1

Temat: Jęczmień ozimy

Panowie  mam takie pytanie do tych co zasiewają jęczmien ozimy ..  sprawa wygląda tak że poraz pierwszy  będę to coś siał ...  i czytam o tym  i za wiele nie piszą ale jest coś wspomniane że można to prysnąć po siewie na chwasty ?  czy moze czekac i  po wschodach jak  pszenice ... albo moze czekać i na wiosne ...?? 
jeśli pryskać to czym ??  jaki środek ... ? :play:

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

2 Ostatnio edytowany przez zorak (2012-09-17 22:10:49)

Odp: Jęczmień ozimy

jęczmień ozimy - bardzo wdzięczna uprawa. Od kilku lat zamiast wiosennego sieję zimowy. Wiosna może być różna i jak nie trafimy z opadami to jary kiepsko wschodzi a ozimina zawsze się obroni ale dla mnie najważniejszy powód siania jęczmienia ozimego to jego wczesny zbiór przez co nie ma takiego nawału pracy. Ozimy na początku lipca już się tnie i można spokojnie zebrać słomę i podorać zanim będzie pszenica.
Co do ochrony to wiosną stosuje mustang i w drugim oprysku pumę na owsik. Właśnie jutro zamierzam siać odmianę Nickela. W tym roku rezygnuje z mustanga wiosną na rzecz jakiegoś środka (jeszcze nie wiem jakiego) po wschodach. Pumą muszę wiosną z racji owsika.

gg 5118068

3

Odp: Jęczmień ozimy

co do jęczmienia to tylko odmianę dwuliniową (to tylko moje zdanie) ja siałem do tej pory tak jak zorak Nickela to jest odmiana browarna ale jak więcej azotu to i białko się znajdzie.....
co do ochrony to na wiosnę stosuję protugan +granstar.... i jeszcze jedno o żółtej karłowatości jęczmienia którą przenoszą mszyce (vektory) najlepiej jesienią prysnąć BI58NOWY tak z 0,7l na ha...... dobrą odmianą też jest metaxa lubi lżejsze ziemie....

Odp: Jęczmień ozimy

Ja siałem przez 2 lata odmiany dwurzędowe bo jak najmowałem kombajn do wielorzedowego to było sporo ości. Nie umiał kombajnista ustawić czy po prostu ten typ tak ma? Ogólnie jednak wielorzedowe sypało lepiej...

5

Odp: Jęczmień ozimy

w sprawie ości
ości lecą do zbiornika jak łan jest nie równo dojrzały i w kłosach niedojrzałych trudniej się separuje ość od ziarna. Tak więc musi być suche. Poza tym jak koszę to daję duże obroty młocarni i mała szczelina - ale nie na tyle aby nie rozpoławiało ziaren. U mnie temat ości w zbiorniku praktycznie nie istnieje.

gg 5118068

6

Odp: Jęczmień ozimy

ja mam odmiane  tzw browarną przeznaczoną na pasze ... w moim wykonaniu ...  nastałem sie w pseudo słodowni nie raz więc mi się juz nie chce big_smile

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

7 Ostatnio edytowany przez mw_marcin (2012-09-18 21:56:28)

Odp: Jęczmień ozimy

Powiedzcie koledzy ile siejecie  jęczmienia na hektar i jakie nawożenie pod korzeń?

8

Odp: Jęczmień ozimy

ja jak na razie dałem ostro dupy że tak to ujme ....  wyszło 130pare kilo .. a miała wyjśc 150  ...  nie wiem co jest przyczyną ale wnioskuje że chyba ości ...  chodź  było  wiane ....  i jeśli się nie rozkrzewi   to będzie lipa ...  odmiana Malwinta

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

9

Odp: Jęczmień ozimy

przebronujesz na wiosne i bedzie gitara ja tez tak mialem kiedys na wiosne brona i po paru dniach saletra i sie ladnie rozkrzewil ja sieje 180-190kg na ha

Fortschritt zt 423 a razy 2

10 Ostatnio edytowany przez PRZYPAŁ (2012-09-18 22:54:48)

Odp: Jęczmień ozimy

Odmiana Finita ziarno selekcyjne siałem 160 kg na ha a swoje odwiane ta sama odmiana 180kg na ha

11

Odp: Jęczmień ozimy

to chyba trochę ciała dałem bo wyszło mi około 140 kg - nasienie kwalifikowane

12

Odp: Jęczmień ozimy

nasiona kwalifikat na słodownie ... norma wysiewu  136kg/ha  kolega co na słodownie posiał  125  ... też mu się coś popierniczyło ..  ale on się nie przejmuje ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

13

Odp: Jęczmień ozimy

125-130 troszkę mało. Przy dobrze utrzymanej glebie, dobrym nawożeniu, ochronie i terminowym siewie 140 spokojnie wystarczy. Ja wczoraj posiałem i tak:
- na "dobrej" czyli u mnie jest to III-IV klasa 180 kg/ha
- na słabszej czyli u mnie V klasa i górce 210 kg/ha

gg 5118068

14 Ostatnio edytowany przez mw_marcin (2013-02-10 21:48:36)

Odp: Jęczmień ozimy

Dziś była wizyta na moich uprawach i mam kilka zdjęć jęczmienia, o którym pisałem parę postów wyżej (że za rzadko posiany)  http://mwindysz.webd.pl/agro/jeczmien.htm
Co myślicie będzie coś z tego. Trzeba było pewnie na jesień na chwast prysnąć ale zbiory kukurydzy i remont przystawki pochłonęły cały czas.

15

Odp: Jęczmień ozimy

to ja zasiałem 140kg i wydaje mi się gęsto, jak co to jutro zrobię foto, a ziemia to 5-6 klasa. Rok temu wiosną popierniczyłem przy robieniu próby kręconej siejąc jęczmień jary i jak się okazało wyszło 90kg. Ale wyglądał najlepiej ze wszystkich jakie miałem i sypał również bardzo dobrze. Ja ogólnie stosuje dość niskie dawki wysiewu

E 516 na części
Telefon 695 076 269

16

Odp: Jęczmień ozimy

Gdzie u Ciebie śnieg ? A liczyłeś ile miałeś wschodów na metrze i ile teraz ma pędów każda sztuka? A tak na oko to niema co się martwić.

17

Odp: Jęczmień ozimy

Śniegu niema znikł jakiś czas temu. (Dziś w nocy ponoć ma padać). Nie liczyłem niestety, ale następnym razem policzę bo jestem ciekaw.

18

Odp: Jęczmień ozimy

u nas też cały czas bez śniegu i lekki mróz, jedyne czego się boję to to żeby znowu nie wymarzł bo jednak jest na to podatny, ale miejmy nadzieję że nie będzie większych mrozów a jak by już nawet to może trochę śniegu spadnie

E 516 na części
Telefon 695 076 269

19

Odp: Jęczmień ozimy

stosował ktoś sekator na dwuliścienne w jęczmieniu ozimym ? Będę pryskał pumą (1l/ha) na owsik i miotłę i chciałbym dodać sekatora (0,1l/ha) ale nic mi nie wiadomo jak działa na jęczmień ?

gg 5118068

20

Odp: Jęczmień ozimy

Panowie Potrzebuje szybkiej odp  musze porawić z ozimym jeczmieniu  przytulię i   gdzie niegdzie mak ...  dali mi  mustang ... piszą tam że do końca fazy 2 kolanka .. aktualnie w jeczmieniu jest  2 kolanko  około 2-2.5cm nad 1 czy to sie jeszcze da coś zrobić ?  w sumie kiedy się konczy 2 kolanko? ,

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile