41

Odp: Zmianowanie

Biore teraz troche pola w tym z 3 ha łąk, tzn po zniwach a na łąki praktycznie po sianokosach moge wchodzić, łąki chcem przeorac i zasiać, pytanie tylko co żeby najlepiej wyszło?

mdw

42

Odp: Zmianowanie

kukurydz ? dzisiaj oglądałem kolegi działanie na łące .siano poprzedni własciciel zabrał w piatek i w ten sam dzień poszedł siewnik z kk, i randap, tak w łakę.ciekawie to wygląda.tylko paski.widać.co z tego wyjdzie zobaczymy.

Leszek   dla kolegów'

43

Odp: Zmianowanie

nie no nie kalkuluje mi sie wszystko przy lasach , myslałem bardziej owies czy żyto?

mdw

44

Odp: Zmianowanie

ja stawiam na zyto jak po zniwach mozesz wejsc

Rolnik z powołania:-)

45

Odp: Zmianowanie

ja bym stawiał na owies

46

Odp: Zmianowanie

dlaczego owies? po żniwach glifosad później orka i talerzówka i siew żyta po co czekac do wiosny? żyto zawsze łatwiej sprzedać

Rolnik z powołania:-)

47

Odp: Zmianowanie

koledzy teraz jeżdze ciagnikiem i mam rozkminy zeby zrezygnowac z rzepaku i wiecej warzyw sadzic, ale co w zamian za rzepak 10ha rocznie kalafiora nie posadze. Jaką rosline mi polecacie zeby w płodozmian wrzycic zamiast rzepaku. straczki odpadaja bo mam groszki

Rolnik z powołania:-)

48

Odp: Zmianowanie

jesli masz warzywa kapustne, to i tak powinienes rzepak pozegnac. Moze facelia na nasiona,

49

Odp: Zmianowanie

Tak jak mpopis pisze kapusta z rzepakiem ..... Z tego co kojąze masz mało kapusty duzo rzepaku i pewnie ten bardziej przeszkadza kapuście niż kapusta jemu....
Facielia. Sam maiałem ją pierwszy raz i jestem zadowolony. Tylko co będzie za rok?
1 plon niestabilny
2 widzę u siebie że sporo osób się napaliło i mam wrażenie że w wypadku tej uprawy ( w przeciwieństwie do rzepaku) cena może z roku na rok polecieć o 50% w dół, bo jak się rzucimy to z roku na rok może się pojawić na rynku 2x tyle towaru....
Jak chcesz zasiać 10 ha to załatw sobie kontrakt i z 50 pracowitych uli

50

Odp: Zmianowanie

ponoć niemcy nie brali faceli bo susza więc różnie może być w przyszłym roku

51

Odp: Zmianowanie

To już koniczyna na ziarno lepiej się opłaci, bo można sianokiszonki ukręcić i właściwy zbiór ziarna zrobić.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

52

Odp: Zmianowanie

Krzysiek napisał/a:

Tak jak mpopis pisze kapusta z rzepakiem ..... Z tego co kojąze masz mało kapusty duzo rzepaku i pewnie ten bardziej przeszkadza kapuście niż kapusta jemu....
Facielia. Sam maiałem ją pierwszy raz i jestem zadowolony. Tylko co będzie za rok?
1 plon niestabilny
2 widzę u siebie że sporo osób się napaliło i mam wrażenie że w wypadku tej uprawy ( w przeciwieństwie do rzepaku) cena może z roku na rok polecieć o 50% w dół, bo jak się rzucimy to z roku na rok może się pojawić na rynku 2x tyle towaru....
Jak chcesz zasiać 10 ha to załatw sobie kontrakt i z 50 pracowitych uli

dokładnie tak teraz mam 1,6ha kapustnych brokół, kalafior i 10ha rzepaku. facelie uprawiam od kilku lat i np w tym roku zebrałem z 1,3ha 400kg porazka, wiadoma sa i fajne lata, ale to ryzyko ceny i zbytu i zbioru...
czekam na inne pomysły

Rolnik z powołania:-)

53

Odp: Zmianowanie

soja, kartofelki, pomidory gruntowe, owies, marchewka, trawy nasienne

54

Odp: Zmianowanie

soja straczki odpada, marchew juz uprawiam, ale nia nie zastapie w 100% rzepaku ze wzgledów ogranizacyjnych, zbiór i siew trwa długo, a pozatym to zbiór wypada jesienia tak jak roslin kapustnych.
owies to zboża
trawy nasienne pomidory kartofle brak zbytu...

Rolnik z powołania:-)

55

Odp: Zmianowanie

Papej a w twojej okolicy dużo jest marchwi? Pisałeś że chcesz kupić jakiś kombajn co by szło kopać marchew to może jakiś kombajn typu Alina to i na usługi mógł byś ruszyć o ile byłaby na to robota

E 516 na części
Telefon 695 076 269

56

Odp: Zmianowanie

Pajej a jak posiejesz pszenice po pszenicy to stanie się coś? Ja jak nie muszę przełamać płodozmianu to nie kombinuje i w tym roku mam kilka kawałków gdzie zasiałem pszenicę po pszenicy.

57

Odp: Zmianowanie

Laszek napisał/a:

Papej a w twojej okolicy dużo jest marchwi? Pisałeś że chcesz kupić jakiś kombajn co by szło kopać marchew to może jakiś kombajn typu Alina to i na usługi mógł byś ruszyć o ile byłaby na to robota

jest troche marchwi i to idzie na przemysł mi kopie kolega czyms takim https://www.youtube.com/watch?v=aZf_3QTFqmk http://olx.pl/oferta/kombajn-ziemniacza … c772c752db mado tego ogławiarke i to on robi w okolicy usługi 5,5h i 1ha wykopany.
Grzesiek ja niebęde sie cofał kiedys siałem pszenice po zbozach i do tego nie wrócę, bo ciężko z grzybami wygrać

Rolnik z powołania:-)

58

Odp: Zmianowanie

Żeby uzyskać jakieś przyzwoite plony i tak trzeba pryskać na grzyba minimum dwa razy. Nie wiem jak można mówić o cofaniu się kiedy posiejesz tak tylko raz. ja nie widzę żeby grzyby się bardziej rozwijały a słomę zawsze tnę. Podstawa to dobra sieczkarnia i dobrze wymieszane z ziemią, i problemów nie zauważyłem.
Po ostatnich ''wynalazkach'' płodozmianowych wolę dołożyć nawet na jeszcze jeden zabieg grzybowy i zebrać konkret pszenicy niż mieć  mały zysk. A płodozmian i tak nie jest kiepski jak  masz kilka grup roślin.

59

Odp: Zmianowanie

ja zawsze daje 3 zabiegi na grzyby, ale plonowanie pszenicy po pszenicy jest niższe i nie da sie tego ukryć

Rolnik z powołania:-)

60

Odp: Zmianowanie

Nie zauważyłem obniżki . Ba w suszy pobiłem swój rekord życiowy ( poprzedni około 9t) . Zasiałem trzeci raz.
A masz rację nie siej będzie lepsza koniunktura wink