41

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

więc był pan doktorek .  Dał jakiś zastrzyk  .  tmp  37.4   jeszcze dał jakąs tabletke,  kazał podawac zastrzyk  3 razy dziennie przez 3 dni  i  ma byc ok ...   
mówił że jak mam ziarno kukurydzy to garśc na łep  dawac niech se je   to ponoc pomaga na żołądek

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

42

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

To nie dajesz od małego kukurydzy i owsu z granulatem na powiększenie żwacza ?

43

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

Szczeże mówiąc to  poraz pierwszy   słyszałem o tym .. parę razy byłem w kolicznej  spółdzielni   gdzie mają krów ful opór  i cielaków trochę to  nie widizałem czegoś takiego też ...    jedynie co to   to od razu dostają sianokiszonkę  i tyle .. o kukurydzy i owsie pierwszy raz słysze ..  opisz jak to robisz ... 

dodam że w tych stajniach co byłem to oddają ponad  20 tys l mleka  miesięcznie ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

44

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

Tydzień po urodzeniu owies kukurydza i pasza starter granulowany w równych proporcjach  wymieszać i podawać do woli  przez okres dwóch miesięcy bez siana i sianokiszonki  wtedy cielę ma dobrze rozwinięty żwacz tak jak by ssało matkę a nawet jeszcze lepiej .Tylko pamiętaj że owies i kukurydza musi być najwyższej jakości

45

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

owies mam ładny i  czysty ..  a kuku ani grama ...   doktorek stwierdził  że  z tej obory co wzieliśmy byki   poprostu   tak jest ..  bo krowy  są traktowane jak są ...  i nic nie zrobi   mówi że jak krowa  jest utrzymywana tak i byk bedzie   rósł ...  nie wiem co ma do rzeczy ale mów że może byc tak że  źle był cielony i tak to będzie z poczatku ...

a sam owies moze byc ?   i ile tak im wsypac do korytka ?   garśc czy moze 2 garści na głowe ??   nie wiem wole spytac ..

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

46

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

Może być i tylko owies ale lepiej dodaj jedną trzecią paszy granulowanej dla cieląt i nie myśl że on zaraz będzie jadł dużo ale zacznij od garści rano i na wieczór a po 2-3 tygodniach powinny dojść  do 2kg.dziennie ,a co do tego co Ci wet powiedział to jest prawda w moim regionie to nikt nie chce cieląt z obór gdzie w nadmiarze skarmiają wywar z gorzelni a szczególnie jak pędzą z kukurydzy ,dlatego że materiał z którego ciągną spiryt z zasady jest najgorszej jakości i porażony mykotoksynami które się nie neutralizują w wysokiej temperaturze ,i cielaki mają wieczne biegunki i już żadne leki na to nie działają .

47

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

Tak na marginesie, które gorzelnie jeszcze pracują ?

48

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

Krzesk okolice Siedlec pędzi chopina

49

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

Fenol napisał/a:

parę dni temu wypadł mi cielaczek, dziś kłopoty z kolejnym, słaby, zimny, słaby odruch ssania, "katar" cieknący z nosa.  kał normalny, temperatura 38,5c. to samo co wcześniej z poprzednim cielakiem. co jest przyczyną? lekarz powiedział że to płuca. ale od czego. jeżeli ktoś miał takie kłopoty lub wie co może być przyczyną bardzo proszę o pomoc. pierwszy raz mam takie coś i jestem bezradny.

mój wujek ma to samo też nie wia co to jest  hm?

50 Ostatnio edytowany przez zorak (2012-03-02 12:17:59)

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

ja cielaka mam jeszcze w krowie, a już się martwię co z nim będzie bo dziś jest 3 tyg i 4 dni po terminie. Krowa SM pokryta nasieniem LM.

gg 5118068

51

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

zorak napisał/a:

ja cielaka mam jeszcze w krowie, a już się martwię co z nim będzie bo dziś jest 3 tyg i 4 dni po terminie. Krowa SM pokryta nasieniem LM.

Rasa nie ma tu znaczenia i ja bym się nie martwił.U mnie rekord to 29 dni.

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

LM przenosi więc to normalne że ciąża się wydłuża.

53

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

oby bo za kilka dni będzie 4 tyg a do wycielenia nawet się nie ma.

gg 5118068

54

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

To zawołaj weta niech da zastrzyk i w ciągu 24h masz wycieloną krówkę.

55

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

zorak, a jesteś pewien że krowa aby przy nadziei? To pytanie z tych głupich..
A na poważnie, to krowa jest coś przygotowana? Wymię, śluz itd.?

Trzy podstawowe klucze na warsztacie: młotek, majsel, bosh i spawarka.
Sory, cztery))

56

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

To wcale nie głupie pytanie bo ja też na cielaka nie mogłem sie doczekać a faktycznie machnąłem się o miesiąc z datą porodu wink

57

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

@fenol nie piszesz w jakim wieku te cielaki - jeśli krótko po wycieleniu cielę zaczyna inaczej oddychać , mniej pije i się kładzie nie czekać i wzywać weterynarza , u ciebie to już drugi przypadek może pomyśl czy nie podać im leku zapobiegawczo tuż po wycieleniu zawsze to taniej , są też jakieś leki które podaje się krowom a zapobiegają tym płucnym chorobom u cieląt . Nazwy leków  niestety ci nie podam - u nas weterynarz cwany zawsze przysłania etykietę ręką .

58

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

przechodziła 27 dni, termin pewny bo była zapładniana sztucznie. Pilnowałem 2 noce, a dziś przysnąłem na dłużej i rano latał spory byczek po oborze. Jednak natura wie co robi.

gg 5118068

59

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

Pewnie się wstydziła przy tobie rodzić wink mi się ocieliła wieczorem, bysia zabrałem na inną szopę a rano szok bo obok krowy jeszcze jeden taki sam jak pierwszy więc jak piszesz natura wie co robi .

60

Odp: upadki cieląt, układ oddechowy, jak przyczyna

No to @koses na taką okazję wypadało by postawić ..........