1

Temat: włóka

dlaczego tak prosta maszyna jest tak popularna u naszych południowych sąsiadów, a u nas (przynajmniej w moim rejonie) praktycznie niespotykana. Jest na pewno skuteczniejsza jak zwykła brona.
http://www.farmweb.cz/index.php?page=vi … zNQ==#skok

gg 5118068

Odp: włóka

Jak jeździłem na studia to koło Poznania używali włoki na wiosnę, ale nie było to coś takiego tylko zwykły kawał szyny ciągniety przez jakąś "6". Jechali tak zimowe orki a później agregat i siali kukurydze.

3

Odp: włóka

Bo u nas dotychczas pole uprawiało się ciapkami i sześćdziesiątkami, a w PGRach 385 i pochodnymi. U Czechów bardzo szybko się zorientowali, że duży ciągnik zużywa mniej paliwa i dlatego powstały tam Liazy, a do nich 11 metrowe włóko-brony (gdzie brona to jest brona, a nie popierdułka z gównolitu od jakiegoś kowala, broniak 20 waży ze 2-3 kilo) ścierniskowy 4m, uprawowy PB6 - 6 metrów i wiele innych maszyn, którymi pracuje się szybko i skutecznie.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

4

Odp: włóka

U mnie też jest to wręcz nie spotykana maszyna. Na wiosce tylko ja i 2 sąsiadów mamy większe ciągniki a tak to same 30-stki i 60-tki i w polach normalnie drapią zwykłym kultywatorem UG później brony i sieją konnym siewnikiem przerobionym pod ciągnik.

5

Odp: włóka

Chłopaki mam taka składana 4,5 m + zamontowane w zeszłym roku brony zwykłe 5 powiem tak robotę robi ale brony musze poszukać cięższe ciągałem to po orce siewnej 1025 super pole równiutkie a jak się fajnie siało.

6

Odp: włóka

Włóka  jest prostym i bardzo skutecznym  narzędziem w polu  korzystam zawsze moja włóka  ma 6 m długości  około 0;5 t wagi - miazga ze skib

7

Odp: włóka

Ja mam czeska 6m hydr + brony 20.Liaza od niej nie odczepiam wcale.Polecam

8

Odp: włóka

zwykła szyna kolejowa i już ..  tongue    po zimowej orce to 6 m jak najbardziej .  a na świerzą to  czasami  z 4 nie idzie jechac ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

9 Ostatnio edytowany przez Andrew89 (2012-02-28 11:28:00)

Odp: włóka

ta... ja przez 3 metrową szynę + prostakątną włókę upier...iłem kiedyś dolny zaczep w 385.... big_smile
mam mozaike i jak z grudy na piach wjechałem to nazbierało z 3 tony ziemi.... pomagałem belką i w taki sposób upier..lilem dolny zaczep. teraz ciągam szynę i trawerze, pod skosem o tak \  / zeby ładnie rozciągało... fajna sprawa bo po orce włóka i można popierdzielac po polu szybko agregatem , i z kabiny się nie wyskoczy...

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Ostrówek 162,
Case Magnum 7210, MF 38

10 Ostatnio edytowany przez zorak (2014-03-12 13:31:59)

Odp: włóka

mam takie brony zawieszane tylko 5 pól (2 skrajne składane) na zębie 20 i chcę do nich zamontować włókę. Myślałem o zamocowaniu przed bronami na łańcuchach jakiegoś dwuteownika lub szynę kolejową ale musiał bym przerabiać całą wieżyczkę do podczepiania i średnio mi się widzi taka latająca w każdą stronę kilkuset kilowa szyna pomiędzy traktorem a bronami - odpada.
Chyba zrobię na wzór tego http://www.youtube.com/watch?v=wpKV1JTeesY tylko tu jest punkt zaczepienia włóki na pierwszej poprzecznej belce, a na drugiej jest ogranicznik z regulacją. Ja chcę zrobić bez regulacji i punkt zaczepienia na drugiej poprzeczce (w miejscu regulacji). Odchodzi mi połowa długości ramienia a włóka ciągnęła by się pod własnym ciężarem. Czy robiąc wg mojego pomysłu nie będzie całe ramie włóki latać na lewo i prawo ? bądź co bądź mocowanie z linku jakoś stabilizuje całość.

