1

Temat: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Cześć, stało się coś złego, nie zauważyłem i kilka ton ziarna pszenicy zaszło grzybem po przetarciu ziaren w dłoniach ziarnka wyglądają normalnie. Gdzieniegdzie pojawia się ognisko grzyba.  Zapach, cuchnie grzybem. Mam tego dwie przyczepy na opał pójdzie gdzieś 1,5 tony,  jestem na siebie zdenerwowany bo mogłem tego uniknąć. najgorze było na wierzchu, jakieś 20 cm z góry poszło precz. Teraz pytanie jak zagospodarować to co "uratowałem" czy próbował ktoś dodawać preparaty przeciw rozwojowi grzybów i mikotoksynom? Chciałbym to dać chociaż bykom ale boję się aby zwierząt nie podtruć.
Załamka.
było to ziarno czyszczone z zielska, wachlowałem je i uznałem że starczy i tak wystarczyło.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

2

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Ja co roku zabieram od sąsiada taki zatęchły orkisz niełuskany. Dodaję to normalnie na śrutownik, ok 20%, a przed skarmieniem daję tylko Sorbix i nic jeszcze nie padło. Polecam tę metodę.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

3

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Zrób jak mówi Marek dodawaj po trochu do dobrego i będzie git.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

4

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Jak mi się kiedyś trochę  zagrzybiało to puściłem to przez suszarnię i dodawałem mycosan z firmy  sano

5

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

pamiętacie ile to kosztowało? dziś już nic nie załatwie ale w poniedziałek czeka mnie poważne mielenie ziarna.
Dzięki

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

6

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Mycosan około 17zł/1t.

7

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Idzie przeżyć .

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

8

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Fenol napisał/a:

pamiętacie ile to kosztowało? dziś już nic nie załatwie ale w poniedziałek czeka mnie poważne mielenie ziarna.
Dzięki

Sorbix ostatnio był po 57 zł/25 kg, ale to mi wystarczało na 0,5 tony zapleśniałego, a i krowy po połogu po sorbixie wstają jak sarny. Dla mnie rewelka.
Normalnie instrukcja mówi aby na krowę wysokomleczną dawać 100 gram na dobę.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

9

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Witam,wie ktoś może do jakiej temperatury może grzać się młode ziarno,bo coś mieszanka wydaje się za bardzo grzać ,pozdrawiam

10

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Aż osiągnie temperaturę samozapłonu i się spali.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

11

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Zboże po skoszeniu może osiągać do 40 stopni przy wilgotności np. 13 i dlatego powinno się je jak najszybciej chłodzić aby nie stracić na jakości i wadze na początek do temperatury otoczenia.

12

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Dzięki scoda19,zboże schłodziłem z 34 na 23 stopnie i już jest ok.MAREKPE dzięki za wyczerpującą odpowiedz ,ciekawe jak długo nad nią myślałeś ?

13

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Laborantka w młynie opowiadała mi 2 lata temu jak w Kłodzku zboże w silosie metalowym tak się zagrzeło, że się zapaliło, a przyczyną była właśnie wysoka wlgotność spowodowana obecnością wołka zbożowego.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

14

Odp: Zgrzybiałe zboże w magazynie.

Niestety nie uprawiam przenicy ale myślę że w czsie dojrzewania zabieg w postaci alertu lub bumpera zlikwidował by problemy grzybowe przy stosunkowo niskiej cenie zabiegu jednym z tych dwóch środków. Można je mieszać z nawozami dolistnymi i opryskami na chwast po uprzedniej próbie w wiaderku czy się nie zwarzy.