1

Temat: Soja

Witam.
W centrali pojawiła się w ofercie soja.
Czy ktoś z was panowie uprawiał już, bądż planuje?
Co o  tym sądzicie?
Pozdrawiam.

2

Odp: Soja

też chętnie bym spróbował ale coś mi się wydaje  że ciężko będzie z chwastami

3

Odp: Soja

jakieś próby z soją były na południu kraju i to na sporych kawałkach tylko nie wiem dokładnie gdzie bo było to na TVR

4

Odp: Soja

ja zasiałem u siebie w ogródku. Urosła bardzo ładna. Ciekawe jak na większym areale

5

Odp: Soja

Największe problemy są ze zwierzyną bo to się bardzo późno zbiera. Plaga mysz i saren zrobi katastrofę. Sąsiad ma 20 arów co rok i ciężko nazbierać. W zeszłym roku było może 120kg. Ogrodzenie z prądu musi być na 3 druty, 20cm, 70, 120 nad ziemią a i tak pokusa jest taka silna że wszelka gadzina się pcha. Sialiśmy w takim terminie jak fasolę, na dobrym stanowisku. Rzędy co 30parę cm(żeby 3 rzędy weszły między koła od C330) i rośliny co 10 cm. W zasadzie jak doglebowo opryskasz to później tylko przelecieć opielaczem międzyrzędzia. Przy odpowiednim nawożeniu bardzo szybko zakryje pole i nie wypuści chwastów.
Tu jest co nieco http://www.nowoczesnauprawa.pl/index.php?content=1058

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

6

Odp: Soja

Centrala nasienna w Środzie Śląskiej(dolnośląskie) sprzedaje nasiona i jest możliwość podpisania umowy na dostawę po zbiorze.
Kolega mnie namawia.
Myślę spróbować na 20arach.
Pozdrawiam.

7

Odp: Soja

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna … 788,0.html

8

Odp: Soja

panowie w stajach nasiennych musza popracowac nad lepsza aklimatyzacja soi w naszym kraju, powinno sie siac pozno i tylko w pol zach polsce poniewaz jest bardzo ciepłolubna ( bardziej niz qq i fasola) i ma długi okres wegetacji .... a nie lepiej posiac peluszke albo groch, ew lubin lub bobik? to sa sprawdzone rosliny i także produkują białko a z soją to jak z łubinem białym.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

9

Odp: Soja

Widziałem program rolny o uprawie sojI na Opolszczyznie  rolnicy się wypowiadali ze plon 1;5 t z 1 ha  I twierdzili ze te odmiany soji nie sa doskonałe jak na warunki polskie

10

Odp: Soja

Andrew u mnie się siało dużo grochów i bobików ale co z tego jak to się stało nieopłacalne i w ostatnich latach nie widziałem ani jednego pola obsianego tymi roślinami... a soje spróbuje w następnym sezonie smile

11

Odp: Soja

Ja tez myślałem o soi ale załatwiam teraz zielony groszek i jak się uda to myślę ze zysk będzie lepszy no i uprawa sprawdzona bo sąsiedzi z powodzeniem to sieja

Rolnik z powołania:-)

12

Odp: Soja

http://www.agroyoumis.eu/?page_id=658&lang=pl     Ja siałem w zeszłym roku ale mi majowy mróz uszkodził miałem odmianę annuszkę kolega posiał póżniej to mu urosła nawet  nieżle miał 0,5 ha to trochę lepiej jak tonę mu nakosiłem to jest wysoka odmiana ponad metr wysokości miała z opryskami nie ma problemu gorzej ze sprzedażą ale jak macie możliwość kontraktacji to można posiać trochę zmianowanie pod pszenicę jest super

13

Odp: Soja

Jak z Ta soja jest mam 1,6 ha wolnego na przyszły rok bo mi przetwórnia obcieła kontraktacje groszku, a musze posiac cos strączkowego 9programy rolnosrodowiskowe) ze zbytem soi to Agroyoumis jest nie daleko i podobno kontraktuja. pchac sie w to czy moze cos innego?

Rolnik z powołania:-)

14 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2014-10-13 20:35:47)

Odp: Soja

JA czekam Z wszelkimi roslinami wysoko białkowymi jeszcze rok. Bo obawiam się że nowe dopłaty zwalą cene ostro w dół np o 66% a z dopłaty z 326 euro zostanie 60....
Z tego co słysze od sąsiadów  zazielenienie chcą spełnic przez obsianie  łubinem bądź soją.
Wystarczy poszperać w necie i dowiedziec się że
w chwili obecnej nasze zasiewy roslinek wysokobialkowych  to jakies 200 - 230 tys ha
I na taką powierzchnię liczona jest dopłata.
No i mamy w rekach rolników których zazielenienie obejmuje jakies 13mln ha  gruntów ornych z tego 5% to jakieś 280 tys ale jesli połowa zdecyduje się na wysokobiałkowe  to mamy 140 tys i teraz dzielimy to na 0,7  i wychodzi nam 200 tys dodatkowych  łubinów grochów i soji.  Więc będzie 2 razy tyle towaru na rynku.
Cena?
A koszt produkcji na 1 ha to mniej wiecej 2tyś
Niech da 3 t to przy cenie 400 zł sprawia że tracimy 800 zł
I nalezy dodać że do powierzchni która wynika z zazielenienia nie dostaniemy 326 euro

15

Odp: Soja

Krzysiek u nas (Polska) 3 tony soi chyba nie osiągalne, biorąc pod uwagę jakie plantacje widziałem u nas, to może tonę wyciągnęli.

16

Odp: Soja

Ja zostawiłem 1.2 ha pod soję zobaczę najwyżej będzie dobre stanowisko pod zboże. Druga sprawa skąd wziąłeś te 2 tysie na uprawę i czterysta za cenę? Łubin ale tylko słodkie odmiany do paszy na kurniki biorą, z tego zbioru z kontraktu brali po 1200 + vat bez kontraktu -50 i mało surowca podobno. Na przyszły rok umów nie piszą jeszcze szefostwo nie podało im ceny, ale soję też mają brać więc spróbuję najwyżej bydło sobie luksusu skosztuje.

17

Odp: Soja

Jak ma być opłacalnie to łubin gorzki. Tylko problem ze zbyciem. Jak ktoś z was potrzebuje na paszę to łubin słodki wysokobiałkowy. Są to lubimy o bardzo niskich zawqrtościach substancji anty żywieniowych, a Odmiana taper jest bliska zeru. Sam stosuje w paszy dle świnek i ze śrutą sojową zeszłem o 80% w dół.
Co do soi widząc jak to plonuje odpusciłem sobie...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

18

Odp: Soja

Soja czy łubin wszystko weźmie w łeb w przyszłym roku. Moze soja nie spadnie do 400 ale łubin na pewno. Jak nie macie jak z zazielenienia się wywinąć to próbujcie. Ja zazielenienie robię kończyną w porzeczce.

19

Odp: Soja

Średnio tona soi to koło 7 ton jęczmienia w przeliczeniu na białko. I nie zawsze chodzi o zysk tylko o oszczędność w nawożeniu na przyszły rok, a kończyna u mnie zbytu nie ma i nie będzie miała.

20

Odp: Soja

ja się przymierzam do 20 ha soi