1 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2012-03-09 18:28:30)

Temat: Owies

Jakie siejecie?
Ja kupiłem właśnie  1t zucha w C1 2200zł (Rolimpex Białogard)
Czy stosujecie nawożenie PK, bo ja go do tej pory traktowałem "po macoszemu" dostawał tylko azot 70kg. No i rewelacji nie było 3-3,7t. W tym roku chcę zaszaleć. Liczę ze cena będzie wysoka. :hmmm:  Zastanawiam się jak bardzo zaszaleć...

A nawiasem mówiąc w tym roku będę miał obsiane kwalifikatem co najmniej 2/3 pow gospodarstwa.

2

Odp: Owies

Sieję w tym roku BINGO C-1 dostanie  przed orką 200 kg polifoski 6 i przed siewem 150 kg MONOLITU 46

3

Odp: Owies

scoda ja własnie tez zakupiłem takowy owies

Rolnik z powołania:-)

4

Odp: Owies

ja miałem tez bingo w elicie czyli obecny bazowy i było rewelacyjnie klasa gleby V 200 kg polifoski M i 150 kg mocznika i 5350kg było a co bedzie w tym roku to nie wiem :hmmm:

5

Odp: Owies

Ja, w tamym roku, nie wiem jaki mialem owies...ale polowa wioski, gdzie mam pole, pytala sie mnie czy mam odsprzedać. Serduszko wypracowane.
Tak na marginesie, ja owsem pale w piecu na trociny z podajnikiem ślimakowym.
Taniej wychodzi niz węglem

Odp: Owies

Ja kiedyś siałem owies to wyciągnąc więcej jak 2 zbiorniki z hektara sie nie dało bo zaraz leżał od nawozu a nie słyszałem żeby ktoś antywylegaczem owies jechał.

7

Odp: Owies

Bo nie ma potrzeby. Owies nie wymaga intensywnego nawożenia azotem, bo tylko się wyłoży i nic to nie da. Najlepiej dla owsa całą dawkę nawozów dać przedsiewnie, bardziej patrząc na P K i mikroelementy, ze szczególnym uwzględnieniem siarki i magnezu. Potem tylko oprysk na chwasty z wieloskładnikowym nawozem dolistnym i czekać na żniwa.
W uprawie owsa najważniejszy ze wszystkiego jest termin siewu, jak to mówią starzy gospodarze owies powinien być posiany przed Józefem (19 marzec)

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

8

Odp: Owies

"kto owies sieje w błocie ten zbiera w złocie" tak mówi przysłowie czyli trzeba siac jak najwcześniej się da tak jak pisał Marek

Rolnik z powołania:-)

9

Odp: Owies

G*wno prawda z tymi przysłowiami że tak powiem Ja owies sieję zawsze na początku kwietnia a mam kilka takich kawałków że dopiero na początku maja bo wcześniej nie wjadę i zawsze na tych później sianych jest lepszy od tych wcześniejszych... A gdybym wjechał w pole w okolicach 19 marca to cud był by większy jak w kanie galilejskiej teraz ledwo w butach wchodzę a co dopiero ciągnikiem wjechać.

10

Odp: Owies

Kto sieję owies i proso to chodzi boso !

11

Odp: Owies

Zamiast owies powinno być grykę .

12

Odp: Owies

Kto  sieje zboża w monokulturze  to owies jest  bardzo dobry na zmianowanie   jest obojetny  jako  plodozmian a sam nie jest wymagający co do siewu - warto go siać wcześnie   ;ale gdy na to warunki pozwolą  i nie w mokrą glebę

13

Odp: Owies

koseś napisał/a:

Zamiast owies powinno być grykę .

:stu: Koseś ja Ciebie szanuję ale w tym momencie dałeś ciała. Gryka to gleby poniżej klasy IVb,  nieużytki, góry,kamieniołomy i tereny, gdzie na prawdę nie ma pomysłu co z tym zrobić. Owies to lekarz pól uprawianych w monokulturze i w moich okolicach darzy się go wielkim szacunkiem i uprawia w obu odmianach(łuskowej i bezłuskowej). Praktycznie każdy rolnik, w mojej okolicy, uprawia około 20-30% swojego areału pod owsem. Gryka  to jest loteria, a owies zawsze sypnie te minimum 3 tony, a odpowiednio dopilnowany nawet do 5 ton.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

14

Odp: Owies

Tak jaka Marek piszesz.
Ja w moich okolicach zauważyłem odwrót od owsa. Rolnicy zamiast owsa sieją rzepak
Ja zostaję przy owsie....

15

Odp: Owies

W ubiegłym roku kto miał owies zaliczył zysk, a kto rzepak, to w najlepszym wypadku wyszedł na zero, ale ma stanowisko pod pszenicę big_smile (własnej pracy nie liczą, bo praca to taki chamski sport)  Mawiają, że jak zamieniłeś siekierkę na kijek to udawaj, ze to jest czarodziejska różdżka ...

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

16

Odp: Owies

Marku ja też Ciebie szanuję ale chyba nie zrozumiałeś o co mi chodziło ,a mój post poprzedni był jako uzupełnienie postu Scody a to dlatego że u nas się mówi "kto sieje grykę i proso ten chodzi nago i boso " a owies też sieję i w tym roku zasieję go na kiszonkę .

17

Odp: Owies

U nas mówią kto sieje proso i tatarkę to pi.....i gospodarkę , co strona to obyczaj i powiedzonka.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

18

Odp: Owies

U nas sieją owiec tylko na kiszonkę albo do pieca.Gdyby nie to zacząłem pilić słomą to na pewno teraz palił bym owsem.

19

Odp: Owies

krzychu napisał/a:

G*wno prawda z tymi przysłowiami że tak powiem Ja owies sieję zawsze na początku kwietnia a mam kilka takich kawałków że dopiero na początku maja bo wcześniej nie wjadę i zawsze na tych później sianych jest lepszy od tych wcześniejszych... A gdybym wjechał w pole w okolicach 19 marca to cud był by większy jak w kanie galilejskiej teraz ledwo w butach wchodzę a co dopiero ciągnikiem wjechać.

Krzychu prawda jest taka ze owies ma największe zapotrzebowanie na wodę ze wszystkich zbóż i dlatego zaleca sie go siac wcześnie żeby wykorzystał wilgoć pozimowa jak ty masz mokre pola to wilgoci ma w bród i korzysta z tego i ci sypie

Rolnik z powołania:-)

20

Odp: Owies

Każdy ma inne gleby i co za tym idzie inne terminy siewu ,jak ktoś ma życzenie to może go i w maju siać.