Ok sam sobie odpowiedziałem jak obejrzałem jeszcze kilka razy filmik. Jak zrobię mocowanie po "mojemu" to nie będzie miało o co opierać się ramie włóki przy podniesionej maszynie.

gg 5118068

11

Odp: włóka

zawsze mógłbyś zrobić jakieś ograniczenie żeby przy podniesionych bronach nie opadała za bardzo. Mi się wydaję że jak byś zrobił to bez ogranicznika z regulacją, to musiał byś użyć dość ciężkiego materiału na włókę, żeby dobrze równała.

Nic dobrego się nie dzieje, świat zachodni z nas się śmieje. Gospodarka nam się wali, bieda rośnie Tusk się chwali. Naiwniakom cuda wciska, bo naiwni są ludziska. Postkomuna mu wtóruje, taki premier im pasuje. W Polsce obcym tworzą raj, bo to bardzo dziwny kraj. Polskę dawno rozprzedali, służbę zdrowia zrujnowali. I nauka także leży, nikt Tuskowi już nie wierzy. Hej Donaldzie gdzie te cuda? same kłamstwa i obłuda! Na kryzysie rząd nie traci, bo za wszystko naród płaci

12

Odp: włóka

użyje to co taniej dostanę ale zapewne profil zamknięty i zaleje go betonem - najtańszy obciążnik wink

gg 5118068

13

Odp: włóka

Jak masz lekkie ziemie zaczep dwa rzędy   wałków na łańcuchach  za bronami np. od kierata . Na ciężkiej za mocno skaczą .

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

14

Odp: włóka

Wiem kto ma do sprzedania 5 sześciometrowych szyn kolejowych, w sobotę pojadą na złom.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

15

Odp: włóka

też mam kilka szyn. Jak likwidowali linie przy moich polach to kilka dostałem za flaszkę. U mnie pójdą jako słupy pod wiatę.

gg 5118068

16

Odp: włóka

jestę w trakcie robienia czegoś podobnego ....   będzie to 6 bron  chyba 20stek ...na 30 klucz  a przed nimi  3kawałki po 2m szyny kolejowe .... będę tego używał  do wstępnego prostowania po pługu .... po 1 przejeździe powinno być względnie ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

17

Odp: włóka

Hmmm u nas są wszystkie rodzoje gleb ale nik nie urzywa włóki. Brony tak włóka po co?

18

Odp: włóka

włóka wyrówna wszelkie nierówności i na polu mamy jak na stole, a po drugie jeśli używasz brony to doskonale wiesz że z rozbijaniem brył radzi sobie średnio - włóka jej w tym doskonale pomaga.

gg 5118068

19

Odp: włóka

mój prototym wgląda  na tą chwilę tak
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/129f602b12ac.jpg

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/1b436f0cf437.jpg
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/034527c48ed7.jpg

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/59c1d49129fe.jpg

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

20

Odp: włóka

Ja w B231 na jesień wywaliłem wałki, bo zalepiały się gliną i założyłem włókę z dwuteownika 25cm  i na wiosnę rewelacja, nie ma lepszej metody na moje ugory. Łapy spulchniają a włóka równa i rozciera grudy. Będę po żniwach szukał samej ramy od B231 i ten który mam odzyska wałki a rama dostanie średnie czeskie brony (92kg/1pole) i  włókę z tego dwuteownika który mam, a przed brony pójdzie lekka włóka z kątownika którą testowałem na jesień ale w moim zestawieniu nie zdała egzaminu.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia