Temat: Żyto

No jest pszenica powinno być i żyto
Na początek proponuje temat hybrydy i zwykłego populacyjnego. Co lepsze ?
Ja osobiście mam wątpliwości,  zobaczę ile w tym roku zbiorę hybrydy. Siałem pierwszy raz.
Do tej pory było dańkoskie diament  udawało mi się zbierać do 5 ton
Nasiona hybrydy są dość drogie.... . Zastanawiam się ile można wyciągnąć z  populacyjnego przy takich zabiegach jak w hybrydzie.
Podzielcie się swoimi doświadczeniami
Piszcie ile dało, jakie i przy jakim nawożeniu

2

Odp: Żyto

My także zasialiśmy hybrydowe zobaczymy jaki plon uda się wyciągnąć. Jedynie jakie mamy zastrzeżenia to tylko takie że zasialiśmy te 90 kg/ha a przy naszej zimie która dała się nawet we znaki życie to na drugi raz zasiejemy te 120 kg aby zima nie miała takich skutków wymarznięcia jak w tym roku.

3

Odp: Żyto

ja parę lat temu zaisiałem 63 kg na hektar... na jesieni nie było za ciekawe ale wiosna było już ładne... tylko,że skracałem je a i tak plackiem leżało... ale 8 ton z ha zebrałem:)

4

Odp: Żyto

Ja żytem mam obsiane około 10 hektarów i jest nawet ładne kłoski ma grube i długie ziarno też niczego sobie zobaczymy jak będzie sypać wink

5

Odp: Żyto

Witam.
Ma ktoś do sprzedania żyto do siania?
Promień do 50km od Wrocławia.
Ile na wysiew(odmiana) i jaka cena.
Potrzebuję na 5,5ha., bo w tym roku nie miałem żyta a w centrali drogo.
Pozdrawiam.

6

Odp: Żyto

Mam trochę tego towaru, ale odległość nie kwalifikuje się. Mam gościa co dwa razy w tygodniu lata do Wrocławia Busem i można by było coś zakombinować.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

7

Odp: Żyto

Jakie masz żyto ile trzeba wysiać i jaka cena. Mam busa i ewentualnie mogę przyjechać.
Bo myślę o tym życie co wysiewa się około 90-110kg/ha
Pozdrawiam.

8

Odp: Żyto

Daj nr telefonu to jutro pogadamy.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

9

Odp: Żyto

Witam.
782 563 420
Pozdrawiam.

10

Odp: Żyto

Panowie ma ktoś z Was doświadczenie z żytem odmiany Bojko? jest to odmiana przewódkowa tzn siać można i jesienią i na wiosnę. Chce na wiosnę zasiać tego 2ha na próbę. tylko nie wiem jak w praktyce jeśli chodzi o wymagania glebowe, nawożenie, śr. ochrony itp... to co podaje producent odmiany nie zawsze się w praktyce pokrywa. Za pomoc z góry dzięki.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

11

Odp: Żyto

Jedno jest pewne siane na wiosnę wyda mniejszy plon

Rolnik z powołania:-)

12

Odp: Żyto

ale siane teraz jako przewódka da plon wyższy od jarego i to sporo

13

Odp: Żyto

Znajomy siał na wiosnę tylko gęściej bo wiadomo nie ma czasu na rozkrzewienie ale plon oddało lepszy niż zimowe i ziarno grubsze tylko wiadomo co zima zrobiła z uprawami więc mógł byc to fart a specjalnie do niego nie jeździł z opryskami.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

14

Odp: Żyto

no na jesienny siew to troszkę za późno. tym bardziej że tam ładny perz jeszcze rośnie....

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

Odp: Żyto

Ja jutro posieje 4 ha Bojko, miałem siać na wiosnę ale jeszcze ciepło więc spróbuje jako przewódkę. W tym roku z jarego byłem zadowolony, tylko minus to późne dojrzewanie - sąsiedzi pokosili a ja czekałem aż doschnie

16

Odp: Żyto

Gościu od którego kupiłem opryskiwacz sieje bojko na kwalifikat i zawsze robi to jesienią bo podobno poln jest duzo wyższy

Rolnik z powołania:-)

17

Odp: Żyto

nooooo idze wiosna..... smile
Słuchajcie mam zasianego mieszańca Visello. Niestety za późno sie skapnołem że siewnik mnie oszukuje, czyli próba kręcona mocno się różni od rzeczywistości, przyczyna - zuzyte elementy kółka wysiewające denka oraz sprężynki trzymające denka.
Zamiast 70kg wyszło chyba 77kg czy zamiast 60 67 nie pamietam dokładnej liczby generalnie
około 10% na złość powschodziło ładnie rozkrzewiło się ślicznie. Kiedy patrzę na pole to widzę wielką zieloną plamę! no jak nic jest za gęsto. Powiedzcie ile pędów może być maksymalnie na 1m2. I co z tym robić dalej? Jak snieg zejdzie wrzucę zdjęcia

18

Odp: Żyto

nic nie rób tylko nie przesadz z azotem leiej dac wiecej potasu i fosforu a powinno byc cacy

19

Odp: Żyto

Słuchaj Krzysiek te twoje visello jest z KWS-u.
masz tutaj link
http://www.kws-lochow.pl/uploads/media/ … o_2011.pdf
jak nie wejdzie to poprzez ich strone znajdz sobie to i poczytaj. jesli zyto bylo siane wczesnie i jest za geste to mozesz je wiosna przebrnowac znisczcy coi chwasty(jak masz) ruszy ziemie i troche przerzedzi zyto. na pewno azotu mniej mozesz zastosowac bo lan jest dobry.

20

Odp: Żyto

Witam.
Posiałem w tym roku żyto Pastar dla Centrali Nasiennej. Ponoć ma dobre parametry. Zobaczymy.
Kilka informacji.

Odmiana na poplony ozime. Odmiana pastewna żyta ozimego, wyróżnia się wczesnymi i wysokimi plonami zielonej i suchej masy, charakteryzuje się szybkim wiosennym wzrostem, umożliwiającym wcześniejsze wypasanie i zbiór zielonki. Dobrze zimuje, odznaczając się wyższą odpornością na pleśń śniegową, daje dobre plony dorodnego ziarna o wysokiej zawartości białka. Zalecana do uprawy na terenie całego kraju. Odmiana wyhodowana w Oddziale Poznańskiej Hodowli Roślin w Antoninach, wpisana do ROO w 1980 r.

Agrotechniczne warunki uprawy
Dla uzyskania dobrego plonu ziarna nasiona należy wysiewać w optymalnym terminie dla danego rejonu uprawy w kraju. Ilość wysiewu 300-320 szt. nasion kiełkujących na 1 m2 tj. około 120-130 kg/ha w przypadku zasiewu na zielonkę siać należy ok.500 nasion na 1 m2, tj. ok. 150 kg/ha. Nasiona przed siewem należy zaprawić środkami grzybobójczymi zgodnie z zaleceniami IOR. Nawożenie fosforowo-potasowe należy stosować według map zasobnosci gleby w oparciu o badania Stacji Chemiczno-Rolniczej. W zależności od zasobności gleby, dawki fosforu wynosić mogą 50-90 kg P2O5/ha, a potasu 90-120 kg K2O/ha. Nawożenie azotowe w zależności od żyzności gleby i przedplonu należy zastosować w wysokości 50-70 kg N/ha. Azot najlepiej wysiewać w dwóch dawkach - pierwszą przed ruszeniem wegetacji, a drugą w fazie strzelania w źdźbło. Zwalczanie chwastów w życie najlepiej wykonać jesienią bezpośrednio po siewie, lub po wschodach żyta stosownie do potrzeb i zgodnie  z zaleceniami IOR.