1

Temat: Hodowla bydła miesnego

Jak się uda to załatwię sobie dzierżawę ziem 4-6 klasa 10 km ode mnie. Myślałem nad bydłem mięsnym ale nie mam pojęcia o tym. Wiec mam kilka pytań:
1. czy wystarczy jakaś szopa zbita z drzewa zamiast obory?
2. ile musiałbym mieć pola ma ok 20 mamek + potomstwo do opasu?
3. Jak się prowadzi stado a mianowicie czy mamki z cielętami młodymi, opasami i buhajem mogą być trzymane razem?
4. czy to prawda ze krowy mięsne cielą się bez pomocy człowieka?
5. jakie rasy wybrać?
6. ile trzeba zainwestować na start i czy to się opłaca?

Jak mi się jeszcze coś przypomni to napisze. Z góry dzięki za pomoc

Rolnik z powołania:-)

2 Ostatnio edytowany przez zorak (2010-12-01 12:53:33)

Odp: Hodowla bydła miesnego

Fajnie się planuje ale to wcale nie takie proste. Podam Ci na moim przykładzie bo kilka lat temu też borykałem się z początkami stada mięsnego. Z uwagi że nie miałem kasy na zakup czystorasowych jałowic za które trzeba zapłacić nawet i po 6 tyś więc padła decyzja na zacielanie mlecznych krów nasieniem limousine i hodowlę wypierającą. Co do Twoich pytań:
1. Teoretycznie wystarczy wiata osłonięta z 3 stron ale uwierz mi że codzienna obsługa stada zimą przy takim rozwiązaniu nie należy do najprzyjemniejszych. Ale wiata wystarczy.
2. Ile pola ?? Ja w tej chwili utrzymuje 32 ogony i 40 świnek z 36 ha. Część zboża, siana i słomy jeszcze sprzedaje.
3. Mogą być trzymane razem ale to jest zawsze jakieś ryzyko. Jak byk skacze na krowę to może nadepnąć na cielaka który zazwyczaj kręci się obok matki. Ja miałem w tym roku taki problem: Mamki, tegoroczne ich cielaki jak i zeszłoroczne były na pastwisku razem i mamki dawały się zdajać cielakom tegorocznym jak i tym z zeszłego roku które mają po kilkaset kg.
4. Ja co prawda nie mam jeszcze czystej rasy i do tej pory w większości przypadków pomagałem. Wszystko zależy od krowy.
5. Dobór rasy zależy od warunków jakimi dysponujesz, pastwiskami, Twoimi preferencjami. Najlepiej schodzi limousine, stadne ale jest za to dzikie i bardzo broni potomstwa. Herefordy trzeba umieć prowadzić bo jak dasz za dobrze jeść to otłuszcza się mięso. Simentale mają bardzo dobre przyrosty, dobrze wykorzystują pasze, są bardzo duże i ponoć sale się cielą.
6. Ile trzeba zainwestować to zależy jak wystartujesz. Ja nie zainwestowałem ani złotówki bo zaplecze całe miałem. Moja metoda jest długa ale za to koszta są niskie. Przez te kilka lat mam już stadko liczące 23 ogony mięsne - jałówki, mamki, cielaki, byczki.
Najprostszą metodą jest zakup stada ale to wydatek. Czystorasowa 8 miesięczna jałówka simental ceni się 3 tyś a starsza zacielona 4 tyś. Cena z wczoraj bo znajomy kupował. Ja cały czas powiększam. Zarobku na razie na nich nie mam bo wszystko zostaje na powiększenie stada i myślę że dochody zaczną się nie wcześniej jak za 2-3 lata.

