61 Ostatnio edytowany przez MariuszP (2007-02-20 22:22:26)

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Tak sobie czytam te posty o kombajnach fortschritt w większości pozytywne i zastanawiam się czy nie zamienić mojego CONSULA na FORTSCHRITTA E 524 MDW. Do tej pory miał być jakiś Dominator  są to kombajny dobre, ale i drogie a części też do tanich nie należą, więc Fortschritt jest wysoko prawdopodobny. Mam małe pytanie dotyczące E 524 MDW lata 90 chodzi mi o to czy są to kombajny awaryjne ( w porównaniu na przykład do bizonów), czy części są łatwo dostępne, czy jest prosty w obsłudze i może ktoś wie, jaka jest wydajność takiego sprzętu przy kosie 4.80 oraz czym różni się MDW 524 od 525 ???

62

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Dzieki za odpowiedzi.
Na początku nie chciał zaliczki tylko mówił że gdy go przywiezie i nie będzie mi pasowal to nie ma sprawy ktoś go zawsze kupi.A teraz dzwonił upewnić sie czy nadal jestem zainteresowany bo dużo ludzi sie pyta.I jeśli chce mieć pewność to żebym zostawił mu zaliczke wtedy nie sprzeda go nikomu zanim ja go nie obejrze i jeśli nie będzie mi sie podobał to nie ma sprawy oddaje zaliczke i czeka na następnego klijęta.Ja tak sprzedawałem ciagnik. smile Uzgodniłem z gościem cene i miał kombinować kase ale nie dał żadnej zaliczki.Na drugi dzień przyjechał inny kupiec i mówi że go bierze i płaci kase na ręke i to więcej niż uzgodniłem z poprzednim gościem.Żeby nie wyjśc na świnie wcześniej zadzwoniłem do poprzedniego kupca i powiedziałem mu jaka sprawa.Sam przyznał ze jego bład bo nie zostawił zaliczki, a zaliczka rzecz święta smile.A miałem nauczke bo wcześniej sprzeawałem prase i tak somo uzgodniłem cene i nie dostałem zaliczki. gościo miał sie odezwać kiedy przyjedzie i tyle go widziałem sad  a ja przez ta pare dni odprawiłem paru potencjalnych kupców z kwitkiem.No cóż sa ludzie i ludziska nigdy nie wiadomo na kogo sie trafi.U tego handlarza byłem już kilka razy i szwagier Zetora u niego kupił tak że wydaje mi sie wporządku.
Co do sieczkarni to jeszcze nie wiem jaką wezme, każda propozycje sa cenne. Ale najpierw kombajn musze kupić smile

63

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

MariuszP napisał/a:

Tak sobie czytam te posty o kombajnach fortschritt w większości pozytywne i zastanawiam się czy nie zamienić mojego CONSULA na FORTSCHRITTA E 524 MDW. Do tej pory miał być jakiś Dominator  są to kombajny dobre, ale i drogie a części też do tanich nie należą, więc Fortschritt jest wysoko prawdopodobny. Mam małe pytanie dotyczące E 524 MDW lata 90 chodzi mi o to czy są to kombajny awaryjne ( w porównaniu na przykład do bizonów), czy części są łatwo dostępne, czy jest prosty w obsłudze i może ktoś wie, jaka jest wydajność takiego sprzętu przy kosie 4.80 oraz czym różni się MDW 524 od 525 ???

To chcesz zrobić taką sama zamianke jak i ja bo też sprzedałem Consula i chciałem Dominatora ale za tą kase to starą 80, 85 itp albo Merkatora można kupić  smile Bizon też nie wchodzi w gre ponieważ chce kombajn z kabiną a w nich to szkoda gadać hmm Narazie jest ciażko z kupnem bo większośćhandlarzy koncentruje sie narazie na ciagnikach bo lepiej schodzą ponieważ każdy chce kupic przed wiosennymi pracami a kombajny w drógiej kolejności będą ściagać. Chyba że specjalizują sie w kombajnach tak jak ci w Modliborzycach ale Fortschrittów nie ściagaja a reszta strasznie droga a jak juz kombajn w miare to hederek 3m. smile

64

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Namiary na handlaży co sprzedają kombajny fortschritt prządna firma sam u nich kupiłem naprawdę można się z nimi dogadać i zawsze można zapytać nr tel.605 268 500 Kudowa Zdrój.

