1 Ostatnio edytowany przez bamreras (2012-07-19 11:22:51)

Temat: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

W wątku tym piszmy wszystko co związane jest z budową, przebudową i przeróbkami w budynkach (nie koniecznie tylko gospodarczych).

Ja na dzień dzisiejszy skończyłem walkę z postawieniem silosu zbożowego i zabieram się za dalsze prace z przeróbką stodoły na tuczarnie.
Urodził mi się mały problemik. Otóż chce w jakiś tani sposób zrobić ściany. Obecnie jest to stodoła o konstrukcji drewnianej obita deską w regiel. Główne podpory dachu są stalowe. Na dachu blacha falista. Konstrukcja stodoły jest w bdb stanie. Regiel wytrzyma jeszcze z 15-20lat  - pojedyńcze deski trzeba by wymienić i jeden szczyt obić od nowa.. Myślałem zrobić w ten sposób że od wewnątrz deski połatać (powypadało pare sęków) i obić folią. Następnie w odstępie 10-12cm od regla wyciągnąć ściany z pustaka 18'. W pustą przestrzeń po wsuwać płyty styropianu. Jak myślicie czy zdało by to egzamin? jak macie jakąś tańszą w wykonaniu alternatywę to podzielcie się informacją....

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

2

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

byłaby to dobra izolacja ciepła tylko prawdopodobnie w takim wypadku mógłbyś mieć problem ze szczurami bo to dobra kryjówka do nich. Ja swego czasu miałem tak zboże w stodole, że z zewnątrz deski a od środka wybite płytami to szczurów było w cholerę... A podciąłem stodołę od dołu i wymurowałem na razie na 4 warstwy pustaka i ze szczurami spokój. Tak z mojego doświadczenia

E 516 na części
Telefon 695 076 269

3

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

ja będę stawiał garaż na dwa forszaje mam w planie zrobić w narożnikach słupy z dwuteownika po środku ścian też po jednym takim słupie wzdłuż szpongi z drewnianej kantówki i na to blacha trapezowa dach i drzwi też z takiej blachy myślę że takie coś wyjdzie mi najtaniej...

4

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

no chodzi głównie o tą izolację. Tuczarnia ma być na płytkiej ściółce, kojce "samoczyszczące" (10% spadku) środkiem korytarz 2m szeroki by turem wszystko wypychać. Głęboka sciółka  u mnie nie pasowała bo za dużo kombinacji by z tym było. Na dzień dzisiejszy mam na jednej części zrobione dolewki na fundamentach i wylane posadzki. Chciałem zacząć wyciągać ściany na tej części ale cały czas się głowie nad tym by jak najtaniej to wyszło i w miarę przyzwoicie spełniało swoje zadanie...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

5

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

odpuść sobie kolego styropian. jeżeli izolacja to tylko wełna mineralna i to ta prasowana, bo inaczej szczury Cię "wygryzą"

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Ostrówek 162,
Case Magnum 7210, MF 38

6 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2012-07-20 22:18:55)

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Co prawda ekspertem od chlewni i obór to nie jestem, a tam gdzie kiedyś były świnki teraz mam biuro .....
Generalnie na twoim miejscu bardziej bym się skupił nad izolacją dachu niż ścian. Bo nic nie pisałeś o tym. Wygląda na to że chcesz izolować ściany a sufit? Z blachy bedzie kapać woda, no i całe ciełpło będzie sp....ć górą. To co ucieknie Ci z boku to pikuś w porównaniu z tym górą. Generalnie jesli chcesz trzymać świnki czy inne zwierzaki cały rok i zimą nie dokładać do interesu to na izolacji nie możesz oszczędzać. Jak bedziesz miał zimno to spora część paszy pójdzie na ogrzanie....
Więc nie kombinuj bo przyjdzie zima -30 przez tydzień dwa .......
trzoda musi mieć ciepło czysto i pachnąco wtedy rośnie, ale co ja będę Cię uczył.
Nie zapomnij o wentylacji jak już wszystko zaizolujesz.....
Jak chcesz oszczędzać to może zrobisz jak nasi ojcowie i do izolacji użyjesz słomy. Za 2 lata  wywalisz ja na pole bedzie gnój

7

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Ja z tatą obmyśliłem plan powiększenia obory.. Bo u mnie jest stodoła połączona z oborą i żeby powiekszyć oborę byśmy musieli zburzyć jedną ścianę od strony stodoły, zrobić jakieś 2 tęgie słupy, podciągi żeby strop się trzymał.. Dalej zrobić stanowiska żeby głowami były do środka czyli do tej zburzonej ściany i byłby taki korytaż paszowy dla jednych i drugich.. a z Tyłu wypychać obornik turem.. Ścianki postawić od środka stodoły ( stodoła drewniana ) z pustaka półówki... W między pustak a deski styropian albo jakaś wełna czy cuś.. A na góre zalać jakiś strop albo z desek...  I jak myślicie dobrze by było zrobić ? By to zdało egzamin ?

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

8

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Karol weź to narysuj bo Twój plan przerasta moją wyobraźnie ;-)
A co do tego styropianu to przeczytaj wcześniejsze wypowiedzi.

Ale może coś Wam (budującym) podpowiem
Sam jestem na etapie rozbudowy w domu, "idę w górę"
Rozmawiałem czytałem o różnych izolacjach. Wady zalety.......
Styropian jest tani ale zjedzą go myszy.....
Wełna jest droga....
Są też różne granulaty wełny papieru....
I jest też styropian w postaci sypkiej. Ktoś powie badziew..... nooo też tak myślałem.
Do puki nie porozmawiałem z kimś kto ma całe poddasze tym ocieplone.
Pierwszy teks jaki mu rzuciłem to było "przecież myszy ci to wyniosą..."
No i się dowiedziałem ze już 8 lat i nic sie nie dzieje.
A to z prostej przyczyny, żaden gryzoń tam nie chce siedzieć, no bo jak tam zrobić jakiś korytarz, jakieś gniazdo?!?! NO jak?
Podstawa to zrobić to tak by styropian się nie rozsypał dziurami.....

9

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Myszy to nic w porównaniu z KURAMI :nooo:

10 Ostatnio edytowany przez marcin (2012-08-02 08:32:06)

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Słyszałem o tym ale jest to unas jeszcze trochę drogie i chyba nie bardzo dostępne ją ocieplałem wełna i wiem jakie to koszty całe poddasze to ok 13 tys tak więc nieźle mnie to pociągnęło krzysiek ile metrów masz poddasza jakie koszty poniesiesz czy masz na to projekt i czy masz kierownika budowy

11 Ostatnio edytowany przez Scorpion (2012-08-02 17:00:36)

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Panowie, chciałem połączyć 2 strychy żeby móc kulać snopki na szopę ale żeby  to zrobić muszę przeciąć murłat. Będzie ok jak zrobię taką "bramkę" z ceownika tak żeby przykręcić do niej murłat ale żeby przeszedł snopek ?

murłat =====           =====  murłat
                    [           ]
                    [           ]
                    [           ]
                    [______]

powiedzmy że coś takiego.

12

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Scorpion możesz próbować.. ale to murłat to trochę nie za bardzo przecinać..

Krzysiek oto taki plan http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 29a9e.html
A My też robimy dom i wgl więc wiesz zamieszanie głowy tęgie jest...

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

13 Ostatnio edytowany przez Scorpion (2012-08-10 15:35:30)

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Karol, też będę robił coś takiego. Pod strop dwuteownik, pod niego słupy i będzie git- już jedną ścianę tak podparłem i stoi parę lat wink teraz tylko myślę nad rusztami dla 20 byków, czy się opłaca ..
A murłat przecięty,przykręce go do ściany, no ale jestem zadowolony bo góra na szopie cały rok pusta a teraz 150 snopków powinno na nią wejść

14

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Hmm no trochę jest roboty z rusztami ale się opłaca wink

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

15

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Może wygrzebie się jakąś lagunę i będę robił ale trzeba nad wszystkim pomyśleć

16

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

A powiedz mi jak masz zrobione że właśnie zburzoną ścianę a w stodole co zrobiłeś i jak ściany ? Bo nie masz puszczonego na całą stodołę chyba chlewa smile  Mógłbyś jakieś dać Foto tego ?

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

17

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Ja w ten sposób łączyłem starą oborę z nową. a stodołę to co innego bo od nowa i ścianek ani nie burzyłem ani nie stawiałem wink ale myślę że styropian przy deskach średnio się sprawdzi, myszy no i łatwiej o uszkodzenie

18

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

opisywana w dziale humor "katastrofa budowlana" natknęła mnie do przemyśleń bo jak tylko ze stodoły wygonię bydło na pastwisko to planuję przeróbkę stodoły. O ile do tej pory miałem już plan tak teraz wolę się poradzić. Plan jest taki:
stodoła z dachem dwu spadzistym, wysokim. Przez całą długość idą 2 rzędy słupów (wszystko drewno) co 4 metry. Na szerokość stodoły przypadają 2 słupy i na nich belka przez całą szerokość czyli belka trzyma się na ścianach i 2 słupach). Chcę wyrzucić 2 słupy a pod belką położyć dwuteownik podparty na słupach metalowych przy ścianach. Z 2 przegród rozdzielonych słupami zyskuję jedną dużą przegrodę do której wjadę ciągnikiem. Po takiej przeróbce nie będzie "katastrofy budowlanej" ?
Jeśli moje zagmatwane wyjaśnienia nie są jasne to dajcie znać - postaram się zrobić jakiś rysunek poglądowy.

gg 5118068

19

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Zorak masz tak samo jak u nas. Też chciałem przerobić w podobny sposób, ale odległość gdzie belka wisiałaby bez podparcia byłaby zbyt duża. Myślałem żeby dać jeden słup na środku, lub dwa postawione przy ścianie skierowane ukośnie w stronę środka. Tak żeby ich końce u góry były skierowane ku sobie. Całość jest wtedy mocniejsza i zablokowuje parcie dachu. Myślę że ten drugi pomysł jest lepszy i ja chyba go zastosuję, dodatkowo cały śodek jest tak czy siak przejezdny.

20

Odp: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

ale czy cały ciężar dachu nie trzyma się na tych belkach skośnych które idą od murów do szczytu dachu ? Pozbywając się 2 słupów podporowych (tych ze środka) zostaje nam belka która osadzona jest w murach czyli coś tam trzyma, do tego pod belka będzie gruby dwuteownik podparty przy ścianach. Można jeszcze zrobić jeden słup ok 2 metrów od ściany ale nie więcej bo będzie przeszkadzać.

gg 5118068