201

Odp: ziemniaki 2010

Na zarazę po 1 oprysku  mozna  sobię odpuscić choć  tonie jest prawidlowo? ale ze stonką tak sie  nie da  jak - zjedzą liscie to  dupa blada z plonu? - nie ma rady i trzeba prysnąć?

202

Odp: ziemniaki 2010

po pierwszym oprysku na zarazę możesz sobie podarować??? niby tak, ale powiedz po co sadzisz te kartofle? Jak chcesz żeby coś z tego było to niestety jeden nie wystarczy. Jak ciulowa pogoda to 1czerwca robisz oprysk, a 15 wszystko suche stoi.... Ja robie 3 opryski co 10dni każdy. Zaczynam jak tylko pojawią się pierwsze ogniaska zarazy, średnio to 15-25czerwiec. lipiec przeżyją i troche sierpnia i zaczynają schnąć. Co do stonki to w zeszłym roku wcale nie pryskałem bo nie było potrzeby, a w tym roku może po niedzieli polece. Jeden skuteczy oprysk na stonkę wystarczy.
Tak z ciekawostek to rekordzista u nas na zarazę pryska raz na tydzień, od momentu gdy krzaki mają 10cm, do końca sierpnia. Średnio 14-17 oprysków.... ja też w to uwierzyć nie mogłem.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

203

Odp: ziemniaki 2010

A jak u niego z plonem  po tylu opryskach , zwróciło się ?

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

204

Odp: ziemniaki 2010

bamreras- ty chyba niezbyt uważnie czytasz posty - to byla odpowiedz dla kolegi z forum? a co do meritum twojego posta  ja wiem po co sadzę te kartofle?  Mam na tyle wiedzy i praktyki ze temat pt..(kartofle )nie  stanowią żadnego problemu w dyskusji na ten temat?

205

Odp: ziemniaki 2010

Traktor - jak cie zabolało aż tak to popraw składnie w swoich wypowiedziach, bo po nich można wywnioskować że ma się do czynienia z laikiem. Stawiasz pytania jakbyś pierwszy raz słyszał słowo ziemniak...
Sebastian z tego co pamiętam to na jesieni dostał coś koło 700ton z 10ha. Kupa nawozu, kupa oprysków i wszytko musi być na czas. czy pada czy nie pada traktor chodzi w polu....

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

206

Odp: ziemniaki 2010

ja na stonke pryskam dop jak się pojawiają larwy L4 ..... 90 % skuteczności

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

207

Odp: ziemniaki 2010

No cóz laikiem też nie jestem   wymadrzać  sie na tym forum nie  musze ?-wystarczy  rzeczowa  dyskusja ?    Dopiero w sobote  na wieczór  udało mi sie  wykonać  oprysk  na stonkę - wiatr   na tyle sie uspokoił  a przy okazji  obsuszył  plantację  że  wjechałem  traktorem ..... planuje jutro   jak mi pogoda pozwoli  zasilić  ziemniaki  dolistnie przy użyciu  środków chelatywnych?- wg  mnie  jest to skuteczna metoda  minimalizuje  naklady i w sposób  racjonalny poprawia  system  morfologiczny rosliny a przy okazji   uodparnia   na zarazę i alteriozę ziemniaka-  co eliminuje ilośc  wykonanych  zabiegów  przy użyciu funigicydów - ktore  nie są tanie  a tak  preferowanych  przez  Bamrerasa?

208

Odp: ziemniaki 2010

Panowie plantatorzy  co w ziemniakach  piszczy?-  u mnie jeszcze łęty zielone wyglada  że plon będzie pomimo że jest mokro- 10 a mi wymoklo  ; i oby tyle ! - a  u WAS ?

209

Odp: ziemniaki 2010

U mnie szykuje się powtórka z zeszłego roku.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

210

Odp: ziemniaki 2010

A jaki on był dla Ciebie ?- udany  lub nie

211

Odp: ziemniaki 2010

Plon w przeliczeniu na jeden hektar to by był między 25 a 30 ton, tyle, że ja uprawiam 22 ary big_smile i to z tego było w zeszłym roku prawie dwie przyczepy, oj miały cielaki radochę.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

212

Odp: ziemniaki 2010

Czyli szykuje się powtórka  z rozrywki  także w tym roku - oby nie!

213

Odp: ziemniaki 2010

Co do pryskania na zarazę to muszę potwierdzić. Ja wykonuję średnio od 5 do 10 zabiegów w sezonie, w zależności od pogody. No i wiadomo trzeba zmieniać środki o różnym spektrum działania i o różnej substancji czynnej. Ale wtedy ziemniaki w październiku mam jeszcze zielone i wtedy przed wykopkami siekam nać. Także ziemniaczki rosną cały czas aż do października. Plon wacha się w granicach od 60-85ton z hektara

214

Odp: ziemniaki 2010

A  jakie odmiany tak plonuja w twoim rejonie? bo u mnie nawet pastewne  nie dają takiego  plonu?

215 Ostatnio edytowany przez marekqaz (2012-08-13 22:20:47)

Odp: ziemniaki 2010

Ja sadzę odmianę jelly
Jest to odmiana jadalna o bardzo dobrym smaku. Charakteryzuje się dużymi, owalnymi bulwami , o płytkich oczkach i żółtym miąższu. Odmiana bardzo plenna.
Jej minusem jest to, że w zależności od roku potrafi być kapryśna w przechowywaniu.
No i podstawa wysokiego plonowania  to zdrowy sadzeniak kwalifikowany, oraz odpowiednie nawożenie.
Ja uprawiam ziemniaki na glebach klasy IV

216

Odp: ziemniaki 2010

Znam tą odmianę- ja mam4 odmiany i wszystkie plenne odpowiedni zasób wiedzy i praktyki oraz ziemię  klasy 3a i 2 -ale nigdy nie przekroczylem granicy 60 t z ha z wzgledu  na nawożenie  i ich jakość do sprzedaży ! - prze azotowany  ziemniak to strata  kliienta oraz straty finasowe   dzisjaj się liczy jakośc  a nie ilośc  - marekgaz?

217

Odp: ziemniaki 2010

Z tym że u mnie 95% towaru od razu z kombajnu jedzie na wagę i do klienta. To prawda, że towar jest wyrośnięty i przeazotowany, ale że tak powiem w tym systemie sprzedaży liczy się dla nie jak największa wydajność z hektara. Ztąd taki tonaż na hektar.
To prawda jeżeli towar ma iść na sprzedaż jako ziemniak na giełde, hurtownie lub do klientów detalicznych to wydajność w granicy 50-60ton jest odpowiedni- wtedy bulwy są normalnych wymiarów i towar dobrze się przechowuje

218

Odp: ziemniaki 2010

Wnioskuje  że temat znasz  i rozumiesz moje podejście do tego tematu - w tych czasach  i przy takiej konkurencji - tylko jakość  daje szansę przeżycia  na tym rynku!

219

Odp: ziemniaki 2010

Tak masz rację. Ja uprawiam dodatkowo jeszcze warzywa w tunelach foliowych i co do tematu folii to towar musi być w 100% idealny pod każdym względem i tutaj nie ma to tamto.
Pozdrawiam wink

220

Odp: ziemniaki 2010

Marrkqaz-poza ziemniakiem uprawiam niezly kawałek buraka czerwonego - musi być maly; czyli śladowe ilości  NPK- takie czasy