22  to jest nie możliwe. Nawet po sklejeniu w żadnym wypadku rzepak nie doczeka jesieni. Wystarczą  2-3 deszczyki na przemian ze słońcem i suchym powietrzem ( nie mówię już o burzy czy silnym wietrze) i długo oczekiwany plon będzie leżał na ziemi.

Mi nie chodzi żeby czekać do jesieni tylko do 15 lipca

Rolnik z powołania:-)

24

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Mat83  Mam  pole  oddalone  od  gospodarstwa  o  10  km .  Zawsze  na  tym  polu  coś  się  psuje  . Jak  młóciłem  rzepak   został  jeden  przekos  do  wymłócenia  i  w  bizonie  ukręciła  się  krótka  prawa  półośka .  kombajn  został  sholowany  na  "bazę"  a  jeden  przekos  został  nie  wymłócony  aż  do  20  września,  do  czasu  orki  pod  pszenicę  bo  w  czasie  wymiany  półośki kombajn  został  przygotowany  do  młócenia  zboża a  ten  jeden  przekos  poprostu  olałem  z  myślą  że  po  żniwach  zbożowych  pojadę  go  zmłócić ,  przy  talerzowaniu  ścierniska   też  został  oszczędzony  dopiero  podczas  orki  pod  pszenicę  został  brutalnie  przeorany.  .  Wierz  mi że  jak pojechałem  orać  pod  pszenicę to   ten  wąziutki  "łanik"  stał  w  prawie  nie  naruszonym  stanie

25

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Pajej  spokojnie  siej  rzepak .  15  lipca  to  dla  rzepaku  żaden  problemowy    termin .

26

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

dragon 22  co mogę powiedzieć, miałeś albo raczej rzepak miał dużo szczęścia. Widziałem rzepaki koszone w połowie sierpnia i później, Nie wyglądało to najlepiej. Ten który przeżył burzę wyglądał kiepsko. Zresztą nie ma co się łudzić jeżeli liczy się na plon i nie oszczędzało się na nim to po co tak ryzykować?

27 Ostatnio edytowany przez Andrew89 (2010-06-25 00:24:55)

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

dobrym sposobem jest zastosowanie Moddusa  w odpowiedniej fazie ( nie pamiętam ze szkolenia jaka to faza. ale chyba zwarty zielony pąk) powoduje to nieco późniejsze, 3-4 dni kwitnienie. rzepak kwitnie i dojrzewa równomiernie  ale parę dni póżniej.ja nie stosuję ponieważ wolę prędzej skosić.  W zeszłym roku kosiłem rzepak od 17 lipca, byliśmy pierwsi w okolicy i dostaliśmy okolo 1200 za tonę, oplacalo się big_smile

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

28

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Andrew89 ten koszony ok 17 lipca to jak wyglądał? Jak ja zdecydowałbym się na siew rzepaku to nie było by tego dużo i myślę ze do 20, góra do 25 lipca byłoby pozamiatane

Rolnik z powołania:-)

29

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

był dojrzały . wszystko ok poza mokrym terenem - zdj gdzieś na forum są ....

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

30

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

To jeszcze jedno pytańko jakimi siewnikami siejecie? Czy zwykłym poznaniakiem S043 da rade. Wiadomo ze trzeba zmienić aparaty wysiewające, ale czy on jest wystarczająco dokładny? Ja wątpię.

Rolnik z powołania:-)

31

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

wiesz jak uzyskasz dajmy nato 4-5kg na hektar to siej big_smile ja sieje  AMAZONE D7

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

32

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

no dokładny nie jest ale do 2kg spokojnie idzie zejść z wysiewem

33

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

wiesz co nie wiem jak  wy ale  moim zdaniem  2-3 kg. na ga to przesada   siałem po tyle i rzepaki  marne jak nie wiem  i cholernie rzadkie...  teraz sieję tak 5-6kg  i  powiedzmy  że ten rzepak wygląda jak powinien

moim zdaniem nikt nie powinien sie sugerowac tym że  średnia  dawka nasienia na wysianie to dajmy nato te 3 kg.   zawsze trzeba brac poprawkę na  warunki glebowe  bo jak ten rzepak powiejesz na kamieniach itp to on nie urośnie a jak urośnie to  bedzie bardzo rzadki 
a jak siejesz na   dajmy nato 2-1klasie ziemi to może i taka dawka  wystarcza

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

34

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Siejemy Poznaniakiem 2.7 metra. Zakładamy tylko rolki do wysiewu drobnych nasion i podwiązujemy wszystkie lejki z przodu tak żeby nie ciągły się po ziemi. wychodzi jakieś 5-6 kilo na ha  ale w tym roku chcemy zejść do 4-5 kilo

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

35

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Ja sieje odwrotnie czyli przednimi a tylne zasypuję wysiewam do 8 kilo tyle że sieje swoimi nasionami.Myślę że w ciągu tygodnia będę próbował go ściąć pokosówką ,już dochodzi.

36

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Rozumiem siejecie co druga leje

Rolnik z powołania:-)

37

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Ja sieję poznaniakiem 2,7 m w co drugą lejkę (przednią). W tym sezonie wyszło mi niespełna 3 kg/ha (oczywiście poprzedzone to było próbą kręconą). W tym roku rozszerzam poznaniaka na 3 metry, w siew pasowy (to głównie dla pszenicy). Zobaczymy jake będą efekty....

38

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

może tak trochę z innej beczki    jak  z waszymi rzepakami kiedy  tniecie na pokosy lub  randapujecie ??

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

39

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Albo jeszcze z innej gdzie na Podkarpaciu mogę znaleźć zbyt na rzepak prosto z pola bo znalazłem firmę http://www.bio-pal.pl/ ale ona żąda o wilgotności 7% a to chyba nie realne prosto z pola

Rolnik z powołania:-)

40

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

realne nawet i  5 kosic big_smile ale wtedy na skupie tez płacza że za suchy big_smile  w zeszłym roku sie z tym spotkałem

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile