81

Odp: Żyto

A dajecie siarke na żyto??

82 Ostatnio edytowany przez Grzrzesiek (2013-01-31 17:46:14)

Odp: Żyto

Krzysiek napisał/a:

70kg N/ha w saletrze 32%+CaO

70 kg czystego składnika ? To ja zaledwie tak koło 55 kg ;/. Mało ? Plon mam rzędu 2,5 t/ha do 4 t/ha. Plon rzędu 3 ton uważam za dobry - bardzo dobry.


Fakt często zdarza mi oprysk na chwasty i jakaś odżywka czy to w postaci mocznika czy wieloskładnikowa.

83

Odp: Żyto

marian892 napisał/a:

A dajecie siarke na żyto??

Wiem, że pod rzepak to zalecane smile. W każdym nawozie jest coś siarki, jedne mają go więcej inne mniej. Mimowolnie daje każdy z nas smile.

84 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2013-01-31 18:20:02)

Odp: Żyto

Na zimowanie dobra. W zesżłą wiosnę widziałem jak gość sypał siarczan amonu na żyto, ale było i tak bardzo rzadkie po zimie. Nie nasypało mu za wiele ale ziarno miał za to ładne. tyle z mojej praktyki ogólnie nie sypię siarki, tyle co pod korzeń w nawozach wieloskładnikowych.

85

Odp: Żyto

My na pierwszą dawkę chcemy dać na żyto 250 kg saletrzaku z borem. Oczywiście późniejsze dawki też tylko saletrzak.

86

Odp: Żyto

Blazej pierwsza dawka tylko saletra, na drugą saletrzak jest dobrym rozwiązaniem. Pierwsza dawka tuż przed ruszeniem wegetacji azot w formie szybko przyswajalnej dla roślin, przy pierwszej dawce chodzi oto żeby azot czekał na roślinę a nie odwrotnie. Poczytaj fachowej literatury. Jako rolnik ze sporym już stażem  z własnego doświadczenia mogę to potwierdzić.

87

Odp: Żyto

Błażej z borem? a nie było z siarką?
Siarki żyto powinno dostać tak z 20 kg z resztą jak chyba każda uprawa.

Grzesiek przecież u was chyba nie ma złych ziemi co tak cienko zbierasz?
A jaką masz odmianę? 55kg to w cale nie mało wszystko zależy od stanu łanu tj gęstości i rozkrzewienia.

88 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2013-01-31 21:10:13)

Odp: Żyto

androl nie chcę się kłócić ale nie podzielam Twojego zdania....


w ubiegłym roku sypałem tylko saletrzak i wyszło mi wszystko jak ta lala :smiley:

http://www.salmag.pl/nawozy/saletrzak.php

Różnica pomiędzy saletrą a saletrzakiem jest przy bardzo małych dawkach. Kiedy walisz 250-300 kg naraz granul jest na tyle dużo...... .
A że się dużej rozkłada to według mnie bujda. Saletrzak może następnego dnia leży na pow. ziemi ale z granulki został tylko tak zwany wypełniacz. Oczywiście kiedy jest sucho Po 24 godzinach kulka będzie cała. Ale ja stosuje nawóz wyłącznie przed deszczem. Obserwuje radary pogodowe i nawóz idzie kiedy chmura jest tuż tuż.
Co z tego że saletra się rozłoży od rosy. NA powierzchni gleby tworzy się taka cienka warstewka azotu czasami widać taki nalot ale migracja azotu w tym momencie zatrzymała się, a zaczęło parowanie......
No i jeszcze jedna zaleta saletrzaka według producenta można go rozsiać na 40m według mnie to prawda moim klamotem A-804 bez problemu rzucam na 24m tj jadę jedną ścieżką a nawóz dolatuje do drugiej 12m dalej i to przy 1400 obr.
Mocznik to tylko w opryskiwacz rozsiewaczem to głupota.... nie obrażając nikogo

od moje  zdanie
tylko cena saletra wychodzi taniej
Złoty środek to saletra kędzierzyńska 32N +CaO

89

Odp: Żyto

Pytam z tego powodu że w każdej rozmowie z większym gospodarstwem twierdzą że siarka mocno poprawia przyswajalność azotu i dlatego pytam o wasze doświadczenia. W tym roku będe z tym eksperymentował

90

Odp: Żyto

Ja daję siarkę dolistnie siedmiowodny siarczan magnezu, zdarza się i dwukrotnie, przeważnie przy okazji zabiegu grzybobójczego + jakaś odżywka. Nawozy wieloskładnikowe z siarką jeszcze mogą być ale broń boże siarczan amonu.

91

Odp: Żyto

Ja już kilka lat daję siarkę na pszenicę. Robię to przy pierwszym wiosennym nawożeniu. Do tej pory było to 100 kg siarczanu amonu makro a resztę dawki azotu uzupełniałem RSM-em, aby dobić do ok 70 kg N. Nie zauważyłem złego wpływu siarczanu amonu na uprawy.
Siarczan magnezu dokładam praktycznie do każdego zabiegu (ok. 5 kg/ha). Nie mieszam do nigdy z herbicydami. Jednakże siarczan magnezu podany dolistnie to tylko kosmetyka .....
W tym roku przestawiłem się na Saletrosan - pójdzie 150 kg i reszta RSM.

92

Odp: Żyto

Krzysiek napisał/a:

Błażej z borem? a nie było z siarką?
Siarki żyto powinno dostać tak z 20 kg z resztą jak chyba każda uprawa.

Grzesiek przecież u was chyba nie ma złych ziemi co tak cienko zbierasz?
A jaką masz odmianę? 55kg to w cale nie mało wszystko zależy od stanu łanu tj gęstości i rozkrzewienia.

Więc tak ziemię mamy od 2 do 6 klasy. Ja osobiście mam ziemie od 3 do 6 smile. I tu podaję średnią jaką uzyskuję z całości. Mam taki mały kawałek, który daje mi tak 4-4,5 t/ha. Dla mnie to i tak dużo. Nie wiem jak wy to robicie ale ja więcej z żyta nie osiągnę. Pszenica od 6 do 8 z ha. To już jest wynik jak dla mnie super. Rzepak tak minimum 3t/ha do rekordu 4,1t/ha. Jęczmień miałem 2 razy i ostatnio wyszedł mi tak 5,8 t/ha. jary oczywiście. Nie wiem zawsze myślałem, że mam dobre plony smile. Pod rzepak, pszenicę i jęczmień stosuję pełną ochronę. Odmianę to już nie pamiętam ale dańkowskie diament (wiem stare). Wysiew zawsze w terminie w ilości od 160 do 230kg/ha.


Ale się rozpisałem smile

93

Odp: Żyto

Żyto na V klasie spokojnie może dać 5-6t tylko trzeba o nie dbać.
Zacznij może od odpowiedniego materiału siewnego.
Dańkowskie możesz siać max 4 lata w czwartym roku rewelacji nie będzie
A najlepiej hybrydę. Mi na glebach IV-V dało od 6 do 10t /ha średnia po sprzedaniu wyszła 7,8
Tym czasem pszenica jak sypie 6t to jest super

94

Odp: Żyto

Krzysiek napisał/a:

Żyto na V klasie spokojnie może dać 5-6t tylko trzeba o nie dbać.
Zacznij może od odpowiedniego materiału siewnego.
Dańkowskie możesz siać max 4 lata w czwartym roku rewelacji nie będzie
A najlepiej hybrydę. Mi na glebach IV-V dało od 6 do 10t /ha średnia po sprzedaniu wyszła 7,8
Tym czasem pszenica jak sypie 6t to jest super

Napisz mi co robisz, że masz takie plony. Hybrydy jeszcze nigdy nie siałem. Jak masz w tym doświadczenie to napisz co i jak smile. Aż mi ciężko w to uwierzyć.. taki plon szok smile.

95

Odp: Żyto

Bo żyto u Krzyśka nie ma kłosów ino kolby smile

E 516 na części
Telefon 695 076 269

96

Odp: Żyto

Grzesiek ja robie dokładnie to co tu piszą i cholernie pilnuję pogody
http://www.kws-lochow.pl/uploads/media/ … o_zyta.pdf
trzeba zacząć od materiału siewnego

tu masz fotki http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php … 4&p=14

Leszek
Może i są kolby a le nie takie jak w Twojej kuku GMO ;-)

97

Odp: Żyto

Krzysiek ależ dyskusja to nie kłótnia, ja ziemię systematycznie wapnuje i badam więc wiem że nie mam co przepłacać za praktycznie to samo bo saletrzak chemicznie faktycznie to samo + trochę wapnia ale azotu mniej. To z kolei że saletrzak nie zakwasza bo ma trochę wapnia to też mit patrząc na to ile go wnosimy do gleby w saletrzaku. Stosując saletrę a nie saletrzak środek grzybobójczy na jeden zabieg mam za darmo.

98

Odp: Żyto

ok
A powiedz czemu na pierwszą dawkę saletrzak jest zły a na drugą już nie?

99

Odp: Żyto

Ja na start przy życie daje 150 kg saletry 34% N czyli około 51 kg czystego azotu. Z moich obserwacji wynika że bardzo ważne by przestrzegać terminu siewu. Na zwykłym życie mój rekord to 4,5 - 5 ton ale to max średnio 3-4 t . w tym roku posiałem hybrydę i przewódkowe .

100

Odp: Żyto

Saletra 17% formy azotanowej + 17% formy amonowej , saletrzak odpowiednio 13,7 i 13,8 forma azotanowa bezpośrednio pobierana przez rośliny amonowa wolniej, spójrz teraz na ceny obydwu nawozów . Wnioski więcej szybko dostępnego azotu za dużo niższą cenę. Może to niewiele ale od lat takie też są zalecenia fachowców, obydwa nawozy jak pisałem wcześniej umieć trafić wysiać tuż przed ruszeniem wegetacji.