1

Temat: Zmianowanie

Czas pomyśleć nad lepsza organizacja pracy a co za tym idzie nad zmniejszeniem liczby upraw i odpowiednim zmianowaniem. Myślałem nad czymś takim:
pszenica jara > Rzepak > pszenica ozima > ???* > pszenica jara
* Coś jarego Łubin, bobik albo gryka
Na grykę mam pewny zbyt, ale słyszałem ze po sobie zostawia puste pole tzn bez NPK
co wy na to i co mi radzicie pole mam III klasy troszkę IV

Rolnik z powołania:-)

2

Odp: Zmianowanie

Moim zdaniem to często ci tak pszenica nie będzie się udawała.Ja staram się uprawiać tak że coś ozimego a później jare, za wyjątkiem rzepaku po którym ozima pszenica i buraku po którym jara.

3

Odp: Zmianowanie

Ja po 5 latach siana ozimin zostawiłem 4ha pod jare, zaorane i sobie odpoczywa, może i by nie została ale miną mi okres gdzie mogłem siac to samo jedno po drugim i padła decyzja że zostaje wszystko do wiosny.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

4

Odp: Zmianowanie

łubin pozostawia dobre stanowisko dla roślin bardziej wymagających, czyli np dla pszenicy. Po bobiku trochę słabiej jak po łubinie, a z gryka nie miałem styczności...
Oprócz zmianowania warto by było zasiać cuś na poplon. Zwiększy się zawartość próchnicy i poprawi kondycja ziemi.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

5

Odp: Zmianowanie

Na poplon facelia wstawimy ja po pszenicy ozimej bo nigdzie w tym układzie nie ma miejsca.
pszenica jara > Rzepak > pszenica ozima >facelia na poplon> ???* > pszenica jara
co do częstości pszenic to i tak rzadziej niż teraz bo teraz często sieje zborze po zbożu a to chyba mała różnica jakie po jakim. a ta ostatnia pszenica jara jest za razem pierwsza nowego zmianowania po niej będzie rzepak

Rolnik z powołania:-)

6

Odp: Zmianowanie

rzepak > pszenica ozima > rzepak> pszenica ozima
to sprawdzony zestaw mojego sąsiada.  Wstawianie w to jarej mija się z celem bo plon niższy... no chyba że zasiejesz ją w listopadzie grudniu to jeszcze może coś więcej wydusisz, jak sie uda. wiec po co kombinować rzepak i pszenica ozima na zmianę.  no chyba że chcesz dopłaty za zrównoważoną ... to kombinuj. Według mnie dobrego kawałka t.j. III kl  szkoda pod grykę ta się nadaje na V kl.
No chyba że uważasz że ci się drobne nie zgadzają przy uprawie rzepaku i pszenicy to kombinuj  ale kombinacje nie idą w parze z lepsza organizacją ....
Ja na przykład by poprawić organizacje po scalałem kawałki bo ojciec np miał 5ha podzielone na 2 albo 3  bo uwążł ze na tym końcu pola lepiej siać pszenice a na tym owies. człowiek się najeździł paliwa na tracił. minęło parę lat  kawałki się wyrównały....

7

Odp: Zmianowanie

Po pierwsze to na zrównoważone liczę, po drugie nie wiem czy co drugi rok nie za często rzepa. a po trzecie sianie jarych poprawia organizacje bo cześć prac jest jesienią a cześć wiosną. Prawda ze pszenica jara nie da tyle co ozima ale i mniej wkładu finansowego trzeba

Rolnik z powołania:-)

8

Odp: Zmianowanie

Zamiast jarej pszenicy na 3 klasie zrobisz piękny jęczmień browarny i taka sama kasa jak za pszenicę. Z rzepakiem nie ma co przesadzać bo jak namnożysz sobie grzybów to będziesz miał spore kłopoty. O gryce zapomnij bo wybuja, wylegnie i tylko się narobisz a nic z tego nie będzie. Poza tym ta gryka to temat na naprawdę liche gleby, gdzie już nic nie chce rosnąć.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

9

Odp: Zmianowanie

tak się podepnę a co oprócz gorczycy da dużo masy na przyoranie? miałem facelię w tym roku rośnie niższa od gorczycy a jak by to z gryką wyglądało bo nigdy takiej na polu nie widziałem?

10

Odp: Zmianowanie

Wtrącę swoje trzy grosze. Z tą nieszczęsną jarą pszenicą to jak się uda, zależy od odmiany i od roku, mnie w tym roku lepiej sypała niż ozima,chociaż myślałem że da2tony.A jeśli nigdy nie siałeś j.browarnego to lepiej dobrze się dopytaj o ten temat, bo możesz być w szoku co musi spełniać.

11

Odp: Zmianowanie

Na jęczmień browarny nie załatwię zbytu a wiem ze jest ciężki w uprawie. co do gryki to sieje ja na odłogach bo pięknie wyrabia ziemie ale nie stosuje nawożenia bo właśnie boje się że będzie wylegać. Tak ze z gryki mam kasę a wkładam w nią naprawdę mało bo tylko oprysk na dosuszenie no i koszty siewu i koszenia

Rolnik z powołania:-)

12

Odp: Zmianowanie

nie wiem czemu tak krytycznie o pszenicy jarej mówicie. Tato siał zawsze jarą. Jak ja wziąłem gospodarkę w swoje łapki siałem dalej jarą. Zawsze po ziemniakach i nawożenie to tylko 50-60kg N - plon koło 4,5-5ton z ha (klasaIV-V). Po namowie znajomych przerzuciłem się na zimową i żeby wyciągnąć te 5ton muszę sypnąć oprócz 60N około 50kg P i 50kg K. Żebym pamiętał co to była za odmiana tej jarej to bym z powrotem zaczął ją siać...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

13

Odp: Zmianowanie

Ja w tym roku miałem walutę piękne grube ziarno i dobry plon mało ustępował ozimej

Rolnik z powołania:-)

14

Odp: Zmianowanie

Panowie  co  byście polecili na  ciężkie gliniaste a czasem lżejsze   ziemie  jako poplon ?
Sieję pszenicę ozimą i jęczmień  jary.

A plony  zależą też od warunków i  materiału siewnego
no nie ?

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

15

Odp: Zmianowanie

Może bobik

Rolnik z powołania:-)

16

Odp: Zmianowanie

panowie czemu mówicie że  uprawa browarnego jest trudna >? nie widze w tym nic trudnego a nawet najłatwiejsze co tylko może byc ...  siejesz browar .  fakt materiał siewny trzeba kupic  w tym roku  2200zł za tone :\  co do tego to oprysk  może byc zwykły najzwyklejszy chwastoks .... można cos lepszego ale po co big_smile   do tego jesli  po stanowisku  po pszenicy  lub rzepaku  to  zero nawozu by nie przekroczyc białka  ...  lub  no powiedzmy  100kg saletry  na hektar  no i oprysk na grzyba ...   alert lub tebu  ...  i idzie na browar ...  jeden chaczyk w mojej okolicy nie mniej niz 40 ton ..  najmniejsza kontraktacja ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

17

Odp: Zmianowanie

jęczmień czemu nie sam nie uprawiam  ale jesli finansowo wychodzi  to mozna siaś byle po nim był rzepak a nie pszenica bo jęczmienie to wylęgarnia grzyba. W jeczmieniu nie widać ale w zborzu zasianym po nim zobaczysz na pewno.... .

Mi zostaje jedynie pozazdrościć kolega którzy przy 60kg N/ha maja 4-5 t pszenicy 170kg- 5,6t

18

Odp: Zmianowanie

Z tym że krzysiek jak pisałem pszenica u mnie idzie po ziemniaku, a pod ziemniak nie żałuje... Około 40t/ha gnoju, i  NPK po około 50-70.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

19

Odp: Zmianowanie

w wiosce jakieś 3-4 km ode mnie jest dużo odłogów myślę ze dałoby radę  wziąć je w dzierżawę,ale... tam sa klasy 5-6 a ziemia taka ze pod warstwa orna jest szczery piach nawet na budowy go brali i dlatego nie wiem czy warto.
Myślałem na trójpolówka
żyto > jakiś poplon > owies > poplon > gryka > i znów żyto

co wy na to?

Rolnik z powołania:-)

20

Odp: Zmianowanie

U mnie znajomi na takich polach to samą ekologię z certyfikatem odstawiają: żyto - gryka - żyto - gryka itd Rano się orze, w południe uprawia, a po południu sieje. Zero nawozów, zero oprysków tylko na terminy trzeba uważać i pokosówkę mieć, bo pryskać nie wolno. Zbiera się Gryki od 0,1 do 1 tony, żyta od 0,5 do dwóch i tak w koło. Dotacje JPO+UPO+ONW+EKO Są fachowcy co oddają pole takim co chce im się ziemię przewracać i dokładają na paliwo, a sami biorą większość i Ci mają z tego interesu najwięcej

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia