Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

przede wszystkim trzeba orać jak najszerzej i tak wolno aby pług dobrze krył to i spalanie będzie normalne.Jak na ursusa szybka dwójka to za szybko.

22

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Ale co z tego że będzie szeroko jak każda skiba to będzie osobny garb. Odrobina przyśpieszenia i wszystko (na lekkich glebach) się wyrównuje.
Na każdej zresztą chyba za wolno to też nie dobrze.

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Kwestia ustawienia pługa. Może się wymądrzam ale mnie na studiach uczyli że opory orki zwiększają się "kwadratowo" wraz ze wzrostem prędkości. Czyli pług przy prędkości 10km/h stawia cztery razy większy opór niż przy prędkości 5km/h. Ja orzę koło 8, wypraktykowane że szybciej to tylko dużo więcej paliwa i szybsze ścieranie lemieszy. Każdy pług może ładnie kryć, ja posiedziałem kilka wieczorów i poprostowałem i popoprawiałem starą piątkę grudziądzką którą większość użytkowników tego forum wyśmiewa. Mi orze idealnie równo i przy głebokości 25cm stara osiemdziesiątka nie spala więcej jak 10-11 l na ha przy "razówkach"

24

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

W ogóle dziwię się że ona z nią rusza. To jakie ty masz gleby ? i uzupełnij swój profil o to skąd jesteś, ułatwia sprawę smile
ile Ci schodzi oranie hektara?

25

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Zapraszam z tą osiemdziesiątką na moje mady rzeczne. Nawet by nie ruszyła. Z drugiej strony zapraszam wszystkich tych którzy palą 10l na ha orki. U mnie wynik około 20l to rewelacja a i 30 spalić się uda jak suchy lub mokry rok.

26

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

To mój JCB ma w piątce co robić i spalanie na kawałku 14 ha wraz z godzinnym dojazdem spalił 220l co po odliczeniu 20 l na dojazd daje około 14l /ha jednak pole o strasznie nie regularnych kształtach .Niewydostanieszsię  ma zupełną rację gdyż jak obniżyłem obroty i prędkość do 9km/h to spalanie spadło o jakieś dwa litry na ha w porównaniu do prędkości nieco pow. 10 km/h

27

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

A jaką masz skrzynie w tym ursusie ?? 3 czy 4 biegową ?? W trzybiegowej cieżko dobrać przełożenia do orania......
Jak miałem 1224, to spalanie przy pługu 4x40 oscylowało w granicach 16-19 litrów/ha.
Teraz Kubota przy pługu 4x48 bierze ok 14 l/ha - prędkość orki 8-10 km/ha.

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Mam skrzynie czwórkę i orzę na wolnej czwórce, jak nie daje rady do na szybkiej jedynce. Gleby mam IV do VI> Miałem na studiach znajomego co mady II klasy orał 80 konnym JD z turem czwórką obrotową Kuhna rozkręconą na 2m. Schodził do 6-7 na godzinę i tez mówił że wychodziło mu koło 10l/ha a jak zapiął większy traktor i jechał ponad 10km/h to nie starczało 15 litrów

29

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Jony i niskie spalanie  nie wierze smile Ja na jednym kawałku mam piasek i  glinę to  mtz na piasku wolnymi  szosowymi a  ja glinie  jedynko  szosową i na  25 cmm i akpilem 1,2 m brał to  na blokadzie stał w miejscu a jak chciałem podnieść pług to przód wstał  smile

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Ja uważam że mtz to dobry traktor ale nie do orki bo standardowe opony  to żyletki a nie opony do uprawy. Zobaczcie zachodnie ciągniki na jakich standardowo kołach są a polskie? stara "16" to ma opony jak zachodni 90KM

31

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

coś mi się nie chce wierzyć z tym spalaniem w jd na takiej ziemi... u mnie 902 w 4 skibach na glinie nie chce wcale iść... Forsz chodzi z problemami ale spalanie małe nie jest:p

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Ja mu wierze bo niby po co miałby kłamac? Ziemia ziemi tez nie równa ale oszczędności wydaje mi się że jeszcze wszedzie są, wystarczy odpowiednio do tematu podejść.

33

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Jak co to u mnie w 12 jest skrzynia 4 wink

Nie trzeba sie kłócić panowie o spalaniu.. każdy ma inne ziemie, inny pług, każdy ustawia po swojemu i każdy ma inną nogę do regulowania gazem smile

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

34

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Też bym chciał tak aby w orce ciągnik palił mi jak wam po 12-14 litrów na ha. U mnie jest to nie możliwe jak są super warunki to minimum 15-16 litrów a jak już jest trochę mokro czy sucho to spokojnie do 20 litrów ha. A jak orałem taka glinę "porządną" to mój zts prawie 25 litrów łykną.

35

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Dobrze obciążony to i JD mało spali.

36

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

no dobrze obciążony  200 konny JD z pługiem  UNI 5 skib na obrocie 2.4m  nie mniej niż 25 na ha big_smile  to jest małe spalanie przy  5 zł za 1 l big_smile

co do orania MTZ  szczerze to lepiej sobie radzi niż  nie jeden ursus w polu i przy tym spalanie  normalne ...  ogólnie wszystkie orki robie MTZ  i uprawiam MTZ a sieje  Zetorem bo to do tego się nadaje i jeszcze mało spali ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

37

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

mi podobają się MTZ a wujek narzeka ze pali jak smok, tylko ze on trzyma nogę w podłodze a podobno 1800 obrotów to maksymalnie powinno sie wykręcać bo jak więcej robi sie wir w zbiorniku. Prawda to?

Rolnik z powołania:-)

38

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Co użytkownik, to opinia.

39

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

Panowie a mam Grudziądza 5 skib do forsza i jeszcze mi więcej nie spalił jak 9L/ha z tym że mam sporo zawracania, prawie tyle co orki no i ziemie 4 i 5 klasa

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

Odp: Nowy, używany zabytek Ursus 1224

A ja wróciłem od kolegi. Jego znajomy się zakopał 60 ale tak że powiesił ją na moście. Przyjechał mtz wyciągać i sam na tych kółkach się zakopał. Ja przyjechałem 80, mam tura im musiałem i jednego i drugiego wyciągać. Gdzie ten uciąg? Ciągnik bez napędu poszedł tam gdzie mtz sie zagrzebał.
Co do JD to ciągnik pali dużo ale i dużo robi. Kazdy ciągnik mało spali jak będzie ciężki i na dobrych oponach.