141

Odp: ziemniaki 2010

Sławek 42 -  wyobraż sobie  że w zeszłym roku   znajomy przywiózl  mi z Hiszpani   ziemniaka    GMO-  okolo 10 kg  od; Almix jedyna  zarejstrowana w europie    po posadzeniu   obserwowałem  ja dokladdnie   gdy  stolony  wykształciły  małe  bulwy  i wowczas  klapa z mojego  doświadzcenia  po miesiacu  zgniły co do jednego  ziemniaka ?-  Domyślam sie co było przyczyną - a co Ty na to ???

142

Odp: ziemniaki 2010

Nikt mi chyba nie odpowie ? Spróbuję sam odpowiedzieć ?- jest to odmiana  przemysłowa na skrobię- były to bulwy do przetwórstwa nie sadzeniak -i ich geny  morfologiczne są rodzaju męsko- żeńskie tylko producent  posiada firma Monsanto  posiada technologie produkcji  sadzeniaka - tej hybrydy?! Podobnie  jest z kukurydzą MON -810 - tylko  nasiona ich produkcji  do siewu   A zreszta po co nam GMO !!!!!

143

Odp: ziemniaki 2010

Ja tam nie chcę GMO z przynajmniej dwóch powodów : primo tak jak Traktor mówi jeśli sobie zażyczą to  albo będą się roślinki rozmnażać albo nie dzięki temu będą mieli monopol i kasa będzie szła bo co roku będzie trzeba materiał siewny kupywać . Duo  te roślinki nie są do końca sprawdzone nie wiadomo do końca co i jak a naukowcom nie wiara .

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

144

Odp: ziemniaki 2010

Przepraszam, nie czytałem Twojego postu wczoraj. Nie znam się na genetyce. Po co nam GMO ? Po to żeby firmy reprodukujące miały się dobrze i coraz lepiej. Jesteśmy głupsi (Europejczycy) od Afrykanów. Oni modyfikowanych roślin darmo nie chcą. Mają swoje sprawdzone, dostosowane do lokalnych warunków, może mniej wydajne, ale za to pewne odmiany i innych nie chcą. Mój koleżka sieje pszenicę ozimą tą samą dwadzieścia lat. Stara polska odmiana, co rok daje ok. sześciu ton/ha. W mojej okolicy wszystkie padły a jego się ostała. Nie potrzeba GMO. Mój "chlebodawca", dzierżawię od niego ziemię - sadzi ziemniaki te same i w tym samym miejscu ponad dwadzieścia lat. Dziesięć lat ja je sadzę i wykopuję u niego. Żadnej choroby, czyste, zdrowe, ładne. Sam nie wie co to za odmiana. Podobno podprowadzone z kopca obok gorzelni, bo kiedyś PGRy kupowały ziemniaki i kopcowały, sam pamiętam. Na czubku kopca można było lufę karabinu prostować. Ech czasy.

145

Odp: ziemniaki 2010

Slawek w tej kwesti  jesteśmy zgodni w 100%  Naprawdę  cieszę sie  ze moje doświadczenie się nie udało    jestem przeciwny GMO   w Polsce i europie   mamy ponad 170 odmian ziemniaka zarejstrowanych  w kraju  i wiele odmian pszenic ozimych  naszej hodowli które sie naprawdę  sprawdzają  myślę  ze po srogiej  nauczce z mrozem  rolnicy  łaskawiej potraktują  polskie odmiany które są przystosowane  do  warunków  klimatycznych  jakie  panują u  nas ?Bo polskie  naprawde  jest dobre - co w to sami nie wierzymy  i tu jest błąd - ale do naprawienia!

146

Odp: ziemniaki 2010

Koledzy koło nosa mi GMO wisi, ale jest małe ale. Jako hodowca używam (jak i wielu innych) koncentratów opartych na soi, która z reguły jest GMO. A i nasze polskie pszenżyto można by też powiedzieć że to jest zboże GMO, a większość z nas je uprawia. Z tym że pszenżyto można siać rok po roku i zawsze plon da, a ziemniaki widocznie nie...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

147

Odp: ziemniaki 2010

Myślę, że w tych kwestiach jesteś zbytnim optymistą. Człowieka na niezależność musi być stać. Nas nie stać niestety i dlatego temat rodzimych odmian czarno widzę. Nie dotyczy to tylko ziemniaka. Jakaś tam pszenica o nazwie trudnej do wymówienia dla średnio sepleniącego się rolnika, daje plon o dwie tony wyższy od odmian tradycyjnych. Przy opłacalności oscylującej około zera, te dwie tony jest bardzo atrakcyjne, to nasz przewidywany zysk i myślę, że ten schemat powtarza się w różnych szerokościach geograficznych. Powiedziałem to w formie zawoalowanej, teraz powiem wprost - jesteśmy dziadami, dla pocieszenia dodam, że tzw. zachodni świat jest na tym samym poziomie. Zero ruchu, tylko zysk, to ostateczny wyznacznik sukcesu. W du...e mam sukces, za mało mi zostało. Mnie już prawie stać na niezależność.

148

Odp: ziemniaki 2010

GMO- W Polsce jest  tylko nagłaśniane  tylko dzięki ekologom  chociaż rolnicy są  swiadomi zagrożeń  w ich uprawie  Jak pisze Sławek  jest to gra interesów  firm produkujących te wynalazki a upowszechnienie GMO -w europie  to poteżny rynek zbytu  na swoje GMO = poteżna kasa dla Monsanto  i uzależnienie rolnictwa  dla swoich zyskow?W POLSCE jest portrzebna  informacja  co to jest GMO = I zagrożenie  w ich uprawie!!!!!

149

Odp: ziemniaki 2010

tak na marginesie to nie temat o GMO... ale czytałem artykuł na farmer.pl o tej całej ustawie na temat GMO i uprawiać nie musimy, ale dopuścić do obrotu już tak. W przeciwym razie polska zapłaci potężne kary i odszkodowania.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

150

Odp: ziemniaki 2010

Ja wraz z żoną i córką  ostro działamy  w odsortowywaniu  sadzeniaka  mam go mało chociaż plon był dobry  - myślę że koledzy z forum  którzy sadza ziemniaka  robią to samo! Sadze odmiany średnio- wczesne  Satina ; Sante Hermes  Milla - a Wy - odpiszcie

151

Odp: ziemniaki 2010

Ja skończyłem wczoraj sadzić w tym roku mam denara i lorda.

152

Odp: ziemniaki 2010

Ja też jeszcze sortuje. Sadzę:  Bellarosa, Denar, Lord ,Satina, Tajfun.

http://img99.imageshack.us/img99/609/annimatiebalktx6.gif http://i51.tinypic.com/143g949.gif

"...badz czlowiekiem laskawym tak, i od czasu do czasu wcisnij prawy ALT."

ŁONA -ĄĘ (klik)

153

Odp: ziemniaki 2010

traktor co robisz z odpadem tzn. jak się trafi jakiś przecięty i drobnica ? o ile dobrze kojarzę to jesteś z dolnośląskiego ? pytam bo na jesień chciałbym kupić kilka a może nawet koło 10 ton odpadu (najlepiej zdrowych drobnych).

gg 5118068

154

Odp: ziemniaki 2010

Odpad i drobnica po wysortowaniu   jest sprzedawana    jak będziesz potrzebował  - nie ma  problemu  - cena paszowa - jaka obowiazuje w rejonie   czyli grosze

155

Odp: ziemniaki 2010

Irga, Lord, Tajfun.

156

Odp: ziemniaki 2010

Sławek  -Irga  na Warszawę   -rozsądny wybor   lord Tajfun - reszta kraju?  TAJFUN  - to odmiana  srednio póżna  w moim rejonie prawie nie znana??- MOCNA  jest czy taka sobie?

157

Odp: ziemniaki 2010

Jak kiedyś zajmowałem się detalowaniem ziemniaków to najlepiej wspominam bardzo wczesne odmiany Aster, Lord, Bila(przyzwoita bulwa i kremowy do żółtawego kolor), a potem szło już wszystko... , u nas Irgą nie pohandlujesz, w smaku i konsystencji po ugotowaniu jest to ziemniak z górskiej półki, ale barwa go dyskwalifikuje.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

158

Odp: ziemniaki 2010

traktor napisał/a:

Odpad i drobnica po wysortowaniu   jest sprzedawana    jak będziesz potrzebował  - nie ma  problemu  - cena paszowa - jaka obowiazuje w rejonie   czyli grosze

Przypomnę się jesienią bo na pewno będę szukał takiej drobnicy.
Dziś przyjechałem z roboty a na podwórku stoi przyczepa z nadstawkami i kopiasto usypana ziemniakami, ok. 6-6,5 tony. Pytam taty co jest a on mi na to że jego znajomy dzwonił i pytał czy nie chcemy ziemniaków bo on nie ma na nie zbytu i będzie wywoził do lasu. Ziemniaki z kopca ale w stanie idealnym. Otworzyli kopiec i nabrali turem. Do zabrania mamy jeszcze ok 18 ton ale muszę się podzielić z sąsiadami bo sam nie przerobię.

gg 5118068

159

Odp: ziemniaki 2010

kolega dał myśliwym, sami wywiozą, woreczki oddadzą, alternatywa to sprzedaż po 1,3 za worek:) ale towar musi być lux,termin płatności 30 dni, minimum 1 tir czyli 25 ton, taniej go wyszło dać myśliwym

160

Odp: ziemniaki 2010

Zorak -  jakie będą zbiory to na dzis wrózenie  z fusów  ja jako ich producent    nie powiniem  tego  mowić?  ale dla mnie  jest lepiej  jak jest nieurodzaj-  mniej pracy  wyższe ceny !!! 0 - problemu  ze zbytem- resztę problemu  znacie ?