41

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

ja eksperymentowałem z kukurydzą która była w pełnych ziarkach na mini pryźmie. Zakisiłem ok 50 kg i dziś otworzyłem. pasza prawie dobra. Troche odpadu ale to tylko z mojej winy. Grunt to bardzo dobrze przygnieść i dobrze przysypać aly powietrze się nie dostało. Najwięcej odpadu było po bokach pryzmy. Dadam pryzma była na podwórku. W następnym roku planuje ok. 0,5 ha kukurydzy na ziarno. zobacze narazie jestem zadowolony na 80%

42

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

dobra zrobiłem tak  wykopałem dołek  taką nieckę  wyłożyłem folią  wsypałem tą śrótę  ugniotłem zawinełem folią po całości i przykryłem ziemią  na to postawiłem snopka słomy i niech stoi ...  tylko ile ?  by to było gotowe ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

43

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

a czym śrutowałeś QQ? moim zdaniem może ci się troche z góry popsuje. powodzenia

44

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

to jest śrut z suszarni ze wstępnego suszenia ... mało ziaren kuku całych a multum połówek i ćwiartek   brak kaczanów i tych łusek

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

45

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Z tym snopkiem to zły pomysł... myszy będą miały spiżarnię i sypialnię w jednym miejscu wink

46

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

hmm zawsze można ściągnąć  a położyłem po to by chociaz przez tydzień jakas waga to uciskała  po tygodniu go ściągnę ...
drugą porcję  co miałem dziś udało mi się wysuszyć  mianowicie na przyczepie poukładałem palety  na paletach połozyłem siatkę na tynk i przybiłem by się nie poddała i nie zwijała  na to nasypałem warstwę około 25-30cm tej śruty  w otwór w burcie zsypowy wsadziłem naszą dmuchawe polską  i jazda    w dmuchawę dawałem z 2 palników  do grzania papy  i jakoś to  ogarneło tą przyczepę   dmuchawa była nagrzana do 50stopni  mierzone termometrem od pieca  a na przyczepie w pewnym momęcie było 40 stopni    wiec dosć ładną temp  się uzyskało chodź   na dłuższą metę to się mi nie widzi ...  takie suszenie  strasznie  pracochłonne  ale cóż szkodaby to spleśniało

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

47

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

jeśli chodzi o suszenie to robię tak że najpierw na 90 stopni a później na 110 i następnie na 130

E 516 na części
Telefon 695 076 269

48

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

130 to piekielna tmp ... ile mocy mają palniki ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

49

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Laszek, suszysz na 3 razy kady z większą temperaturą, a do ilu schładzasz w międzyczasie?
Ile trwa cały cykl suszenia?

50

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

to jest jeden cykl grzania tylko stopniowo zwiększam temp. Jak ziarno osiąga 65 stopni to jest już wystarczająco suche, wtedy godzina chłodzenia i maszyna się wyłącza-suszenie zakończone

E 516 na części
Telefon 695 076 269

51

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Pytam, ponieważ czytałem że bardziej opłacalne (tańsze) jest suszenie kilkuetapowe, tylko że dłużej trwa...

52

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Może i tak ale... Trzeba było by mieć silosy żeby szło to ziarno z powrotem transportować do suszarni i wszystko mieć połączone przenośnikami itd... Na początku w ogóle nie wchodziła w grę Pedrotti bo tam duże silniki i więcej zużywają paliwa a daszkowe są ekonomiczniejsze itd, takie mieliśmy podejście ale po sezonie pracy z daszkową mieliśmy jej dosyć. Niedaleko gościu miał Pedrotti i Agrex, brat pojechał tam z ojcem obejrzeć jak to w pracy chodzi i po powrocie decyzja była o zakupie Pedrotti. Decyzja jak najbardziej trafna. Jedna maszyna i wszystko robi bez dodatkowych urządzeń. Postaram się wrzucić dziś filmik z ostatniego suszenia

E 516 na części
Telefon 695 076 269

53

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

i jak tam z tą kukurydzą zakisiła się ?

54

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

nie wiem nie  otwierałem ... jeszcze kopca ... więc nie wiem ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

55

Odp: zakiszanie zarna kukurydzy

Facet który kupował odemnie zboże mówił że przepuszcza przez śrutownik bijakowy i normalnie sypie do worków tych foliowych i pyszniusie ziarno zakiszone