101

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Gosc odpowiedzialny za rzepak mówił ze chyba raz pryskali, ale jak sie pytałem ile dali N na jesień to nie wiedział.
Wy jakie macie technologie? czym kiedy i na co pryskacie lub sypiecie

Rolnik z powołania:-)

102

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

ja na jesień ok 350 polifoski 6 i dorzucam azotu tak żeby było ok. 30kg w czystym składniku... Potem oprysk od chwastów czasem zaraz po siewie a nie raz później jesienią... Oprysk fungicydem(np caramba). Wiosną na start 180kg polifoski 21 i 170kg saletry... Oprysk od chowaczy (np dursban plus sherpa) , fungicyd(Sarfun 500 sc), odżywki(rzepak extra, insol i inne) z siarczanem magnezu i mocznikiem, kolejna dawka azotu- mocznik 250kg. oprysk od słodyszka z równoczesnym dokarmieniem borem i innymi odżywkami... Oprysk fungicydowy( pictor lub amistar) połączony ze zwalczaniem chowacza podobnika i pryszczarka. tak to u mnie wygląda...

103

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Ja nie jestem ekspertem w temacie, ale na same szkodniki no żeby tylko chowacze i muchę to minimum dwa razy. Na chwasty doglebowo OK. W tym roku na wiosnę bez Asahi nie widzę startu. (4) Do tego choroby grzybowe minimum 1 raz to w bardzo oszczędnym wariancie 5 zabiegów. Coś mi tu nie pasuje.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

104

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Chłopaki najwyższy czas siać rzepak, już go zakontraktowałem "dostałem" odmianę californium i teraz czas na przygotowanie pola i siew. Pole to rżysko więc jazda z z nawozem orka później agregat i siew. Co do siewu to jak mi radzicie w jakim rozstawie 15 czy 30 cm. Po siewie trzeba pokropić na hebzie co polecacie comand plus coś a może całkiem coś innego?

Rolnik z powołania:-)

105

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Ją już mam zorane na chwasty kupiłem butisan

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

106

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Więc substancja aktywna metazachlor, wystarczy czy dodać do tego trochę chromazonu w postaci commanda i jeszcze jedna sprawa Ile wysiać na ha kupiłem opakowanie na 3ha 7,5kg callifornium a ja mam dokładnie 3,3 ha wystarczy czy dokupić

Rolnik z powołania:-)

107

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

jak opakowanie californium ma 7.5 kg jak  u sklepie patrzyłem i ma 10.5kg ....

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

108

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

to może gość coś kręcił ja szczerze nie patrzyłem jutro zobaczę

Rolnik z powołania:-)

109

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Sprawdziłem jest 2 mln. nasion a waga to 7,48 MTZ 3,74 wiec jak na 3,3 ha nie wystarczy? ile mam wysiać?

Rolnik z powołania:-)

110

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

7,5 kg na 3 ha ??? Czym chcesz to wysiać ???? Chyba tylko siewnikiem punktowym... Ja dziś kończę orać pod rzepaki a w sobotę sieję. Na chwasty będe robił zabieg po wschodach - czym?? - jeszcze nie wiem.

111

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Napiszcie konkretnie ile wysiać 4kg/ha? Ja rzepak sieje pierwszy raz wiec jestem zielony

Rolnik z powołania:-)

112

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Podam Ci na własnym przykładzie
Odmiana Chagall - Masa Tysiąca Ziaren - 5,2 g. Zdolność kiełkowania - 98%
Sieję 70 roślin na m2.
Stosujesz się do ogólnie znanego wzoru:
Ilość Wysiewu [kg] = (Ilość ziaren na m2 x MTZ) / zdolność kielkowania.
W moim przypadku jest tak: Ilość wysiewu = (70x5,2)/98 = 364/98 = 3,7 kg/ha
I teraz muszę zrobić próbę kręconą siewnika i tak go ustawić, żeby bylo ok 3,7 kg/ha
Na opakowaniu rzepaku siewnego masz podne MTZ i zdolność kiełkowania.
Pamiętaj też, że w siewniku musi być trochę wiecej nasion niż wyliczona wartość. Tak więc 7,5 kg (chociaż nigdy nie widziałem takeigo opakowania) to starczy Ci na ok 2 ha.
Jak coś niejasne to pytaj - na gg jestem od 7 do 15-tej

113 Ostatnio edytowany przez Pajej (2011-08-17 20:42:29)

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Rozumiem ale gg mrzesz podać przyda sie na zaś
dobra Twoje gg znalazłem. wyczytałem w sieci że californium sieje się 60 nasion/m2 wiec wzór nieco sie zmieni zaraz policzę i zobaczymy co mi wyjdzie

Dziwne bardzo dziwne ale nie ma zdolności kiełkowania

Rolnik z powołania:-)

114 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2011-11-24 16:46:44)

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Witam mam pytanie odnośnie nawożenia rzepaku. Jesienią pryskałem na skracanie, i jak zachować podobny stan na wiosnę? Głównie chodzi mi o to żeby rzepak pobudzić do krzewienia,i przy podaniu azotu i siarki nie chciał wybić tylko w jeden pęd, tylko żeby się krzewił. "Krzewił" - mam na myśli wypuszczanie pędów bocznych tongue

115

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

powtórzyć zabieg  horizonem tak jak mówi ulotka.

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

116

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

to ile wypuści pędów bocznych na wiosnę zależy przede wszystkim od tego w jakiej fazie wejdzie w okres zimowania. najlepiej t z 8 liści właściwych i żeby szyjka korzeniowa miała około 1 cm. ten co siałem 25 sierpnia na optymalnym pH taki jest bo jak kwasniej to mniejszy. Ten co 30 sierpnia ( juz po statnim deszczu, pozniej nie było pół miesiąca) to słabszy chociaż na dobrym pH tylko nieznacznie mniejszy .

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

117 Ostatnio edytowany przez rudemenes (2011-11-25 08:46:17)

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Grzegorz ma na myśli chyba biostymulatory. Ja osobiście stosuję Kelpak w pierwszym zabiegu na chowacza. Dostępne jest jeszcze Asashi

118

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Dzięki chłopaki! Nie wiem jak dalej będzie rzepak jest ładny ale coś tej zimy nie widać... narazie mrozów nie ma, a najgorsze jest to, że nadają dalej ocieplenie. Rzepak nie zahartowany przyjdzie w końcu mróz i go upali. Ale może nie będzie tak źle,ładnie jest rozkrzewiony co by oznaczało z tego co napisał Andrew że ładnie na wiesnę się powinien rozkrzewić.Muszę jeszcze trochę się doszkolić jeśli chodzi o rzepak.

119

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

Żeby nadać jasności sprawie biostymulator nazywa się ASAHI SL http://www.asahi.pl/ogolne-biostymulato … oslin.html

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

120

Odp: Jak opóźnić, lub ewentualnie przyspieszyć zbiór rzepaku???

No i zamiast iść spać to czytam o biostymulatorach, a baba mnie pogania :walka: