701

Odp: Żyto

U kogo żyto już w silosie? Od południa chodzi kombajn w sąsiedniej wsi więc chyba już dobre. Idę zobaczyć swoje.

702

Odp: Żyto

Połowa słomy w życie jest u mnie zielona ....

703

Odp: Żyto

U mnie słoma żółta ale w większości kłosków ziarno się jeszcze gnie. Być może jak ktoś miał posiane na bardzo lichej ziemi i jeszcze bez nawozu to już ma doschnięte...

704

Odp: Żyto

Jego posiane na górze nachylonej na południe więc może już być dojrzale. Swoje sprawdziłem poza nielicznymi placami ziarno już dobre - twarde tyle że z kłosa jeszcze słabo się wykrusza. Słoma tylko na dołkach reszki zieleni posiada. Ruszę chyba w wtorek zobaczyć. Szybko trochę żniwa u mnie będą jeździłem ostatnio trochę w promieniu 100 km od domu to nawet rzepaku ludzie nie zaczęli jęczmień gdzieniegdzie.

705

Odp: Żyto

po zobaczeniu tego filmiku https://www.youtube.com/watch?v=5e6XC21D5mU zastanawiam sie czy nie zasiac żyta hybrydowego. Miałoby ono byc na działce po pszenżycie i facelii. Tak sie zastanawiam jak to porównać do pszenicy z czego zostałoby więcej $ pole to kl III przy nawozeniu 170 kg N zbieram ok 6,5t pszenicy. Jak to porównać z zytem? w zycie tańsza grzybówka i chyba mniej N ale wiecej trzeba dać na skracanie no i cena pszenicy w skupie lepsza

Rolnik z powołania:-)

706

Odp: Żyto

uprawa żyta wcale nie jest taka łatwa i tania, i ja sieje żyto na słabszych działkach tam gdzie pszenica sobie nie daje rady mowie o 5 klasie, ale pszenica moim zdaniem znacznie wychodzi lepiej finansowo .
U mnie różnica na skupie to 120 zł na tonie. a nawożenie żeby osiągnąć dobry plon to podobnie do pszenicy.

707 Ostatnio edytowany przez Piotrek1990 (2018-07-30 02:56:29)

Odp: Żyto

Co do tego co napisałeś tekila to się nie zgodzę. Owszem. Może i trzeba wykrócić dwa razy. Ale Grzybowkę osobiście robie raz. Nawożenie Azotem ? Max 120kg N . Do tego raz lub dwa mikroelementy i raz robak. I w tym roku pszenica niecałe 2 tony na IV-V klasie bo tak akurat wypadło a hybryda na V-VI z 1.5 ha dała 8200kg. No jest różnica. W tym roku jedynie źyto mi straty nie przyniosło.  I może być tańsze na skupie nawet 200 złotych na tonie.
Pajej ważny jest wybór odmiany. Ja sieję SU Performer F1 i naprawdę szczerze polecam właśnie tą odmianę. A jak masz gdzie przetrzymać zboże do lutego to wypchniesz je w dużo lepszej cenie. Nawet do Niemiec.
W pierwszym roku jak się uczyłem prowadzić żyto hybrydowe to plonu rewelacyjnego nie miałem bo było to jakieś 5.5 tony z ha. Ale po pierwsze źyto zbyt późno skróciłem i zrobiłem to Moddusem na raz a po drugie źle dobraną miałem odmianę. Preferuje siew wczesny.  Zaraz na początku września żyto jest w ziemi. Pozwala to obniżyc normę wysiewu, dzięki czemu żyto zarąbiście się krzewi. I można przyoszczędzić na materiale siewnym

Siły na zamiary zmierz....

708

Odp: Żyto

Gdyby nie to ze wypada mi zboze po zbozu to nie myslałbym o zycie, a tak to ono moze dac radę. W okolicy młyn jest co skupuje zyto w żniwa kolejek nie ma, a ceny ma podobne przez człay rok.
Piotrek skoro ty na V-VI kl dajesz 120kg N to mi na III 100 spokojnie wystarczy. Czym skracasz?

Rolnik z powołania:-)

709

Odp: Żyto

PAjej przy takim nawożeniu masz przynajmniej 7,5t żyta. Plon możliwy do osiągnięcia to około 9-10t. Tylko że trzeba wydać parę złotych więcej niż w pszenicy na skracanie oraz na nasiona.
Ale można się też zdziwić i zebrać ledwo 6t jak w czasie kwitnienia będzie padać.

710

Odp: Żyto

Pajej na III daj sobie spokój z żytem !

711

Odp: Żyto

Możecie tu hejtować mój sposób ale najpierw idzie na 1kolanko CCC a potem na 2 kolanko Etefon... żyto stoi. Przynajmniej zawsze stało do żniw.  Tyle że w zeszłym roku nawałnica je powaliła miejscami. Krzysiek wie o której zeszłorocznej nawałnicy mówię.

