Temat: Rozsiewacz nawozów lejowy

Witam!

Nie znam typu tego rozsiewacza. Rozleciała mu się oryginalna skrzynia przekładniowa. Obudowy były blaszane skręcone dwie do kupy. Poreanimowałem ją w zeszłym roku to zasiewy się skończyło. Teraz wolę nie ryzykować. Może jeszcze za mrozów by porozsiewał nawozy póki twardo. W zeszłym roku wiosną to c-360 na bliźniakach miejscami siadał.
To tak, zakupiłem skrzynie taką http://hurtowniarolnicza.pl/przekladnia … ,1646.html
Moje pytanie to jak ustawić na tarczy rozsiwającej zabieraki bo są trzy otworki. Ustawione oryginał było na drugim otworze. w którą stronę żeby był większy zasięg?

http://www.fotoload.pl/123aa37/b2f69573147175f39a5708a3c3cb2adf12307_min.jpg

2

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

tarcza jak widze obraca się w prawo więc łopatki powinieneś ustawić na 1 dziurę od lewej, by najmniej ja tak ustawiałem w swoim "lejku", bo oryginalnie były ustawione równolegle do średnicy. po zmianie z niecałych 5m zrobiło się około 7. Do tego prawy wieszak skraracam kilka obrotów żeby lejek stał lekkim skosem, podnoszę leja na ramionach ile się da i obroty trzymam około 2000 ( sieje też 360). w rezultacie zwykłym lejkiem pole o szerokości 54m sieje na 6 przejazdów. Żadnych cieni z powodu niedosypania nie zauważam, więc rozsiewa dość równomiernie....

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

3

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

jak masz jak to przedłuż trochę łopatki   na tym talerzu  to  jeszcze dalej żuci .....

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

4

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Witam wszystkich jestem tutaj nowy i z góry przepraszam za jakiekolwiek błędy z mojej strony ,ale na temat . Jeżeli chodzi o ten talerz to zależy w jakiej odległości masz ścieżki .Możesz dorobić nowe łopatki z rury 50 cienkościennej (najlepiej dłuższe) a jeżeli chodzi o otwory to im większy kąt rozwarcia tym szerzej rozsiewa. Moja rada daj większą szerokość niż marz ścieżki

5

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Panowie podepnę się pod temat-co zrobić aby stary lejek rozsiewał na 12m(co tyle są ścieżki)? Widzę, że trzeba zmienić kąt łopatek i zrobić dłuższe ale o ile, ile powinny wystawać za talerz, jakie powinny być długie? Dać 4 czy 6 jak było fabrycznie, czy może zostawić 3 a pozostałe 3 przedłużyć?

6

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

3 przedłuż     o jakieś 5 cm  a jak się nie da to o ile się da ... a 3 zostaw normalnie

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

7

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

A na ile metrów rzucał? jakiej średnicy masz tarcze? szerokość zależy od konta pochylenia, wysokości lejka,prędkości ciągnika i wiatru oraz dawki . (Ja przerobiłem lejek ;simpy; z 8-9m na 18m przy pogodzie bez wiatru , zrobiłem osłonę żeby nawóz nie wpadał do środka oraz go powiększyłem do 600litrów)...

8

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Chyba coś ok 9m, tarcza chyba 50cm, uniesiony wysoko i lekko pochylony na ciągnik, obroty 2000-2100/min czyli wom spokojnie ma te 540 obr./min. Wojtas tak jeszcze spytam-przedłużyć czy może lepiej wysunąć je na zewnątrz coś podobnie jak ma ten w ogłoszeniu? http://allegro.pl/rozsiewacze-rozsiewac … 39677.html

9

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Po pierwsze jerzeli nie będzie osłony to będziesz miał więcej nawozu w c-360 niż na polu, a łopatki dorobił bym całkiem inne (do środka bym przyblirzył i ścioł,jerzeli się zmieszczą to bym przedłurzył)

10

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Tomala napisał/a:

do środka bym przybliżył i ściął,jeżeli się zmieszczą to bym przedłużył

Ściął czyli chodzi Ci o to, że ściąć je na początku przy piaście tak jak ma kolega Idragon na zdj.w poście nr.1?

11

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

zostaw na oryginalnych otworach .. nie wysówaj tylko  przedłuż ....  będzie lepiej .. ja miałem amazone 400l  rzucał  mało  bo nie całe  12 m  po przedłużeniu  18 m  było ...  wtedy  na mniejszych obrotach można siac  a nie piłowac ten ciągnik

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

12 Ostatnio edytowany przez przemo (2011-02-27 14:24:44)

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Dzięki za rady, oczywiście za to lecą + :beer: Tak jeszcze myślę, czy nie zrobić nowych,  prawie takich samych łopatek, tzn. bo te co są to każda posiada po dwa takie wytłoczenia-od strony styku z nawozem są to rowki i czy przypadkiem to nie hamuje trochę nawozu, przez co słabiej dorzuca?

Wojtas a czy przypadkiem Twój amazone nie miał łopatek ustawionych pod kątem?

13

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Nie wiem czy widać to na zdjęciu. Tylny rant łopatki jest wywinięty do tyłu to jest oryginał czy już z czasem go tak nawóz wywinął? Dodam że takie są wszystkie

14

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

jeżeli chodzi o ścięcie to tak jak na zdjęciu . ale łopatki muszą być proste a nie podgięte bo na zdjęciu nawoź wyhamowuje dlatego proponuję zrobić je z rury będą proste  (ja pierwsze łopatki dospawałem do oryginału i było jeszcze gorzej)

15

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

w amazone ustawiasz końcówki łopatek do góry gdy siejesz nawóz w łanie na kłos

16

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

tak ale w tym starociu co ja miałem to sie już nic nie ustawiało big_smile  przekłądnia buczała jak  startujący samolot ale siał .....  łopatek nie szło przestawic to je przedłużyłem ....
a tego co teraz  mam  (zakupiony za 1 tys zł)  600l z nadstawką hydraulicznie otwierany  to już problemu z dorzucaniem czego kolwiek nie ma big_smile

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

17

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Cholera patrzyłem na łopatki na talerzu i 3 są prostopadle do osi a 3 nawet nie prostopadle tylko pod kątem ostrym, a idealnie byłoby zrobić je chyba na kąt rozwarty jak w innych rozsiewaczach, dodam, że jest kilka otworów do zmiany kąta łopatek.

18

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Koledzy  nie porównujmy lejka za 1tyś. z Amazoe  bo to tak jakby porównywać Mercedesa ze 126p. ale można przerobić lejka tak żeby nie ustępował Amazone i rozsiewał na 18m (ścieżki mam co 16m) i równo rozsiewał z prawej i lewej strony oraz nie mieć nawozu w ciągniku.

19

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Tomala to ile masz łopatek i jaki ich kąt na tarczy?

20

Odp: Rozsiewacz nawozów lejowy

Tomala wstaw fotki.