21

Odp: Hodowla bydła miesnego

Marcino daj troszkę informacji o:
- konstrukcji: jakie słupy podporowe, konstrukcja dachu drewniana czy metalowa, jak metalowa to z czego ??
- ściany z jakiego materiału?? ocieplone ??
- czym dach pokryty i ocieplony ??
Czy dobrze widzę, ona nie jest przejazdowa ??

gg 5118068

22

Odp: Hodowla bydła miesnego

Jeszcze mam dwa pytańka jedno do tych co trzymają zwierzaki zima na dworze tj. niewydostanieszsię: jak z dostarczaniem wody przecież szybko zamarza?
Drugie pytanie do wszystkich: Jak wy to robicie ze was jeszcze byki nie zabiły?

Rolnik z powołania:-)

23 Ostatnio edytowany przez zorak (2010-12-06 11:28:22)

Odp: Hodowla bydła miesnego

widziałem różne rozwiązania: machasz wiadrami, jak niedaleko domu to co dzień rozwijasz wąż nalewasz i później zwijasz do ciepłego albo po prostu coś takiego http://www.jfcpolska.pl/poidla-izolowane.html
Co do Twojego drugiego pytania. U mnie zdecydowanie bardziej niebezpieczne są jałówki jak bysie. Ale jak się co dzień chodzi koło bydła i z nimi gada to nie jest tak źle bo bydło się przyzwyczaja. Poza tym trzeba być zdecydowanym i nie czaić się np 3 próby podejścia zanim się coś koło byczka zrobi. Ja osobiście jeszcze nie stosowałem ale zamierzam wypróbować kółka nosowe do przeprowadzania.

gg 5118068

Odp: Hodowla bydła miesnego

mam na łące odwiert - woda jest na 5 m, kupiłem pompe spalinową do wody i pompuje do wanien codziennie

25

Odp: Hodowla bydła miesnego

A co jeśli od domu jest daleko w lecie to bańki 1000 l i sprawa załatwiona a w zimie jakby do szopy wstawił to może nie zamarzłoby jak myślicie?

Rolnik z powołania:-)

Odp: Hodowla bydła miesnego

ja mam do krów 1km. Mam odwiert normalny jak na wode dla domu - do tego pompa i sprawa załatwiona. Wożenie wody dla krów to jakie koszty - przeciez  rocznie to są dziesiątki ton wody.

27

Odp: Hodowla bydła miesnego

W zimie tez to zdaje egzamin? bo przecież jak im wlejesz do jakiegoś koryta to zamarznie

Rolnik z powołania:-)

28

Odp: Hodowla bydła miesnego

zorak napisał/a:

Marcino daj troszkę informacji o:
- konstrukcji: jakie słupy podporowe, konstrukcja dachu drewniana czy metalowa, jak metalowa to z czego ??
- ściany z jakiego materiału?? ocieplone ??
- czym dach pokryty i ocieplony ??
Czy dobrze widzę, ona nie jest przejazdowa ??

ściany ze gazobeton + 10cm styropianu konstrukcja prostsza niż konstrukcja młotka dwuteownik oparty na słupach i łaty ze ceownika 100 pokrycie warstwówka 10cm z golubia dobrzynia tanio szybko prosto i bardzo dobrze przejazdowa nie jest z kilku powodów nie mam i planie zadawać paszy paszowozem tylko kostki z wycinaka i bale ze sano kiszonki i za oborą jest staw i nierówność terenu 3metry nasypu nie zrobie bo z boku mam wiate i zasypie wjazd

29

Odp: Hodowla bydła miesnego

możesz podać metraż budynku i ile sztuk masz zamiar w nim trzymać i najważniejsze orientacyjny koszt budowy

30

Odp: Hodowla bydła miesnego

czyżby Adabet się przysłużył smile ? jakie koszty całego budynku ?

Odp: Hodowla bydła miesnego

Pajej, ja mam w wannach wodę to jak jest tak do -10 to raz dziennie piją plus zostawiam pełne wanny chyba że są naprawde mocne mrozy to 2 razy dziennie trzeba jechac wody pompować

32

Odp: Hodowla bydła miesnego

14/16,50 już tam mieszka 30 doraołych byczków

33

Odp: Hodowla bydła miesnego

niewydostanieszsie napisał/a:

Pajej, ja mam w wannach wodę to jak jest tak do -10 to raz dziennie piją plus zostawiam pełne wanny chyba że są naprawde mocne mrozy to 2 razy dziennie trzeba jechac wody pompować

Dzięki jak mi jeszcze jakieś pytania sie nasuną to wiem gdzie szukać odpowiedzi smile

Rolnik z powołania:-)

34

Odp: Hodowla bydła miesnego

Jeśli chodzi o rasy mięsne to ja osobiście polecam charolais.Mamki sąspokojne a u limousin to różnie bywa.Cielęta odłanczam w wieku 7-8 mies. w wadze 360-410 byczki ,300-360 jałówki.Byki opasam do wagi700-800 kilo a jałówki do krycia .Stosuje inseminacje ale w.w. mam byka limousin do naturalnego krycia(do krów mlecznych o gorszej wydajności.)

Odp: Hodowla bydła miesnego

Ja tez mam inseminacje. Jakie nasienie bierzesz? Skwierzyna czy inna firma? Wime u siebie że inseminacja a krycie naturalne to niebo a ziemia

36

Odp: Hodowla bydła miesnego

niewydostanieszsie napisał/a:

Wime u siebie że inseminacja a krycie naturalne to niebo a ziemia

Pod jakim względem ?? bo na pewno nie pod względem skuteczności a przynajmniej u mnie inseminacja nigdy nie była, nie jest i nie będzie tak skuteczna jak naturalne krycie. Inseminacja daje wielki plus wyboru nasienia od najlepszych rozpłodników.

gg 5118068

Odp: Hodowla bydła miesnego

Chodzi o jakość potomstwa. Nasienie najtańszych byków tzw towarówka daje lepsze potomstwo niż najlepsze byki przeznaczone do krycia naturalnego

38

Odp: Hodowla bydła miesnego

Skuteczność najbardziej zależna jest od żywienia krów. Gdy wszystko jest zbilansowane to praktycznie wystarcza jeden zabieg. Gdy coś jest nie tak to nawet krycie naturalne nic nie pomoże ,tyle że nie wydamy na inseminacje. Stosuje byki z W.C.H.iR.Z.wPOZNANIU (ostatnie wycielenia po Sprinterze)

Odp: Hodowla bydła miesnego

Ja o tej samej firmie mówie tzn o filii w Skwierzynie. Ja mam 2 rasy do krzyżówania. Limousena miałem po Oseki b. ładne cielaki i łatwe porody. W tym roku nie mieli już go i kryłem Roselinem i Rosevalem na wiosne będzie wiadomo co to za byki:) A w simentalu mięsnym mam cały czas Fokusa - duże i grubo kościste ale tylko na duże krowy. Zobaczymy jeszcze co lepsze bo po nowym roku chce dac poubojowo kilka sztuk i czy lepszy ciężki simental czy mniejszy ale lepiej umięścniony LMS

40

Odp: Hodowla bydła miesnego

Poubojowo lepiej powinien wyjść limousin.Simentalera stosuje ale obecnie tylko mlecznego(MANSO).Z charolais (NECOLO,SPRINTER),z limousin(TIKAL i też ROSEVALEM),z piemontes(MARTE) a pozostałe to już typowo mleczne hf(fabrycy,pagewire i jakieś tam testowe).