1

Temat: Najwłaściwsze ph gleby

Panowie mam   takie pytanie bo jeste zielony w tym temacie smile  a chciał bym się podszkolic .. szukałem w necie ale nie ma wytłumaczenia jak dla buraka :play:

Zapożyczyłem miernik  ph ziemi i  wtykam w ziemię a tak wyskakuje 5.5 na skali  na najgorszych kawałkach  które dopiero wziołem w dzierżawę wyskakuje 6-6.5   tam gdzie wyskajuje 5.5  to pole  wapnowane   i nie wiem  co ma się do czego ..   

bo  sprawiłęm sobie teraz wapno  nawozowe i  chce jutro siac w dawce 300kg na ha ... 

takie moje pytanie  jakie najlepsze jest ph gleby ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

2

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

7-8

3

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

wojtas napisał/a:

... takie moje pytanie  jakie najlepsze jest ph gleby ?

Zależy pod co szykujesz ziemię... zboża (jakie?), ziemnikai czy np. kukurydza...

Z tego co się orientowałem, to te tanie mierniki niestety pokazują to co chcą.

Ja u siebie nowo nabyty kawałek obskoczyłem i pobrałem próbki, zawiozłem do badania i pokazało <4 ph. Szok, cud że tam w ogóle cos rosło...

Dałem 3t/ha wapna magnezowego z Kielc. Gołym okiem widać poprawę, ubyło i to znacznie skrzypu polnego... smile

4

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

Wojtas a czym ty to mierzysz? JA mam takie cudo do wtykania za 50 zł i zasada jest taka że trzeba to wsadzić w ziemię wilgotną i poczekać około 10min. A jak wkładałem to w ziemię na której było składowane wapno i jego resztki były jeszcze widoczne to mi pokazywało 5,5  zaraz po włożeniu potem rosło do 6,5-7

5

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

po włożeniu jeszcze przyciśnij-zwyczajnie ugnieć ziemię przy mierniku

6

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

nie lepiej dać do laboratorium ? to tak samo jak mierzysz wilgotność u sb a jedziesz na skup a tam inaczej pokazuje bo mają zalegalizowany to tak samo z tym miernikiem ph inny wynik u cb inny w laboratorium

7

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

niby tak ale miernik nie byle jaki ...    chciałem kupić to coś co sprzedaja na aledrogo ale dałem spokój  , a pożyczyła mi   koleżanka  ze skupu smile  mają różne cuda   i mi dała miernik markowy  do niby testów big_smile  i sobie mierze  ..  i w sumie teraz zgupiałem ..  niby   im wyższa liczba tym lepiej ...  więc przestane wapnować ..  bo na polu gdzie wapna nie było  z 15 lat  na spokojnie   pokazało 6.5 a na naszym  gdzie wapnowane i  tak jak trzeba pokazuje 5.5 ...  dziwne

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

8

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

Mój kumpel obrabia 70 ha. Były kiedyś dopłaty do wapna, więc trza brać. Wyczaił kawałek ugoru nigdy nie uprawianego i wapnowanego - będzie kwas na bank. Wynik 6,5 ph, szok, z dopłaty do wapna nici. Skąd się bierze w glebie kwas - oto jest pytanie ?

9

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

blazej1694 napisał/a:

7-8

Za duże pH też nie jest wskazane - ja staram się swoje utrzymywać w przedziale 6,5 - 7.
Co trzy lata przyjeżdża gość specjalnym samochodem ze sztycą hydrauliczną i sam pobiera próbki i wozi do SChR. Po około miesiącu przychodza wyniki.

10

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

no jeździ jeździ   w naszej okolicy tez tym samochodem  śmiga po polach

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

11

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

sławek 42 napisał/a:

Skąd się bierze w glebie kwas - oto jest pytanie ?

Oprócz naturalnych fulwokwasów zawartych w próchnicy, najwięcej przywozisz z nawozami, saletra, saletrzak, siarczany, nawet fosfor i potas w takich warunkach tworzą kwaśne formy, bo jest im łatwiej.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

12

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

więc wynika  z tego to że nie wapnować  lepiej niż wapnować ?   kurna  dziwne to jakieś ....

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

13

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

To nie tak... każda roślina najlepiej rośnie w jakimś przedziale ph - jak mieścisz się w widełkach - masz teoretycznie najwyższe plonowanie, jak wychodzisz poza zakres, to plon spada... w skrajnych przypadkach, może nawet być brak wschodów - ja tak miałem na tym kawałku <4ph - jęczmienia z mieszanki prawie nie było, owies radził sobie jako tako...

14

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

rudemenes napisał/a:
blazej1694 napisał/a:

7-8

Za duże pH też nie jest wskazane - ja staram się swoje utrzymywać w przedziale 6,5 - 7.
Co trzy lata przyjeżdża gość specjalnym samochodem ze sztycą hydrauliczną i sam pobiera próbki i wozi do SChR. Po około miesiącu przychodza wyniki.

Ja podaje skalę na najbardziej wymagające rośliny takie jak rzepak,pszenica czy burak.

15

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

Właściwe PH tez zalezy od rodzaju gleby przy lekkiej ziemi 6 to za duzo

Rolnik z powołania:-)

16

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

ph gleby poprawia się wraz z ochroną środowiska[filtry na kominach i mniej kwaśnych deszczy] ale druga strona medalu to brak siarki którą trzeba teraz glebie dostarczyć w nawozach.

17

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

wojtas napisał/a:

więc wynika  z tego to że nie wapnować  lepiej niż wapnować ?   kurna  dziwne to jakieś ....

tak, ale tylko w przypadku jak nie uprawiasz i nie nawozisz, zwłaszcza siarczanami, wtedy ziemia "toczy się" własnym naturalnym torem.
Im więcej ingerujesz w jej zasobność - więcej dajesz i więcej bierzesz - tym więcej wapnia wyciągasz i musisz je dostarczyć bo samo się nie uzupełni.
i jak Pajej napisał - im lżejsza tym trudniej "wyssać" z niej wapń, na cięższych musi być odrobinę większa zasadowość, więc i więcej musisz podrzucić.

pozdr. daras

Paranoja to znajomość wszystkich faktów.William S. Borroughs

18

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

pytanie do szanownych kolegów czy ktos używał na swoich polach mączek miesno=kostnych czy jak to terAZ nazywaja polepszacza glebowego?warto sie w to pchać?

19

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

w jakich cenach jest? bo sam bym tego zakupił

20

Odp: Najwłaściwsze ph gleby

Większość sypie do koryta i dlatego na pola mało co trafi a potem my to wszystko jemy taki los sami rolnicy sobie gotują.