81

Odp: Hodowla bydła miesnego

tłokowa do 300-303  czy pasuje do 323 to nie wiem

82

Odp: Hodowla bydła miesnego

Po ile te odsadki masz? I ile sztuk dokładnie?

Posiadam części do sieczkarni, kombajnów i traktorów Fortschritt, silników IFA 6 i 4- cyl. Kom- 505857445
http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=1726

83

Odp: Hodowla bydła miesnego

Bendek być może już w przyszłą zimę będę szukał stałego odbiorcy odsadków (limousine). Będzie mnie interesowała dłuższa współpraca na zasadzie odbioru wszystkich odsadków (9-10 miesięcy). W przyszłym roku szacuję że będzie to 20-25 sztuk z tendencją wzrostową. Muszę tylko unormować wycielenia w granicach lutego. Z tego roku już poszły. Jak coś to w przyszłym roku można się dogadać na dłuższą współpracę.

gg 5118068

84 Ostatnio edytowany przez artureekk (2013-12-11 22:47:00)

Odp: Hodowla bydła miesnego

benio zobacz na date a to co w tej chwili mam to już przerosły i nikt  mi nie da takich pieniedzy

85

Odp: Hodowla bydła miesnego

Zorak to ile trzeba zapłacić za takiego odsadka ?

86

Odp: Hodowla bydła miesnego

1,5 do 2 tyś

87

Odp: Hodowla bydła miesnego

W tym roku miałem troszkę rozstrzelony przedział wagowy (mam nadzieję że w przyszłym już dojdę do wycieleń w jednym okresie) 180-300 kg byczki i jałówki. Ugadaliśmy się nie za sztuki, nie za kg tylko za całość. średnio 1700 za sztukę ale jak pisałem jeden większy drugi mniejszy. Cały czas na trawie, cycku i dokarmiane śrutą.
Co ciekawe za 300 kg jałówkę LM płacą lepiej jak za 300 kg byczka HF.

gg 5118068

88

Odp: Hodowla bydła miesnego

hmmm więc 20 sztuk to jakieś 35 tyś. Przez rok dać im żarcia do oporu i gotowe. Tylko najgorsze jest to właśnie odsadzenie od cycka... Kurcze tylko mam ciut daleko

E 516 na części
Telefon 695 076 269

89 Ostatnio edytowany przez zorak (2013-12-12 14:15:49)

Odp: Hodowla bydła miesnego

troszkę się nam robi of ale jeszcze dorzucę parę słów. Często się mnie pytają dlaczego nie zostawię odsadków na kolejny rok i nie trzymam do dużych ? Zawsze odpowiadam tak: wolę utrzymywać 2 razy więcej mamek i od nich co roku sprzedawać odsadki jak trzymać mniej mamek i zostawiać na 2 lata byki. Dlaczego ? Zostawiając odsadki do dużej wagi muszą odpowiednio dostać do koryta aby rosły - tu się nie oszuka. Mamki od maja do grudnia (u mnie jeszcze skubią trawę) tylko na trawie, cielaki doją do oporu i dostają trochę śruty. Zimą mamki na kiszonce, sianie, słomie i to w zupełności wystarczy - byk na tum urośnie ale jak długo to będzie trwało ?

gg 5118068

90

Odp: Hodowla bydła miesnego

zorak może załóż odpowiedni wątek o tym i gadajcie do woli ?:)

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

91

Odp: Hodowla bydła miesnego

Zorak więc może tu. Dokładnie tak jak piszesz, mamki nie są takie wymagające. Tak samo jak ze świniami. Produkując tylko prosiaka nie trzeba mieć tyle zboża. Kuzyn ma 12 ha ziemi i trzyma około 30 macior. Wszystkie prosięta idą do sprzedaży. Kiedyś jeszcze trzymaliśmy maciory ale od kilku lat właśnie jedziemy na gotowych prosiakach. Właśnie podobnie myślałem z bydłem żeby przejść na odsadki. W sumie na mamki by też pasowało u mnie bo pastwiska blisko domu ale skosić zawsze można i na kiszonke albo siano. Z tuczem wiadomo to tylko pasza i gnój...

E 516 na części
Telefon 695 076 269

92

Odp: Hodowla bydła miesnego

Spokojnie chłopaki ja 10 mamek Charolaise już mam i sie zaczynają cielić...
Do tego jałóweczki Limousine 15 sztuk niedługo zacielam więc na wiosne już sie stadko powiększy.... wink

Zorak masz coś na dzisiaj do sprzedania?

Już niedługo będę schodził z bydła mlecznego więc opasów planuje 30 trzymać...

Posiadam części do sieczkarni, kombajnów i traktorów Fortschritt, silników IFA 6 i 4- cyl. Kom- 505857445
http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=1726

Odp: Hodowla bydła miesnego

Z mamkami to musisz sobie policzyć czy dasz rade za 2,5tys rocznie "wyprodukowac" odsada od krowy bo jak nie to lepiej kupić gotowe i tylko pchac w nie pasze

94 Ostatnio edytowany przez zorak (2013-12-13 21:08:41)

Odp: Hodowla bydła miesnego

Podstawa to wystarczająca ilość pastwisk aby bydło od końca kwietnia do pierwszych śniegów mogło wyżywić się na trawie. A z kupnem i tuczem też nie jest tak pięknie. Co prawda nie utrzymujemy mamek ale musimy kupić:
- albo małego cielaka za 700-1000 zł i odchować go na sztucznym mleku które też swoje kosztuje, po drodze często gęsto borykamy się z biegunkami i trzymać go 2 lata,
- albo odsadka za 2 a czasem i więcej, ładować w niego żarcie przez ponad rok.
Jeśli już miał bym kupować to wolał bym kupować odsadki. Mniejsze ryzyko, mniej czasu stoją na oborze, szybszy obrót pieniądzem.

Bendek na tą chwilę co miałem sprzedać to sprzedałem, została mi jedna jałówka 300 kg ale ją muszę na rzeź sprzedać bo ma źle wykształcone wymię i na krowę nie chcę ją zostawiać. Teraz zaczęły mi się wycielenia i tak do marca. Zakładasz stado w czystej rasie ? Limuzenka bardzo dobry wybór - nie ma problemu ze sprzedażą, same się cielą, bardzo stadne i opiekuńcze. Uważaj na charolezy. Z kuzynem zaczynaliśmy w tym samym czasie zakładanie stada, ja wypierająco limuzyny a kuzyn kupił w czystej rasie charolezy. Bydło ładne, umięśnione i duże - zwłaszcza rodzące się cielaki. Niestety ale już kilka sztuk mu się zmarnowało podczas wycieleń - trudne porody.

gg 5118068

95

Odp: Hodowla bydła miesnego

przenosimy się wink
http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=1916&p=3

gg 5118068

96

Odp: Hodowla bydła miesnego

A  ja polecam swoje  LM ,  jeśli ktoś  jest zainteresowany , to mam na sprzedaż jałówki i byczka  - odsadki , wszystko   100% i pod oceną , tak jak na zdjęciu .

97

Odp: Hodowla bydła miesnego

szkoda że tak daleko bo byczka w czystej rasie bym kupił aby na drugą wiosnę mieć czym kryć. Andrzej czy opłaca Ci się mieć stado pod oceną ? Sprzedajesz poprzez związek czy sam szukasz nabywców i zapewne masz większą cenę jak bez papierka. I jeszcze jedno, zadowolony jesteś z tych metalowych paśników ? ile balotów się mieści i czy nie wyciągają z nich żarcia pod nogi ?

gg 5118068

98

Odp: Hodowla bydła miesnego

Mam tylko  7 matek , wszystko pod oceną , sprzedaję indywidualnie a cena za odsadka to 12 zł . za kilo do uzgodnienia , a paśnik na prawdę  super sprawa .  W  paśnik wchodzi jeden balot , przy obsadzie 6 matek plus cztery odsadki , wystarcza to na trzy dni .. .. jeśli ktoś nie wie  odsadka to 7 - 8 miesięcy , waga  300 320 kg .

99

Odp: Hodowla bydła miesnego

Wojtek przeniesiesz te posty?

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

100 Ostatnio edytowany przez Bendek (2013-12-13 22:01:04)

Odp: Hodowla bydła miesnego

Charolesy mam pod oceną i z tymi porodami to raczej mit...twierdzą tak Ci co pokryli krowy bądź jałówki jakimiś pseudo buhajami... Jak narazie jest ok u mnie z porodami i mam nadzieje że do końca tak zostanie....

Szukam teraz byka Limousine w czystej rasie może ktos ma cos ładnego lub namiary?
Andrzej daj jakieś foto tego byczka...

Zorak ile rocznie masz odsadków?

Posiadam części do sieczkarni, kombajnów i traktorów Fortschritt, silników IFA 6 i 4- cyl. Kom- 505857445
http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=1726