GG 309772

65

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

MariuszP
Chcesz sprzedać swojego Consula? Dzwonił do mnie kupiec ale ja swojego już sprzedałem.Pytał sie czy nie wiem kto ma do sprzedania jeśli chcesz to zadzwoń do niego (084)46571148

66

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Erdem można wiedzieć ile wziąłeś ze swojego, w jakim był stanie i z jakim wyposażeniem???

67

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

MariuszP napisał/a:

Erdem można wiedzieć ile wziąłeś ze swojego, w jakim był stanie i z jakim wyposażeniem???

Oczywiście że można. Mój jest z 80r heder 2,7m silnik mercedes 85kM, sieczkarnia kosa do rzepaku własnej konstrukcji. Ogólny stan bardzo dobry przez prawie 10 lat nic nie naprawiałem wymieniłem tylko cepy pare łożysk i pasków.Sprzedałem go gościowi od nas ze wsi prawie po sąsiedzku a wziołem 17tyś

68

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

pmirekbmw napisał/a:

koledzy może mi ktoś powiedzieć czy za około 12000 kupi 512 w miare dobrym stanin i w jakich cenach są części ponieważ jestem początkujący niemam kombajnu i mam ograniczone fundysze chyba jak wszyscy:D można także na gg 3226550 będe bardzo wdzięczny za odpowiedz.

Witam nowego kolege na forum. Jest gosc za Kaliszem ktory ma forszaje naprawde warto dziecko przy tym sprzecie da sobie rade lozyska kupisz w glupim motoryzacyjnym sklepie sama frajda przy nim przeprowadzac remont na pewno dasz sobie rade ja jestam z podkarpacia kolom debicy,ja kupiłem od niego kombajn w pażdzierniku zeszłego roku po sezonie E512,teraz go przeglądam i mode stwierdzić,że gość jest pełen zaufania.Ogłoszenie tego kombajnu jest na allegro.

69

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Chciałbym zakupić kombajn w cenie od 15 do 25 tys. Najlepiej coś w lubelskim. Na początku w grę wchodził tylko e-512, jednak po konsultacjach ze znajomymi zastanawiam się jeszcze nad Claas Mercator, ew. Protector, a w ostateczności Bizon. Oczywiście obowiązkowa sieczkarnia i mile widzany osprzęt do rzepaku. Poradzcie co z tym fantem zrobić bo jeszcze kombajnu nie miałem i niewiem co się tam może popsuć. W e512 silnik już rozpykany bo dopiero co złożyłem silnik w zt303d. Kolejnym problemem jest dostępność części do forszaja w moim regionie bo jak cos w trakcie żniw walnie to cholera wie gdzie szukać. Do Claasa jest wszędzie mnóstwo.

No i co Wy na to??? smile

70

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Za 25 to już i 514 możesz znaleźć. Na temat zachodnich się nie wypowiem bo ich nie znam z własnego doświadczenia, u nas części do Forszaja ciężko, ale do innych zachodnich przeważnie gorzej, a przede wszystkim drożej.

http://img329.imageshack.us/img329/8698/thumbzsrepz2.jpg

71

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Zdecydowanie polecam forszaja, i to 512, bo za 25 tys kupisz raczej kiepskiego 514, a za 20 tys masz eleganckiego 512 w nowym oblachowaniu, a różnic praktycznie większych nie ma między 512 a 514, więc po co przepłacać.

tel: 605107385  czynny non stop
ZT 323 A 89`
E 512 77`
B 200/5 83`
Brakuje mi Trabanta   http://img77.imageshack.us/img77/6011/fzt303nb5.gifhttp://img519.imageshack.us/img519/7425/cccp.jpghttp://img148.imageshack.us/img148/4215/trolex.jpg

72

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Ja mam bizona i co by o nich (bizonach) nie mówić to mają jedną ogromną zaletę -części od reki w każdym sklepie. Podczas awarii to żona na pole dowiezie a dobrze zadbany słuzy długie lata . Kumple mają zachodnie i dorabiają cześci od bizona bo na oryginalne ich nie stać (komplet cepów 4tyś smile ) Szwagier ma 512 i jak coś strzeli to jeżdzi całymi dniami za częsciami (a handlarze w żniwa potrafią cenę razy 10 zawołać ) Wiem zaraz się zacznie szum ,że zachodnie się nie psuja itd. ale mnie nikt nie przekona bo żniwa to tylko 2 tygodnie i każdy dzień zwloki (jeżdżenia za cześciami ) może drogo kosztować . Za 25 tyś kup sobie dobrego bizona a na pewno posłuzy ci długie lata .

73

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Miras1232 napisał/a:

Ja mam bizona i co by o nich (bizonach) nie mówić to mają jedną ogromną zaletę -części od reki w każdym sklepie. Podczas awarii to żona na pole dowiezie a dobrze zadbany słuzy długie lata . Kumple mają zachodnie i dorabiają cześci od bizona bo na oryginalne ich nie stać (komplet cepów 4tyś smile ) Szwagier ma 512 i jak coś strzeli to jeżdzi całymi dniami za częsciami (a handlarze w żniwa potrafią cenę razy 10 zawołać ) Wiem zaraz się zacznie szum ,że zachodnie się nie psuja itd. ale mnie nikt nie przekona bo żniwa to tylko 2 tygodnie i każdy dzień zwloki (jeżdżenia za cześciami ) może drogo kosztować . Za 25 tyś kup sobie dobrego bizona a na pewno posłuzy ci długie lata .

Też prawda, ale każdy sprzęt ma to do siebie, że jak będzie zadbany to posłuży długie lata, ale przyznam racje, że dostępność części to jednak główne kryterium w wyborze sprzętu.

tel: 605107385  czynny non stop
ZT 323 A 89`
E 512 77`
B 200/5 83`
Brakuje mi Trabanta   http://img77.imageshack.us/img77/6011/fzt303nb5.gifhttp://img519.imageshack.us/img519/7425/cccp.jpghttp://img148.imageshack.us/img148/4215/trolex.jpg

74

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Dzięki!!! No fakt że części do bizona są ogólnie dostępne, a co myślicie o new holadach? Słyszałem że bizon jest wzorowany na jakimś kombajnie new holand. jeśli to byłaby prawda to części byłyby bardzo podobne. Pozatym chciałbym zaznaczyć że tym kombajniem nie robiłbym po ludziach tylko pracowałbym na własnym areale czyli ok 30 hektarów rocznie.

Ps Wiem że to forum o forszajach i mam nadzieję że nie macie za złe mi tego że zeszło na temat jakiejś innej maszyny. smile

75

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

slawekk001 napisał/a:

Dzięki!!! No fakt że części do bizona są ogólnie dostępne, a co myślicie o new holadach? Słyszałem że bizon jest wzorowany na jakimś kombajnie new holand. jeśli to byłaby prawda to części byłyby bardzo podobne. Pozatym chciałbym zaznaczyć że tym kombajniem nie robiłbym po ludziach tylko pracowałbym na własnym areale czyli ok 30 hektarów rocznie.

Ps Wiem że to forum o forszajach i mam nadzieję że nie macie za złe mi tego że zeszło na temat jakiejś innej maszyny. smile

Witam.
Jeśli szukasz E-512 lub 514 i mieszkasz koło Krasnegostawu to jeśli nie byłeś to zajedź do Pliskowa za Siennicą Różaną. Za 25tyś kupis juz 514 z 90r. Jeśli jesteś zainteresowany a nie wiesz dokładnie gdzie to jest to moge dać ci namiary.

76

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Jeśli chodzi o podobieństwo Bizonów to chyba bardziej do 512 niż new hollanda :hmmm:

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

77

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Ja słyszałem że BIZON miał dużo wspólnego z jakimś NH, ale też słyszałem że z FAHR chyba M 1000 ( jest taki na agrofoto i naprawdę podobny do BIZONA ). Jaka jest prawda nie wiem sad

http://img329.imageshack.us/img329/8698/thumbzsrepz2.jpg

78

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Widzę, że sporo osób pyta o E-524.. mialem taki, wiec dorzuce coś od siebie.

Ale od początku..
W 1994r kupiłem pierwszy kombajn: 514 (około '88r - choć na tabliczce znamionowej było 1992r:P, heder 4,90m, bez sieczkarni), to był pierwszy taki kombajn w okolicy. Rewelacyjny, oszczędniejszy i wygodniejszy w pracy od Bizona. W pierwszych latach użytkowania zarabiałem w sezonie na czysto 10-14tys. zł. Praktycznie lałem paliwo i w pole! Jeśli naprawa to typu: wymiana paska, spawanie kosy czy listwy w gardzieli.. Kosiłem od 9 do 21, wielu ludzi musiałem odprawić z kwitkiem bo nie nadążałem, taki było branie. Wszyscy rolnicy chwalil ze tak szybko kosi i dobrze czyści ziarno:) Ciekawa sprawa: kiedy Bizon Super sąsiada, o godzinie 20-21, kiedy siadała rosa, charczał i wyraźnie męczył sie z przemymłaniem zboża, ja sobie spokojnie smigałem.. Jeśli masa przejdzie przez heder i gardziel, to już pojdzie dalej. A silnik nic nie czuł! Rewelacja.

Po kilku latach stwierdziłem ze przydałaby sie sieczkarnia. Pytałem tu i ówdzie, w koncu zdecydowałem ze nie będę dokupywał, tylko zmienie kombajn - na E-524 z sieczkarnią. Czternastka poszła na Ukrainę (do granicy pojechała na tirze, a potem chyba ze 300km na kołach.)

Kupiłem E-524. 1990r O zgrozo. Potęga. Heder 4,90m, półpływający, joystick, mjodzio.. do czasu.

Zaczęły sie problemy z tym joyem i elektrozaworami. Cuda sie działy, niby wszystko powinno działać, ale np. heder nie dawał sie oposcic.W dodatku ciężko bylo o speca od tych rzeczy.

Dwa razy spalił mi sie rozrusznik, nie cofnęło go i sie tak kręcił, kręcił az sie spalił.. - też nie mogłem dojsc dlaczego, po drugim spaleniu przerobiłem zaplon z kluczyka na przycisk, ominąłem prze to stacyjkę i było ok.

Kilkadziesiąt razy w sezonie pękała kosa - wina kiepskiego napędu.

Przyspieszacz ciągle sprawiał problemy - nie pracował! Elektrozawory podawały sygnał, uszczelniacze ok, koła gładko slizgały sie po osiach.. ileż sie nad tym nagłowiłem.. W koncu tuż przed ostatnim jego sezonem u mnie zaczął jako tako chodzić..

Plastiki i te metalowe obejmki trzymające palce w ślimaku ciągle wybijały się i pękały. - jeden z najsłabszych elementów 524.

Kilka razy spawałem wąsy przy tylnych kołach (zresztą nie widziałem 514 ani 524 któremu by się wąsy na wieloklinienie nie omsknęły - wszystkie spawane.)

Wiecej czasu stał niż pracował. Miałem nadzieje ze taką maszyną sporo zarobię - skonczyło sie na tym ze modliłem sie zeby swoje hektary obkosić:/ Miałem go 4 sezony z czego przez 2 usiłowałem go sprzedać.. Teraz nie opłaca mi sie mieć kombajnu. W okolicy jest tyle maszyn, ze spokojnie na bieżąco ze wszystkim sie wyrabiają, a ja mam święty spokój. Na miejsce 524 kupiłem 323A i prasę rolującą:) Mam teraz więcej użytków zielonych niż zbóż - związane z nastawieniem na produkcją mleka.

Reasumując:
E-514 mogę z czystym sumieniem polecić. Tania, wydajna, oszczędna, wygodna maszyna. I praktycznie bezawaryjna (przynajmniej ten mój egzemplarz - niestety juz na Ukrainie od lat. Gdybym wiedział ze tak będzie to pewnie nie oddałbym czternastki za zadne skarby wink )

Znam dwóch właścicieli E-512 - chwalą sobie Forszaje niesamowicie. Jeden z nich przesiadł sie z Bizona - mowi ze niebo a ziemia! Wiec E-512 tez warto kupić..

E-524 po mojemu: NIE KUPOWAĆ. O ile myśl techniczna bardzo dobra, ciekawe, wymyślne rozwiązania, o tyle wykonanie.. hmm.. tak jakby był konstruowany w pośpiechu.. Niedopracowany po prostu. A moze to tylko mój egzemplarz taki felerny.. Jesli ktos ma 524, to chciałbym sie dowiedzieć jak sie sprawuje..

I jeszcze odnośnie klapy zbiornika, to i 514 i 524 u mnie miały ją seryjnie. Z tego co wiem to zdecydowana wiekszość 514 i wszystkie 524 mają, natomiast klapa jest rzadkością w 517 i 516.. takie modele.

There is no soul, no soul could ever make me it's own...

79

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

Tylko ta klapa w 514 to jest - że tak powiem- o bardzo średniej szczelności, trzeba wozić ze sobą i tak jakąś plandekę sad

http://img329.imageshack.us/img329/8698/thumbzsrepz2.jpg

80

Odp: Chcę Kupic Kombajn Fortschritt

a to się zgadza, w 514 szczelna nie jest. (524 ma za to bardzo masywną i szczelną)

There is no soul, no soul could ever make me it's own...