Siły na zamiary zmierz....

712

Odp: Żyto

Po ile u was płaci żyto bo u mnie to najtańsze zboże w jednym skupie 510* (pszenżyto 630, pszenica pasz 700) w drugim 490-500 *(pszenżyto 580, pszenica pasz 620-650).

   *Wszystkie ceny netto

713 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-07-30 10:56:35)

Odp: Żyto

Człuchów płaci 640 konsumpcja 620 pasza ceny netto
Nie sprzedaje czekam bo cena mimo że twaru na rynku przybywa rośnie

Andrzeju ja na trzeciej nie próbowałem ale trzeba by policzyć.  Jak chłop nie wyciąga na tej III więcej niż 6,5t to myślę że czas na żyto bo coś jest nie tak. Albo mikroklimat albo braki w glebie może pech. Przychody przy pszenicy 6.5t i życie 8t są podobne w zależności od regionu i roku. Trzeba sobie policzyć. Na pewno na ochornę będzie około 100-200zł mniej azotu ciut mniej no i przede wszystkim żyto nie robi problemu na glebach o niskim pH  Ja w tym roku delikatnie zwiększę powierzchnię żyta kosztem pszenicy.
Choć robię to nie chętnie przez prblemy z wyleganiem i koszeniem tego.
Ale ten rok pokazał że hybrydy są nie pokonane dają radę nawet przy susszy.
Prawdopodobnie posieje tura może dolaro z danko albo nie wiem co z KWS.

714

Odp: Żyto

Cena u mnie też rośnie (brak transakcji - ci co musieli już sprzedali pozostali czekają) na wszystko poza żytem. Ja będę chyba ograniczał żyto a więcej pszenżyta.

715

Odp: Żyto

Pszenźyto w tym roku bez polotu. Tu to doPiero się lata żeby go grzyb nie zjadł i żeby ustało... a plony połowę tego co żyto. Tata schodzi u siebie z pszenżyta i na próbę leci wszystko żytem hybrydowym bo widzi, że mi ono wychodzi.

Siły na zamiary zmierz....

716

Odp: Żyto

Piotrek a te ccc i etefon to w jakich dawkach?

717 Ostatnio edytowany przez Piotrek1990 (2018-07-30 14:00:48)

Odp: Żyto

Ccc bodajże 1.8 a etefon górna dawka (chyba był litr). Sprawdzę to powiem bo pewien nie jestem wink ale to później. Jedno jest pewne. Trzeba pilnować bo jak Ci ucieknie to już go nie złapiesz. I z Etefonem trzeba uważać mocno z pogodą.

Siły na zamiary zmierz....

718

Odp: Żyto

Piotrek1990 napisał/a:

Pszenźyto w tym roku bez polotu. Tu to doPiero się lata żeby go grzyb nie zjadł i żeby ustało... a plony połowę tego co żyto. Tata schodzi u siebie z pszenżyta i na próbę leci wszystko żytem hybrydowym bo widzi, że mi ono wychodzi.

Odmiana krótkosłoma ( połowa długości to kłos) której jestem wierny od 10 lat nigdy się nie wywróciła, jeden zabieg na grzyba (w tym dwa bo chciałem przyoszczędzić i pierwszy nie zadziałał) Plony pszenżyta mam większe o 30-50% od żyta (populacyjnego Dankowskiego Amber). Pszenżyto bez problemu sprzedaję żyto tylko młyny/pośrednicy biorą nikt na paszę nie kupię.
Plon większy cena też (.   
http://www.golpasz.pl/surowce/1  ) mi się bardziej pszenżyto opłaca

719

Odp: Żyto

Trza przeliczyć.
Kupujesz nasiona tego pszenżya co roku?
Nie skracasz?
Co to za odmiana i o jakich plonach mówimy bo jednemu amber da 3 a drugiemu 5.
Pytam bo też pszenżyto mi po głowie chodzi.

720 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2018-07-31 00:04:52)

Odp: Żyto

Pszenżyto Bor.wo http://www.granumfn.pl/produkty/zboza-o … zime/borwo

Ziarno zmieniam co 3 lata
Nie skracam bo mi rośnie na 70-75 cm (katalogowo 85cm) nigdy się nie położyło
Plon tego pszenżyta to przeważnie ok 4.5-6.5 t na V klasie 3-5.5 na VI
Najwyższy plon jaki osiągnąłem to o dziwo w tym roku wyniósł 10800 kg/ha szkoda tylko że to był taki kawałek który nie dojrzał równo z całym i miał 16ar( sąsiad jak to zobaczył wykupił cały plon z tych 16 ar )


A Amber mi plonuje 3-5 t na kawałkach leśnych to i 2 t zbieram