gg 5118068

3 Ostatnio edytowany przez niewydostanieszsie (2010-12-01 13:14:34)

Odp: Hodowla bydła miesnego

1. Ja mam cały rok na dworze krowy bez szopy, mam hektar lasu i grubo naścielone słomą i krowom się podoba:) ale ludziom czasami przeszkadza. Odsady mam w oborze bo muszą lepiej dostać jeść żeby rosły.
2. Podobno trzeba 1ha/szt ja mam 2ha/szt  i spokojnie mogę stado podwoić.
3. Mamki moga być z cielakami i buhajem do krycia ale odsadki (7mies) muszą byc osobno i nie może być 2 byka bo sie tłuką strasznie.
4. Prawda w 99%
5. Polecają limousena i ja mam właśnie takie chociaż krzyżuje część simentalem (nie mam już byka tylko inseminacje stosuje  2lata). Ja nie wiem czy to aż taka rewelacja ale jest na limousena zbyt i cena. Wolałbym charolaisa albo simentala.
6. Dużo pieniędzy i pierwszy pieniądz za 2 lata przy zakupie czystorasowego materiału "zysk" - nie myl z przychodem to jakieś 4-5 lat. Najlepiej kupić trochę cielaków i to opasać a równolegle krowy mieszańcowe kryć dobrym bykiem. Przynajmniej jakbym od początku zaczynał to tak bym zrobił. My zaczęliśmy od krzyżowania mlecznych krów ponad 10 lat temu różnymi rasami obecnie mam już prawie czystorasowe limouseny. Czy się opłaca? Tak ale jak masz dobry materiał tzn duże byki tylko płacą bo rynek odsadów za zadowalajace pieniądze sie tak naprawde kończy co widac po sprzedaży całych stad. A zarodowe sztuki to temat dla profesjonalistów bo ze zbytem jest tez krucho i naprawde wybitne sztuki idzie za godziwe pieniadze sprzedać.
Kolega mnie wyprzedził:)

4 Ostatnio edytowany przez Fenol (2010-12-01 13:41:18)

Odp: Hodowla bydła miesnego

zorak napisał/a:

Czystorasowa 8 miesięczna jałówka simental ceni się 3 tyś a starsza zacielona 4 tyś. Cena z wczoraj bo znajomy kupował.

za cielną to jak za mleczną polską z papierem.
Pajej musisz kombinować tak aby mieć kukurydzę to podstawa, kiszonka z traw też super, ale jeżeki to bardzo słaba ziemia -6klasa to klops bo kukurydzy na tym nie upędzisz.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

5

Odp: Hodowla bydła miesnego

na takiej ziemi to żyto na kiszonkę, nawet dosyć dlugie od zbierającej opasy wcinają ze smakiem ; )

6 Ostatnio edytowany przez Pajej (2010-12-01 18:40:04)

Odp: Hodowla bydła miesnego

Dzięki chłopaki za wypowiedzi macie po +

Te najgorsze ziemie planowałbym na pastwiska gdzieś słyszałem ze na 1ha pastwiska przypada 2-3 krówki, wiec jeśli chce mieć 20 mamek + odsadki to ok 20 ha pastwisk, a ile pola trzeba na QQ lub coś innego na kiszonkę i siano


niewydostanieszsie napisał/a:

3. Mamki moga być z cielakami i buhajem do krycia ale odsadki (7mies) muszą byc osobno i nie może być 2 byka bo sie tłuką strasznie.

zorak napisał/a:

3. Mogą być trzymane razem ale to jest zawsze jakieś ryzyko. Jak byk skacze na krowę to może nadepnąć na cielaka który zazwyczaj kręci się obok matki. Ja miałem w tym roku taki problem: Mamki, tegoroczne ich cielaki jak i zeszłoroczne były na pastwisku razem i mamki dawały się zdajać cielakom tegorocznym jak i tym z zeszłego roku które mają po kilkaset kg.

Więc jak jest w końcu?

I jeszcze jedno ile trwa tucz w 2 lata wyrobi sie?

Rolnik z powołania:-)

7 Ostatnio edytowany przez Fenol (2010-12-01 21:39:42)

Odp: Hodowla bydła miesnego

dwa lata to max zależy jakie zwierzaki wstawisz, z 1ha średniej kukurydzy w żywieniu całorocznym jest 5-6 krów, bardzo dobra kukurydza i nawet 9 będzie ale to już ekstra liga ja liczę po 6 sztuk w mojej kukurydzy. Zależy jakie źródła czytałem też że 7 ale bezpiecznie założyć mniej. Na Twoim miejscu podszedłbym do tematu zupełnie minimalistycznie (ja robię) minimum wkładu koszt, dwa worki mlekomixu, paszy objętościowej + cielę(~600zł) i ustaw się tak z robotą aby myło jej najmniej. Zorak słusznie zauważył ten fakt bo z cielaka który potrzebuje wiaderko mleka będziesz miał bysia który potrzebuje 2 taczki kichy, słomę i wodę, już dziś o tym pomyśl bo ja się z wodą załatwiłem i tacham wiadra do cielętnika.
Co do cieląt to w Szkocji widziałem 300kg sztuki pijące mleko big_smile
Zorak czy mieszanki dawały dobrze mleka? czy były zapalenia wymienia? ile cieków dostawiasz do krowy?
i uważaj skąd masz cielaki, kupiłem z obory z wirusową biebunką i 3 cielaki odleciały.
szykuj się na wydatki:
http://www.jfarm.pl/product.php?id=4
http://www.farmwet.pl/produkty/dla_bydl … id,39.html
http://www.veterynaria.pl/leki.php?cmd=info&id=707
http://www.veterynaria.pl/leki.php?cmd=info&id=1123
http://www.biowet-drwalew.pl/index.php? … p;index=01
http://biowet.com.pl/produkty.php?go1=194
big_smile tyle na początek

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

8

Odp: Hodowla bydła miesnego

Fenol napisał/a:

dwa lata to max zależy jakie zwierzaki wstawisz, z 1ha średniej kukurydzy w żywieniu całorocznym jest 5-6 krów, bardzo dobra kukurydza i nawet 9 będzie ale to już ekstra liga ja liczę po 6 sztuk w mojej kukurydzy. Zależy jakie źródła czytałem też że 7 ale bezpiecznie założyć mniej. Na Twoim miejscu podszedłbym do tematu zupełnie minimalistycznie (ja robię) minimum wkładu koszt, dwa worki mlekomixu, paszy objętościowej + cielę(~600zł) i ustaw się tak z robotą aby myło jej najmniej. Zorak słusznie zauważył ten fakt bo z cielaka który potrzebuje wiaderko mleka będziesz miał bysia który potrzebuje 2 taczki kichy, słomę i wodę, już dziś o tym pomyśl bo ja się z wodą załatwiłem i tacham wiadra do cielętnika.
Co do cieląt to w Szkocji widziałem 300kg sztuki pijące mleko big_smile
Zorak czy mieszanki dawały dobrze mleka? czy były zapalenia wymienia? ile cieków dostawiasz do krowy?

Jeśli dobrze rozumiem to proponujesz kupno byczków i ich chow?

Rolnik z powołania:-)

9

Odp: Hodowla bydła miesnego

najlepsze są mamki własne to własne i zawsze będą lepsze niż kupione.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

10 Ostatnio edytowany przez zorak (2010-12-01 22:30:17)

Odp: Hodowla bydła miesnego

Fenol napisał/a:

Zorak czy mieszanki dawały dobrze mleka? czy były zapalenia wymienia? ile cieków dostawiasz do krowy?

Z zapaleniami nie mam żadnego problemu.
Ile cielaków dostawiam to zależy od sytuacji ile mam w danej chwili cielaków w tym samym wieku. Jak nie mam aby dostawić to jedno ciele ssie matkę ale jak w odstępie kilku dni ocieli mi się mięsna i mleczna do od mlecznej dostawiam do mięsnej i 1 mamka karmi 2 cielaki. Akurat w tej chwili mam w jednym boksie 2 mamki z 4 cielakami i cielaki mają co ssać - mleka starcza. Na wiosnę jak podrosną to albo odłączę 2 albo będę dopajał sztucznym. Zresztą jak wszystko wyjdzie na pastwisko to cielaki ssą jak chcą i którą chcą.
Ja mam mamki po krowach HF i nasieniu LM i jak na razie na mleczność nie narzekam. Jak jest jedno ciele przy matce to przez kilka dni po wycieleniu muszę zdajać bo wymiona takie nabrzmiałe. Mleczność dużo spadnie jak w krwi będzie coraz więcej dolewu LM czyli w moim przypadku po kilku pokoleniach.
aha i jeszcze wtrącę słowo o swoich mamkach. Niestety utrzymując mamki utrzymujemy przez cały rok darmozjada ale coś za coś. Jeśli ktoś nie miał doczynienia z cielakami karmionymi przez krowy to nie uwierzy jaka jest różnica w przyrostach, wyglądzie czy zdrowotności cieląt. U mnie cielęta karmione przez mamki są dużo dużo dużo piękniejsze od tych pojonych z wiadra. Nawet jak są z tego samego dnia i niby jeden dostaje z wiadra mleko a drugi ssie matkę to ciele ssące dużo lepiej się chowa i przyrasta.

gg 5118068

Odp: Hodowla bydła miesnego

Co do mamek Pajej to ja robie tak że na jesień wszystkie odsadzam i idą do obory. Wiosną jałówki wracają na łąke a byki zostają w oborze do końca opasu bo na samej trawie to g...o a nie opas

12

Odp: Hodowla bydła miesnego

Jeśli ma się na tyle pastwisk to wg mnie lepszym rozwiązaniem jest wypas także byków a to co miały by dostać w oborze to dać na pastwisku. Rozwiązanie o tyle lepsze że nie zużywamy słomy i czasu na ścielenie. Zostaje jednak ryzyko że mogą się wydostać i będziemy ganiać po wsi za bysiami - w oborze mamy tą pewność że je kontrolujemy.

gg 5118068

13

Odp: Hodowla bydła miesnego

Ja 3 lata temu zacieliłem pólkrwi Limousine Angusem. i 2 lata temu poprawaka. Mam byczka i jałówkę. Piękne czarnuchy, bez rogów, o wiele łagodniejsze od LM i fajnie rosną.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

14

Odp: Hodowla bydła miesnego

angusy łagodne? miałem styczność z czerwonym angusem, agresja niesamowita. a wracając do tematu najlepsze i najbardziej pożądane mięso jest od ras z hipertrofią mięśniową, LM, BBB, piemonese i pewnie parę innych rasy te mają włókna mięśniowe poprzerastane niewielką ilością tłuszczu co daje tzw marmurkowatość mięsa. jak się nastawiasz to celuj w możliwe najlepszy i dający zbyt kierunek hodowli.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

Odp: Hodowla bydła miesnego

Tak tylko że te rasy chcą dobrze zjeść. Limousen na sianie i śrucie rewelacyjny nie będzie. Wiem po sobie. Nie mam kukurydzy więc mam buraki i odpady ziemniaka żeby dać im coś konkretniejszego. Obecnie idzie wszystko co waży - przynajmniej tak zootechnik od oceny twierdzi. A na ciężkie sztuki lepszy szarolez lub simental bo mniej intensywny i gorsze żarcie może mieć

16

Odp: Hodowla bydła miesnego

Fenol napisał/a:

dwa lata to max zależy jakie zwierzaki wstawisz, z 1ha średniej kukurydzy w żywieniu całorocznym jest 5-6 krów, bardzo dobra kukurydza i nawet 9 będzie ale to już ekstra liga ja liczę po 6 sztuk w mojej kukurydzy. Zależy jakie źródła czytałem też że 7 ale bezpiecznie założyć mniej.

A jeśli kiszonkę dawałbym tylko w zimie to ile potrzebuje?

I jeszcze jeśli wszystkie krowy tzn. jałówki i buhaj pasa sie razem to czy te jałówki nie zachodzą w ciążę? 2 lata to może za młode sa nie mam pojęcia?

Jedno potencjalne gospodarstwo mi odpadł bo juz część gruntów zostało sprzedane a co ważniejsze to gość zlikwidował to jakieś 20 lat temu bo mu jałówki kradli. Jeszcze mam 2 na oku ale będzie problem z dotarciem do właścicieli

Rolnik z powołania:-)

17

Odp: Hodowla bydła miesnego

podziel na miesiące, policz ile trwa zima i już wiesz smile
jeżeli nie chcesz aby zaszły to.....http://www.taboocondoms.eu/Taboo2/6,produkty big_smile
możesz też chłopaków pokastrować ale ponoć słabiej rosną.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

18

Odp: Hodowla bydła miesnego

ja w tym roku postawiłem mały chlewik na bydło http://s.fothost.pl/upload/10/48/f8b0f785.jpg http://s.fothost.pl/upload/10/48/1277dbf3.jpg http://s.fothost.pl/upload/10/48/47403b50.jpg http://s.fothost.pl/upload/10/48/4df3b7ef.jpg

19

Odp: Hodowla bydła miesnego

niezła robota i niemałe pieniądze pewno

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

20

Odp: Hodowla bydła miesnego

no troche musiałem kasy położyś ale jak mam zatrudniać pracownika to mi drożej wyjdzie