21

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

He - tak  czytam a może dla "świnksów " warto by coś pokombinować  ?

22

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

to sie opłacało jak kukurydza mokra kosztowała 200zł a zboże 600zł a teraz kukurydza 560+vat  a zboże można kupuć po 750 brutto vat można odliczyć bo już karzdy dobry rolnki jest na vacie. też myslałem o kiszeniu w big bag. ale zrobiona pasza musi być odrazu wysypana z mieszalnika i 2 dni max wykorzystana. najlepiej to pasuje w gospodarstwie jak sie zużywa 1tone paszy dzienie

23

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

to tak samo musi być na pryźmie (szybko pleśnieje jak ziarno nie jest zmielone) podsumowując najtaniej było by ma pryźmie ale jak to najlepiej zrobić ?? Pytam się bi hoduję trzodę chlewną no i zamierzam posiac na wiosnę 2013 roku 0,5 może 1 ha kukurydzy na prube i nie chcem zmarnować tego ziarna (nie chcem tego suszyc ) myślałem że skipruje to na pryzme (całe ziarna) tylko potem nakryje przycisne poczekam 2 miesiące i skarmie ale okazało się to bardziej skomplikowane !!proszę o porady

24

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

ziarno powinno być rozdrobnione, lub conajmniej  pogniecione więc może jakiś gniotownik....

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

25

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

wiec musi to byc gniotownik na traktor o nawet dużej wydajności

26

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Mój z silnikiem 10 kw, położy tone zboża w 40 minut. Żmijkę pod niego i można by kisic.

27

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

a jak się weźmie wsypie w big baga wyłożonego foliakiem od sianokiszonki to nie ma obawy że to za duża porcja do skarmienia na raz bo biorąc od góry to nic nie zdąży się zagrzać. Właśnie otworzyłem worek co zakiszałem mokre połówki kukurydzy. Wygląda to super i nic się z tym nie dzieje. Oglądało to paru "specjalistów" od żywienia i również mówili że to bardzo dobra pasza. Troche było z tym roboty ale za to nic się nie zmarnowało i w dodatku dobra pasza.

E 516 na części
Telefon 695 076 269

28

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

no jest dobry pomysł bo można to transportowac do paszarni z całą zawartością i nie trzeba wozić taczką tak jak z pryzmy

29

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Robiłem kiedyś ccm dla trzody chlewnej,  kilku rolników w okolicy też, no ale pojawiły się autokarmiki i wszyscy u nas zrezygnowali z ccm. Dla tych co żywią na mokro zakiszanie zmielonego mokrego ziarna nadal jest dobrym rozwiązaniem. Kukurydzę na ziarno znowu ludzie sieją ponieważ pojawiły się firmy skupujące mokrą,  jesienią cena w mojej okolicy była od 50 do 55 zł. Sąsiad zrobił  podłogówkę i suszy sam, ale to pracowita metoda suszenia. Wczoraj w Ciechanowie jedna z firm skupujących zrobiła nawet szkolenie żeby zachęcić do uprawy, miałem zaproszenie potwierdziłem udział, a tu pogrzeb sąsiadki. ;( .

30

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Nie trzeba podłogówki, kupisz za małe pieniądze daszkową na około 5 ton i suszysz sam a patrząc na wydajność to szybko się spłaca a już w ogóle jak byś wysuszył jednemu czy drugiemu sąsiadowi to se dorobisz

E 516 na części
Telefon 695 076 269

31

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

U nas Woźniak ma promocję na kontaktację QQ zbiór do 10 październik do 2013 cena 600+vat ale minimalna ilośc do umowy to 500 ton.

32

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Androl-w mojej okolicy nadal jadą ccm i karmią w paśnikach,same plusy.

33

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

paweł ale to zależy od karmnika skrzynka czy turbomat. w skrzynce da się karmic ccm a w turbomatach cały czas pasza się zacina

34

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Panowie zakiszał ktoś połówki kukurydzy ?  bo mam parę ton chciałem to wysuszyć ale nie mam gdzie ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

35

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Znajomy zakwasza jakimś środkiem schaumana i sypie normalnie na pryzmę albo w silos.

36

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

własnie mam tego około 7-8 ton  i muszę cos z tym zrobić  bo inaczej wyrzucę ... niestety
i potrzebuje informacji jak to zrobić i czy mozna tym karmić byki ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

37

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

do byków idealne, rok temu zakiszałem a w tym roku z racji tego że mało mam tego "odpadu" to skarmiam na bieżąco. No rok temu to robiłem tak: Big baga takiego od cukru i wycinałem całą górę a w środek foliaka od sianokiszonki, odpady do środka i trochę pochodzić w gumiakach no i zawiązać. O ogólnie jak byś chciał takie połówki i mniejsze frakcje suszyć to nie taka łatwa sprawa dla suszarni. Właśnie dlatego suszarnie wyposażają w aspirację żeby to odciągała

E 516 na części
Telefon 695 076 269

38

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

leszek bez żadnych zakiszaczy ?  nic sie nie psuło w tym ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

39

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

żadnych zakiszaczy i absolutnie nic się z tym nie działo. Nawet miałem klientów na to ale nie sprzedałem bo za dużo tam było mojej ręcznej roboty a pieniądze to bym jedynie jak za mokrą qq dostał

E 516 na części
Telefon 695 076 269

40

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Wojtek zobacz jego filmy https://www.youtube.com/watch?v=mmUwqe9ed6o
lub tu https://www.youtube.com/watch?v=mmUwqe9ed6o